Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2010, 01:20:41
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Detalii pentru a ajunge la mănăstirea Diaconești?

Aș dori să plec pentru o vreme la mănăstirea Diaconești din Bacău, din comuna Agăș, acolo unde slujește ieromonahul Amfilohie.

A fost cineva de pe forum acolo? Dacă da, vă rog să îmi dați și mie detalii cum pot ajunge acolo din Bacău, dacă știți. Au un număr de telefon acolo la mănăstire?

Vă mulțumesc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2010, 13:14:58
elena cristina elena cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2010
Mesaje: 2
Implicit si eu am aceleasi ganduri

buna
si eu intentionez sa merg cateva zile ,chiar sambata seara as dori sa plec pt 3zile.daca afli un numar de contact sau cunosti mai multe detalii te rog postezi .eu chiar nu stiu nimik ,nici macar nu stiu daca ma pot caza sau daca accepta un ajutor fizic din partea mea .
multumesc
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2010, 14:30:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu imi doresc sa ajung acolo. Am preluat de pe alt site, un raspuns la aceeasi intrebare, adresat de alta persoana:

,,Din Comanesti poti lua un taxi (25-30 RON) care te duce ,daca e vreme buna pana la manastire sunt 25 km din Comanesti pe drumul national 12A sper Miercurea Ciuc.Daca nu vrei taxi incearca sa ajungi la iesire din Comanesti (la consiliu local acolo este iesirea) si vezi ca sunt masini particulare (5-6 RON) care merg pana la Agas. Localitatile pe care le starbati cu masina sunt (pt. orientare): Comanesti, Asau, Straja, Ciobanus,Goioasa si Preluci. Aici in Preluci la iesirea din sat se face un drum la stanga (mergand spre Miercurea), care trece raul Trotus.Sunt indicatoare catre manastire."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2010, 14:53:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Completare

Firma SIMPA TRANS, asigura transportul spre Comanesti, astfel:
Plecare din Bucuresti: 7:00, 11:30, 14: 00 si 18:30. Durata calatoriei: 5 ore si 19 minute. Pretul biletului: 42 de lei.
Pana in Comanesti se poate ajunge si cu trenul.

Cei care solicita cazare e bine sa telefoneze mai intai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2010, 14:55:19
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Completare

Firma SIMPA TRANS, asigura transportul spre Comanesti, astfel:
Plecare din Bucuresti: 7:00, 11:30, 14: 00 si 18:30. Durata calatoriei: 5 ore si 19 minute. Pretul biletului: 42 de lei.
Pana in Comanesti se poate ajunge si cu trenul.

Cei care solicita cazare e bine sa telefoneze mai intai.
Dacă am cunoaște și numărul de telefon atunci negreșit am telefona mai întâi. :)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2010, 16:02:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Am găsit pe cineva din zonă cu care pot vorbi pentru a afla mai multe informații, însă astăzi nu poate, dar mâine cel mai probabil îmi va zice cum se ajunge la mănăstire. Am să postez aici dacă aflu ceva nou.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2010, 19:39:20
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

0234382570 Manastirea Diaconesti.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2010, 13:55:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Am aflat și eu puțin mai multe detalii. În primul rând, trebuie ajuns în comuna Comănești.

Dacă sunteți din București, atunci din câte spune antoniap, există microbuze care merg direct la Comănești. Dacă sunteți de altundeva, încercați să căutați autobuz sau microbuz care ajunge în Comănești, cu toate că nu prea cred să fie. În București există, dar în celelalte orașe nu sunt sigur.

S-ar putea să existe tren care oprește și în stație la Comănești, dar n-aș folosi trenul în locul vostru. Pentru mine, din Brașov, ar trebui să iau personalul până în Ploiești Sud și de acolo alt personal care oprește la Comănești, dar asta ar dura cel puțin 9 ore, aș ajunge la 20:00 seara. E ridicol pentru o distanță atât de scurtă.

Așadar, cel mai bine ar fi să ajungeți mai degrabă la Bacău, fie cu trenul, fie cu autobuz sau microbuz. Mai bine cu autobuzul că e mult mai rapid și convenabil.
Din autogara Bacău trebuie ajuns în Moinești. Există microbuze la unele ore, dar s-ar putea să nu vi se pară convenabil (s-ar putea să trebuiască să așteptați etc.). Se pot găsi, însă, ocazii (adică oameni care merg cu mașina proprie), care merg la Moinești și costă cam 7 sau 8 lei drumul.

Apoi din Moinești se ia microbuz până în Comănești, care costă cam 2 lei. Apoi din Comănești se ia tren până într-un sătuc dar nu-i cunosc numele exact. Preluci s-ar putea. De acolo se merge 2 km pe jos până la mănăstirea Diaconești (există semne care indică drumul spre mănăstire)

Voi ști exact cum se numește sătucul unde trebuie coborât cu trenul din Comănești diseară.
Nu-mi mulțumiți mie, mulțumiți-i lui Cristi din Moinești.

Citat:
În prealabil postat de Casiana
0234 382 570 Manastirea Diaconesti.
Mulțumim pentru informații. :)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 04.09.2010 at 13:59:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2010, 22:22:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Am aflat unde trebuie să coborâm din trenul pe care îl luăm din Comănești. Se oprește la Goioasa, se merge până la stradă și de acolo sunt 2 km până la mănăstire.

- Așadar, ajungem în Bacău.
- Luăm ocazie (se găsesc la pod) până în Moinești (7-8 lei) sau microbuz
- Din Moinești luăm microbuz până în orașul Comănești (2 lei)
- Din orașul Comănești luăm tren și coborâm la Goioasa
- Mai mergem 2 km și ajungem acasă la părintele Amfilohie :)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 04.09.2010 at 22:51:00.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2010, 08:49:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tren Plecare
Brasov Sosire
Comanesti Durata Tren Traseu/
Zile circulatie Preț bilet Rezervări Detalii Plecare: 14:38 Sosire: 18:53 4h15min Tren Accelerat 01974 1552 1977
CFR LMMJVSD 29,10lei Detalii [COLOR=blue]Accelerat[/COLOR] Stație de plecare:
Gara CFR Brasov Stație de sosire:
Gara CFR Comanesti Detalii firmă Clasa 1 Clasa 2
Ultima actualizare: [COLOR=red] 04/2009 [/COLOR] [COLOR=red]
Sursa: CFR Calatori [/COLOR] Plecare 22:47 Sositre: 02:46 +1 zi 3h59min Tren Accelerat 1751
CFR LMMJVSD 29,10lei
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mos Craciun ajunge si la mine- campanie umanitara pentru copii orfani mirela1990 Umanitare 2 11.11.2012 22:25:24
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Ce popor vom ajunge ? alinnasser2010 Generalitati 335 19.07.2011 12:12:46
Detalii despre facultatea de teologie ? Robertworld Preotul 2 07.04.2011 11:13:20
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56