Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2009, 12:04:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail Vezi mesajul
crestinismul ne tine in bezna, dogmele bisericii au facut atata rau
In bezna este cel, care nu vrea sa stie, care nu citeste si nu invata din cele citite; care nu vede in cele citite rezolvarea la problemele din toate timpurile, inclusiv cele actuale. Omul in esenta nu s-a schimbat; are aceleasi sentimente si aceleasi pacate, doar mai multe. De aceea scrierile Sfintilor Parinti sunt valabile si astazi si vor putea fi folosite si in viitor de cel care vrea sa se mentina pe drumul cel drept.

Dar ce rau au facut dogmele? Asta nu inteleg...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2009, 15:42:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Raspunsul tau, Anna, este edificator.
Dar care sunt urmarile pentru cel care se hotaraste sa adere la acest curent tot mai modern si mai acceptat azi?
As zice ca amestecarea religiilor, prin disparitia unui sistem de referinta, ia omului notiunea de bine si de rau, respectiv capacitatea de a distinge intre ele. Un om care accepta cu usurinta si ce bine i ce e rau, poate fi usor manipulat, ca doar traim in era manipularii...
Credinciosul crestin stie cui sa se adreseze pentru a primi ajutor; ce va face insa adeptul New-Age? Cui se va adresa acesta? Poate chiar celui care il afunda tot mai tare in greseala...
Da, ai dreptate... notiunile de bine si de rau nu pot fi definite decat prin raportare la o realitate superioara omului (stiu ca ateii nu sunt de acord cu asta.. dar eu vad ca incercarile oamenilor de a contrui etica fara Dumnezeu au dus la rezultate monstruoase.. justificarea avortului, eugeniei etc...)
Revenind la cei care cred in Dumnezeu... imi amintesc ca am vazut cu ani in urma relatarea unui om care revenise din moarte clinica, iar la intalnirea cu Dumnezeu (??!!) dupa ce a revazut mai multe experiente dureroase din viata sa, a primit pt fiecare raspunsul ca experienta nu este nici buna, nici rea.. (in sensul lipsei de relevanta a unei astfel de catalogari!). Mesajul implicit era ca Dumnezeu este iubire. Eu nu stiam prea multe atunci, dar m-am gandit multa vreme relatarea acelui om... Nu stiam ce sa cred - adica binele si raul sunt niste etichete pe care le punem noi evenimentelor??!! DA, spune curentul New Age!!

Am intalnit cestini care au peluat aceasta idee si nici macar nu observa (Doamne, apara-ne).. Ni s-a spus sa nu judecam, dar asta nu inseamna sa ramanem orbi cand cel de langa noi cade!! Este confundata iubirea de aproape cu tolerarea pacatului!! Mai ales daca este vorba de un pacat greu (cum a fi avortul), trebuie sa tac pentru ca altfel "judec"???!!! Un crestin inselat de new age va spune ca daca vorbesc impotriva avortului, de ex., inseamna ca-mi judeca aproapele, ca nu dau dovada de iubire etc... (pana la a sustine direct avortul, ca "Dumnezeu este iubire")

Adeptul new age care greseste?? Pai in baza teoriilor lor NU exista greseala.
Sau mai bine zis, greseala cea mare este sa nu-ti deschizi mintea, sa ramai inchistat in dogme, sa nu lasi sinele sa se dezvolte (auzi, "eul divin" care straluceste ca soarele in noi, bleah!!).. Cam asta sunt greselile unui reprezentant new age!!
Am discutat de curand cu o astfel de persoana care a intors pe dos tot cadrul in care amplasam noi, in general, binele si raul.. binele si raul sunt fetele aceleiasi monezi.. o victima este si ea vinovata, ofensatorul este si el "nevinovat".. intelegi? Ei iti pot argumenta abureala asta, iar unii chiar cred!! In fond poti "argumenta" orice daca ai o "morala" care nu este intemeiata pe Dumnezeu!
Da, pe scurt: nu exista bine si rau in new age, ci doar EU!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2009, 17:28:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
binele si raul sunt fetele aceleiasi monezi.. o victima este si ea vinovata, ofensatorul este si el "nevinovat".. intelegi? Ei iti pot argumenta abureala asta, iar unii chiar cred!! In fond poti "argumenta" orice daca ai o "morala" care nu este intemeiata pe Dumnezeu!
Da, pe scurt: nu exista bine si rau in new age, ci doar EU!
Morala este morala si principiileb solide in viata pot fi propietatea oricarui om care are respect fata de sine si de altii, principii si valori care-i rasplatesc ORICUM cu imbelsugare de neimaginat(Dupa cum vezi Dumnezeu lucreaza in cele mai misterioase forme)...la noi ortodocsii insa este doar o intimplare si o NECESITATE ca este atasata de credinta in Dumnezeu.... si pentru aceasta particularitate balcanica exista si o explicatie... Spiritul de coruptie si hotie cu care cresc 80% din populatie, poate chiar mai mult care raspunde numai la stimulentul "Te maninca IADUL"...............si nu toti oamenii din lume au nevoie de sperietori, unii CHIAR isi pot isusi o moralitate in mod firesc , natural, prin educatie(Greu de crezut nu?)... nu toti sunt din Balcani

Ma uit si nu-mi vine sa cred cie reactii bizare pot provoca intoleranta. Oare nu stii ca in crestinism nu exista prigonitor ci doar un om care nu stie ce face
"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"
deci spiritul tau de inchizitie nu-si are justificare in iubirea neconditionata de care trebuie sa dam dovada, iubire in care se dizolva usurel conceptul de vinovat si victima. Asta este crestinismul
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2009, 17:47:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
- consideri ca exista mai multe credinte mantuitoare (ecumenism)

-consideri ca Dumnezeu este in primul rand iubire (si mai putin dreptate.. in sensul minimalizarii pedepsei dupa moarte, anularea iadului etc!!). Dumnezeu-iubire este o idee comuna pt cei care simpatizeza curentul new age.. poate ma insel, aici redau observatii personale.

- confunzi iubirea cu toleranta!
Cine suntem noi sa spunem ca altii nu se vor mintui prin drumul spiritual ales de ei?
Hristos a gasit foarte multa credinta in sufletul altor neamuri si a averitzat ca deseori ei AU MAI MULTA CREDINTA CA NOI, neamuri care NU erau crestine!
Ce alt exemplu mai elocvent vrei. Tu insa o sa o intorci ca la Ploiesti acum spunind ca era vorba de cei din afara Iudeii care l-au acceptat. Nu este adevarat, multi au ramas asa cum le era traditia: budisti, hinduisti, ezoterici, endoterici si exoterici, yogini, shamani, herbalisti, cabalisti, ...poate nu toti erau cu sufletul curat, dar asta este valabil la toti si la noi 70 %sunt crestini numai in actele primariei


Ce iubire simti tu daca vazind un musulman scirbos cu turbanul in singe pe strada il ignori deoarece consideri ca nu este nici o pierdere daca-si da sufletul..da-l incolo de eretic, asta oricum se duce la Shaitan!...asta inseamna lipsa de toleranta...tu mai vezi pe undeva urme de iubire al aproapelui?..ca eu nu!
offffff Doamne,..................................Vai de noi !!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2009, 17:51:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este greu de crezut ....insa la ortodocsii si la Estici in general, la Rusi!

DUMNEZEU ESTE D O A R IUBIRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

si nimic altceva

...va trece muult timp pina vom interioriza cum trebuie acest concept total SOCANT insa unic in plenitudinea si universalitatea sa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2009, 18:28:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cine suntem noi sa spunem ca altii nu se vor mintui prin drumul spiritual ales de ei?
Hristos a gasit foarte multa credinta in sufletul altor neamuri si a averitzat ca deseori ei AU MAI MULTA CREDINTA CA NOI, neamuri care NU erau crestine!
Ce alt exemplu mai elocvent vrei. Tu insa o sa o intorci ca la Ploiesti acum spunind ca era vorba de cei din afara Iudeii care l-au acceptat. Nu este adevarat, multi au ramas asa cum le era traditia: budisti, hinduisti, ezoterici, endoterici si exoterici, yogini, shamani, herbalisti, cabalisti, ..
Te consideri crestin?? (ca ortodox.. nu mai intreb) In ce crezi? In Iisus? Pai daca era mantuirea posibila fara El, de ce crezi ca a murit pe cruce??!!!


Citat:
Ce iubire simti tu daca vazind un musulman scirbos cu turbanul in singe pe strada il ignori deoarece consideri ca nu este nici o pierdere daca-si da sufletul..da-l incolo de eretic, asta oricum se duce la Shaitan!...asta inseamna lipsa de toleranta...tu mai vezi pe undeva urme de iubire al aproapelui?..ca eu nu!
offffff Doamne,..................................Vai de noi !!!!!!!!!!
Iar faci presupuneri nefondate despre comportamentul meu (sau al unui crestin, in general).
Trecand peste asta.. faptele singure nu mantuiesc pe nimeni, mantuirea nu era posibila nici macar prin Legea iudaica.. citeste Epistola dupa Romani, Sf. Apostol Pavel explica acolo..
(Asta in caz ca Biblia mai prezinta relevanta pt tine)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.05.2009, 18:40:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Calea, Adevarul si Viata

Iisus a spus destul de clar ca nu putem fi mantuiti decat prin El.

Ce se intampla cu ceilalti? Dumnezeu stie!
Ideea ca vor fi mantuiti si cei de alte credinte vine din mandria noastra nemasurata!!!
Noua ni se pare "injust" ca altii sa nu fie mantuiti, noua ni se pare ca-i "iubim" pe cei apartinand altor confesiuni etc... DAR CINE SUNTEM NOI SA NE PUNEM DEASUPRA CUVANTULUI LUI DUMNEZEU?????
Suntem noi mai buni decat Insusi Dumnezeu ca sa "corectam" ceea ce ne-a lasat El????

Chiar nu observa nimeni cata aroganta este in sustinerea ideii ca si "altii" vor fi mantuiti?? Nu va este frica de puterea lui Dumnezeu? Adica vin eu si spun ca un musulman care-L huleste pe Iisus si moare cu hula pe buze va mosteni viata vesnica??? Ca mi se pare mie ca asta-i iubirea de aproape?? Asta nu-i iubire de aproape, este doar orgoliu nemasurat!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2009, 18:50:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Te consideri crestin?? (ca ortodox.. nu mai intreb) In ce crezi? In Iisus? Pai daca era mantuirea posibila fara El, de ce crezi ca a murit pe cruce??!!!



Iar faci presupuneri nefondate despre comportamentul meu (sau al unui crestin, in general).
Trecand peste asta.. faptele singure nu mantuiesc pe nimeni, mantuirea nu era posibila nici macar prin Legea iudaica.. citeste Epistola dupa Romani, Sf. Apostol Pavel explica acolo..
(Asta in caz ca Biblia mai prezinta relevanta pt tine)

Pai nu ai spus tu draga, ca nu esti toleranta, acum iar o sucesti? cum ti-am prezentat un scenariu mai singeros(care de fapt este scripturistic) cum o dai cotita
...si te rog nu-i mai include TU pe TOTI CRESTINII in categoria INtolerantilor ok?...fi mai cu grija cind vorbesti in numele altora, vezi-ti de sentimentele tale.

Noi ne legam in mod PUR lumesc de un CUVINT, care poate avea alte forme si versiuni in alte culturi si limbi,...nu esti tu detinatorul adevarului pe intreaga planeta, asta este o aroganta iesita din comun.
Timpul ne va clarifica acest lucru nu aroganta ta, sau parerea mea, in a ne sustine punctul de vedere, iar pina atunci sa fim mai cu smerenie si toleranta, intelegere a aproapelui universal, nu numai cel din biserica mea
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2009, 19:01:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Andrei, nu ai raspuns la mesajul meu!!!
(iti amintesti ce inseamna argument ad hominem?)

Te consideri crestin?? (ca ortodox.. nu mai intreb) In ce crezi? In Iisus? Pai daca era mantuirea posibila fara El, de ce crezi ca a murit pe cruce??!!!

(Mie mi-e destul de clar ca esti adept new age. Dar as vrea sa stiu si "pozitia ta", sa nu fac presupuneri.. Deci esti crestin? Ca sa stiu despre ce vorbim!)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.05.2009, 19:05:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iisus a spus destul de clar ca nu putem fi mantuiti decat prin El.

Ce se intampla cu ceilalti? Dumnezeu stie!
Ideea ca vor fi mantuiti si cei de alte credinte vine din mandria noastra nemasurata!!!
Noua ni se pare "injust" ca altii sa nu fie mantuiti, noua ni se pare ca-i "iubim" pe cei apartinand altor confesiuni etc... DAR CINE SUNTEM NOI SA NE PUNEM DEASUPRA CUVANTULUI LUI DUMNEZEU?????
Suntem noi mai buni decat Insusi Dumnezeu ca sa "corectam" ceea ce ne-a lasat El????

Chiar nu observa nimeni cata aroganta este in sustinerea ideii ca si "altii" vor fi mantuiti?? Nu va este frica de puterea lui Dumnezeu? Adica vin eu si spun ca un musulman care-L huleste pe Iisus si moare cu hula pe buze va mosteni viata vesnica??? Ca mi se pare mie ca asta-i iubirea de aproape?? Asta nu-i iubire de aproape, este doar orgoliu nemasurat!!

Da, noi putem NUMAI prin EL, dar altii care nu l-au cunoscut se vor mintui prin MANIFESTAREA lui Dumnezeu in culturile lor....ce stii tu despre ei? nimic, zero-barat! pe cind ei sunt convinsi ca ce fac ei le face bine sufletului si vor ajunge si ei in,ma rog, unde s-or duce ei, in NIRVANA..care-i treaba ta?...Numele de Ion se traduce in multe feluri cu SCRIERE DIFERITA


GRESESALA GRAVA DE intelegere a ce este mindria,... Mindria vine din faptul ca consideram ca NUMAI NOI suntem BURICUL PAMINTULUI, MINTUITII UNICI, nu invers, nu-mi vine sa cred ca un om matur poate judeca astfel

Gresesti din nou
Un musulman nu-l huleste pe Hristos, de unde ai scos asta?...il considera Profet, care-i treaba ta, daca Hristos vrea MAI MULTA INTELEGERE DER AL EL, il va lamuri HRISTOS PERSONAL, nu TU!, intelegi diferenta
EL va aparea brusc in casa lui , (ca doar poate ORICE),intre puzderia de copii si de mincare HALAL, si i se va revela ca fiind FIUL LUI DUMENZEU....din nou cine esti tu sa-i judeci caile lui poate Sufiste de mintuire prin dansuri si poezii de adorare a divinitatii...poate lui Hristos ii este de ajuns acest fel de a-l adora si urma pe Dumnezeu Tatal

Lui DUmnezeu dupa cum vedem, in SINGURA MANIFESTARE a lumii ce ne-a dat-o, ii place DIVERSITATEA nu numai in formele vietii ci si in exprimarea adorarii catre el.

Deci ar fi o contradictie cu felul in care se manifesta Dumnezeu si o opozitie prosteasca sa credem ca felul in care ne manifestam ADORAREA SI CREDINTA fata de EL este UNA!

DUmnezeu s-ar plictisi sa existe numai o forma de religie! DUMNEZEU NU AR FI DUMNEZEU

Uite-te la diversitate animala si omeneasca, de ce preferam ochelarii de cal si ne indirjim sa refuzam ce este EVIDENT?
Reply With Quote
Răspunde