Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.06.2013, 18:23:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu e tot aia. Una e sa ti se vada glezna si putin din gamba, alta e sa ti se vada tot picorul, iar fusta sa fie de o palma. Nici macar portul popular nu e pana in pamant, ci pe la mijlocul gambei.
se vorbea de pantaloni normali, nu de mulăciuni.
portul popular, ăla vechi, mai e și fără chiloți ...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.06.2013, 00:59:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Biserica se afla intotdeauna la periferia preocuparilor noastre chiar daca noi ne luptam sa aratam altceva .
Din pacate ai dreptate, frate Zaharia. Nu trebuie sa ma uit la altii, ci ma uit la mine si e destul.
Tot ni se pare ca suntem masura lucrurilor si asteptam lauda pentru fiecare mic gest pe care il facem.
Asa ca nu te supara, frate, ca nu ne plac cuvintele tale mustratoare; noua ne plac doar cuvintele de lauda. Minte-ne frumos si vom accepta fiecare vorbulita.
Chiar noi ne laudam in gand pentru te miri ce lucru de nimic; si doar stim de la cine vin gandurile de slava desarta! Din experienta mea, imi vin aceste ganduri de lauda de fiecare data cand am gresit. De cand am realizat acest lucru, o lauda pe care mi-o aduc singura e semn sigur ca nu merit nici o lauda.

Din cand in cand ar trebui sa mai acceptam si aceste mustrari; cu siguranta le meritam, chiar daca nu suntem constienti de acest lucru.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.06.2013, 01:11:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fusta nu e cu masura?
Sigur e cu masura: pana in pamant si cu ciucuri in colturi.
Fă-ți ciucuri în cele patru colțuri ale mantiei tale cu care te acoperi.
(Deuteronomul, A cincea carte a lui Moise, 22,12)

Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale. (Matei, 23,5)

... atata doar ca noi, ca sa atragem atentia, nu ne mai punem ciucuri, ci scurtam fustele.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.06.2013, 01:25:25
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
se vorbea de pantaloni normali, nu de mulăciuni.
portul popular, ăla vechi, mai e și fără chiloți ...
Era vorba de fusta.
Si ce, ma rog, ai cu portul popular ? Cu chiloti sau fara chiloti, erau de 2 ori mai fericiti.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.06.2013, 01:27:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din pacate ai dreptate, frate Zaharia. Nu trebuie sa ma uit la altii, ci ma uit la mine si e destul.
Tot ni se pare ca suntem masura lucrurilor si asteptam lauda pentru fiecare mic gest pe care il facem.
Asa ca nu te supara, frate, ca nu ne plac cuvintele tale mustratoare; noua ne plac doar cuvintele de lauda. Minte-ne frumos si vom accepta fiecare vorbulita.
Chiar noi ne laudam in gand pentru te miri ce lucru de nimic; si doar stim de la cine vin gandurile de slava desarta! Din experienta mea, imi vin aceste ganduri de lauda de fiecare data cand am gresit. De cand am realizat acest lucru, o lauda pe care mi-o aduc singura e semn sigur ca nu merit nici o lauda.

Din cand in cand ar trebui sa mai acceptam si aceste mustrari; cu siguranta le meritam, chiar daca nu suntem constienti de acest lucru.
Adevarat. Insa aici e vorba despre o tanara care poate nu a mai mers la manastire pana acum si e la inceput de drum. Criticand-o ca nu are pantaloni si facandu-i morala nu o va ajuta sa creasca. Sau ati uitat cum era la inceput de drum ?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.06.2013, 02:30:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
lucrez la birou și acum și atunci. iar directorul general vine în tricou.
Mai mai ce companie o fi si aia? de fapt nu ma mai mira ca asa sa inteles democratia in Romania.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.06.2013, 08:51:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Scuzați-mă doamnă, dar care e legătura între ținuta de la servici (în particular cea zisă de Dumitru, mai lejeră) cu democrația??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.06.2013, 12:04:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Scuzați-mă doamnă, dar care e legătura între ținuta de la servici (în particular cea zisă de Dumitru, mai lejeră) cu democrația??

Probabil se referea la libertatea de exprimare prost aleasa in cazul acesta"particular"!
Directorul general are sedinte cu diversi colaboratori,clienti,viitori angajati;are vizite neasteptate uneori reprezentanti media,nu se cade sa se imbrace"comod","lejer" sa-l confunzi cu soferul!

Nu stiu care este legatura cu democratia,caci acest tip de regim politic vine din Occident iar oamenii de acolo se imbraca in conformitate cu nivelul lor profesional.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.06.2013 at 12:08:34.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.06.2013, 12:28:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Idiotenia asta e si la unele "cuvioase" din biserica, din pacate.
Femeia in sandale si slapi e ok, barbatul in sandale si fara sosete, nu e ok.

Femeia cu fusta 3/4 sau putin peste genunchi e ok, barbatul cu pantaloni 3/4 sau peste genunchi nu mai este ok.

Si culmea, de parca ispita ar functiona exact invers decat este in realitate.

O fusta care acopera picioarele femeii doar pe jumatate este ok - ca e fusta, pantalonii care ii acopera de tot, nu sunt pentru ca "e haina barbateasca".

Tot nu sunt lamurit de unde vine furia "duhovniceasca" impotriva pantalonilor la femei.
Ce mi-a placut asta cu"furia duhovniceasca"a pantalonilor la femei.
Probabil ca are de-a face cu grija vizavi de transsexualitate sau aversiunea catre acest curent modernist.
Religia este prin definitie traditionalista,nu-i plac schimbarile si nici persoanele revoltate ( intr-o oarecare masura,unele femei sunt revoltate la adresa feminitatii lor si nu concep sa poarte ceva mai feminin-rochii,fuste,par lung,imprimeuri,culori suave,etc...)

Daca alegem pantalonii doar din motive de comoditate sau rezistenta la frig este ok decat atunci cand ii alegem fiind convinse ca ne simtim mai mult masculine decat femei,renegandu-ne genul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.06.2013, 12:34:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu sa fi cunoscut o femeie care sa aiba atasament de pantaloni din motiv de tulburare de gen.

Ba chiar dimpotriva, de cand cu moda "mulaciunilor" (vorba colegului) care le vezi la cele mai neasteptate varste se pare ca asa inteleg, mai nou, femeile, sa-si expuna "feminintatea".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde