Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.06.2013, 01:13:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Adevarat. Insa aici e vorba despre o tanara care poate nu a mai mers la manastire pana acum si e la inceput de drum. Criticand-o ca nu are pantaloni si facandu-i morala nu o va ajuta sa creasca. Sau ati uitat cum era la inceput de drum ?
Da, aceasta este si optica unei parti insemnate si din preotime: sa nu critici cumva, sa nu deranjezi, sa nu superi, sa nu-i arati greselile aproapelui, nici pe cele mici si nici pe cele mari ca sa nu se simpta jignit, fa-te partas la indolenta lui, sa nu il infrunti, sa ii uzi cornitele pina ce vor creste mari ca sa poti avea cu ce lupta apoi, sa fi calm mult cu el, sa il intrebi cam cum ar vrea el sa fie la biserica?
Daca poate suporta cumva sa stea 2-3 ore in picioare? daca ii plac cintarile asa cum sunt ele? daca cumva pictura care arata pe sfinti si sfinte nu cumva este prea presiva/apasatoare si daca sfintii nu cumva se uita urit/incruntat la tine ? daca poti rezista pina la sfirsit fara sa bei o gura de apa plata din sticla din geanta ca sa nu te deshidratezi si sa se ingroase singele si sa-ti cauzeze vreo boala? Daca nu cumva iti vine rau de la fumul de luminari si sa fi nevoita sa maninci un mic sandvisel pt. a nu te intinde pe jos lesinata? Daca nu cumva este prea mult miros de la fumul de tamiie? Daca ar vrea asa, macar in putine cuvinte, sumar, sa isi marturiseasca apucaturile sexuale fara sa se supere, la taina spovedaniei?
Sa intrebi mereu: cu ce sa va venim in intimpinare? cu ce fel de ton voiti sa fiti tratati ? ce asteptati voi de la Biserica? ce voiti sa faca Ea pt voi? propuneti o alternativa mai acceptabila daca "asta" nu va place! vi s-a parut exgerat de lunga predica, ori slujba ? puteti sa ne rabdati pina la capat ? ce propuneti sa facem cu sfintii, canoanele, poruncile si povetele bisericesti care sunt vechi de mii de ani si nu mai sunt in pas cu noua revolutie tehico-stiintifico-sociala?........ Da!
Sa intrebi mereu si sa cercetezi mereu ca nu cumva sa pierzi vreo oaie care se invirte pe linga turma, caci Hristos nu se bucura de cele 99 din turma, ci de cea de a o 100-a pe care o cauta, desi ea stie ca daca nu sta si nu se integreaza in turma, nu este una cu ea, o va minca lupul.
Sa nu superi, sa nu deranjezi ci sa iesi in intimpinarea orisicui in frac si cu servetul alb pe mina stinga (precum am mai spus si in alte dati) gata sa te arunci pe burta la prima porunca-cerere si sa ierti mult de tot, pina ce vei ajunge frate si parinte preot la infatisarea in care vei fi intrebat : nebunule ! de ce ai deslegat ceea ce Eu insumi nu am deslegat ? Au avut legea(Evanghelia, Canoanele, Traditia) si pe sfinti, de ce nu au ascultat de acestia ?
Dar niciodata sa nu incepi a vorbi cu fratele despre obligatiile lui, despre ce trebuie el sa faca pt. a fi viu, despre lupta cea buna care iti asigura cununa,despre toate cele poruncite noua prin apostoli si sfinti si traditie s.a.m.d
Ci sa incepi intotdeauna cu drepturile aproapelui, cu pogoramintele, cu deslegarile si indulgentele, cu scuzele acceptate, despre iertarea gresalelor, cu scutirile care le poate primi, cu acceptarea lui oricum ar fi, ca si asa se va indrepta in timp si va deveni un sfint de nadejde numai sa vina la biserica, sa zimbesti mereu, sa nu indrasnesti sa ridici tonul ci sa te comporti ca un adevarat european al acestui veac, sa faci astfel cinste bisericii tale si Bisericii, sa sporesti mereu numarul membrilor bisericii chiar daca ei sunt asa cum sunt, si sa ierti pe toti si pe toate intotdeasuna ca astfel sfintindu-te tu sa ii tragi si pe ei la sfintenia mare, data in dar precum ciocolata de Mos Gerila, si la copiii buni si si la cei nebuni !

Chiar nu vi se par aiurea asemenea dorinte, pretentii, moduri de viata si de a privi viata in duh si adevar ?
Sau mai dulce este formularea episcopului Teodoret al Cirtului la sinodul IV: "da... dar ????!!!!"

Fratilor, traiti in preajma oamenilor rivnitori, imprieteniti-va cu cei care sunt pusi hotarit pe drumul mintuirii, fugiti de cele lumesti, cautati duhovnici incercati, zeliti-va mult dupa exemplul celor rivnitori, nu aminati nici o zi practicarea virtutilor, alungati din voia voastra indulgenta si iertarea gresalelor repetate zilnic si nu aminati nici macar o ora inceperea nevointelor pt. viata vesnica deoarece "imparatia cerurilor se cistiga cu multa truda" iar viata este cruce si nu usuratate... este un extras parafrazat din indemnurile parintelui grec Stefanopulos Z.

NB: despre cum am fost eu la inceput, incercind sa ma integrez cit mai bine in obstea de fii duhovnicesti ai duhovnicului meu,tocmai am scris cu 2 pagini mai inainte .
Dar eu nu am mai vrut sa fac parte din atirnatori . O viata intreaga ma mintisem ca sunt in sinul Bisericii, facind tot de capul meu, si crezind asa, aiurea, ca ce treaba are alta de facut Dumnezeu decit sa ma ierte, iar eu decit sa pacatuiesc deoarece asta este conditia cazuta a omului .
Noroc ca am gasit un om al lui Dumnezeu care m-a zgiltiit de mi-a urcat mintea din calciie la locul ei si asa am putut sa-mi revin !
Dar pt. ca oamenii nu sunt toti la fel, atunci tocmai din acest considerent, trebuie sa iesim in intimpinare in frac negru si servet alb pe mina stinga si sa cuvintam: astazi, cu ce va mai servim ? Si sa le si stergem sudoarea crisparii de pe frunte cu manusile de matase alba zimbind binevoitor.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 28.06.2013 at 01:41:55.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.06.2013, 01:15:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca morala primita nu o va ajuta acum, la inceput de drum, o va ajuta cu siguranta mai incolo, cand va intelege ceva despre credinta. Toate aceste mici sau mari suparari raman inregistrate in memorie si apar la suprafata atunci cand avem nevoie de ele, ca sa constientizam ceva.
Important e ca ceea ce spunem cuiva sa fie o invatatura adevarata, pe care ne-am insusit-o prin viu grai de la parintele nostru duhovnic sau din cartile bisericesti; si sa nu venim doar cu o parere proprie, si aceea eronata, caci riscam sa ne facem partasi la pacatul fratelui, pe care l-am sfatuit.
Complet de acord ca sfaturile sunt bine venite (sfaturi, nu morala). Insa conteaza si cum dai acele sfaturi. Poti sa ii vorbesti frumos sau sa o pui la zid ca nu are deja fuste si rochii si sa ii scoti ochii.

Problema initala era daca poate merge in pantaloni la manstirea Prislop zilele acestea. Deci era vorba despre o perioada destul de scurta, nu la modul general. Solutiile pe termen scurt ar fi cam acestea: merge in pantaloni, improvizeaza, se gasesc la poarta manastirii fuste (esarfa, batic, sal au toate femeile). Oricum cu siguranta isi va lua fuste si rochii de acum inainte, mai ales ca va vedea si va cunoaste personal cum e la manastire. :)

Oricum, cred ca deja s-a lamurit Andreea si va stii ce sa faca acum, cand merge la Prislop si va stii ce sa faca si in viitor.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.06.2013, 01:25:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Foarte rau daca asa se intampla,noi romanii in alte tari nu putem schimba legile si nici nu facem ce vrem trebuie sa respectam legile tarii in care santem si sa vorbim limba tarii care ne-a adoptat, in Rom e ghiveci. Scuze nu invinovatesc pe nimeni de pe forum.
Cunosc tineri in Romania care sunt extraordinari. Mai sunt si tineri care bajbaie, sa zic asa. Cand am zis ca tot ce e romanesc este calcat in picioare, m-am referit mai ales la intelectuali, cei din guvern, mass-media. Avem atatia oameni frumosi si talentati, si din trecut si din prezent, si nu sunt promovati, ca deh, sunt romani. Si daca e romanesc, nu e bun. Incarcam sa imitam tot ce vedem noi prin Occident si nu e bine asta. Nu cred ca romanii ar trebui sa copieze sistemele din Occident.

Ma uimeste o chestiune. Romanii din disapora nu sunt uniti deloc. De bine de rau, in Romania mai sunt comunitati mai gasesti pe cineva, dar in disapora e jale. Nu ne ajutam intre noi, nu formam comunitati, multi nici nu spun ca sunt romani altor romani, se prefac ca nu inteleg romana etc. Si ma uit la alte natii: chinezi, filipinezi, greci, rusi, spanioli, italieni..sunt uniti si se ajuta. Foarte trist.

In fine. E un subiect ptr. alt topic.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.06.2013, 03:40:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cunosc tineri in Romania care sunt extraordinari. Mai sunt si tineri care bajbaie, sa zic asa. Cand am zis ca tot ce e romanesc este calcat in picioare, m-am referit mai ales la intelectuali, cei din guvern, mass-media. Avem atatia oameni frumosi si talentati, si din trecut si din prezent, si nu sunt promovati, ca deh, sunt romani. Si daca e romanesc, nu e bun. Incarcam sa imitam tot ce vedem noi prin Occident si nu e bine asta. Nu cred ca romanii ar trebui sa copieze sistemele din Occident.

Ma uimeste o chestiune. Romanii din disapora nu sunt uniti deloc. De bine de rau, in Romania mai sunt comunitati mai gasesti pe cineva, dar in disapora e jale. Nu ne ajutam intre noi, nu formam comunitati, multi nici nu spun ca sunt romani altor romani, se prefac ca nu inteleg romana etc. Si ma uit la alte natii: chinezi, filipinezi, greci, rusi, spanioli, italieni..sunt uniti si se ajuta. Foarte trist.

In fine. E un subiect ptr. alt topic.
Luati din Occident tot ce e prost incepand de la cei de sus, nu stiu unde traiesti de te plangi ca nu sint romanii uniti. Eu nu am parerea asta cunosc comnunitati puternice si care se ajuta. Din experienta mea iti spun ca toate natiile au problemele lor se cearta se barfesc si asa mai departe, m-am lamurit in 27 de ani in America.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.06.2013, 10:05:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Da, aceasta este si optica unei parti insemnate si din preotime: sa nu critici cumva, sa nu deranjezi, sa nu superi, sa nu-i arati greselile aproapelui, nici pe cele mici si nici pe cele mari ca sa nu se simpta jignit, fa-te partas la indolenta lui, sa nu il infrunti, sa ii uzi cornitele pina ce vor creste mari ca sa poti avea cu ce lupta apoi, sa fi calm mult cu el, sa il intrebi cam cum ar vrea el sa fie la biserica?
Daca poate suporta cumva sa stea 2-3 ore in picioare? daca ii plac cintarile asa cum sunt ele? daca cumva pictura care arata pe sfinti si sfinte nu cumva este prea presiva/apasatoare si daca sfintii nu cumva se uita urit/incruntat la tine ? daca poti rezista pina la sfirsit fara sa bei o gura de apa plata din sticla din geanta ca sa nu te deshidratezi si sa se ingroase singele si sa-ti cauzeze vreo boala? Daca nu cumva iti vine rau de la fumul de luminari si sa fi nevoita sa maninci un mic sandvisel pt. a nu te intinde pe jos lesinata? Daca nu cumva este prea mult miros de la fumul de tamiie? Daca ar vrea asa, macar in putine cuvinte, sumar, sa isi marturiseasca apucaturile sexuale fara sa se supere, la taina spovedaniei?
Sa intrebi mereu: cu ce sa va venim in intimpinare? cu ce fel de ton voiti sa fiti tratati ? ce asteptati voi de la Biserica? ce voiti sa faca Ea pt voi? propuneti o alternativa mai acceptabila daca "asta" nu va place! vi s-a parut exgerat de lunga predica, ori slujba ? puteti sa ne rabdati pina la capat ? ce propuneti sa facem cu sfintii, canoanele, poruncile si povetele bisericesti care sunt vechi de mii de ani si nu mai sunt in pas cu noua revolutie tehico-stiintifico-sociala?........ Da!
Sa intrebi mereu si sa cercetezi mereu ca nu cumva sa pierzi vreo oaie care se invirte pe linga turma, caci Hristos nu se bucura de cele 99 din turma, ci de cea de a o 100-a pe care o cauta, desi ea stie ca daca nu sta si nu se integreaza in turma, nu este una cu ea, o va minca lupul.
Sa nu superi, sa nu deranjezi ci sa iesi in intimpinarea orisicui in frac si cu servetul alb pe mina stinga (precum am mai spus si in alte dati) gata sa te arunci pe burta la prima porunca-cerere si sa ierti mult de tot, pina ce vei ajunge frate si parinte preot la infatisarea in care vei fi intrebat : nebunule ! de ce ai deslegat ceea ce Eu insumi nu am deslegat ? Au avut legea(Evanghelia, Canoanele, Traditia) si pe sfinti, de ce nu au ascultat de acestia ?
Dar niciodata sa nu incepi a vorbi cu fratele despre obligatiile lui, despre ce trebuie el sa faca pt. a fi viu, despre lupta cea buna care iti asigura cununa,despre toate cele poruncite noua prin apostoli si sfinti si traditie s.a.m.d
Ci sa incepi intotdeauna cu drepturile aproapelui, cu pogoramintele, cu deslegarile si indulgentele, cu scuzele acceptate, despre iertarea gresalelor, cu scutirile care le poate primi, cu acceptarea lui oricum ar fi, ca si asa se va indrepta in timp si va deveni un sfint de nadejde numai sa vina la biserica, sa zimbesti mereu, sa nu indrasnesti sa ridici tonul ci sa te comporti ca un adevarat european al acestui veac, sa faci astfel cinste bisericii tale si Bisericii, sa sporesti mereu numarul membrilor bisericii chiar daca ei sunt asa cum sunt, si sa ierti pe toti si pe toate intotdeasuna ca astfel sfintindu-te tu sa ii tragi si pe ei la sfintenia mare, data in dar precum ciocolata de Mos Gerila, si la copiii buni si si la cei nebuni !

Chiar nu vi se par aiurea asemenea dorinte, pretentii, moduri de viata si de a privi viata in duh si adevar ?
Sau mai dulce este formularea episcopului Teodoret al Cirtului la sinodul IV: "da... dar ????!!!!"

Fratilor, traiti in preajma oamenilor rivnitori, imprieteniti-va cu cei care sunt pusi hotarit pe drumul mintuirii, fugiti de cele lumesti, cautati duhovnici incercati, zeliti-va mult dupa exemplul celor rivnitori, nu aminati nici o zi practicarea virtutilor, alungati din voia voastra indulgenta si iertarea gresalelor repetate zilnic si nu aminati nici macar o ora inceperea nevointelor pt. viata vesnica deoarece "imparatia cerurilor se cistiga cu multa truda" iar viata este cruce si nu usuratate... este un extras parafrazat din indemnurile parintelui grec Stefanopulos Z.

NB: despre cum am fost eu la inceput, incercind sa ma integrez cit mai bine in obstea de fii duhovnicesti ai duhovnicului meu,tocmai am scris cu 2 pagini mai inainte .
Dar eu nu am mai vrut sa fac parte din atirnatori . O viata intreaga ma mintisem ca sunt in sinul Bisericii, facind tot de capul meu, si crezind asa, aiurea, ca ce treaba are alta de facut Dumnezeu decit sa ma ierte, iar eu decit sa pacatuiesc deoarece asta este conditia cazuta a omului .
Noroc ca am gasit un om al lui Dumnezeu care m-a zgiltiit de mi-a urcat mintea din calciie la locul ei si asa am putut sa-mi revin !
Dar pt. ca oamenii nu sunt toti la fel, atunci tocmai din acest considerent, trebuie sa iesim in intimpinare in frac negru si servet alb pe mina stinga si sa cuvintam: astazi, cu ce va mai servim ? Si sa le si stergem sudoarea crisparii de pe frunte cu manusile de matase alba zimbind binevoitor.
Domnule Zaharia ,cati ani aveati d-voastra cand ati acceptat zgaltaielile duhovnicului?
Nu cred ca aveati 20.
Eu cunosc duhovnic foarte imbunatatit ,care a scris o carte numita chiar asa ,"Duhovnicul" si el spune acolo ca nu trebuie certati tinerii care se apropie de biserica si care nu au tinuta corespunzatoare
El ii primeste chiar si pe cei cu cercel in ureche
Va dati seama ,un tanar zguduit care si asa nu prea stie mare lucru despre credinta in veci nu va mai intra in biserica.
Dar ma rog ,fiecare gandeste dupa temperamentul lui ,dupa cum l-a creat bunul Dumnezeu
Degeaba ma imbrac eu in haine lungi si cernite daca in interior nu il am pe Dumnezeu
In timp ce inaintam in credinta ne dorim sa fim imbracati cat mai cuviicios
Imi amintresc de par.Calistrat care spunea ca in nici un caz nu va certa pe decoltata care intra in biserica si se inchina la icoana pt ca va fi un suflet pierdut ,el e multumit ca vine la slujbe. Dumnezeu va orandui sa se schimbe si ea.
Sunt predici care ii pot indrepta pe acestia ,exemple ,de ce sa gandim asa.
Nu poti impune cuiva sa stea nemancat la sf.Liturghie ,e o atitudine diabolica sa impui ceva cuiva .
Reply With Quote
  #96  
Vechi 28.06.2013, 11:10:19
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Luati din Occident tot ce e prost incepand de la cei de sus, nu stiu unde traiesti de te plangi ca nu sint romanii uniti. Eu nu am parerea asta cunosc comnunitati puternice si care se ajuta. Din experienta mea iti spun ca toate natiile au problemele lor se cearta se barfesc si asa mai departe, m-am lamurit in 27 de ani in America.
Consider ca Romania ar trebui sa fie Romania, nu o imitatie a Occidentului. Suntem destul de diferiti fata de vestici.
*
Nu stiu de SUA, stiu de alte tari. Am cunoscut pe propria piele si nu numai eu. Banuiesc ca depinde de la caz la caz si de la comunitate la comunitate. Genul de romani care isi uita limba in 3 luni de zile sau care se prefact ca nu te inteleg, sunt destui.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 28.06.2013, 11:21:28
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://carteromaneasca.wordpress.com...icul-egiptean/

"A intrebat un frate pe avva Pimen, zicand : de voi vedea greseala fratelui meu, bine este sa o acopar ? I-a zis lui batranul : in orice ceas vom acoperi greseala fratelui nostru si Dumnezeu o acopere pe a noastra; si in orice ceas o aratam pe a fratelui si Dumnezeu o arata pe a noastra

Au venit unii din batrani la avva Pimen si i-au zis : de vom vedea pe frati ca dormiteaza in biserica, voiesti sa-i imboldim ca sa fie treji la priveghere ? Iar el le-a zis lor : eu cu adevarat de voi vedea pe fratele ca dormiteaza, pun capul lui pe genunchii mei si-l odihnesc.

Un frate l-a intrebat pe avva Pimen, zicand : cum poate omul sa fuga de a vorbi de rau pe aproapele ? I-a raspuns lui batranul : noi si fratii nostri doua icoane suntem. Deci in orice vreme va lua omul aminte de sine, si se va prihani, se afla fratele lui cinstit inaintea lui; iar cand i se pare el luisi bun, afla pe fratele sau rau inaintea sa.

S-a facut odata sobor in Schit pentru un frate care a gresit. Si parintii graiau, iar avva Pior tacea. Mai pe urma, sculandu-se, a iesit. Si luind un sac, l-a umplut cu nisip si il purta pe umarul lui. Si punand intr-o traista putin nisip, il purta pe piept. Intrebat fiind de parinti ce inseamna aceasta, a zis : acest sac care are nisipul cel mult, sunt greselile mele – caci multe sunt – si le-am lasat dinapoia mea ca sa nu simt durere pentru ele si sa plang. Iar acestea mici sunt ale fratelui meu, inaintea mea si cu acestea ma indeletnicesc, judecandu-l pe el. Dar nu trebuie sa fac asa, ci mai vartos pe ale mele sa le aduc dinaintea mea si sa port grija de ele si sa ma rog lui Dumnezeu ca sa mi le ierte. Si auzind parintii, au zis : cu adevarat aceasta este calea mantuirii.

Zis-a iarasi : de la aproapele este viata si moartea.
Ca de vom dobandi pe fratele, pe Dumnezeu dobandim; iar de vom sminti pe fratele, lui Hristos gresim.

Se spunea despre avva Ioan persul ca venind la dansul niste oameni rai, a adus lighean si se ruga sa le spele picioarele, iar aceia cucernicindu-se, au inceput a se pocai.

Spuneau parintii despre avva Macarie cel mare, ca s-a facut, precum este scris, dumnezeu pamantesc. Ca precum este Dumnezeu acoperind lumea, asa s-a facut si avva Macarie acoperind greselile ce le vedea, ca si cum nu le-ar fi vazut si care le auzea, ca si cum nu le-ar fi auzit.

Un frate odata a gresit in Schit si facandu-se adunare, a trimis catre avva Moise, dar el nu voia sa vina. Deci a trimis catre dansul preotul zicand : vino, ca te asteapta norodul ! Atunci, el sculandu-se, a venit si luand o cosnita gaurita si umpland-o cu nisip, o purta. Iar ei iesind in intampinarea lui, i-au zis : ce este aceasta, parinte ? Zis-a lor batranul : pacatele mele sunt inapoia mea curgand jos si eu nu le vad dar am venit astazi sa judec pacatele straine. Si ei auzind, n-au grait nimic fratelui, ci i-au iertat.”
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.06.2013, 11:26:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Zaharia ,cati ani aveati d-voastra cand ati acceptat zgaltaielile duhovnicului?
Nu cred ca aveati 20.
Eu cunosc duhovnic foarte imbunatatit ,care a scris o carte numita chiar asa ,"Duhovnicul" si el spune acolo ca nu trebuie certati tinerii care se apropie de biserica si care nu au tinuta corespunzatoare
El ii primeste chiar si pe cei cu cercel in ureche
Va dati seama ,un tanar zguduit care si asa nu prea stie mare lucru despre credinta in veci nu va mai intra in biserica.
Dar ma rog ,fiecare gandeste dupa temperamentul lui ,dupa cum l-a creat bunul Dumnezeu
Degeaba ma imbrac eu in haine lungi si cernite daca in interior nu il am pe Dumnezeu
In timp ce inaintam in credinta ne dorim sa fim imbracati cat mai cuviicios
Imi amintresc de par.Calistrat care spunea ca in nici un caz nu va certa pe decoltata care intra in biserica si se inchina la icoana pt ca va fi un suflet pierdut ,el e multumit ca vine la slujbe. Dumnezeu va orandui sa se schimbe si ea.
Sunt predici care ii pot indrepta pe acestia ,exemple ,de ce sa gandim asa.
Nu poti impune cuiva sa stea nemancat la sf.Liturghie ,e o atitudine diabolica sa impui ceva cuiva .
Sunteti o dulcica si asa frumos vorbiti... sau mai bine zis glumiti !
Desigur, dupa parerea mea ! Stiti, totul este relativ astazi. Chiar si noi ortodocsii. Suntem relativi de tot pt. ca asa ne-a facut Einstein !
Unii frumosii, altii destepti, altii harnici, altii ascultatori, altii smeriti, altii rivnitori, dar indiferent de cum am fii de relativi, de la toti cei care muncim la Metrou ni se cere acelasi lucru: sa venim la ora fixa la program, indiferent de culoarea ochilor, sa lucram cite 8 ore in fiecare zi, indiferent ce inaltime am avea, sa ne facem complet si bine obligatiile de la locul de munca, indiferent citi ani am avea, sa nu absentam de la program, indiferent citi copii am avea s.a.m.d.
Adica, relativitatea este o aparenta si are rinduiala cel mult acolo unde ii este locul si nu pretutindeni.
Deci, Einstein este bun la el in fizic si nu in fizicurile lui Dumnezeu ... si iarasi ma repet, dupa a mea parere !

Sa stiti ca si eu am carti, asemeni dvs. in care scrie altceva sau cel putin altfel despre cum sa ii intimpini si sa ii tolerezi pe tinerii care cauta biserica, despre ce rinduiala, ordine si liniste (ce indemn se da inainte de citirea Evangheliei, de exemplu ? "Intelepciune, drepti" ! Smirna cu luare aminte si nu cu gindul la mincare) este in biserica, etc.
Nu mai departe, Patericul egiptean este plin de exemple cu tineri care cauta mintuirea, fie la minastiri fie prin biserici (iacata, Maria egipteanca, exemplele din cartea "Epistole" a parintelui Paisie Aghioritul, etc) si care erau incercati si nu rasfatati si cautati in cornite ca vezi-doamne, sa nu cumva sa se sperie de razboi si sa lase arama pe transee si sa fuga de pe front .
Pai ce ostasi voim noi sa pregatim, sa selectam, sa ... si mai ales, in folosul cui ? Al lui, desigur, al amaritului ! Iar el ... are conditiile lui, are pretentiile lui, vrea menajamente precum a spus parintele Cutare, ca ce bine si frumos zicea !
Da ! F. bine, atunci sa meraga la parintele Cutare si sa se mintuiasca pt. ca nu il tine nimeni !
Nu vedeti cita ispita si viclenie este adunata aici ?
Dar el nu vrea sa bata tara dupa nu stiu cine, nuuuu ! Ci el vrea aici, in locul asta, und este el !
Deci eu vin in casa ta Hristoase pt. ca mi-e rau, ma doare, mi-e frica, sunt speriat, sunt bolnav, sunt ingrijorat si sunt mai ales musafir, dar in casa ta eu fac legea, eu iti spun Tie cum sa faci Tu cu mine si nicidecum sa ma supun eu Tie !
Eu nu am nici o obligatie, pt. ca sunt mereu incepator si pt. ca mereu nu stiu cite ceva si mereu inca nu am facut cite ceva, dar Tu... care din veac esti si ai vazut mii si mii de fapturi, ei, tu trebuie sa faci cum zic si cum vreau eu, ca sa ... nu ma pierzi, deoarece atunci am sa fug la dusmanul tau si apoi o sa-ti para rau !
Daca in urma cu mii si sute de ani, cind oamenii erau credinciosi nu gluma, se incercau novicii, dar acum cind credinta a ajuns pina la genunchiul broastei, ce facem ? nu mai incercam pe nimeni, ii luam asa cum vor ei ?
Pai la piata cind mergi (si in orice alt loc in care te duci pt,. un folos) primesti tot ce iti baga in traista orisicine ? cu tot ceea ce esti amagit, incercat, inselat ?
Nuuuu, atunci sa vezi ce atent si ce critic esti de te miri si tu de tine cit de iscusit ai fost.
Doar la Hristos nu ! Doar cu El nu ! Doar in casa Lui, nu ! Doar pt. El, nu prea ! Doar pt. El da, dar... !
Ci numai cum vrem noi, cu multe menajamente ca se sperie porumbeii astia neprihaniti !

Da ! Stiu ca exista asemenea optica si ea da nastere, tot dupa parerea mea, la ortodocsii molateci, firavi, usor de inselat cu sofisme bine ticluite, care dau ochii peste cap prin biserici, care bat metanii in timpul liturghiilor de zici ca sigur au venit sa faca sport, care in aceasta saptamina nu au spalat rufe pt. ca nu este bine, care nu fac cumparaturi lunea, care stiu ca au avut noroc (pt. ca au fost cuminti) si au cistigat o excursie gratuita in Egipt cu Forever Living Products, care dau nastere la ortodocsii ecumenisti, mistici, ocultisti, idolisti, modernisti si europeni ... Care stiu sigur despre credinta ca nu sta in tinuta, in machiaj si in habotnicie desi ni s-a spus raspicat ca : "... acolo unde este inima ta, acolo este si credinta ta !"
Si altele, si altele , si altele.... asemenea acestora, despre care inteleg ca sunteti convinsa ca duc la mintuire negresit !
Pai uitati-va la noi, aici pe forum, si veti vedea o multime de lucruri :einsteinizarea noastra inevitabila, constinciozitatea duhovnicilor si maiestria lor, interesul fiecaruia pt. mintuire...
Ar mai fi de zis, ceea ce atentionez de nenumarate ori dar la care nimeni nu este atent, despre faptul ca nu trebuie sa intelegem extreme . Adica, poruncile sunt clare, dar ca zbieri la aproapele sau ca esti calm, linistit, deschis, pe fata dar intransigent cu pacatul si cu cel ce vrea altceva decit ce este firesc, este alegerea fiecaruia !

Eu , pina aici am vorbit doar de a face un diagnostic corect si a da medicamentul cel mai potrivit .
Dar daca bolnavul nu vrea sa urmeze tratamentul tau, este doar treaba lui, este liber sa aleaga .
Vorba parintelui Rafael Noica : pe linga anumiti preoti si duhovnici cauta mintuirea un fel de oameni(socotind apriori ca o cauta, nu gluma) iar pe linga altii, un alt fel de lume !
Intr-o biserica este liniste, ordine, slujire in taina,cintari ingeresti, predici dumnezeiesti, chiar daca sunt si copii mici, tigani,batrini suferinzi de boli cronice, iar in altele un murmur vesnic, un dute-vino vesnic pe la icoane si catapeteasma, mirosuri de toate parfumurile lumii peste care tamiia nici nu mai razbeste, enoriasi busiti de dorul cintarilor false ori zbierate, batatori neostoiti de metanii si inchinaciuni, locuri vindute in strane ca la teatru,preoti slujind opereta lirughiei, femei cu tinuta mulata bine pe corp ca sa fie frumoase pt. ele ori cu fuste scurte ca sa ai vedere la zenit chiar daca te feresti, femei acoperite pe cap bine de tot si cu tricou cu miinile goale si fusta din pinaza topita alba si lunga pina la jumatatea coapsei ... si alte multe si multe lucruri pe care le vedem cel mai des fiecare aproape peste tot !
De aceea si unii frati raspund la intimpinarea "unde ai fost" cu cuvintele "pina la Rai" iar altii zic : ce ma tot intrebi ? nu se vede ? la biserica , pai nu este astazi duminca ? Eeeee !

Dar destul pt. astazi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 28.06.2013 at 11:50:19.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.06.2013, 11:51:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Consider ca Romania ar trebui sa fie Romania, nu o imitatie a Occidentului. Suntem destul de diferiti fata de vestici.
*
Nu stiu de SUA, stiu de alte tari. Am cunoscut pe propria piele si nu numai eu. Banuiesc ca depinde de la caz la caz si de la comunitate la comunitate. Genul de romani care isi uita limba in 3 luni de zile sau care se prefact ca nu te inteleg, sunt destui.
Asa ma asteptam si eu cind vin prin Romania sa-mi gasesc tara si limba dar nu mai e. Cei care traiesc in alte tari si uita limba depinde si de virsta lor desigur cei tineri uita.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.06.2013, 11:55:01
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fratilor, traiti in preajma oamenilor rivnitori, imprieteniti-va cu cei care sunt pusi hotarit pe drumul mintuirii, fugiti de cele lumesti, cautati duhovnici incercati, zeliti-va mult dupa exemplul celor rivnitori, nu aminati nici o zi practicarea virtutilor, alungati din voia voastra indulgenta si iertarea gresalelor repetate zilnic si nu aminati nici macar o ora inceperea nevointelor pt. viata vesnica deoarece "imparatia cerurilor se cistiga cu multa truda" iar viata este cruce si nu usuratate... este un extras parafrazat din indemnurile parintelui grec Stefanopulos Z.
Desigur, ne dați (și) sfaturi bune (spre exemplu cele citate). Ironia discursului alungă, însă, dragostea de aproapele.
Nu mi-a plăcut niciodată ironia.
Avem însă șansa să selectăm.
Reply With Quote
Răspunde