Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 15.03.2010, 01:13:38
petra_sandu petra_sandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Parerea mea e ca ne pierdem timpul cu acesti rataciti cu mintea si impietriti cu sufletul. De cand le aducem argumente scripturistice si patristice ei continua sa ne contrazica cu cele mai aberante raspunsuri (atunci cand ni le mai iau in seama pe ale noastre). La Judecata nu vor avea raspuns si nici scuze ca nu au stiut sau auzit de invatatura ortodoxa.
Draga iustin32,eu sunt ortodoxa dar replicile tale impreuna cu alte cateva lucruri,cum ar fi scumpii nostri preoti care sufera de o nesimtire crunta si problema respectarii zilei sabatului ma fac sa regret acest lucru.In primul rand tu ai sufletul impietrit ci nu adventistii, deoarece nu vrei sa intelegi ca sambata este ziua in care trebuie sa pastram odihna,eu am inteles acest lucru din biblie fiindca este f bn precizat si de mai multe ori ca Isus a inviat in ziua dupa sabat,(adica p intelesul tau duminica} prima zi a saptamanii.si daca duminica este prima zi a saptamanii,care este a 7-a?In fine....cred ca cel mai bine ar fi sa sa respectam biblia asa cum e ea si sa nu o interpretam dupa bunul nostru plac,fiindca Dumnezeu ne vede...asa cum e si cu carnea de porc...,ca in vechiul testament scrie ca nu avem voie sa mancam dar noi nu vrem sa intelegem asta si bagam partea cu noul testament si cu dezlegerea,care are cu totul si cu totul alt inteles ,fiindca sunt sigura ca D-zeu nu se contrazice niciodata,adica sa zica acu ca n-ai voie sa mananci care de porc si peste ceva timp sa zica ca ai voie.Trebuie sa lasam lumina sa intre in sufletele noastre fiindca tare frica mi-e ca vine Apocalipsa si va fi vai si vai de noi.
  #1102  
Vechi 15.03.2010, 01:19:25
petra_sandu petra_sandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
As vrea sa vad si eu pe unul care nu intra ca sa arate inspre el sau inspre o biserica anume ci inspre Mantuitorul lumii care nu are nimic in comun cu organizatiile numite biserici. Biserica lui Dumnezeu nu are porti de lemn sau de fier dragul meu, este o grupare mondiala de oameni din orice rasa, limba, nivel de cultura care si-ai dat propria viata spre mantuire lui Dumnezeu.

Sa ne invatam sa traim si sa venim inaintea oamenilor in numele Celui care ne-a rasumparat si nu in numele unei organizatii. La judecata nu va sta nici biserica, nici vreo alta grupare pentru noi, nici sfintii lui Dumnezeu, nici parintii, nici preotii, nici pastorii, ci NUMAI DOMNUL.
esti o persoana foarte judecata ,imi place mult cum gandesti......mai rar ca tine
  #1103  
Vechi 15.03.2010, 01:45:54
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petra_sandu Vezi mesajul
Draga iustin32,eu sunt ortodoxa dar replicile tale impreuna cu alte cateva lucruri,cum ar fi scumpii nostri preoti care sufera de o nesimtire crunta si problema respectarii zilei sabatului ma fac sa regret acest lucru..

Draga fatuca, nici tata nu te crede ca esti ortodoxa...asa ca lasa vrajala la o parte.
Ce te face pe tine "ortodoxa" sa afirmi ca preotii sufera de o nesimtire crunta? Poate doar sectarismul din tine...nici un ortodox nu ar vb slujitorii Domnului de rau (chiar daca ar fi indreptatiti), pt ca are Cine ii judeca...

Citat:
În prealabil postat de petra_sandu Vezi mesajul
In primul rand tu ai sufletul impietrit ci nu adventistii, deoarece nu vrei sa intelegi ca sambata este ziua in care trebuie sa pastram odihna,eu am inteles acest lucru din biblie fiindca este f bn precizat si de mai multe ori ca Isus a inviat in ziua dupa sabat,(adica p intelesul tau duminica} prima zi a saptamanii.si daca duminica este prima zi a saptamanii,care este a 7-a?.
Tu ai inteles din Biblie ce ai vrut, tu tii sabatul ca evreii, pt ca pastrezi porunca Domnului (vezi Iesire 31).
Teoria cu invierea si sabatul relatata mi se pare puerila...
Poate va credeam cu sabatu daca nu citeam cap 31 de la Iesire....de fapt, chiar m-au convins adventistii ca au dreptate...gata gata sa ...

Citat:
În prealabil postat de petra_sandu Vezi mesajul
In fine....cred ca cel mai bine ar fi sa sa respectam biblia asa cum e ea si sa nu o interpretam dupa bunul nostru plac,fiindca Dumnezeu ne vede...asa cum e si cu carnea de porc...,ca in vechiul testament scrie ca nu avem voie sa mancam dar noi nu vrem sa intelegem asta si bagam partea cu noul testament si cu dezlegerea,care are cu totul si cu totul alt inteles ,fiindca sunt sigura ca D-zeu nu se contrazice niciodata,adica sa zica acu ca n-ai voie sa mananci care de porc si peste ceva timp sa zica ca ai voie.Trebuie sa lasam lumina sa intre in sufletele noastre fiindca tare frica mi-e ca vine Apocalipsa si va fi vai si vai de noi.
Atata timp cat Biblia s-a scris la cativa ani dupa evenimente, pe mine unul ma indreptateste sa cred ca este INCOMPLETA.
Ideea cu carnea porcului, de care ai vb, mi se pare naspa. Adica daca D-zeu in VT a interzis carnea porcului, de ce n-ar mai interzice-o si in NT?
Sper sa mai tii pe aici...DAR AI GRIJA, AI FOST INDOCTRINATA PROST IN INVATATURA ADVENTISTA.
Uita-te la Trice(1 si 2) SI CEILALTI ADVENTISTI si ai sa vezi ca ei au alta explicatie cu carnea porcului...
  #1104  
Vechi 16.03.2010, 10:09:58
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petra_sandu Vezi mesajul
eu sunt ortodoxa dar replicile tale impreuna cu alte cateva lucruri,cum ar fi scumpii nostri preoti care sufera de o nesimtire crunta si problema respectarii zilei sabatului ma fac sa regret acest lucru.
Ortodoxa oi fi in devenire, dar nu te numi deja drept credincioasa ca e drum lung pana acolo.

Faci regretabila greseala si incadrezi toti slujitorii lui Dumnezeu in aceeasi oala. Nu e bine.

Toata lumea cu o educatie religioasa cat de cat care e ziua a saptea si ziua a intaia. Multi altii care nu au treaba cu lucrurile astea stiu ca luni e ziua intai, iar duminica ziua a saptea. Cred ca unii se bucura de aceasta nestiinta sau confuzie a oamenilor.
  #1105  
Vechi 28.07.2010, 13:18:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Tot ce ti-am scris este din Sfanta Scriptura! tu chiar nu vezi! Pune mana pe Biblie... si adu argumete Scripturistice cand spui ca si crestinii trebuie sa serbeze sambata precum iudeii.
Nu "precum iudeii", ci precum creștinii. Precum primii creștini. Iar primii creștini au fost Hristos Însuși, sfinții apostoli și maica Domnului. Citești despre ei în Scriptură că ar fi păzit duminica? Nicidecum!
  #1106  
Vechi 28.07.2010, 13:53:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
daca ati urma lui Hristos ati stii ca EL a inviat DUMINICA si se intalnea cu ucenicii DUMINICA!!! (Ioan 20).
Slab și neconvingător "argument". Hristos după înviere s-a arătat ucenicilor cel mult 5 duminici, restul de 35 fiind alte zile ale săptămânii!

3. "Cărora S-a și înfățișat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile și vorbind cele despre împărăția lui Dumnezeu." (Fapte 1)

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
HRISTOS A SERBAT SAMBATA DOAR PENTRU CA EL A VENIT SA IMPLINEASC LEGEA VECHE NU SA O STRICE
Dacă primul argument e slab, acesta e pueril! Dacă tot a venit să "schimbe" ziua de odihnă trebuia s-o facă din timp, sau măcar s-o anunțe cumva, nu în secret. Însă așa cum recunoști și tu, El nu a venit să strice Legea, ci s-o împlinească. E absurd că ar fi avut în plan să schimbe Legea, de parcă Dumnezeu e guvernul Boc să schimbe legile de la o zi la alta...


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
SI A SPUS CLAR CA "EL ESTE DOMN SI AL SAMBETEI"!
După un argument slab și unul pueril, era logic că va urma un contra-argument de tip "autogol" :)
Păi normal că e Domn al Sâmbetei! În nici un caz Domn al duminicii :)
  #1107  
Vechi 28.07.2010, 14:21:51
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Slab și neconvingător "argument". Hristos după înviere s-a arătat ucenicilor cel mult 5 duminici, restul de 35 fiind alte zile ale săptămânii!

3. "Cărora S-a și înfățișat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile și vorbind cele despre împărăția lui Dumnezeu." (Fapte 1)


Dacă primul argument e slab, acesta e pueril! Dacă tot a venit să "schimbe" ziua de odihnă trebuia s-o facă din timp, sau măcar s-o anunțe cumva, nu în secret. Însă așa cum recunoști și tu, El nu a venit să strice Legea, ci s-o împlinească. E absurd că ar fi avut în plan să schimbe Legea, de parcă Dumnezeu e guvernul Boc să schimbe legile de la o zi la alta...


După un argument slab și unul pueril, era logic că va urma un contra-argument de tip "autogol" :)
Păi normal că e Domn al Sâmbetei! În nici un caz Domn al duminicii :)
Ba sectarule, vad ca tu nu vrei sa te lepezi de filiatia ta amagitoare, Duminica este spre serbarea Zilei Invierii Domnului Hristos ! Noi suntem crestini si serbam restaurarea noastra prin Iisus Hristos ! Nu iti convine ? Atunci stai dracului in secta ta ratata si vezi-ti in continuare de ziua mortilor, specifica voua !
  #1108  
Vechi 28.07.2010, 18:37:21
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Exclamation Se va incumeta sa schimbe vremile si legea

Citat:kesarion breb
Ba sectarule, vad ca tu nu vrei sa te lepezi de filiatia ta amagitoare, Duminica este spre serbarea Zilei Invierii Domnului Hristos ! Noi suntem crestini si serbam restaurarea noastra prin Iisus Hristos ! Nu iti convine ? Atunci stai dracului in secta ta ratata si vezi-ti in continuare de ziua mortilor, specifica voua !
Cornul cel mic din Daniel 7,25 "el va rosti vorbe de hula impotriva Celui Prea I, va asupri pe sfintii Celui Prea Inalt si se va incumeta sa schimbe legile si vremea..."
In PROMPTA BIBLIOTHECA , la care Enciclopedia catolica se refera la "o veritabila enciclopedie a cunostintei religioase", Lucius Ferraris in articolul sau despre papica :"papa este de o demnitate asa de mare si asa de inaltat incat nu este un simplu om, ci este asemenea lui Dumnezeu, vicar al lui DumnezeuEl este de asemenea divinul monarh si imparatul suprem, este regele regilor.De aceea papa este incoronat cu tripla coroana, in calitate de rege al cerului,al pamantuluisi al locurilor mai jos decat pamantul.Adesea, superioritatea si puterea pontifului roman nu se exercita numai asupra lucrurilor ceresti,a celor pamantesti sau a celor de sub pamant, dar chiar si asupra ingerilor, caci el este mai mare...Astfel daca ingerii ar apostazia de la credinta sau sa gandeasca contrar ei, ei ar putea fi judecati si excomunicati de catre papa...Caci el este de o asa mare demnitate si putere, incat formeaza unul si acelasi tribunal cu Domnul Hristos...Papa are o asa mare autoritate si putere incat poate modifica , explica sau interpreta chiar si legile divine."
In urma Conciliului de la Trent-Italia din 1545 papa emite urmatorul catehism:"Este placut lui Dumnezeu ca sarbatorirea religioasa a zilei sabatului sa fie transferata asupra Zilei Domnului(adica dumineca);caci dupa cum in acea zi lumina a stralucit pentru prima data asupra lumii, tot astfel prin invierea Rascumparatorului nostru in acea zi care ne-a deschis portile vietii vesnice,viata noastra a fost adusa din intuneric la lumina;avand in vedere ca si apostolii au numit-o "Ziua Domnului".Noi observam de asemenea in Sfanta scriptura ca aceasta zi a sfost considerata ca fiind sfanta,pentru ca in aceasta zi a inceput lucrarea de creatiune a lumii, iar Duhul Sfant a dat-o apostolilor" Deci aceasta este declaratia papalitatii care confirma ca biserica romano-catolica a schimbat Sabatul din ziua a 7-a(sambata) in prima zi a saptamanii(duminica)care este numita Ziua Domnului.
Este clar pana acum?Asta nu inseamna ca eu am dreptate. Am observat cu multa tristete in suflet ca foarte multi din cei ce au postat , in mare majoritate in loc sa vin cu argumente sau raspunsuri concrete , aduc jigniri si insulte la cei care nu sunt de acord cu ei. Se adevereste faptul ca atunci cand cineva nu poate convinge pe altcineva ca dreptatea lui este cea corecta recurge la violenta verbala sau chiar fizica.Domnule kesarion breb,esti foarte brutal si violent si nu cred ca esti "al Donului", mai degraba a celui pe care l-ai invocat.Dumnerzeu sa aiba mila de sufletul tau!

DAR EU VA SPUN CA AICI ESTE UNUL MAI MARE DECAT TEMPLUL.
DACA ATI FI STIUT CE INSEMNEAZA "MILA VOIESC,IAR NU JERTFE," N-ATI FI OSANDIT PE NISTE NEVINOVATI.
CACI FIUL OMULUI ESTE DOMN SI AL SABATULUI. (Matei 12-6,7,8) (Spicele si ziua sabatului)
Ca sa nu existe nici o confuzie, sunt ortodox , si sunt interesat de toate sfaturile, parerile, interpretarile Sfintelor Scripturi, indiferent dee religie.
Iata Eu vin curand;si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.(Ap.22,12)
  #1109  
Vechi 28.07.2010, 18:45:00
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodor 21 Vezi mesajul
Citat:kesarion breb
Ba sectarule, vad ca tu nu vrei sa te lepezi de filiatia ta amagitoare, Duminica este spre serbarea Zilei Invierii Domnului Hristos ! Noi suntem crestini si serbam restaurarea noastra prin Iisus Hristos ! Nu iti convine ? Atunci stai dracului in secta ta ratata si vezi-ti in continuare de ziua mortilor, specifica voua !
Cornul cel mic din Daniel 7,25 "el va rosti vorbe de hula impotriva Celui Prea I, va asupri pe sfintii Celui Prea Inalt si se va incumeta sa schimbe legile si vremea..."
In PROMPTA BIBLIOTHECA , la care Enciclopedia catolica se refera la "o veritabila enciclopedie a cunostintei religioase", Lucius Ferraris in articolul sau despre papica :"papa este de o demnitate asa de mare si asa de inaltat incat nu este un simplu om, ci este asemenea lui Dumnezeu, vicar al lui DumnezeuEl este de asemenea divinul monarh si imparatul suprem, este regele regilor.De aceea papa este incoronat cu tripla coroana, in calitate de rege al cerului,al pamantuluisi al locurilor mai jos decat pamantul.Adesea, superioritatea si puterea pontifului roman nu se exercita numai asupra lucrurilor ceresti,a celor pamantesti sau a celor de sub pamant, dar chiar si asupra ingerilor, caci el este mai mare...Astfel daca ingerii ar apostazia de la credinta sau sa gandeasca contrar ei, ei ar putea fi judecati si excomunicati de catre papa...Caci el este de o asa mare demnitate si putere, incat formeaza unul si acelasi tribunal cu Domnul Hristos...Papa are o asa mare autoritate si putere incat poate modifica , explica sau interpreta chiar si legile divine."
In urma Conciliului de la Trent-Italia din 1545 papa emite urmatorul catehism:"Este placut lui Dumnezeu ca sarbatorirea religioasa a zilei sabatului sa fie transferata asupra Zilei Domnului(adica dumineca);caci dupa cum in acea zi lumina a stralucit pentru prima data asupra lumii, tot astfel prin invierea Rascumparatorului nostru in acea zi care ne-a deschis portile vietii vesnice,viata noastra a fost adusa din intuneric la lumina;avand in vedere ca si apostolii au numit-o "Ziua Domnului".Noi observam de asemenea in Sfanta scriptura ca aceasta zi a sfost considerata ca fiind sfanta,pentru ca in aceasta zi a inceput lucrarea de creatiune a lumii, iar Duhul Sfant a dat-o apostolilor" Deci aceasta este declaratia papalitatii care confirma ca biserica romano-catolica a schimbat Sabatul din ziua a 7-a(sambata) in prima zi a saptamanii(duminica)care este numita Ziua Domnului.
Este clar pana acum?Asta nu inseamna ca eu am dreptate. Am observat cu multa tristete in suflet ca foarte multi din cei ce au postat , in mare majoritate in loc sa vin cu argumente sau raspunsuri concrete , aduc jigniri si insulte la cei care nu sunt de acord cu ei. Se adevereste faptul ca atunci cand cineva nu poate convinge pe altcineva ca dreptatea lui este cea corecta recurge la violenta verbala sau chiar fizica.Domnule kesarion breb,esti foarte brutal si violent si nu cred ca esti "al Donului", mai degraba a celui pe care l-ai invocat.Dumnerzeu sa aiba mila de sufletul tau!

DAR EU VA SPUN CA AICI ESTE UNUL MAI MARE DECAT TEMPLUL.
DACA ATI FI STIUT CE INSEMNEAZA "MILA VOIESC,IAR NU JERTFE," N-ATI FI OSANDIT PE NISTE NEVINOVATI.
CACI FIUL OMULUI ESTE DOMN SI AL SABATULUI. (Matei 12-6,7,8) (Spicele si ziua sabatului)
Ca sa nu existe nici o confuzie, sunt ortodox , si sunt interesat de toate sfaturile, parerile, interpretarile Sfintelor Scripturi, indiferent dee religie.
Iata Eu vin curand;si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.(Ap.22,12)
vesnica propaganda sectara
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12