Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.07.2008, 12:53:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Poate gresesc... dar cred ca trebuie urmata calea de mijloc, adica in sensul ca Dumnezeu a lasat casatoria atat pentru:
1. nastere de copii
2. placere

A te concentra doar pe una din astea doua e o extrema. Pacatul lui Onan e ca s-a concentrat doar pe "placere", si a exclus complet "nasterea de copii". Sunt insa si persoane care fac invers. Cred ca ambele extreme is gresite, si doar calea de mijloc, imbinarea celor doua este ok.
nici vorba, casatoria nu e pentru placere, ci pentru placerea Duhului Sfant, n-are deaface cu placerile lacomiei trupeshti...

iar pacatul lui Onan nu este atat lepadarea semintzei ci neridicarea de urmashi binecuvantatzi primului nascut, adica fratelui sau mai mare, fiul lui Iuda, fiul lui Israel, caci murind fratele sau mai mare pentru ca fusese rau inaintea Domnului, femeia acestuia trebuia sa fie data spre a odrasli fratelui aceluia, dar el, din invidie sau altceva n-a vrut sa asculte distrugand viatza, deci neimplinind porunca data parintzilor lor de catre Dumnezeu, caci iata ca sangele chiar daca era un fel de incest, era mai putzin spurcat shi mai mic pacatul decat daca shi-ar fi incurcat sangele cu un om nebinecuvantat, iar aceia nu curveau ci ascultau de porunca ridicand shi odraslind popor lui Dumnezeu, caci botezul dupa 8 zile de cercuire in pielitza arata ca aceia, copii lor, caci doar cei de parte barbateasca erau botezatzi, sunt popor binecuvantat shi ridicat pentru Dumnezeu nu pentru ei shi pentru sex shi pentru impreunare sau placerea de a avea multzi copii ci era plinirea poruncii shi a legamantului dat de Dumnezeu lui Noe shi Avraam... pe vremea acea nu erau casatorii ci femeia la care ai intrat devenea a ta, bineintzeles daca nu era a altuia, iar pe vremea aia oamenii traiau foarte mult, caci abea la Israel adica Iacov s-a ajuns ca batranetze shi moartea sa fie la varsta de 100-200 ani... shi era foarte pregnanta proprietatea caci shi roabele tale tot pe tine te reprezentau... shi se spunea ca este femeia cuiva in sensul ca intrat la ea shi avand relatzii cu ea, aceasta devenea tu insutzi deci itzi apartzinea in sensul bun shi aceasta era consfintzirea matrimoniala ca nu se specifica de nici o nunta, ci doar de acceptul parintzilor eventual shi acceptul ei eventual eveniment trait ca o mica sarbatoare, dar nu era nimic duhovnicesc, nici o ceremonie sfanta, nici o taina, .... iar coapsa, multzi spun ca e vorba de sex, dar eu cred ca e vorba despre juraminte de a ridica copii lui Dumnezeu, de a plini ascultarea, legamantul, iar coapsa este shi piciorul, pulpa, intrucat ei pretzuiau foarte mult viatza shi dreptatea... shi nu poate fi vorba despre spurcaciuni sau desfranari intrucat intr-o viatza de sute de ani abea aveau catziva copii shi erau intotdeauna acoperitzi shi nu aveau relatzii cu nimeni... iar Iuda care a intrat la vaduva copilului sau care a murit, ca la o tziitoare, a vrut s-o arda de vie pentru ca necinstise, pentru ca avusese relatzii nebinecuvantate, dar ea i-a trimis toiagul n-apoi ca marturie shi s-a dovedit mai dreapta ca shi Iuda care a recunoscut ca erau ale lui shi shi-a recunoscut vina ca nu i-a dat barbat pe fiul sau mai mic, deci ea iata ca nu putea sa-shi ea alt barbat ci intrase sub ascultarea lor cu care formau o mladitza sfanta, din tulpina lui Avraam, Isaac shi Iacov ce a fost numit Israel de catre Dumnezeu, de catre Cel Minunat care nu poate fi altul decat Hristos... pe care l-a vazut fatza catre fatza mantuindu-shi sufletul... in acea noapte in care s-a luptat cu Dumnezeu... shi l-a atins la shold... cum s-o fi luptand ca era un om pashnic shi nu voia sa se lupte cu fratele sau Esau? deci duhovniceshte se luptase in sensul probabil de a ramane puternic in credintza Sa, caci de aia l-a shi numit Domnul cu numele de Israel pentru credintza s-a dreapta shi cinstita prin care l-a tzinut pe Dumnezeu cu el toata noaptea intr-o lupta duhovniceasca... probabil in rugaciune...:)

Deci nu-mi pot inchipui juramintele pe coapsa decat pe spatele pulpei piciorului, sub coapsa era probabil sub pulpa piciorului in partea de jos, caci daca a vedea sexul parintelui tau sau al altora era pacat, dar atunci a-l atinge...

Poate n-am intzeles eu bine, dar fiecare avea o singura femeie, shi doar pentru a zamisli, deci pentru a nu lasa pe Dumnezeu fara copii doar pentru acest lucru acceptau sa faca sex cu alte femei, deci nu era vorba de desfranare sau curvii sau poftirea femeilor straine caci totzi aceia erau oameni dreptzi cu frica lui Dumnezeu, traind o viatza deosebit de pashnica respectand poruncile din legamintele lui Dumnezeu, din ce le ceruse Dumnezeu sa plineasca... :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.07.2008, 13:44:19
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eu unul nu cred ca e desfranare sa te iubesti o noapte cu sotia ta... :thumbsup:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.07.2008, 14:00:25
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
eu unul nu cred ca e desfranare sa te iubesti o noapte cu sotia ta... :thumbsup:
pai daca eate intr-adevar IUBIRE atunci rodul ei sa fie cineva: copilul vostru....ce fel d e iubire e asta fara roade?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.07.2008, 14:05:35
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Uff... legile astea au fost date cand lumea era altfel. Atunci era normal sa ai 5-10 copii.
Acum nu stiu daca se mai poate asa ceva, din cauza bunastarii. Si prin teremenul de bunastare nu ma refer la vile si masini de lux, ori bijuterii. Ma refer la a avea o viata materiala decenta, adica sa nu mori de foame, sa ai si tu cateva haine in dulap, macar un televizor, un computer si vreo 2 aparate de radio, si poate din cand in cand sa-ti permiti o vacanta. Ganditi-va ca in conditiile actuale o familie ar avea 6 copii pentru ca nu au folosit prezervativul. Sa fie copii care deabea au ce manca, care merg cu haine jerpelite, care sunt adeseori neingrijit... mie mi se rupe sufletul cand vad asa ceva. Si in socitetatea moderna nimeni nu prea are chef sa sara sa te ajute cu bani! (chiar daca e vorba de copii).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.07.2008, 14:18:59
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom
Uff... legile astea au fost date cand lumea era altfel. Atunci era normal sa ai 5-10 copii.
Acum nu stiu daca se mai poate asa ceva, din cauza bunastarii. Si prin teremenul de bunastare nu ma refer la vile si masini de lux, ori bijuterii. Ma refer la a avea o viata materiala decenta, adica sa nu mori de foame, sa ai si tu cateva haine in dulap, macar un televizor, un computer si vreo 2 aparate de radio, si poate din cand in cand sa-ti permiti o vacanta. Ganditi-va ca in conditiile actuale o familie ar avea 6 copii pentru ca nu au folosit prezervativul. Sa fie copii care deabea au ce manca, care merg cu haine jerpelite, care sunt adeseori neingrijit... mie mi se rupe sufletul cand vad asa ceva. Si in socitetatea moderna nimeni nu prea are chef sa sara sa te ajute cu bani! (chiar daca e vorba de copii).
eu cred ca mai degraba suntem saraci de Dumnezeu ...ca "daca am avea credinta cat un graunte de mustar" am zice muntelui sa se mute si el asta ar face....Cel care ne-a facut cu siguranta nu ne va lasa sa murim de foame...numai de am fi noi crestini buni...cu multi copii(caci a lor este Imparatia Cerurilor si Mantutiorul ne-a zis sa-i lasam sa mearaga la El)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.07.2008, 14:32:42
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, casatoria e un legamant sfant...trebuie sa fie aleasa cu grija persoana resp.totusi copii sunt o mare responsabilitate astazi.....sunt multe tentatii....oricum nu vreau ca copilul meu sa se nasca intr-o astfel de tara...si apoi e greu de crescut..important e sa fim milostivi si cred ca Dumnezeu ne iubeste si pe cei cu copii si pe cei fara copii....acum trebuie si femeia si barbatul sa comunice...pentru a fi OK..:)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.07.2008, 15:43:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Deci, dupa atatea mesaje pe subiecul asta sau pe langa el, concluzia ar fi:

Dupa casatorie se poate face amor numai in scopul procrearii. Dar nu oricand, ci doar marti si joi, daca nu e post.

Daca nu vrei multi copii, nu faci sex (cati iti permiti sa faci?... probabil ar fi nevoie de peste 2500E/luna sa cresti si ingrijesti vreo 5 copii fara sa traiasca la limita saraciei). Punct. Astepti ca legea firii sa nu te mai chinuie si dorinta sa piara. Adica pana la moarte in principiu, ca dorinta nu piere niciodata. (vezi prin Pateric)

Sotia trebuie sa fie de acord si sa inteleaga. Ideal cuplul sa lupte impreuna impotriva dorintei pacatoase. Iar pe la vreo 50 de ani sa se uite in urma si sa regrete amarnic ce au pierdut.

Complicat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.07.2008, 15:58:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi inainte ce au cashtigat :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.07.2008, 16:04:33
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

ce au castigat?:dozingoff:
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.07.2008, 16:08:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Dumnezeu daca iti da copii iti da si cu ce sa ii cresti...
Eu nu sunt casatorit si nu sunt in cunostiintza de cauza dar asa socotesc ca face Dumnezeu.
(Dumnezeu spre deosebire de oameni nu face nimic intamplator).
Este scris in cartea lui cuviosul Paisie Aghioritul un caz concret in care o familie saraca a avut incredere in Dumnezeu si a facut multi copii si apoi s-a "capatuit".

Ce dvs. credetzi ca Marte nu ar putea deveni o planeta pe care sa existe viata foarte bine?
Pai lumea daca ar deveni toata crestin-ortodoxa si s-ar uni la cat de multa inteligenta in legatura cu cele materiale "a turnat" Dumnezeu in ziua de azi peste omenire ar fi floare la ureche colonizarea planetei Marte.

Omenirea isi risipeste resursele in mod inutil - pentru producerea de arme, de chestii inutile (industria de divertisment etc).
Cred ca anual se cheltuiesc sute de mld. de $ pentru cercetare in domeniul armamentului.
(poate si mai mult :( )

Este o proorocie a Sfantului Prooroc Isaia cu timpul in care omul va face din sabii secere...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 12:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 13:54:46