Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.01.2014, 19:13:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Inviera Domnului nu este o minune. Este un lucru cu totul normal - cum putea moartea sa Il cuprinda pe Creatorul Universului?
E o minune. Este cea mai mare minune. Si nu era normal sa invieze Hristos. Si asta pentru ca nu era normal sa moara Hristos. Dar totul s-a intamplat din dragoste pentru oameni.
In fine, esenta e ca nu poti spune ca Invirea nu este o minune.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.01.2014, 20:03:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu poti pretinde ca toate mununile care se intampla la catolici sau la protestanti sunt fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa.
Dar să spui minciunii adevăr, se poate? :))
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.01.2014, 20:21:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Am trăit mult printre cei cu care voi vreți să vă înfrățiți. Au același stil - nu transmit nimic, dar folosesc multe vorbe; bramburesc orice noțiune cu fala celor care nu își dau seama că-s goi în discursuri și n-au prea multe haine conversaționale care să le acopere golurile de știință duhovnicească. M-au obosit întotdeauna cuvântările lungi și confuze pe ceva ce-i evident greșit, așa că dacă tu nu vezi, rămâi sănătoasă cu nevăzutul.

Nu am stat destul pe acest forum încât să-mi dau seama dacă ești ortodoxă sau nu, dar pari a fi gata... înfrățită.
Imi pare rau daca ti se pare ca vorbesc in gol.
Totusi, este un lucru grav ca, din cauza unui stil care nu iti convine, sa presupui ca nu as fi ortodoxa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.01.2014, 20:44:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Despre veridicitate: Nu poti pretinde ca toate mununile care se intampla la catolici sau la protestanti sunt fenomene dracesti, inventii sau fenomene de halucinatie in masa. Nu poti, decat daca esti de rea credinta. Cee ace nu pari din ce scrii ;-)
Eu pot, am spus-o chiar si pe forumul catolic: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Ba chiar sunt dovezi clare ca sfintii catolici sunt de fapt inselati de vrajmasul, pentru ca apar minuni pe care le putem gasi doar in religiile pagane (bilocatia, stigmatele, starile de transa, etc.)
In legatura cu Lourdes si Fatima, ar trebui sa fie evident ca acolo sunt aparitii ale ingerilor cazuti care pretind ca sunt Fecioara Maria. Iata si dovada clara: la Lourdes aparitia spune de dogma imaculatei conceptii, iar la Fatima aparitia spune de dogma purgatoriului. Ele sunt considerate erezii, iar o minune divina nu poate spune un neadevar, o erezie.
Vindecarile sunt cea mai deasa minune facuta de ingerii cazuti, toti samanii, vrajitorii, cei din religiile pagane, se ocupa in primul rand cu acest lucru. O marturie a unui vrajitor african, devenit apoi crestin (a doua povestire): http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm
Protestantii nu au minuni, afara de penticostali, care se lasa posedati si intra in transa, al fel ca in religiile pagane.
In schimb pot avea parte de minuni cei ce vin in contact cu ortodoxia, chiar si musulmani care se roaga Fecioarei Maria intr-o manastire din Siria.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.01.2014, 20:49:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar va intreb pe voi atunci, cum trebuie intelese inunile care se intampla la ceilalti crestini si schimba viata multora? Sunt facute de draci, sau ce?
La predica preotii mai spun cum se schimba in bine cei ce se convertesc la neoprotestanti. Ingerii cazuti, ca sa ii ajute sa nu se mai mantuiasca, ii elibereaza de ispita viciului pe care il au (pentru ca pacatele sunt aduse prin ispite de ingerii cazuti).
Dar si alcoolicii anonimi ajuta foarte mult pe cei ce au vicii, asta nu inseamna ca e o religie.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.01.2014, 20:54:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Convertirea unui pagân la ortodoxie nu e o minune?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.01.2014, 20:54:36
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Imi pare rau daca ti se pare ca vorbesc in gol.
Totusi, este un lucru grav ca, din cauza unui stil care nu iti convine, sa presupui ca nu as fi ortodoxa.
M-am convins, nu numai că nu ești ortodoxă, dar cunoști și stratagema sectantului de-a da vina pe interlocutor când i se spune verde-n față că recurge la vicleșuguri și măsluiește adevărurile. Până la tine, n-am întâlnit vreun ortodox care să afirme că Învierea nu-i Minune, bașca să mai spui că-i problemă de stil, nu de-o învălmășire și o dezordine clară a noțiunilor în capul dumitale.


Nu ești ortodoxă. Pentru mine nu ești. Și cum oi fi trecut 'mneata drept ortodoxă atâta vreme, habar n-am.

Last edited by stireana; 25.01.2014 at 20:57:06.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.01.2014, 20:55:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Unde a relativizat credinta ortodoxa? A spus ca ceilalti au dreptate si ca orice lucru e adevarat pentru ca il crede cineva?
Sau am spus eu asta?
Am spus eu ca harul ar fi prezent in aceeasi masura la toti?
Nu, noi am spus ca trebuie sa discutam cu respect, fiecare vorbind despre credinta lui.
Am subliniat fraza in mesaj: "Personal visez o unitate în care fiecare dintre noi să-și păstreze credința proprie și să avem comuniune în rugăciune, în dialog, în iubire."
De asemenea, nu spune ca au o credinta gresita, ci un alt mod de intelegere a credintei, fara sa fie neaparat gresit. Eu stiu ce sustine Laura pentru ca i-am scris sute de mesaje pana acum. La fel, stiu si ce sustii tu pentru ca am citit si mesajele tale, chiar am discutat de cateva ori pe aceste teme, din cate imi amintesc.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.01.2014, 20:56:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Convertirea unui pagân la ortodoxie nu e o minune?
Da, de aceea am scris si de cei ce vin in contact cu ortodoxia, nu doar de ortodocsi.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.01.2014, 21:44:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Noua ne place sa-i numim eretici pe catolici, dar ei macar fac in practica ce le spune teologia, noi facem in practica ce fac catolicii (numai ca la plural), dar pretindem ca facem altceva. Asta e unul din lucrurile care ma enerveaza la mandria triumfalista ortodoxa.
Erezia tine de invatatura revelata, daca cineva face un pacat nu inseamna ca e eretic. Un pagan poate sa faca numai fapte bune, dar nu devine crestin doar asa. E evident ca nu sunt toti ortodocsii sfinti, nici macar nu sunt toti practicanti. In schimb neoprotestantii cred ca ei sunt sfinti si nu fac pacate. Am fost surprins sa vad ca ii conseidrau pe ortodocsi pacatosi, iar ei fara pacat. Asta e chiar dogma lor, pentru ca ei cred ca daca sunt credinciosi nu mai fac pacate, Sola Fide, de care aminteam.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In catehismul citat de tine scrie asta, dar de cand credinta ortodoxa se concentreaza infailibil intr-un oarecare catehism? De cand ortodoxia se concentreaza in formule? Nici macar la sinoade, definitiile dogmatice nu sunt formule, ci sunt puse ca zid 'apofatic' impotriva ereziilor.
Adica, da, harul este in deplinatate in Biserica ortodxa, dar poate fi prezent si in ate parti. Duhul sufla unde vrea.
Toti cei ce au adoptat invataturi ecumeniste folosesc cateva citate din Sfanta Scriptura, pe care le interpreteaza in sensul acestei invataturi. Si acesta cu "Duhul sufla unde vrea", care nu se refera deloc la dogma protestanta a remificarii harului la orice schisma sau erezie. Dimpotriva invatatatrua spune ca harul se pierde in cazul ereziei.
Aceasta e invatatura sfintilor si a Bisericii, pe care cei cu conceptii moderniste o contesta, crezand ca pacatosii din ziua de azi au devenit mai induhovniciti ca sfintii si inteleg mai bine crestinismul. Ba chiar unii ii considera depaisti pe sfinti si limitati, pentru ca i-au condamnat pe eretici. De ce crezi ca protestantii si Luther au inteles mai bine crestinismul decat sfintii? Pentru ca, repet, conceptiile ecumeniste au la baza invataturi protestante.
Baptistii au ramas surprinsi si nu au gasit o explicatie cand am dat pasajul in care Simon vrea sa plateasca bani ca sa capete si el harul prin punerea mainilor. Pasajul acela da peste cap toata invatatura protestanta, pentru ca Simon, desi botezat, nu putea sa transmita harul prin punerea mainilor. Aceasta puteau sa o faca doar cei randuiti de Apostoli, adica episcopii. Avem astfel invatatura despre succesiunea apostolica, adica harul e dat doar prin succesiune episcopilor. Protestantii spun ca orice credincios poate face asta, adica "harul sufla unde vrea", de aceea nu au episcopi si preoti.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai si este pacat - in orice caz, este o aberatie - sa faca asta. Repeta un botez.
Practica asta a venit insa din motive istorice, conflictele cu catolicii, si a inceput de la faptul ca si catolicii si-au permis sa faca acest lucru. Astfel se poate scuza, sa zicem, 'prin iconomie'.
Nu, ei respecta invatatura dintotdeauna, primul sinod tinut in Biserica, in Cartagina, sec. III, a fost tinut pentru a preciza ca dintotdeauna a fost invatatura ca schismaticii si ereticii nu au botez.
Sfantul Ignatiu al Antiohiei a trait in perioada apostolica, a fost ucenic al Sfantului Apostol Ioan si Episcop al Antiohiei. Asadar cunostea chiar invatatura propovaduita de Apostoli. Acesta spune ca cei ce urmeaza un schismatic nu se mai pot mantui pentru ca nu mai au har si Sfintele Taine:
“Aveti grija, cei care apartin lui Dumnezeu si lui Hristos sunt cu episcopul. Nu va inselati, fratilor: daca cineva urmeaza un schismatic, nu va mosteni Imparatia Cerurilor. Daca cineva are o doctrina straina, se impotriveste Patimilor. Deci, aveti grija, sa folositi o singura Euharistie, pentru ca,orice ati face, sa faceti potrivit cu voia lui Dumnezeu: pentru ca exista o singura Carne a Domnului Nostru si un singur potir pentru impartasania cu Sangele Sau; un altar, un episcop cu preotii si diaconii. (Epistola catre filadelfieni, 3:2-4:1)"
Catehismul este rezumatul invataturii ortodoxe, nu un scriitor care scrie o carte si se numeste teolog.
Citat:
Stiu ce este iconomia.
Nu de a schimba credinta sau dogmele, cu asta cred ca esti de acord.
Deci daca cineva catolic sau protestant botezat trece la ortodoxie si majoritatea ortodocsilor nu il boteaza (rusii nici macar nu fac mirungere), atunci nu inseamna ca botezul lui este purtator de har, desi se cere completat de o marturisire de credinta - si eventual de taina mirungerii? (mie mi se pare mai corect sa se faca mirungerea)
Tocmai de aceea ti-am spus sa citesti un articol, pentru ca nu stii ce este iconomia. O sa gasesti exact ce am scris si eu. Mai detaliat si clar explica sfantul Vasile cel Mare, in primul sau canon: http://www.crestinortodox.ro/canoane...are-90410.html
Partea despre care discutam, harul la cei ce s-au rupt de Biserica: "Caci inceputul dezbinarii s-a facut prin schisma; iar cei ce s-au lepadat de Biserica n-au mai avut harul Duhului Sfant peste ei, caci a lipsit comunicarea prin intreruperea succesiunii. Caci cei dintai care s-au departat aveau hirotoniile de la Parinti, si prin punerea mainilor peste ei aveau harul duhovnicesc; dar cei ce s-au rupt, devenind mireni, n-au avut nici putere de a boteza, nici de a hirotoni; nici nu puteau da altora harul Duhului Sfant, de la care ei au cazut; "
Nu e mai simplu de vazut ca acesta e invatatura ortodoxa? De ce crezi ca cea protestanta e cea corecta? Tu expui niste invataturi protestante, la fel ca toti cei ce au adoptat invataturi ecumeniste.
Repet, niciun preot nu are voie sa repete un botez valid, este caterisit. Daca botezul catolci ar fi valid nimeni nu ar putea sa il faca din nou.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa