Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 04.05.2007, 01:28:54
kokom kokom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 6
Implicit

Sunt noua pe acest forum, dar am si eu o intrebare. Din cate vad, aici exista o atitudinte pozitiva fata de Sfanta Scriptura, lucru care ma bucura. De asemenea, se lauda si Traditia, ceea ce nu este rau.
Intrebarea este: cand Sfanta Scriptura si Traditia (care de-a lungul secolelor a adoptat si invataturi straine) se contrazic, Biserica Ortodoxa pe care o alege?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2007, 09:43:47
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kokom
Sunt noua pe acest forum, dar am si eu o intrebare. Din cate vad, aici exista o atitudinte pozitiva fata de Sfanta Scriptura, lucru care ma bucura. De asemenea, se lauda si Traditia, ceea ce nu este rau.
Intrebarea este: cand Sfanta Scriptura si Traditia (care de-a lungul secolelor a adoptat si invataturi straine) se contrazic, Biserica Ortodoxa pe care o alege?
Nu se contrazic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2007, 15:01:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

kokom:Traditia (care de-a lungul secolelor a adoptat si invataturi straine)

Ai putea da un exemplu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2007, 15:38:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locaţie: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Sfanta Traditie, nu se contrazice cu Scriptura, cele doua sunt nedespartite, doar protestantii cred ca ele se contrazic, intradevar sunt traditii care se contrazic cu Sf Scriptura, dar acestea nu trebuie confundate cu Sf Traditie, de ex cocosu, prosopu banii, sau colacul de la inmormantare, nu fac parte din Sf Traditie, deci sa nu confundam lucrurile! Slavit sa fie Domnul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2007, 16:24:24
kokom kokom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Sfanta Traditie nu se contrazice cu Scriptura
Voi ziceti ca nu se contrazic si aveti dreptate ca nu se contrazic total. Dar in multe privinte Traditia vine in contradictie cu Scriptura, iar oamenii care nu citesc Biblia nu isi dau seama de lucrul acesta. Un exemplu clar este acela ca Traditia spune ca Maria a ramas fecioara toata viata, pe cand in Biblie sunt mai multe versete care contrazic acest lucru.
Si mai sunt unele exemple.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2007, 00:31:43
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locaţie: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kokom
Traditia spune ca Maria a ramas fecioara toata viata, pe cand in Biblie sunt mai multe versete care contrazic acest lucru.
Si mai sunt unele exemple.
Ai citit undeva expresia "copiii Mariei"? Ai citit undeva ca Maria a mai nascut si alti copii? Iar daca este scris undeva de "fratii si surorile" lui Iisus, aceasta nu înseamna neaparat ca ei sunt copiii Mariei. Unul din cumnatii mei are o sora, dar e sora de tata, nu si de mama. Dar tot sora si frate sunt.
Iar "unele exemple" nu exista.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2007, 19:01:13
kokom kokom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 6
Implicit


Conceptia ca Maria a ramas fecioara toata viata este in contradictie cu Sfanta Scriptura.
Nici apostolii si nici primii parinti bisericesti nu au sustinut aceasta dogma.

1. Cuvantul ¨fratii¨(adelphoi) si ¨surorile¨lui Hristos ar putea face referire la vecini, verisori etc (desi in limba greaca exista alt cuvant pentru verisor : anepsios ).
Dar urmatorul lucru este relevant: In Matei 13:55-56 se spune: ¨Nu este El Fiul tamplarului? Nu este Maria mama Lui? Si Iacov, Iosif, Simon si Iuda nu sunt ei fratii Lui? Si surorile Lui nu sunt toate printre noi?¨ Aici sensul este clar: ei credeau ca Isus este fiul lui Iosif, fiul Mariei, fratele lui Iacov, Iosif, Simon si Iuda, si fratele surorilor lui. Tata, mama, frati si surori. In acest context (in care se aminteste despre mama si tatal Lui) interpretarea cuvintelor ¨frati si surori¨ in sensul de rude inseamna a rasuci sensul acestui verset.
Sa fi gresit oare Matei sau Marcu atunci cand au folosit acest cuvant? Sau este Biblia mai putin inspirata decat Traditia?

2. Matei 1:25 : ¨Si n-a cunoscut-o pana cand ea L-a nascut pe Fiul ei Cel Intai nascut si I-a pus numele Isus.¨ (Iar in Biblia de la 1688 scrie: ¨Si nu o cunoscu pre ea pana unde au nascut pre Fiul ei cel nascut dentaiu si chema numele lui Iisus.)
Din acest verset rezulta doua lucruri: a. Iosif nu a avut relatii cu Maria decat dupa nasterea lui Isus. b. iar termenul ¨intaiul nascut¨ arata clar ca Isus a fost primul copil din mai multi. Ar fi putut foarte simplu sa scrie : ¨unicul¨ copil al Mariei.

3. Matei 1: 19-20: Cand Iosif a aflat ca Maria este insarcinata, Dumnezeu i S-a aratat intr-un vis, spunandu-i sa nu se teama sa o ia pe Maria ca nevasta. Ce inseamna casatoria? Nu este ea o taina sfanta, instituita de Dumnezeu? Daca El ar fi intentionat ca Maria sa ramana fecioara toata viata, nu i-ar mai fi spus lui Iosif sa o ia de nevasta.

4. Am cautat cuvintele care sunt folosite pentru Maria in Biblie, in limba greaca. La Matei 1:23 si la Luca 1:27 se foloseste termenul parthenos, care inseamna fecioara. In schimb, la Ioan 2:4 si la 19:26 nu se mai foloseste cuvantul fecioare, ci gune, care inseamna femeie.

Apostolii nu au sustinut ca Maria a ramas fecioara toata viata, si nici primii parinti bisericesti.
Faptul ca Maria a fost fecioara inainte de nasterea lui Isus este foarte relevant, deoarece Mantuitorul, care era Dumnezeu, nu a avut tata pamantesc, ci doar Tata Ceresc.
Dar ce sta la baza acestei doctrine conform careia Maria a ramas fecioara toata viata? Este taina casatoriei un pacat? Biblia aproba relatiile sexuale din cadrul casatoriei (Geneza 1:28, 9:1; Psalm 127:3; Proverbe 5:18; 1 Corinteni 5:7-9)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2007, 00:18:46
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locaţie: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Cunosti TOT ce au sustinut apostolii? Ca nu vrei sa insinuezi ca TOT ce au zis si facut apostolii timp de decenii este cuprins într-o lectura de numai câteva ore?
Ai citit pe toti parintii bisericii? Incepând cu cei din sec. I?

1. Nu stiu ce relatii au fost între Isus si cei considerati fratii lui (considerati asa nu numai de vecini, ci si de apostoli), dar eu stiu ca sora cumnatului meu, copil din prima casatorie a tatalui lui, este considerata FIICA mamei lui. (Mama ei adevarata a murit când fetita avea vreo 3 ani.) Iar cumnatul meu o considera SORA lui, chiar daca nu e sora si de mama.
Atât în ce-l priveste pe cumnatul meu, cât si în ce-L priveste pe Iisus, este absolut corect sa se foloseasca termenul de sora, resp. frate, chiar daca nu sunt frati si surori de mama.

2.Iti redau mai jos explicatia data de arh. Clujului, Bartolomeu Anania, traducator al Bibliei, privind textul de la Matei 1.25:
"Evanghelistul e preocupat aici NUMAI de faptul ca Isus S-a nascut din Fecioara (prin zamislirea de la Duhul Sfânt). Textul de fata nu atesta în mod explicit pururea-fecioria Mariei ... dar nici nu o infirma.
Adverbul-prepozitie "héos=pâna" are si semnificatia de continuitate, perpetuitate. ... Compara pe héos de aici cu cel din 2 Sam.6.23: "Mical n-a mai avut copii pâna în ziua mortii ei"; Ps.110.1: "Sezi la dreapta Mea, pâna voi pune pe vrasmasii Tai asternut picioarelor Tale; Mat.28.20: "Iata, Eu sunt cu voi,
pâna la sfârsitul veacului"; Luca 2.37: "Ana ... vaduva pâna la optzeci si patru de ani..".
In toate cazurile, héos nu semnifica un capat al actiunii sau situatiei care-l
angajeaza (ca adica Mical ar fi avut copii dupa moarte, ca Fiul n-ar mai fi sezut de-a dreapta Tatalui dupa înfrângerea vrasmasilor, ca Isus n-ar mai fi cu apostolii dupa sfârsitul veacului, ca Ana s-ar fi recasatorit dupa vârsta de 84 de ani), de unde rezulta fara echivoc ca textul de fata NU implica o legatura maritala între Iosif si Maria, nici înainte, nici dupa nasterea lui Isus."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2007, 03:19:15
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locaţie: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kokom
"... ea L-a nascut pe Fiul ei Cel Intai nascut", iar termenul ¨intaiul nascut¨ arata clar ca Isus a fost primul copil din mai multi. Ar fi putut foarte simplu sa scrie : ¨unicul¨ copil al Mariei.
Termenul "înâiul nascut" nu arata totdeauna ca e vorba de primul copil care s-a nascut într-o familie. Aceasta expresie e folosita de multe ori pentru a stabili un rang, o pozitie speciala, înalta. Iata doar câteva exemple:
Exodul (Iesirea) 4.22: "Israel este fiul Meu, întâiul Meu nascut".
Ieremia 31.9: " ... Efraim este întâiul Meu nascut".
Coloseni 1.15: "El (Iisus) este ... cel întâi nascut din toata zidirea".
Psalmul 89 (88).27: "Iar Eu îl voi face (pe David) întâiul Meu nascut".

Israel, adica Iacov, care a fost al doilea nascut al lui Isaac, a ajuns pe o pozitie mai buna decât Esau, fratele lui mai mare.
Efraim, fratele mai mic al lui Manase, este si el pus de Dumnezeu pe o pozitie mai buna, aceea de "întâiul nascut".
Iisus este Singurul nascut din Tatal, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, are pozitie de Intâi nascut, un al doilea si al treilea nu mai exista.
David, al optulea din fratii lui, devine si el un "întâi nascut" în ochii lui Dumnezeu.
In textele de mai sus Israel, Efraim, David si Iisus sunt toti denumiti de Insusi Dumnezeu-Tatal ca fiind "primul nascut" al Lui.

Iisus, Fiul Mariei, este Intâiul nascut al ei si este Intâiul nascut al lui Dumnezeu, este UNICUL nascut.
(Remarca: este scris ca El a fost INTÂIUL NASCUT al ei, nicidecum primul ei copil.)
Si înca ceva: Martorii lui Iehova, care nu înteleg nici ei expresia "întâiul nascut", interpreteaza Coloseni 1.15 ca Iisus ar fi si El o creatie, prima din toata creatia lui Dumnezeu, si asfel cad în erezii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2007, 04:10:24
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locaţie: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kokom
3... Daca El ar fi intentionat ca Maria sa ramana fecioara toata viata, nu i-ar mai fi spus lui Iosif sa o ia de nevasta.

4. Am cautat cuvintele care sunt folosite pentru Maria in Biblie, in limba greaca. La Matei 1:23 si la Luca 1:27 se foloseste termenul parthenos, care inseamna fecioara. In schimb, la Ioan 2:4 si la 19:26 nu se mai foloseste cuvantul fecioare, ci gune, care inseamna femeie.
3. Ce parere ai, Dumnezeu gândeste ca tine? Poate ca n-a vrut ca Fiul Lui sa creasca ca un bastard, dispretuit de toata lumea. Sau poate a mai avut si alte motive. Crezi ca stii totul despre ce gândeste El?

4. N-ai observat deosebirea între Matei 1.12 / Luca 1.27 si Ioan 1.4 / Ioan 19.26?
In prima grupa evanghelistii se refera la Fecioara Maria, persoana a 3a singular, în a doua grupa este vorbire directa, Domnul se adreseaza mamei Lui. "Argumentul" tau ar fi avut valoare daca aceiasi evanghelisti s-ar fi referit la ea si cu termenul "femeie", dar ei n-au facut-o, si nici nu puteau s-o faca. Iar daca Domnul se adreseaza mamei lui cu "femeie", aceasta o face într-un mod pe care noi, cetateni ai mileniului al III-lea nu-l pricepem. Daca-i ziceam eu mamei mele "femeie" sau "muiere", atunci sa fii vazut ce-mi patea pielea. Nici macar tata nu i s-a adresat asa, daramite eu! Tu vrei sa întelegi situatii si expresii (de ex. "gune") de acum 2000 de ani cu mentalitatea omului de azi?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 18:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 14:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 04:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 13:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 20:51:44