Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2011, 19:25:39
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dragule, acest topic a început ca o continuare a unor discuții pe care le-am avut cu tradiție1 într-un altul, am postat și link-ul după cum bine vezi.
:)) da, normal, din cate mai tin minte mai postam si eu pe acolo, cand m-am batut de el...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2011, 19:39:07
daniel83 daniel83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Biblia este cuvantul omului.

Sa fim seriosi, biblia te duce la ateism si agnosticism. E o care veche si desueta, care nu mai are treaba cu realitatea. Problema este ca i se acorda prea multa importanta.
E colectie de mituri si legende, transmise oral la inceput, care au fost selectate, transcrise si retranscrise pana a ajuns o poveste gen Greuceanu sau Fat-Frumos. Aduc ca argument erorile multiple din cadrul acestei carti (vezi ordinea genezei, erorile istorice si neatestarea istorica a multor personaje, cum ar fi isus), mesajele razboinice (gen deuteronomul), sexiste, contradictorii. Iata si alte pareri despre biblie:
„Cuvântul <Dumnezeu> reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecție de legende onorabile dar primitive și care sunt totuși destul de copilărești.” - Einstein
“Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forță pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov
“Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.” - Ludwig Feuerbach
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua și să-l slăvești pe Dumnezeu. Nu știu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu știu, 50.000.000 de ani de făcut asta aș începe să mă plictisesc puțin." - Rick Reynolds
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2011, 19:49:39
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Sa fim seriosi, biblia te duce la ateism si agnosticism. E o care veche si desueta, care nu mai are treaba cu realitatea. Problema este ca i se acorda prea multa importanta.
E colectie de mituri si legende, transmise oral la inceput, care au fost selectate, transcrise si retranscrise pana a ajuns o poveste gen Greuceanu sau Fat-Frumos. Aduc ca argument erorile multiple din cadrul acestei carti (vezi ordinea genezei, erorile istorice si neatestarea istorica a multor personaje, cum ar fi isus), mesajele razboinice (gen deuteronomul), sexiste, contradictorii. Iata si alte pareri despre biblie:
„Cuvântul <Dumnezeu> reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecție de legende onorabile dar primitive și care sunt totuși destul de copilărești.” - Einstein
“Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forță pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov
“Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.” - Ludwig Feuerbach
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua și să-l slăvești pe Dumnezeu. Nu știu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu știu, 50.000.000 de ani de făcut asta aș începe să mă plictisesc puțin." - Rick Reynolds
No pai inteleg, nu vrei Dumnezeu, nu vrei Biblie... atunci de ce te mai tot complici sa iti postezi parerea pe un site culmea crestin ortodox?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2011, 19:54:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
No pai inteleg, nu vrei Dumnezeu, nu vrei Biblie... atunci de ce te mai tot complici sa iti postezi parerea pe un site culmea crestin ortodox?
poate ca omul vrea sa fie convins.. poate vrea mai mult de la crestinism si de la ortodoxie..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2011, 20:13:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Iata si alte pareri despre biblie: „Cuvântul <Dumnezeu> reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecție de legende onorabile dar primitive și care sunt totuși destul de copilărești.” - Einstein “Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forță pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov “Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.” - Ludwig Feuerbach "Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua și să-l slăvești pe Dumnezeu. Nu știu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu știu, 50.000.000 de ani de făcut asta aș începe să mă plictisesc puțin." - Rick Reynolds
După cum bine ai spus păreri, nu argumente, nu explicații, doar păreri și argumentul autorității este un sofism.

De acord (intelectual vorbind, îi pot respecta), cu citatele lui Einstein, Asimov sau Feuerbach (sincer m-am cam săturat de ăsta din urmă în școală). Dar nu știu ce caută ăsta, alături de ceilalți: Rick Reynolds, cine o fi și ăsta, poate-mi spui tu, scuză-mi, incultura, nu prea "mă am" cu "marii oameni de cultură" americani.
Mai reprezintă el și altceva decât am văzut în pripă pe Wikipedia: "un american comic cunoscut pentru său one-man show numai adevărul este amuzant și All Up crescut ... și nr Place to Go." Păi rămână, atunci un american comic, , iar părerile lui despre religie contează mult mai puțin.
Altceva, din câte ai observat eu mă feresc să tot dau citate din alții, chiar dacă merită unii, esențial este să poți să-ți argumnetezi singur opiniile nu să faci recurs la alții și mai ales la ... Rick Reynolds, american comic.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2011, 20:21:22
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
imi pare rau ca florin a fost banat.. ce pot sa zic.. he had a point ... In Vechiul Testament , Dumnezeu porunceste, crime, violuri , 'hotii' , promoveaza sionismul si altele.. la prima vedere este normal sa ne punem intrebari cu privire la asta..
Nu prea am inteles. Florin crede ca...
Sau in VT Dumnezeu chiar promoveaza violul?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2011, 20:39:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
imi pare rau ca florin a fost banat.. ce pot sa zic.. he had a point ... In Vechiul Testament , Dumnezeu porunceste, crime, violuri , 'hotii' , promoveaza sionismul si altele.. la prima vedere este normal sa ne punem intrebari cu privire la asta..
Nu știu de nici un îndemn la viol, dar promovarea sionismului? POPORUL EVREU A FOST POPOR ALES, e chiar o chestiune de istorie religioasă și nu numai, ca să spun așa... Dar oricum, nu e important... Că alte popoare nu acceptă acest fapt este o problemă, că sunt unii care consideră că cei de pe lângă poalele Carpaților ar avea ceva special și vreo menire specială în univers, e o opțiune și nu vreau să discut aceste aspecte. Însă, poporului evreu i s-a oferit alt rost. Nu vrem noi? Oricum, nu e problema noastră. Noi facem parte dintre neamuri și una suntem în fața lui Hristos și tot de la Mântuitor, încoace, creștinii sunt una indiferent că sunt evrei sau "dintre neamuri." Și să ne iasă odată din cap: DEMOCRAȚIA e a noastră, nu are nici o legătură cu divinitatea.

Și crede-mă un ateu antisemit e, într-adevăr, o mare problemă, extremele duc, adesea, la crime.

Dar un creștin antisemit? Împotriva poporului pe care Dumnezeu l-a ales și din care S-a născut Mântuitorul? Asta nu o să pot pricepe și pace. Cruciați sau nu, fasciști, legionari și tot soiul de antievrei... E drept că nu-mi convine că puterea financiară a lumii este în mâinile lor, asta e altceva, dar pe noi cine ne-a împiedicat? De ce am stat la poalele Carpaților plângându-ne de milă? Și apoi banul ... e ochiul dracului. (Deja sunt off topic, mă opresc.)

Despre "crime" și celelalte am vorbit și în alte postări aici.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 21.02.2011 at 20:42:29.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2011, 22:56:34
daniel83 daniel83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Buna seara din nou

Xanixade si Danut7. Cu toate ca nu am mai intalnit pe cineva care sa te intrebe de ce scrii pe un forum si nici nu ar trebui sa raspund .... Scriu pe un astfel de site pentru ca simt ca am o parere de exprimat, probabil la fel cum aveti si voi. Va deranjeaza niste opinii contrare ?? Va place unanimitatea ??
I.Calin
Da acele citate reprezinta un sofism, daca ne referim la apelul la autoritate. Le-am scris pentru ca acel continut al mesajelor dezvaluie niste semne de intrebare fata de mesajul biblic.
Nu sunt habotnic si admit ca pot gresi, poate d-zeu chiar exista, asta pot accepta. Dar mesajul biblic este irational, mintea mea refuza sa creada asa ceva.
Nu pot sa cred ca Isus s-a nascut dintr-o femeie virgina insarcinata de o stafie? Se spune ca Iulius Cezar s-a nascut dintr-o virgina; istoricul roman Suetoniu a spus ca corpul lui Augustus s-a inaltat la cer atunci cand a murit; iar despre Buddha se spune ca s-a nascut vorbind. Voi nu crezi toate astea, nu?
Mi se pare incredibil sa cred ca lumea a fost creata in sase zile; ca femeile provin dintr-o coasta a barbatului; ca un sarpe, un magar si un tufis in flacari vorbeau limbajul uman; ca toata planeta inclusiv muntii au fost inundati pentru a ineca raul; ca milioane de specii animale au supravietuit pe o barca; ca limbile vorbite provin din turnul lui Babel; ca Nilul s-a transformat in sange; un bat s-a transformat in sarpe; ca vrajitorele si vrajitorii exista; ca a plouat cu mancare din cer timp de 40 de ani; ca soarele a stat pe loc ca sa-l ajute pe Ioshua si a mers inapoi pentru regele Hezekiah; ca o mana separata de corp a plutit in aer si a scris pe un zid; ca oamenii au fost orientati de o stea catre o anumita casa; ca Isus a mers pe apa; ca pestii si painea s-au inmultit miraculos pentru a-i hrani pe infometati; ca apa s-a transformat instantaneu in vin; ca bolile mintale sunt cauzate de demoni; ca exista un diavol cu aripi care produce raul; ca Isus a disparut si apoi s-a materializat din aer; ca oameni au fost vindecati de umbra lui Petru; ca pe necredinciosi ii asteapta un loc al torturii eterne…in timp ce viata dupa moarte ii asteapta numai pentru Crestini.
Prea multe asemanari cu basmele pe care mi le citea mama inainte de somn.
Totusi e o logica care ar trebui sa existe dar se rupe undeva.
Pe la 5-6 ani orice om constata ca harap-alb, scufita rosie si greuceanu nu exista. Pe la 8-9 ani omul constata ca Mos Craciun nu exista. Pe la 10-11 ani ar trebui sa constate ca nici d-zeu, ingerii si isus nu au cum sa existe....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2011, 23:29:11
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel83 Vezi mesajul
Scriu pe un astfel de site pentru ca simt ca am o parere de exprimat, probabil la fel cum aveti si voi. Va deranjeaza niste opinii contrare ?? Va place unanimitatea ??
Mie nu-mi place uniformismul mai nea Daniele. Dar tie?
Si nici nu ma deranjeaza opiniile contrare. Dar ar fi fain sa fie opiniile tale.
Asta, asa pentru ca tot zici ca ai avea o parere de exprimat.

Sa exprimi o parere nu inseamna sa dai copy/paste tuturor prostiilor.
Hmm...?

Spune ce te framanta pe tine, personal, cu privire la Biblie.
Ai facut putinul efort de a citi macar o carte din ea?
Daca nu, iti recomand Evanghelia dupa Marcu. E scurta, scrisa alert si pe intelesul tuturor. Vei avea cel putin un avantaj dupa ce o vei citi: vei discuta opiniile tale personale.
Succes si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2011, 00:03:43
daniel83 daniel83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Salve

Ce sa zic...am inteles ideea, 90 la suta din comentariile de pe forum sunt citate din Biblie, preoti, Cleopa, Steinhard etc. Tu, insuti ma trimiti sa citesc Biblia sau vreo carte....foate original. Cand, in schimb vine cineva si scrie ceva ce s-a mai scris, nu mai conteaza ca poate acel mesaj era real, poate spune un adevar devin un copiator...acuzati omul si nu mesajul....sofism ziceati ca se numeste?
Oricum atitudinea ta este aceeasi cu a bisericii din ultimii 2000 de ani...nu dialogului, nu schimbam nimic. Stai linistit ca suntem limitati si oricum vom arde in iad, cum scrie in carte. Sa nu cumva sa va permiteti sa va intrebati daca e adevarat ce scrie in acea carte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 20:27:14
Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 0 05.10.2010 13:10:43
Cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa Marius22 Generalitati 3 17.04.2010 20:29:05
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 04:52:06