Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2008, 18:27:06
sadiy sadiy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

Buna ziua, nu am mai fost demult. DOAMNE AJUTA . Sunt mama, fiica mea are 18 ani, a luat bacul cu nota mare si acum se pregateste pt. admitere la Medicina si la Drept, e un copil bun si-i multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a dat-o.
Dar a aparut o problema de vreun an, a cunoscut un baiat ( mult sub nivelul ei, si cu care nu se potriveste deloc, el nici macar nu a reusit sa termine liceul)de cand la cunoscut, a deveni foarte nervoasa cu mine, cu bunica ei, raspunde urat, nu mai citeste seara rugaciuni, nici nu mai merge la biserica, inchinaciunea de seara o face pe fuga. Degeaba ii spun mai toti cei din jur ca nu-i de ea, dar nu vrea sa asculte si cum aude de el cum treasa, fuge imediat la el, a inceput sa piarda foarte mult timp in preajma lui, si daca-i spui ceva de el intoarce casa pe dos. Nu stiu ce sa fac. Cred ca ia facut vraji sau farmece. Asi vrea sa fac ceva rugaciuni, dar nu stiu care sunt mai bune, iar pe cine am mai intrebat mi-a spus sa nu fac ca dacva io fi partea ei. CE SA FAC??????? Sunt o mama disperat si mi-a ca nu o va lasa nici sa invete la facultate. Va rog ajutati-ma, Va multumesc din suflet, si daca stiti vreun preot cu care pot lua legatura sa ma ajute sau daca pot face ceva sa-mi ajut fiica, va rog spuneti-mi (asmyrela@yahoo.com), Va multumesc si DUMNEAZEU SA NE AJUTE
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2008, 18:42:20
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Ceea ce poti sa faci este sa te rogi lui Dumnezeu.

Si eu am fost intr-o situatie in care eram indragostit orbeste. Si cineva s-a rugat sa mi se arate adevaratul caracter al persoanei de care eram indragostit. Si in aceeasi seara mi s-a aratat.

In alta situatie, m-am rugat eu sa mi se arate adevaratul caracter al unei persoane si la foarte scurt timp acest lucru s-a intamplat.

Dumnezeu asculta cand te rogi cu putere pentru cineva sa i se descopere adevaratul caracter al partenerului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2008, 18:43:05
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

doamna, nu fiti disperata. sunt probleme ale adolescentei. mai bine sa aiba grija la medicina daca se duce acolo. inca n-a dat admiterea banuiesc. daca intra si se va tine de treaba va avertizez cu un lucru: e mult, foarte, foarte mult de invatat. nu e de joaca. si va spun eu ca daca se tine de treaba la facultate o sa-si revina. nu o sa mai aiba timp de alte prostii. credeti-ma pe cuvant, stiu ce spun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2011, 20:39:29
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit Interesantă relatare

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL Vezi mesajul
Ceea ce poti sa faci este sa te rogi lui Dumnezeu.

Si eu am fost intr-o situatie in care eram indragostit orbeste. Si cineva s-a rugat sa mi se arate adevaratul caracter al persoanei de care eram indragostit. Si in aceeasi seara mi s-a aratat.

In alta situatie, m-am rugat eu sa mi se arate adevaratul caracter al unei persoane si la foarte scurt timp acest lucru s-a intamplat.

Dumnezeu asculta cand te rogi cu putere pentru cineva sa i se descopere adevaratul caracter al partenerului.
Interesantă relatarea ta. Cred că-mi va fi de folos, pentru că eu însămi am o problemă.
__________________
http://poeziereligioasa.devhub.com Poezie religioasa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2011, 23:53:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea unei mame nu ramane fara raspuns. Asadar, nu-i mai ziceti ei nimic, ci rugati-va pentru ea impreuna cu bunica. In special ,,Tatal nostru" cat mai des. Pot fi de mare ajutor si:

Acatistul Sfantului Ciprian (fara rugaciunea finala, care se citeste numai de catre preot)

Acatistul Maicii Domnului - Icoana Sporirea Mintii

PS.Am observat cu intarziere ca topicul acesta a fost initiat cu trei ani in urma...

Last edited by antoniap; 10.10.2011 at 00:01:41.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2011, 21:40:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Depinde de " rugaciunea mamei ", fiindca, din pacate, unele mame se roaga cu foc, cu lacrimi si vuiete in suflet sa le crape ginerele, ca nu le place de fata lui, sau de " buzunarul " lui gol.
Cred in rugaciunea fierbinte a unei mame, rugaciunea din iubire, din dorinta de a proteja asa cum numai sufletul unei mame stie, insa, sunt pe lumea asta si mame care-si convertesc sentimentele unui egoism greu de descris, ajungand pana-ntr-acolo incat sa-si urasca si chiar sa-si renege copilul doar pentru faptul ca, ajuns la maturitate, numai poate indeplini dorintele ei, mai intai ale ei sub masca unui pas perfid.
Nu inteleg mamele disperate peste masura atunci cand copilul lor isi alege " iubitul nepotrivit ", cand adevarata disperare ar trebui sa vina atunci cand odrasla lor este bolnava grav, sau accidentata, sau mai stiu eu ce nenorocire " adevarata " si nu inchipuita, ca inchegarea unei iubiri tineresti vrednice de naivitatea varstei.
Unde este " adevarul " acelei mame care nu stie sa multumeasca cerului ca odrasla ei este sanatoasa ? Ca nu mai inteleg atata disperare imaginara in sufletele celor care cred ca copii lor raman mereu copii si nu au dreptul sa se maturizeze prin propriile experiente, prin propriul botez al formarii pentru societate.
Un sfat bland este bine venit, o indrumare inteleapta este bine venita, o rugaciune pentru folosinta este binevenita, dar de aici pana la a forta copilul sa faca precum doresti, ajungandu-se chiar la razboi, in conditiile in care acesta a ajuns pragul majoratului, este deja o cale lunga, si o cale nefasta al educatiei parintesti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2011, 23:30:08
andrewww andrewww is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sadiy Vezi mesajul
Buna ziua, nu am mai fost demult. DOAMNE AJUTA . Sunt mama, fiica mea are 18 ani, a luat bacul cu nota mare si acum se pregateste pt. admitere la Medicina si la Drept, e un copil bun si-i multumesc Bunului Dumnezeu ca mi-a dat-o.
Dar a aparut o problema de vreun an, a cunoscut un baiat ( mult sub nivelul ei, si cu care nu se potriveste deloc, el nici macar nu a reusit sa termine liceul)de cand la cunoscut, a deveni foarte nervoasa cu mine, cu bunica ei, raspunde urat, nu mai citeste seara rugaciuni, nici nu mai merge la biserica, inchinaciunea de seara o face pe fuga. Degeaba ii spun mai toti cei din jur ca nu-i de ea, dar nu vrea sa asculte si cum aude de el cum treasa, fuge imediat la el, a inceput sa piarda foarte mult timp in preajma lui, si daca-i spui ceva de el intoarce casa pe dos. Nu stiu ce sa fac. Cred ca ia facut vraji sau farmece. Asi vrea sa fac ceva rugaciuni, dar nu stiu care sunt mai bune, iar pe cine am mai intrebat mi-a spus sa nu fac ca dacva io fi partea ei. CE SA FAC??????? Sunt o mama disperat si mi-a ca nu o va lasa nici sa invete la facultate. Va rog ajutati-ma, Va multumesc din suflet, si daca stiti vreun preot cu care pot lua legatura sa ma ajute sau daca pot face ceva sa-mi ajut fiica, va rog spuneti-mi (asmyrela@yahoo.com), Va multumesc si DUMNEAZEU SA NE AJUTE
in primul rand lasa vrajile si farmecele,daca crezi in ele nu crezi in Dumnezeu.
Posibil sa aiba o relatie intima,o prima relatie de acest fel si asta e posibil sa-i fi modificat comportamentul si sa fie iraionala complet.

Multa credinta,rabdare si comunicare si totul se va rezolva.
__________________
Cand ma plictisesc joc ben 10 si zuma
Iar pe acest site ma regasesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2011, 12:49:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Vrajile sunt tot atat de reale pe cat de real este diavolul, care le lucreaza. Dar atunci cand omul ajunge infricosat de vraji, atentia lui nu se mai indreapta spre dragostea si mila lui Dumnezeu, cat spre ura diavolului fata de noi, razboiul impotriva duhurilor celor necurate ajungand sa fie dus cu fata indreptata spre diavol, iar nu spre Dumnezeu, de unde vine biruinta.

Pentru ca nu suntem intariti duhovniceste, nu ne putem da seama cand e vorba de vraji si cand nu. Drept aceea, indiferent de lucrarile necurate din viata noastra, se cade sa ne rugam neincetat, iar Domnul va cauta la cererile noastre. Atata timp cat ducem o viata intru Hristos, nu avem de ce sa ne infricosam de lucrarile diavolului (citeste: Cartea Iov).

Vecernia si Utrenia, Sfanta Liturghie (periodic), Sfantul Maslu si Sfestania.
Sfanta Cruce (purtata la gat), Anafura si Aghiasma (dimineata, pe nemancate), tamaierea casei, stropirea casei cu Aghiasma.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre farmece?!? Swanheart Generalitati 34 09.07.2014 17:14:01
Lupta impotriva demonilor, patimilor, vraji, farmece, magie si dobadirea mantuirii sofia_78 Generalitati 14 11.01.2011 15:19:05
despre farmece allexandraaa Generalitati 22 11.12.2010 14:44:39
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 21:06:43
Despre farmece si vrajitorie strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 03:18:15