Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2009, 10:56:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Arde rau, pina la os, nu-i asa?
Deloc, sunt sceptic si atat.
E asa greu de crezut?
Nu cred.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2009, 10:58:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Adica la nevoie orice informatie devine credibila?
In Sf. Scriptura se spune ca vor fi multi inselatori si false miracole, falsi Mesia si falsi profeti, prefer sa fiu reticent fata de miracole ca argument in chestiuni de credinta.

Mai ales in cazul in care nu asist la ele personal, dar chiar si daca as fi de fata, o doza de scepticism este necesara, pana la urma chiar Dumnezeu ne cere asta, mai putin referitor la credinta in El.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2009, 11:00:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca minunea e de la Dumnezeu, asa cum e normal sa fie, nu avem voie sa ne indoim, caci pacatuim impotriva Duhului Sfant.
daca daca daca..

Si pana la urma cine poate confirma daca e asa sau daca e altfel?

Greu de spus, pana la urma argumente solide nu exista iar ultimul cuvant de obicei in astfel de cazuri il spune un anumit subiectivism.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2009, 14:50:29
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

General vorbind, sunt minuni si false minuni. Minunile sunt de la Dumnezeu, falsele minuni de la diavol. Si diavolii se prefac in sunt ingeri de lumina. Aceasta ,,aratare" se catalogheaza fidel la a doua categorie. Asta daca chiar s-a aratat. Multe lucruri au inventat stilistii pentru a-si justifica schisma de Biserica Ortodoxa.
Iar imaginea care circula pe net NU este o poza, ci o reprezentare artistica, a unei minciuni inventate de catre schismatici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2009, 15:26:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca minunea e de la Dumnezeu, asa cum e normal sa fie, nu avem voie sa ne indoim, caci pacatuim impotriva Duhului Sfant.
Fals:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...15&postcount=4
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2009, 19:51:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am zis minuni de la Dumnezeu, nu de la diavol.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.06.2009, 20:25:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am zis minuni de la Dumnezeu, nu de la diavol.
Ideea e in felul urmator: chiar daca minunile sunt veritabile, din sursa divina, nu trebuie sa le dam crezare. Aminteste-ti de sluga cea credincioasa care nu i-a deschis poarta stapanului sau care a venit pe neasteptate in miez de noapte, pentru ca avea porunca sa nu deschida nimanui, fara exceptie.

Deci cei care se incred in vise, in imaginatia lor bogata, in diverse vedenii ciudate sau mai stiu eu in ce - se risca sa fie inselati.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.06.2009, 20:47:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, ai dreptate, Florine, ca tehnica a avansat atat de mult incat pote mima orice..., ca sa nu mai vorbim de abilitatea diavolului de a ne ispiti.
Dar daca vezi Crucea de stele pe cer, asa cum s-a vazut in anumite ocazii speciale, poti crede?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.06.2009, 21:40:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, ai dreptate, Florine, ca tehnica a avansat atat de mult incat pote mima orice..., ca sa nu mai vorbim de abilitatea diavolului de a ne ispiti.
Dar daca vezi Crucea de stele pe cer, asa cum s-a vazut in anumite ocazii speciale, poti crede?
Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut. :)

Daca evenimentul a avut loc in 1925, atunci nu prea era posibil sa fie un fenomen artificial, deci poate fi usor catalogat ca minune divina.

Daca s-ar intampla astazi, as avea toate motivele sa raman sceptic. Eu tin cont de exemplu de zvonurile privitoare le proiectul Blue Beam si alte evenimente care probabil ca ni se pregatesc meticulos de catre ei, in scopul de a ne prosti pe fatza. Si nu cred ca mai dureaza mult pana sa vedem desene animate 3D la scara cosmica... Parca sunt prezise in Biblie, cand spre sfarsit vrajmasii binelui vor incerca din rasputeri sa ne amageasca folosind minuni false, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2009, 00:47:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Florin,

Nu e neaparat nevoie de tehnologie pentru un fals miracol.
Diavolul e cel mai bun inginer iar ca posibilitati depaseste cu mult tehnica si tehnologia actuala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
SEMNUL SFINTEI CRUCI iosif Generalitati 24 29.05.2010 12:07:23