Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.09.2008, 21:27:34
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Se poate face o distinctie clara intre adevar si neadevar ?
Exista o linie clara de demarcatie intre bine si rau ?
adevarul va fi imitat de cel rau ,incit si pe cei alesi ii va insela ,deja fenomenul a si inceput ..vezi vinzoleala creata de atitudinea unui ierarh ortodox -mitropolitul Corneanu.Spre sfirsit ADEVARUL VA FI DEOSEBIT DE MINCIUNA F. GREU SI DE ACI NECESITATEA UNUI DUHOVNIC CARE SA NE LAMUREASCA EL ,AVIND O VIATA IN DUHUL SFINT[EXCEPTIE CEI APOSTATI ].
La inceput spuneti ca: " adevarul va fi imitat de cel rau, incat si pe cei alesi ii va insela..." si mai apoi "SI DE ACI NECESITATEA UNUI DUHOVNIC" .

Intreb, duhovnicul nu este unul din cei alesi ?
Nu este si el vazut ca fiind unul dintre cei mai buni ?

Daca da, atunci cum sa am incredere in chiar astfel de oameni, cand chiar ei sau unii din ei sau cei mai multi dim ei vor fi inselati de catre satan ?

Este o probabilitate sau o posibilitate, ca si cei alesi sa fie amagiti?
:D:D:Daci stii e ca in povestea cu drobul de sare ,poate pica in cap ..la tine.Draga nu toti vor fi din cei alesi inselati ,iar dc cei alesi vor fi inselati cu atit mai mult noi pacatosii fara un duhovnic sfatuitor cum vom scapa de capcanele celui rau!?? bazindu-ne pe noi insine ??!! Dar asta este deja o mindrie f.f.mare sa gindim asa ,caci prin noi insine nu putem sa facem nimica,asa a zis si Mintuitorul[color=red] FARA MINE NU PUTETI FACE NIMICA[/color]...IN VIATA DUHOVNICEASCA ,A SE INTELEGE CA DOAR NU IN CEA LUMEASCA ,CA IN ASTA FACEM DESTULE RELE SINGURI ..SI NE MAI AJUTA SI CEL RAU.:)

Atunci cand, sa zicem ca esti o persoana majora si sa admetem ca ai incalcat o lege, intrebarea sa ridica: cine raspunde si cine suporta consecintele?

Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.12.2008, 16:55:03
gabriel7 gabriel7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 2
Implicit

De remarcat ce a spus Mintuitorul:"Eu sunt Vita, voi sunteti mladitele. Cine ramane in Mine, si in cine raman Eu, aduce multa roada; caci despartiti de Mine, nu puteti face nimic. (Ioan.15:5)"Este adevarat ca sunt multi duhovnici deosebiti dar responsabilitatea de a verifica afirmatiile lor i-mi apartine.Scriptura afirma:"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. (Mat.22:29) ","Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul. (Ioan.17:17) ".
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.12.2008, 17:06:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel7 Vezi mesajul
De remarcat ce a spus Mintuitorul:"Eu sunt Vita, voi sunteti mladitele. Cine ramane in Mine, si in cine raman Eu, aduce multa roada; caci despartiti de Mine, nu puteti face nimic. (Ioan.15:5)"Este adevarat ca sunt multi duhovnici deosebiti dar responsabilitatea de a verifica afirmatiile lor i-mi apartine.Scriptura afirma:"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu. (Mat.22:29) ","Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul. (Ioan.17:17) ".
Draga Gabriel, de vrei, te rog fa referire putin si la Sfintii Parinti .Care este atitudinea ta personala fata de invataturile lasate de Sfintii Parinti ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.11.2009, 18:48:11
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Gabriel, de vrei, te rog fa referire putin si la Sfintii Parinti .Care este atitudinea ta personala fata de invataturile lasate de Sfintii Parinti ?
Se pare ca raspunsul tau, desi bine argumentat, nu place unora.
De care parinti vorbesti cristiboss, ca Gabriel s-a referit la cei canonici, mentionati in Scrierile Sfinte!? Sau Biblia nu e buna ? Incepeti sa va contraziceti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 15:49:22
Unde gasesc aceste cantari? sophia Muzica Bisericeasca 3 07.02.2011 19:04:27
Unde pot sa gasesc....? mishul Intrebari utilizatori 5 30.11.2010 13:23:43
ajutati-ma sa gasesc adevarul! irina2009 Rugaciuni 17 05.09.2009 16:01:38
unde gasesc? iulyaan Generalitati 4 29.10.2008 09:16:03