Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.01.2010, 13:04:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu voiesc sa readuc impartasania in discutie . Aceea este gata. Doar exemplul l-am dat ca discrepanta dintre ce cuteaza omul si starea lui de intinare de care nici nu isi da seama ! Vorbeam ca pe Hristos pori sa-l vinzi fara a fi neaparat eretic ci din pacatele tale, fiind un gen sau altul de lapsi. Mitropolitul Corneanu , ca exemplu, fara a fi eretic l-a vindut pe Hristos in gradul cel mai inalt. Si si mai aproape : poti face rugaciuni aparent nevinovate cu ,,fratii" draci sigur fiind ca nu faci nimic rau sau si mai tare , crezind ca astfel faci iubire si il lauzi pe Hristos ! Iata care este si legatura intre lapsi si saptamina de rugaciuni nevinovate pe care tu nu o vezi parindu-ti-se ca ma indepartez de subiect. Este tocmai in subiect. Dar sunt pe fuga si mai scriu printre alte citeva treburi ... de aceea scriu si scurt .
Sa fim mai blanzi in cuvant, frate Zaharia.
Sa luam aminte la cum ne indeamna Sfantul Siluan Athonitul sa comunicam cu non'ortodocsii.

Multi sufera din cuvintele aruncate prea usor de noi.
Multu sunt mai sensibili cu inima si poate altii mai au si oameni dragi printre catolici.

Noi sa ne vedem de ale noastre, de pocainta si rugaciune.
Nu noi ii judecam pe oameni, de orice fel ar fi ei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.01.2010, 13:43:39
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
El nu spune, pt ca traia la muntele Athos la inceputul secolului 20.
Noi care traim in epoca in care traim, in care crestinismul devine din ce mai putin impoortant pentru lume, avem alta marturisire de facut.
Dar parintele Sofronie, ucenicul lui, care a trait in Anglia, din cate stiu eu nu era impotriva.

Sa ne amintim de cei care in inchisori se rugau impreuna. Era tot o situatie limita. Cred ca si noi traim si vom trai intr-o situatie limita, o epoca de marturisire.

Iar textul pe care l-am citat arata si ca nu trebuie sa demonizam credinta celorlalti, ca trebuie sa vedem si ce avem in comuin, ca nu putem conseridera gresit tot ceea ce spun si fac.
Eu cred ca se va intampla profetia Parintelui Serafim Rose: crestinismul, sub presiunea seculara care se manifesta si prin ecumenism va deveni mai important in litera dar din ce in ce mai golit de duh. In cele din urma, spre sfarsit va fi asa o unire ca vor ramane doar cuvintele. In spatele cuvantului "crestin" nu va mai fi nimic.

Un crestinism golit de adevar, o carcasa goala. Asta ne propune ecumenismul. Imbratisati-l daca vreti, va va duce pe poteca usoara.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.01.2010, 14:24:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Filioque a existat si inainte de a se desparti BO de BC.Nu aceasta desparte cel mai tare BO de BC.
In BO o parte din invatatura de credinta crestin ortodoxa despre Duhul Sfant zice (a se vedea dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul) si la fel zice si Sfantul Maxim Marturisitorul (si se pare si Sfantul Grigorie Palama):
Duhul Sfant purcede de la Tatal prin Fiul.
Adica in lume Duhul Sfant s-a pogorat deplin prin Fiul ,lucra si inainte dar nu atat de deplin.
Ca doar mai intai se inalta Dumnezeu Iisus Hristos si apoi se pogoara Duhul Sfant peste Sfintii Apostoli.
Dupa IPS Hierotheos Vlachos nu Filioque desparte cel mai tare BO de BC ci teoria lui Anselm de Canterbury (dracii il inselasera pe Anselm sa dea aceasta teorie) conform careia Dumnezeu Tatal era jignit de faptul ca omul pacatuise.Si Dumnezeu Tatal a dat pe Dumnezeu Fiul ca murind Dumnezeu Fiul sa ii treaca "a se simti ofensat pe omenire" lui Dumnezeu Tatal.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anselm_de_Canterbury
Aceasta dupa IPS Ierotheos Vlachos e o erezie foarte grava si chiar si parintele Staniloae zice despre aceasta teorie ca e foarte ratacita.
http://www.crestinortodox.ro/diverse...m-si-ortodoxie
(acolo unde zice ca Dumnezeu e dragoste probabil se intelege ca Dumnezeu e milos).
Intr-o omilie a Sfantul Grigorie Palama zice (cam asa e traducerea,asta e pe asta o folosim) ca "harul e fara regrete".
Daca se zice ca Dumnezeu e bun si drept nu se refera ca e drept in aceea ca se simte jignit Dumnezeu cand omul pacatuieste si Dumnezeu se va razbuna,ca nu il ating pe Dumnezeu pacatele, ci sufletul omului.Spune ca Dumnezeu e drept adica ca intervine pentru apararea celor prigoniti,a celor nedreptatiti,a saramanilor etc.
Pogoramant de la Sfintele Canoane (adica iconomie) nu e pacat sa se faca cu scop bun.

Asa nu e pacat sa te rogi cu luteranii pentru a-i aduce mai aproape de crestin ortodoxie precum face si IPS Anania,sau cu alti crestini dar nu cu catolicii.
Cand catolicii se vor invoi sa renunte la a mai numi pe inselatul de duhuri rele Anselmo de Canterbury "doctor al Bisericii" precum numesc si pe marii Sfinti Parinti atunci se poate face si rugaciune cu catolicii pentru a-i aduce la crestin ortodoxie.
http://www.newadvent.org/cathen/01546a.htm
Unii inselati de duhuri rele zic ca Dumnezeu arde pe cei care i-au respins dragoste ca e jignit si ei zic ca sunt ortodocsi.
Ce insemna ce a spus Sfantul Efrem Sirul ca dragostea lui Dumnezeu chinuie pe pacatosi?
Cineva zicea ca acest chin se aseamana cu chinul pe care un fiu care s-a suparat pe tatal sau il simte cand tatal sau voieste sa il imbratiseze,sau sa il mangaie ca doar Dumnezeu e persoana,fara sfarsit,iar nu energie.
(iar se vede in pilda cu fiul risipitor cand fiul care statuse cu Tatal se supara ca Tatal l-a iertat pe fiul ratacitor si nu mai vrea sa intre in casa Tatalui.Nu se zice acolo daca fiului de statuse cu Tatal ii trece supararea sau nu.)

Last edited by mihailt; 18.01.2010 at 14:44:36.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.01.2010, 15:05:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Referitor la stirea postata aci:
http://www.basilica.ro/ro/stiri/comu..._crestina.html
Nu e vorba de rugaciune comuna.
Se roaga crestinii ortodocsi si altii stau si se uita la ei.
Asa ca nu se incalca acel Sfant Canon,ca doar nu vor fi miruiti catolicii,monofizitii si crestinii neortodocsi de acolo.
Apoi crestinii ortodocsi merg si se uita la slujbele acestora (monofiziti,catolici etc) dar fara a merge sa se miruiasca acolo,fara a se inchina.
Acum se pare ca acel Sfant Canon nu se va incalca asa.
Daca unii de aci asculta acasa muzica religioasa compusa de luterani si catolici asta nu e cam la fel?
Vedeti ca s-a si specificat acolo:
"Potrivit hotărârii sinodale menționate, la Catedrala Patriarhală și în alte biserici ortodoxe din țară și străinătate, reprezentanții celorlalte culte creștine vor asista la slujba ortodoxă (Vecernia), fără implicare liturgică. După slujba ortodoxă, reprezentanții oficiali ai celorlalte Biserici creștine vor putea prezenta mărturii asupra conviețuirii pașnice și cooperării ecumenice locale sau regionale astăzi.

În ceea ce privește prezența la rugăciunea ecumenică organizată de celelalte Biserici creștine, clericii ortodocșii români vor asista la rugăciunea acestora, fără implicare liturgică, iar, după rugăciune, vor putea rosti un cuvânt pe aceeași temă."
Cand zice cooperare ecumenica si convietuire pasnica se refera la viata de zi cu zi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.01.2010, 15:19:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand vor vedea crestinii ca preotii ortodocsi sunt prezenti in lacasuri de cult de alta confesiune, ce vor intelege? Ca se pot ruga si acolo. In zadar le vom spune ca trebuie sa fie prezenti in biserica ortodoxa. Nu au nevoie de mai multe prezente ale preotilor, una le este suficienta pentru a afirma ca te poti ruga la protestanti asa cum te rogi la ortodocsi.

Nu sunt impotriva rugaciunii, sunt impotriva asistentei atunci cand vine vorba de rugaciune. Adica unii se roaga, iar altii asista. Nu asa se ajunge la unitate.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.01.2010, 15:47:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"In timpul săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor 2010, creștinii din întreaga lume vor participa la un program special de rugăciune, ce are loc, conform tradiției, între 18 și 25 ianuarie (în emisfera nordică) și de Rusalii (în emisfera sudică)."

1. Oare de ce mi se pare atat de ciudata aceasta "intalnire" ?!

Ieri seara am vazut o stire la Trinitas TV, despre "saptamana de rugaciune" de anul trecut.
Cand am vazut pe toti ne'ortodocsii in fata Sfintelor Usi, citind fiecare ce avea pe foi, tare mi s'a mahnit inima.

Acum ceva vreme, doar crestinii ortodocsi aveau voie sa intre in Sfanta Biserica, ba mai mult sa treaca prin dreptul Sfintelor Usi.
Acum, am avut sentimentul unei batjocoriri a intimitatii noastre cea de toate zilele.

2. Oare poate exista rugaciune "ecumenica" ?!

Nu stiu ce sa zic, nu ma pricep prea tare la treburi din'astea.
Eu inteleg insa rugaciunea ca putand fi facuta doar "in Duh si in adevar". Cum dar sa exista mai multe adevaruri la un loc, insa o singura rugaciune ?!
Fiecare in legea lui... nu as putea numi "rugaciune".

3. Aceste intalniri nu ar trebui sa aiba loc in amfiteatre, iar nu in Biserica ?!
Eu nu vad aceasta intalnire a avea prea multe in comun cu rugaciunea.
Oricat de mult dialog in lume si in sali, dar totusi... parca nu "rugaciune" in Biserica !

Biserica este loc de rugaciune curata si dreapta, iar nu loc de tinut conferinte si discutii "fiecare pe limba si in legea lui".

Sa'mi fie cu iertare indrazneala.
Aceasta este parerea mea.
Frate Dorin, sunt impotriva acestei modalitati de rugaciune, consider in continuare ca este ineficienta, dar ma tem sa nu fim in postura fiului celui mare din pilda fiului risipitor sa nu ne bucuram, asa cum s- a bucurat tatal de intoarcerea fiului. Normal ca lucrurile sunt putin diferite- fiul s-a intors, acestia- ma refer la cei de alta confesiune- raman in granitele confesiunilor lor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.01.2010, 17:17:52
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am luat cunostinta de o conversatie intre Sfantul Siluan Athonitul si un arhimandrit care isi desfasura activitatea misionara printre non-ortodocsi. Acest arhimandrit il stima mult pe staret si a venit in diverse randuri sa vorbeasca cu el cu ocazia sederilor sale la Sfantul Munte. Staretul l-a intrebat cum anume predi*ca. Arhimandritul, care era inca tanar si lipsit de experienta, a strigat gesticuland si miscandu-se din tot trupul:

"Le spun: Credinta voastra e desfranare. Totul este deformat si fals la voi si nu va veti mantui daca nu va veti cai."
Staretul a ascultat, si l-a intrebat:
"Si, spuneti-mi, parinte arhimandrit, cred ei in Iisus Hristos, cred ei ca este adevaratul Dumnezeu?"
"Da, cred."
"Si o cinstesc pe Maica Domnului?"
"Da, o cinstesc, dar invatatura lor despre ea e gresita."
"Ii cinstesc pe sfinti?"
"Da, ii cinstesc, dar ce sfinti mai pot fi la ei de cand s-au despartit de Biserica?"
"Au slujbe in bisericile lor, citesc ei cuvantul lui Dumnezeu?"
"Da, au slujbe si biserici, dar daca ati putea vedea ce sunt slujbele lor fata de ale noastre, ce raceala, ce lipsa de viata!"

"Ei bine! Parinte arhimandrit, sufletul lor stie ca fac bine crezand in Iisus Hristos, cinstind pe Maica lui Dumnezeu si pe sfinti, chemandu-i in rugaciunile lor; daca le spuneti ca aceasta credinta a lor este desfranare, nu va vor asculta. Spuneti oamenilor ca fac bine crezand in Dumnezeu, ca fac bine cinstind pe Maica lui Dumnezeu si pe sfinti; ca fac bine mergand la biserica pentru slujbe, rugandu-se acasa, citind cuvantul lui Dumnezeu, si celelalte; dar ca in cutare sau cutare punct sunt in greseala, ca trebuie sa-si indrepte aceasta greseala si ca atunci totul va fi bine.

Domnul se va bucura in ei si asa cu totii ne vom mantui prin mila lui Dumnezeu. Dumnezeu e iubire; de aceea orice predica trebuie sa purceada si ea din iubire, si atunci va fi mantuitoare atat pentru cel ce predica, cat si pentru cel ce o asculta. Dar daca ii veti osandi, sufletul poporului nu va va asculta si nici un bine nu va iesi de aici."

Arhimandritul Sofronie Saharov
oare am citit cu atentie aceste cuvinte? chiar putem spune, cu toata sinceritatea si din toata inima, ca Sfantul Siluan a fost "un sfant ecumenist"?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.01.2010, 17:37:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
oare am citit cu atentie aceste cuvinte? chiar putem spune, cu toata sinceritatea si din toata inima, ca Sfantul Siluan a fost "un sfant ecumenist"?
Nu doar atat, dar si Sfintii Parinti de la Niceea au fost ecumenisti, ca au stat de vorba cu Arie. Iar Sfantul Nicolae cand l-a palmuit pe Arie, a fost de fapt un fel de salut mai apasat, de fapt ei erau ecumenisti si se rugau impreuna.

Bine, cel mai ecumenist de fapt a fost Sfantul Maxim Marturisitorul, care atat de mult s-a rugat cu ereticii si asa mult au slujit impreuna incat i-au fost taiate limba si mana dreapta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.01.2010, 18:34:33
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Nu vreau sa supar pe nimeni,dar o unire a crestinilor nu este numai buna dar si necesara.Din cate imi amintesc IIsus Hristos nu s-a impotrivit celor ce predicau in numele lui
desi nu il cunostea iar apostolii erau foarte revoltati.Sa nu uitam ca multi dintre crestinii ortodocsi ce au trecut la protestanti,adventisti...au trecut din cauza noastra.Ce este biserica noastra azi?Cum ne sunt preotii,cum suntem noi?de ce atunci cand cineva cauta un duhovnic este indrumat spre manastiri,ce face preotul local?De ce suntem mereu indemnati sa nu judecam cand insusi Biblia ne indeamna sa-l mustram pe aproapele care a gresit(la inceput intre "patru ochi"si ulterior in public)daca nu se indreapta?Stiti ce se va intampla in urmatorii 20 de ani in Europa?Majoritatea vor fi musulmani,daca vom continua sa zacem si sa ne dezbinam avand siguranta ca fiecare detinem adevarul.Adevarul este UNUL,celelalte interpretari.Daca ne uitam bine,ca tot ne place mult sa citam Vietile Sfintilor,multi dintre acesti Sfinti Parinti au fost la vremea lor afara din tipar.Nu putem sa dam cu parerea caci ne mandrim,nu putem sa criticam caci cine suntem noi sa judecam,ducem totul la extrema,despicam firul in patru si uitam esentialul-Dumnezeu ne cheama sa cautam pacea.De ce ne sperie faptul ca se unesc toate confesiunile,atata timp cat se roaga aceluiasi Domn?Poate ca din rugaciunea impreuna primim lumina.Si apoi rugaciunea pacatosului este bineprimita,nu?Deci sa ne rugam impreuna!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.01.2010, 18:36:15
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Nu vreau sa supar pe nimeni,dar o unire a crestinilor nu este numai buna dar si necesara.Din cate imi amintesc IIsus Hristos nu s-a impotrivit celor ce predicau in numele lui
desi nu il cunostea iar apostolii erau foarte revoltati.Sa nu uitam ca multi dintre crestinii ortodocsi ce au trecut la protestanti,adventisti...au trecut din cauza noastra.Ce este biserica noastra azi?Cum ne sunt preotii,cum suntem noi?de ce atunci cand cineva cauta un duhovnic este indrumat spre manastiri,ce face preotul local?De ce suntem mereu indemnati sa nu judecam cand insusi Biblia ne indeamna sa-l mustram pe aproapele care a gresit(la inceput intre "patru ochi"si ulterior in public)daca nu se indreapta?Stiti ce se va intampla in urmatorii 20 de ani in Europa?Majoritatea vor fi musulmani,daca vom continua sa zacem si sa ne dezbinam avand siguranta ca fiecare detinem adevarul.Adevarul este UNUL,celelalte interpretari.Daca ne uitam bine,ca tot ne place mult sa citam Vietile Sfintilor,multi dintre acesti Sfinti Parinti au fost la vremea lor afara din tipar.Nu putem sa dam cu parerea caci ne mandrim,nu putem sa criticam caci cine suntem noi sa judecam,ducem totul la extrema,despicam firul in patru si uitam esentialul-Dumnezeu ne cheama sa cautam pacea.De ce ne sperie faptul ca se unesc toate confesiunile,atata timp cat se roaga aceluiasi Domn?Poate ca din rugaciunea impreuna primim lumina.Si apoi rugaciunea pacatosului este bineprimita,nu?Deci sa ne rugam impreuna!
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8084
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Comentariu rugaciune "Cuvine-se cu adevarat" Ludescu Despre Biserica Ortodoxa in general 17 26.05.2011 04:17:42
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42