Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3891  
Vechi 02.10.2011, 23:49:21
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, și în Biserica Catolică funeraliile acordate unui sinucigaș ar trebui considerate ceva excepțional, pentru care este nevoie de aprobare arhierească, întocmai cum e și la ortodocși.
Stiu, dar ideea era urmatoarea: Catalin 2 sustine ca in BO pacatul impotriva Duhului Sfint se iarta. Eu stiam ca sinuciderea este considerata un astfel de pacat si din acest motiv sinucigasii nu sint imormintati cu preot. Iar in acest context fie dl Catalin 2 nu are dreptate, fie are dreptate si atunci BO ar trebui sa ingroape sinucugasii cu preot. Ideea nu era ca eu sa fac analiza regulilor BO ci era un mesaj pentru dl Catalin care nu a fost spus: cunoasterea catehismului ortodox fara trairea in spiritul ortodox poate sa genereze contradictii (ca cea de mai sus). Ne spune sfintul apostol Pavel, citez din memorie, "litera ucide, iar duhul da viata". Una e litera legii, alta e spiritul legii, iar analiza numai prin prisma unuia din cele doua aspecte poate sa conduca la concluzii gresite.
  #3892  
Vechi 03.10.2011, 00:36:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Stiu, dar ideea era urmatoarea: Catalin 2 sustine ca in BO pacatul impotriva Duhului Sfint se iarta. Eu stiam ca sinuciderea este considerata un astfel de pacat
Orice păcat se iartă. Dar, ca să ne ierte Dumnezeu, este necesar ca mai întâi să ne căim și să cerem iertare. Problema păcatelor contra Duhului Sfânt este că pun sufletul într-o dispoziție de a nu mai se căi și cere iertare. Deci, ele nu se iartă nu fiindcă nu vrea Dumnezeu să le ierte, ci fiindcă acel nefericit alege să nu se mai căiască și să nu mai ceară iertare.

Astfel, catehismele catolice dau ca un exemplu de păcat contra Duhului Sfânt fapta cuiva care păcătuiește cu gândul că oricum se va spovedi și va cere iertare. Un asemenea sacrilegiu adus chiar Tainei iertării ne pune în dispoziția de a nu fi iertați. Cum să funcționeze spovada în cazul unui asemenea (im)penitent ?

De aceea și sinuciderea este, de regulă, păcat împotriva Duhului Sfânt, adică păcat teologic la urma urmei. Un om care a ajuns să omoare cel mai mare dar pe care i l-a făcut Domnul cum să se căiască, cum să ceară iertare ? Deci, când spunem că "Dumnezeu nu-i iartă pe sinucigași" spunem, de fapt, că sinucigașii ajung într-o stare spirituală de a nu mai cere iertare.

Motivul pentru care îi pomenim și, cu dezlegare arhierească, ne rugăm pentru ei făcându-le Ultima Missă este firava speranță pe care o avem că, între momentul gestului sinucigaș și cel al morții, s-a petrecut o schimbare în inima lor și s-a produs o căință perfectă. Sau că, nefiind în deplinătatea minților, nu au ales în mod liber păcatul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #3893  
Vechi 03.10.2011, 11:49:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Aceste persoane se roaga pentru partenerii lor ortodocsi. Sa inteleg ca invers, conform cu cele afirmate mai sus, e interzis? Adica sotul/sotia ortodocsi nu se pot ruga pentru sotia/sotul catolice? Sau ortodocsii nu se pot ruga pentru cumnati/cumnate/nepoti catolici?
Nu am spus asta, nu ati citit cu atentie, eu am scris: "Biserica Ortodoxa se roaga pentru toti cei raposati, cu cateva exceptii"
Asadar e vorba de cei raposati si e vorba de rugaciunea Bisericii, nu particulara. Pentru ca vorbeam de sinucigasi, iar acestia nu sunt zombi sa mai traiasca.
De exemplu daca dvs. va duceti la un preot catolic si ii spuneti ca a murit vecinul musulman vine sa ii faca slujba de inmormantare?
In cazul celor vii, la Sfanta Liturghie stiu ca nu se trec pe pomelnic cei ce nu sunt botezati in BO (la manastiri scrie sa nu se treaca pe pomelnic chiar si cei ce au pacate mai grave ortodocsi fiind). In schimb la alte slujbe am inteles ca pot fi trecuti (maslu, acatiste), si in rugaciuni particulare.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38