Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ce varsta credeti ca are planeta noastra?
6 mii de ani (sau o varsta de ordinul miilor sau zecilor de mii de ani) 9 24,32%
4,5 miliarde de ani 18 48,65%
Alta varsta (va rog specificati) 10 27,03%
Votători: 37. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2009, 15:09:54
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit [Sondaj] Care considerati ca este varsta reala a Pamantului?

Votati, va rog. Nu e un concurs, vreau doar sa stiu cum sunt impartite parerile pe forum, asa ca nu va luati la harta - sunt destule discutii deschise pentru asta.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2009, 17:30:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Hai mai, astea sunt intrebari serioase?
Cum altfel se poate raspunde aici decit absolut subiectiv
Virsta pamintului...ma faci sa rid!
De unde vrei noi astia mici sa stim daca noi suntem aici de 20-30-40-50 de ani?...putem sa-ti servim numai speculatii :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2009, 17:57:59
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Dupa ultimele estimari ale oamenilor de stiinta,varsta Pamantului este de aproximativ 4,5 miliarde de ani.Probabil ca vor ma surveni ceva modificari ,dar deocamdata astea sunt estimarile cel mai apropiate de realitate.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2009, 18:13:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hai mai, astea sunt intrebari serioase?
Cum altfel se poate raspunde aici decit absolut subiectiv
Virsta pamintului...ma faci sa rid!
De unde vrei noi astia mici sa stim daca noi suntem aici de 20-30-40-50 de ani?...putem sa-ti servim numai speculatii :))
Poate n-ai citit cu atentie intrebarea: care crezi ca este varsta reala a Pamantului?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2009, 19:07:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Eu cred asa: Timpul in care Dumnezeu a adus la fiinta universul este nedeterminat, pentru ca Dumnezeu este in afara timpului, probabil ca au fost 6 perioade de timp.Chiar azi am citit putin din Hexaimeron, si acolo Sf Vasile cel Mare, el vorbeste de inceputul timpului prin inceputul creatiei si arata legatura si inrudirea dintre zile si veacuri(veac).Cat despre existenta umana eu as opta catre ordinul anilor in mii, 6000 sau mai mult , pana pe la vreo 10-15, ne ajungand la 100 000 de anii.Asadar amandoua sau nici una, cum vrei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.10.2009, 11:26:43
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Cred ca o zi de facere e echivalenta cu 1 mlrd ani pe Pamant. Invatatii probabil estimeaza varsta "fizica" a pamantului dar nu stim cat a mai existat inainte in stare gazoasa. Sa nu uitam ca mai intai particulele de pe tot intinsul cosmic au fost adunate/concentrate spre mijlocul prezentului univers si in punctul maxim a avut loc celebrul Big Bang (Marele Poc! :). Probabil 4.5 mlrd ani au trecut de la Big Bang dar a durat ceva si sa aduni particulele si energiile in acel nucleu care a facut poc. A incerca sa cuprind cu scafarlia mea toata creatia lui Dumnezeu mi se pare ridicol..
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2009, 12:09:37
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

timpul este nederminat . Nu cred ca putem noi sa intelegem , dar timpul scripturistic este real . Si strabunii nostrii o confirma prin calendarele lor .Vedeti cum sunt datate ctitoriile lui Stefan cel Mare de exemplu . Eu cred ca masurarea timpului este adresata noua , oamenilor .La fel ca si Scriptura . O masura a timpului este hilara in fata Vesniciei . Am vazut un documentar in care personajul este un cunscut om de stiinta american , care dupa 40 de ani de cercetari in domeniu , prin Marele Canion a ajuns la concluzia ca Facerea nu i-a luat Creatorului decat 6 zile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2009, 13:14:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Facerea nu i-a luat Creatorului decat 6 zile.
Si nu ti se pare destul de mult?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2009, 15:27:49
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Cred ca o zi de facere e echivalenta cu 1 mlrd ani pe Pamant. Invatatii probabil estimeaza varsta "fizica" a pamantului dar nu stim cat a mai existat inainte in stare gazoasa. Sa nu uitam ca mai intai particulele de pe tot intinsul cosmic au fost adunate/concentrate spre mijlocul prezentului univers si in punctul maxim a avut loc celebrul Big Bang (Marele Poc! :). Probabil 4.5 mlrd ani au trecut de la Big Bang dar a durat ceva si sa aduni particulele si energiile in acel nucleu care a facut poc. A incerca sa cuprind cu scafarlia mea toata creatia lui Dumnezeu mi se pare ridicol..
Intr-adevar, oamenii de stiinta sustin ca Sistemul Solar are 4,5 miliarde de ani, in timp ce Universul are undeva intre 14 si 15 miliarde. Intrebarea mea se referea la varsta Pamantului, nu la cea a Universului.

Felicitari tuturor participantilor la discutie pentru decenta aratata pana acum.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2009, 16:08:56
Raphael14 Raphael14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 8
Implicit

Eu cred cu tarie ca Pamantul are o varsta aproximativa cu 4,5 miliarde de ani sau mai mare.
Aaaaa........ca spune BOR sau altii ca Pamantul are doar 6000 ani ,asta e parerea lor, arugmentand ca asa rezulta daca aduna toate neamurile patriarhilor de la nu stiu care la nu stiu care.
Undeva in Catehism scrie ca nu putem fi siguri ca Dumnezeu a creat Pamantul in 6 zile,acele zile putand fi interpretate ca epoci.Asa ca daca omul a fost creat in ultima zi(epoca) ,atunci este si normal ca atat ne da varsta din Biblie(neamurile patriarhilor de la nu stiu care la nu stiu care).
Iata eroarea in care a intrat BOR, o eroare pe care personal o cred irepalabila si cred ca din cauza acestei erori multi au devenit atei sau convertiti la alte religii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 21:13:08
Varsta Pamantului si aparitia omului Florin-Ionut Generalitati 80 26.11.2008 15:31:28