Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2010, 16:03:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Noua heroina

Noua Heroina, asa a denumit un prieten de al meu message-iuirea neincetata pe mobil a fetei lui de 13 ani care statea pina la 2-3 noaptea sa-si verifice mesajele. Ultima oara dupa ce a facut o intelegere cu ea..a prins-o trimitind mesaje in ascuns fiind sub dus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.04.2010, 16:09:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noua Heroina, asa a denumit un prieten de al meu message-iuirea neincetata pe mobil a fetei lui de 13 ani care statea pina la 2-3 noaptea sa-si verifice mesajele. Ultima oara dupa ce a facut o intelegere cu ea..a prins-o trimitind mesaje in ascuns fiind sub dus.
Pana unde se poate ajunde. Pare amuzant, desi cred ca este mai mult grav.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.04.2010, 16:19:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
De'as avea putere, as lipsi de telefoane pe toti aceia care nu au nimic vital de transmis altora, macar pentru o singura zi.
Sunt curios ce ar face, cum s'ar simti, cum s'ar comporta.
Cred ca nu ne-ar fi greu sa facem acest exercitiu de vointa din moment ce putem spune ca inca nu vorbim la telefonul mobil de o viata. Sunt aproximativ 6 ani de cand eu folosesc telefonul mobil si am inca proaspata in minte perioada de inainte. In mod clar, viata nu mi s-a schimbat simtitor in bine de cand am descoperit telefonul mobil, ci dimpotriva.

Trist este ca el deja face parte din firescul lucrurilor, din firescul vietii de zi cu zi, precum televizorul, internetul. Dezamagirea mea vine din faptul ca rugaciunea sau milostenia, in ceea ce ma priveste, inca nu au atins acceasi performanta de a face parte din firescul meu.

Aici apare falsificarea adevarului existential. Ne folosim curent de lucruri care intr-adevar, nu sunt rele in sine si care intr-o anumita masura ne aduc anumite beneficii, dar pierdem din vedere lucruri cu adevarat importante pentru noi.

Last edited by Marius22; 19.04.2010 at 16:21:26.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2010, 16:27:27
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cred ca nu ne-ar fi greu sa facem acest exercitiu de vointa din moment ce putem spune ca inca nu vorbim la telefonul mobil de o viata. Sunt aproximativ 6 ani de cand eu folosesc telefonul mobil si am inca proaspata in minte perioada de inainte. In mod clar, viata nu mi s-a schimbat simtitor in bine de cand am descoperit telefonul mobil, ci dimpotriva.

Trist este ca el deja face parte din firescul lucrurilor, din firescul vietii de zi cu zi, precum televizorul, internetul. Dezamagirea mea vine din faptul ca rugaciunea sau milostenia, in ceea ce ma priveste, inca nu au atins acceasi performanta de a face parte din firescul meu.

Aici apare falsificarea adevarului existential. Ne folosim curent de lucruri care intr-adevar, nu sunt rele in sine si care intr-o anumita masura ne aduc anumite beneficii, dar pierdem din vedere lucruri cu adevarat importante pentru noi.
inca nu este totul pierdut - stare de rugaciune este si atunci cand multumesti Domnului pt ceea ce ai si vezi si traiesti, cand indrepti ganduri de parere de rau pt necazul celui de langa tine pe care nu intotdeauna poti sa-l ajuti asa cum ai dori, cand suferi alaturi de cel ce sufera, etc....gresesc?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2010, 17:02:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stiu pe cineva care nu are telefon mobil,nici televizor,nici internet....Deci se poate si fara....
..si locuieste intr-un oras al anului 2010, are servici, familie, copii...?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Noua Heroina, asa a denumit un prieten de al meu message-iuirea neincetata pe mobil a fetei lui de 13 ani care statea pina la 2-3 noaptea sa-si verifice mesajele. Ultima oara dupa ce a facut o intelegere cu ea..a prins-o trimitind mesaje in ascuns fiind sub dus.
Perfect asa!
Inseamna ca daca era cu telefonul sub dus, sa deschis o runda noua de negocieri: "Tati imi cumperi un telefon nou? waterproof de data asta!".
Sunt sigur ca se vor face si de data asta o intelegere....

Last edited by AlinB; 19.04.2010 at 17:15:07.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.04.2010, 17:44:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
..



Perfect asa!
Inseamna ca daca era cu telefonul sub dus, sa deschis o runda noua de negocieri: "Tati imi cumperi un telefon nou? waterproof de data asta!".
Sunt sigur ca se vor face si de data asta o intelegere....
Chiar voiam sa-i spun lui Dorin, ca nu este deloc gluma ci totul s-a transformat intr-un film de groaza. Tatal si fiica de la discutii s-au luat la bataie. In momentul in care i-a luat jucarica(Heroina) fata a intrat in isterie si s-a aruncat asupra lui cu pumnii si palmele pentru a si-l recupera. Conform legislatiei protectiei copilului tatal s-a putut DOAR APARA, fara sa ridice mina asupra ei...au fost la consiliere, la preot, etc

..tot felul de complicatii, cind cel mai simplu este sa nu i-l cumperi deloc pina la 17-18 ani, sau pina cind nu incepe munca
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.04.2010, 17:55:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am nimic impotriva celor care vorbesc la telefon, ci doar impotriva celor care deranjeaza in mijloacele de transport - fie ca tipa, fie ca spun lucruri pe care nu ar trebui nici macar sa le gandeasca, cu atat mai mult sa le impartaseasca altora.

Ce mi-a rapit telefonul mobil? Rabdarea. Daca imi dau intalnire cu cineva si nu a sosit la ora fixata sun. Nu mai am rabdarea din trecut - sa astept si o jumatate de ora.

E adevarat, telefonul ne si pacaleste. Imi aduc aminte ca inainte de a avea telefon alergam mai des la parinti sa-i vad si sa le vorbesc. Acum ma multumesc cu un telefon. Dar nu mai am imbratisarea lor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2010, 18:00:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Chiar voiam sa-i spun lui Dorin, ca nu este deloc gluma ci totul s-a transformat intr-un film de groaza. Tatal si fiica de la discutii s-au luat la bataie. In momentul in care i-a luat jucarica(Heroina) fata a intrat in isterie si s-a aruncat asupra lui cu pumnii si palmele pentru a si-l recupera. Conform legislatiei protectiei copilului tatal s-a putut DOAR APARA, fara sa ridice mina asupra ei...au fost la consiliere, la preot, etc
Cam tarziu s-a trezit parintele cu mersul la preot daca copilul a ajuns deja in faza asta si taicasu' la fel (se teme de protectia copilului, de fapt de copil).
Doar pentru o slujba de exorcizare poate.
Desi nu cred ca acolo e problema.

Poate ar fi trebuit totusi sa-i aplice o mica corectie fizica iar daca nu e multumita sa o indrume spre PC si sa ceara decaderea din drepturile parintesti.
Va fi desigur obligat sa-i plateasca intretinerea pana la majorat dar macar nu va trebui sa-i mai plateasca pe deasupra si abonamentul la telefon.

Ar putea eventual sa o ajute sa petreaca macar cateva zile intr-un centru de plasament ca sa inteleaga ca lipsa telefonului mobil nu e cel mai mare rau care i se poate intampla.

Dar totusi in 5 ani (pana la majorat cand pretentiile vor creste iar ca deh e majora si face ce vrea) nu prea se pot umple lacunele de educatie din cei 13 care i-au precedat..

Ca in definitiv acolo este problema, nu telefonul.

Citat:
..tot felul de complicatii, cind cel mai simplu este sa nu i-l cumperi deloc pina la 17-18 ani, sau pina cind nu incepe munca
Si crezi ca problema se rezuma la asta nu..?
Iluzii, iluzii..

Last edited by AlinB; 19.04.2010 at 18:43:44.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.04.2010, 10:21:01
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cunosc vreun om fara telefon mobil. Pana si mai toti cei din clasele primare au telefon mobil.
Merg spre serviciu, apoi spre casa, spre biserica, etc. si vad numai oameni cu telefonul la ureche.

Oare chiar sa fi ajuns toti atat de importanti si de "cautati" ?!
Sau atat de inselati sa fi ajuns, noi toti, incat sa nu ne mai deslipim urechea de la difuzorul lui ?!

Gandesc la cat de mult ii indemnau Parintii pe ucenicii lor sa petreaca in liniste si tacere, spre a se cunoaste cu adevarat.
Ne este atat de frica sa ramanem singuri, cu noi insine. Dar cine sa o recunoasca ?!

Oare ce am gasi in noi insine... oare nu ne'ar speria lipsa noastra de continut.
Ne pacalim ca avem multime de prieteni, de griji si planuri. Dar, cand colo, cine stie care o fi realitatea.

Diavolul se bucura nespus vazand cum suntem aici, dar traim dincolo, la celalalt capat al firului, cum suntem acum, dar vorbim despre mai incolo, cum suntem cu niste oameni, dar vorbim neincetat cu altii si tot asa. Se bucura ca ne fura timpul prezent si locul prezent. Iar noi ne mai si credem liberi. Zi'i unuia ca este pacalit de telefon. Oare nu ar rade de tine... cel putin ?!

De'as avea putere, as lipsi de telefoane pe toti aceia care nu au nimic vital de transmis altora, macar pentru o singura zi.
Sunt curios ce ar face, cum s'ar simti, cum s'ar comporta.

Si eu prefer un dialog "tete-a-tete" in locul celui telefonic; de asemenea, ma supara ideea de a fi oricand si oricui disponibila. Din pacate, e tot mai mult incurajat fenomenul prin "facilitatile" pe care ti le ofera: "1000 de minute gratuite, 500 de sms-uri" s.a.m.d.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.04.2010, 10:35:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Trist este ca el deja face parte din firescul lucrurilor, din firescul vietii de zi cu zi, precum televizorul, internetul. Dezamagirea mea vine din faptul ca rugaciunea sau milostenia, in ceea ce ma priveste, inca nu au atins acceasi performanta de a face parte din firescul meu.
Da, ar trebui sa ne intristam foarte tare atunci cand ceva nefiresc ajunge "firesc". Pe cat de grea este dragostea, rabdarea, rugaciunea, pe atat de usoare ne sunt toate caderile, miile de minute vorbite la telefon si zecile de ore petrecute la televizor, etc.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce mi-a rapit telefonul mobil? Rabdarea. (...) E adevarat, telefonul ne si pacaleste. Imi aduc aminte ca inainte de a avea telefon alergam mai des la parinti sa-i vad si sa le vorbesc. Acum ma multumesc cu un telefon. Dar nu mai am imbratisarea lor.
Da, credem ca suntem in comuniune cu altii, insa adevarul este ca ne rupem tot mai mult de oameni.
Cand eram la bunici, tin minte cum asteptam sambata sau duminica, spre a da un telefon parintilor, de la posta.

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
(...) ma supara ideea de a fi oricand si oricui disponibila.
Din pacate, e tot mai mult incurajat fenomenul prin "facilitatile" pe care ti le ofera: "1000 de minute gratuite, 500 de sms-uri" s.a.m.d.
Este vorba de o inselare.
Un lucru rau este invelit in poleiala, iar omul alearga spre el. Ba mai mult, si plateste bani buni pentru asta (uneori).

Chiar ma gandeam intr'o seara.
Sta omul la rugaciune, abia daca se poate aduna un pic dupa o zi framantata si agitata, cand colo... suna telefonul.
Gata incercarea de rugaciune. Esec. Apoi, ia'o de la cap, daca mai poti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de diferiti suntem oare de crestinii primelor veacuri? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 24.09.2012 17:01:16
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
Un nr de telefon urgent caty_deea Morala Crestina 2 04.10.2011 22:23:48
Hai ca ma suna cineva pe celalalt mobil Ioan_Ciobota Generalitati 6 12.10.2008 20:48:18