Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 23.03.2010, 23:18:47
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
dupa ce m-am casatorit,ca tot omul mi-am facut o casa...........pe terenul dat de la primarie...............unde inainte a fost o groapa mare de aruncat gunoiul in mijlocul unui cartier din oras,eu nu eram ateu declarat dar nici labiserica nu mergeam...........dupa ce mi-am facut o casa mare si frumoasa............cu dormitoare si toate celelalte dependinte............urma sa traiesc mult bine si fericita................acolo,nu? dar.............noaptea ma trezeam in jurul orei 12-01 pt ca se auzeau batai puternice in peretele din dormitorul nostru.............la inceput am crezut ca poate pe vreun vecin l-o fi apucat pofta de munca si ca doar noua ni se parea ca bate in perete ,dar lcrurile sau inmultit tot mai des si tot mai multtot la aceleasi ore din noapte..........am inceput sa ne plangem vecini unii la altii,pentru ca nu doar la mine se manifesta acest fenomen,aparent inexplicabil..............cineva mi-a zis sa merg sa merg sa sfintesc locul in toate patru zarile facand semnul SFINTEI CRUCI....................SI CULMEA acel fenomen nu s-a mai manifestat la casa mea,pe cand la vecinul de langa mine tot a continuat sa se manifeste ba mai mult vedea si diferite figuri de cum se insera si a inceput sa cante bufnita in curtea lui vreme de mai multe luni..........pana intr-o zi cand m-am pomenit cu sotia lui ca a venit intr-un suflet la mine ca sotul ei s-a spanzurat avea 26 de ani o fetita si astepta un alt copil..................cand i-am spus ce am facut eu ca sa scap de necaz....................a ras de mine si a zis ;te-ai apucat de facut vraji? ..........si bineinteles ca el nu a facut mai e nevoie de alta dovada a pedagogiei LUI DUMNEZEU?"eu care eram nici calda nici rece"ci caldicica "din acel moment desi eram destul de tanara am inceput sa-l caut pe DUMNEZEU mai des mergand la biserica regulat,devenind coristii atat eu cat si sotul meu. La varsta de 36 de ani sotul meu atrcut in nefiinta,dupa moartea lu am decis sa vand casa si sa ne mutam intr-un alt cartier mai aptoape de mama mea..............dupa ce am vandut-o,fenomenul au unceput sa reapara..................si in prima noapte cand s-au mutat noii propietari .............sa desprins efectiv tencuiala de pe tavane, care era de vreo 10-12 cm grosime..................in camerele in care au dormt ei cazand peste ei si peste mobilier..............scapand ca prin minune doar cu rani usoare.......................iar ultimile fenomene; intro noapte de la inceputul lunii Decembrie anul trecut intr-o noapte cand ma pregateam sa adorm................o mana rece ..................s-a pus peste mana meaam aprins veioza sa ma conving ca nu dorm si ca nu am visat..................am cazut in genunchi m-am inchinat pana la pamant facand semnul Sfintei Cruci si m-am rugat,a doua zi am fost auntata ca a murit mama mea...............dupa ce am ingropat-o a inceput sa cante bufnita la geamul meu.............care este deschis tot timpul(ma aflu intr-o tara mai calda)..............si intr-o noapte iarasi culcandu-ma,iarasi dupa ce am stins tv cineva a tras cu putere plapuma dupa mine,desi locuiesc singura...................iarasi am aprins veioza si m-am rugat..................a doua zi am fost anuntata ca a murit fratele mamei mele care era cu 10 ani mai tanar decat ea si care a fost la inmormantarea ei in urma cu 5 saptamani ................dupa inmormantarea unchiului meu am crezut ca acum gata se vor linisti lucrurile...............dar bufnita canta mai departe la geamul meu trezindu- ma din somn adesea cu tipetele ei,iar intr-o noapte de curand tot asa dupa ce am stins tv de data aceasta am simtit ca sunt tasa in jos din pat eu cu tot cu plapuma cu putere..............iar eu am avut atata prezenta de spirit sa-L strig pe ISUS in ajutor ,de trei ori am strigat........ISUSE HRISTOASE,SI DE FECARE DATA SLAVIT SA-I FIE NUMELE...........CAND IL SRIGAM,slabea puterea lui pana a trei oara cand,m-a salvat de tot din mainile acelei................forte ,a doua noapte ,stiindu-ma sanatoasa doar cu migrene din cand in cand ca tot omul...........m-am trezit inecata ...............in sange gata sa ma sufoc ,dar.............m-am trezit totusi,nu? desi scuipam cheaguri de sange................diagnostic;sinusita veche de vreo 3 ani de care eu habar nu aveam ,si care in urma calatoriilor cu avionul din ultimul timp la inmormantari in tara...........din cauza presiuni di timpul zborului intr-o noapte............pur si simplu a explodat,si numai marea mila si indurarea LUI ISUS HRISTOS ...............MI-A MAI DAT INCA ZILE SA TRAIESC........................si acum ma aflu in convalescenta dupa ce am fost la un pas de meningita.................credema draga domnule Topcat ca nu as dori sa traca nimeni prin ce am trecut eu,chiar daca este ateu!!!!!!!!!!ma rog milostiviri Sale sa se indure de noi toti si sa-i fereasca pe toti semeni mei de o asemenea experienta care poate ca unora li se pare de domeniul SF-ului,dar cred ca mai bine de atat nu se poate dovedi FILOZOFIA LUI DUMNEZEU. Credema dragul meu frate ateu ca nu as dori sa ajungi sa terci prin asa ceva ca abia atunci sa realizezi cat de vital este Dumnezeu,prezenta LUI in viata noastra cea de toate zilele.LAUDAT SI PREA MARIT SA FIE IN VECI VECILOR SFANT NUMELE SAU! AMIN. MILA LUI ESTE MARE ,SI INDURAREA SI IERTAREA LUI E SI MAI MARE, DOAMNE TE RUGAM INDURATE DE NOI SI NU NE PEDEPSI DUPA MULTIMEA FAPTELOR NOASTRE. DOAMNE AJUTA.
Multumim pentru osteneala ta si pentru invatamintele ce trebuie cu totii sa le tragem din cele istorisite de tine !
Reply With Quote
  #212  
Vechi 24.03.2010, 22:27:23
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Lightbulb cu plecaciune,si Doamne ajuta sa fie de folos tuturor

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Multumim pentru osteneala ta si pentru invatamintele ce trebuie cu totii sa le tragem din cele istorisite de tine !
este pentru prima oara in viata mea cand m-am hotarat sa le fac cunoscute,inainte nu am indraznit de frica sa nu fiu considerata bolnava pshic,dar in decursul anilor aceste evenimente s-au legat si s-au succedat unele pe altele cred eu tocmai pentru a se vedea cat mai distict,cat de mare este puterea LUI DUMNEZEU,PENTRU CA UNUIA CARUIA AI MREGE BINE ,NU DUCE LIPSA DE NIMIC ,,mai rar cheama numele Sfant al Domnului, SI ATUNCI CAND AJUNGI FATA IN FATA CU FENOMENE CARE TE DEPASESC ,in fata carora tu ca om esti neputincios instinctiv chemandu-L pe DUMNEZEU in ajutor si vazind tu cu ochii tai cat de mare e puterea LUI,SI CE MINUNI MARI FACE SFANTA CRUCE...DOAMNE INDURATE DE NOI TOTI ROBII, TAI AI MILA DOAMNE DE TOT SUFLETUL PE CARE SFINTELE MAINILE TALE LE-AU CREIAT.AMIN.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 25.03.2010, 11:11:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
este pentru prima oara in viata mea cand m-am hotarat sa le fac cunoscute,inainte nu am indraznit de frica sa nu fiu considerata bolnava pshic,dar in decursul anilor aceste evenimente s-au legat si s-au succedat unele pe altele cred eu tocmai pentru a se vedea cat mai distict,cat de mare este puterea LUI DUMNEZEU,PENTRU CA UNUIA CARUIA AI MREGE BINE ,NU DUCE LIPSA DE NIMIC ,,mai rar cheama numele Sfant al Domnului, SI ATUNCI CAND AJUNGI FATA IN FATA CU FENOMENE CARE TE DEPASESC ,in fata carora tu ca om esti neputincios instinctiv chemandu-L pe DUMNEZEU in ajutor si vazind tu cu ochii tai cat de mare e puterea LUI,SI CE MINUNI MARI FACE SFANTA CRUCE...DOAMNE INDURATE DE NOI TOTI ROBII, TAI AI MILA DOAMNE DE TOT SUFLETUL PE CARE SFINTELE MAINILE TALE LE-AU CREIAT.AMIN.
Eu tot nu inteleg, ca ai legat postul tau de al meu, cel cu pedagogia. Ce vrei sa spui in sensul asta? Ca gaseste mereu metode sa iti aduca aminte ca trebuie sa te rogi sa se indure cineva de tine, chiar daca iti merge bine?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 25.03.2010, 23:32:05
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Post Nu provoca soarta,

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu tot nu inteleg, ca ai legat postul tau de al meu, cel cu pedagogia. Ce vrei sa spui in sensul asta? Ca gaseste mereu metode sa iti aduca aminte ca trebuie sa te rogi sa se indure cineva de tine, chiar daca iti merge bine?
nici o data ,dragul meu domn,TOPCAT.Toti avem cate o perioada buna in viata,si ce e drept atunci cam uitam de Dumnezeu,dar la dumneata sunt semne bune ca ,desi va declarati ateu, si mai cred ca sunteti si tanar , si inca nu v-ati lovit poate de problemele vieti de zi cu zi,totusi .................cauti dovezi ale pedagogiei Lui Dumnezeu,si pe care cred ca le vei intalni curand in viata,pentru ca daca nu ai cauta sa-L intelegi pe Dumnezeu si minunile infaptuite de EL,nu te-ai fi numarat prin membri acestui site,.............................numai ca sa ne spui ca esti ateu,pentru ca ACUM iti merge bine,vei intelege pe DUMNEZEU cu adevarat atunci cand il vei cauta si cunoaste cu adevarat,dragul meu frate,intru HRISTOS. Nu cred ca cineva va reusi sa te convinga prin cuvinte sau prin exemple,traite de altii,si care nu sunt ,palpabile si descoperite de dumneata si sa traiesti,acele momente pline de emotii a descoperii,LUI Dumnezeu................un singur lucru este cert; Dumnezeu este pretutindeni si omniprezent................necazul este ca multi avem valuri pe ochi si nu-L vedem la fel cum nu vedem nici ...........curentul electric de exemplu.............dar stim ca el exista,..............
Reply With Quote
  #215  
Vechi 25.03.2010, 23:57:26
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Red face scuze,nu am fost prea obiectiva,

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu tot nu inteleg, ca ai legat postul tau de al meu, cel cu pedagogia. Ce vrei sa spui in sensul asta? Ca gaseste mereu metode sa iti aduca aminte ca trebuie sa te rogi sa se indure cineva de tine, chiar daca iti merge bine?
la intrebarea de ce am legat postul tau de al meu pentru ca este pe siteul "De ce accentul pe cruce" daca ai citit la inceputul povestiri mele este vorba .............despre CRUCE si minunile ei iar resul s-a succedat de la sine.Daca te-am suparat cu ceva,nu a fost cu intentie si te rog sa ma ierti.Doamne ,ajuta,si indurate de noi.Amin.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 26.03.2010, 12:19:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
nici o data ,dragul meu domn,TOPCAT.Toti avem cate o perioada buna in viata,si ce e drept atunci cam uitam de Dumnezeu,dar la dumneata sunt semne bune ca ,desi va declarati ateu, si mai cred ca sunteti si tanar , si inca nu v-ati lovit poate de problemele vieti de zi cu zi,totusi .................cauti dovezi ale pedagogiei Lui Dumnezeu,si pe care cred ca le vei intalni curand in viata,pentru ca daca nu ai cauta sa-L intelegi pe Dumnezeu si minunile infaptuite de EL,nu te-ai fi numarat prin membri acestui site,.............................numai ca sa ne spui ca esti ateu,pentru ca ACUM iti merge bine,vei intelege pe DUMNEZEU cu adevarat atunci cand il vei cauta si cunoaste cu adevarat,dragul meu frate,intru HRISTOS. Nu cred ca cineva va reusi sa te convinga prin cuvinte sau prin exemple,traite de altii,si care nu sunt ,palpabile si descoperite de dumneata si sa traiesti,acele momente pline de emotii a descoperii,LUI Dumnezeu................un singur lucru este cert; Dumnezeu este pretutindeni si omniprezent................necazul este ca multi avem valuri pe ochi si nu-L vedem la fel cum nu vedem nici ...........curentul electric de exemplu.............dar stim ca el exista,..............
Daca vrei cu tot dinadinsul sa legi intimplari din viata, neplacute sau nu, de o entitate supranaturala e o alegere personala. Singura mea obiectie este ca trebuie sa intelegem ca aceasta alegere este una pur personala si subiectiva. Alegerea mea este explicatia stiintifica, pentru ca eu consider ca e cea mai obiectiva posibila.
Am avut si eu necazuri, si in general astept sa vina altele cu virsta, sigur nu asa de mari ca altii, si nu m-ar fi ajutat cu nimic sa le pun in circa unei entitati supranaturale. Sint necazuri carora daca le intelegi cauzele poti sa treci altfel peste ele. Ceea ce va doresc la toti.

Last edited by topcat; 26.03.2010 at 12:21:46.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 12.05.2010, 20:52:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Crucea este Altarul de Jertfa pe care Hristos a ars pacatele intregii lumi, este arma puternica si de netagaduit impotriva diavolului,este semnul mantuirii, a fost preinchipuita in Vechiul Testament, este semnul nostru distinctiv ca suntem crestini.Te apara de pericole; in primejdii,in calatorii, la inceperea si la terminarea lucrului crestinii se inseamna cu semnul Sfintei si Cinstitei Cruci.In orice inceput bun, crestinii invoca Sfanta Cruce.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 14.05.2010, 21:46:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Crucea este Altarul de Jertfa pe care Hristos a ars pacatele intregii lumi, este arma puternica si de netagaduit impotriva diavolului,este semnul mantuirii, a fost preinchipuita in Vechiul Testament, este semnul nostru distinctiv ca suntem crestini.Te apara de pericole; in primejdii,in calatorii, la inceperea si la terminarea lucrului crestinii se inseamna cu semnul Sfintei si Cinstitei Cruci.In orice inceput bun, crestinii invoca Sfanta Cruce.
Un articol interesant chiar aici pe site :http://www.crestinortodox.ro/sarbato...tii-69773.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 14.05.2010, 22:19:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Foarte interesant, lamuritor, inspirat si de mare folos. Multumesc, Cristi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #220  
Vechi 15.06.2010, 22:30:10
E.M.I. E.M.I. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2010
Mesaje: 8
Exclamation Adevarul nu se bizuie pe sentiment, ci face apel la ratiune!

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Daca intr/adevar crucea este un obiect sfant, care detine puteri supranaturale si arma de care se teme satana cel mai mult, atunci de ce ratacitii aia care s/au lasat de vechiul obicei, nu au pierit ? Eu stiu una si buna, daca un lucru este dfant si sacru, cine se atinge numai cu gandul sa-i faca rau, va sfarsi intr/un mod groaznic, ca urmare a rautatii lui.
Dar cum se face ca atatia oameni si-au ars icoanele si crucile si acum dupa zeci de ani o duc bine si nu li s-aintamplat nimic?
Domnilor, ma repet, mie nu imi place sa inghit fara sa mestec!
Va rog, expuneti/va opinia si lamuriti treaba aceasta!
Crestinismul de azi, se confrunta cu o mutitudine de situatii, in fata carora ratiuniea si discernamantul sunt trecute pe locul doi - sau chiar desconsiderate-, iar acest handicap, atat de raspandit, hraneste, sau mai degraba, stimuleaza sentimentele inimii, ignorandu-le pe cele doua, amintite mai sus. De asemenea, cred ca daca am citi CE TREBUIE, atunci riscul imbolnavirilor, cauzate de sentiment si extaz, s-ar diminua nu numai drastic, ci, chiar definitiv.
In ziua de azi intrebarile: ce cred ?, cum cred ?, in cine cred ? si mai ales DE CE cred ce cred ? au inceput sa-si piarda din greutate, importanta, pentru ca acestea fac apel la ratiune, discernamant, constiinta, in mod personal si categoric! In schimb, altele de felul : Ce importanta are cum crezi ? sau ce crezi ? Important este ca tu crezi! Ce importanta are cum te inchini ? Imoprtant este ca o faci! Ce importanta are sa gandesc ? Imoprtant este ca fac un lucru din toata inima, fara sa judec daca este bun sau ne-bun si sa pun pasiune si sentiment!; acestea da, sunt bine venite, pentru ca nu creeaza "probleme"! De ce sa ne punem mintea la contributie si sa judecam singuri de ce sau daca 2x2=4, daca cineva ne-a spus ca este asa ? Cu siguranta ca pregeri sa devi absurd de indiferent atunci cand este sa crezi intr-un lucru care nu te intereseaza. Il admiti sau il respingi si GATA! De ce sa ne complicam sa analizam, sa socotim si sa ne punem tot felul de intrebari, daca PRACTIC, nu ne intereseaza nimic sau mai nimic despre "CE?" , "CUM?" si "DE CE ?" credem in ceva sau in cineva ?
Crestinismul a imbracat de-a lungul secolelor, obiceiuri, traditii, forme si porturi de peste tot. Este atat de divertificat, atat de impopotonat si de ingreuiat de forme mozaice si neobisnuit de diferite, incat niceieri, in nici o alta cultura, nu poti gasi atatea contraste si atatea culori care sa le compuna, decat in CRESTINISM! Nu exista religie, sau forma care sa tina de spiritual, care sa fie mai controversata, mai confuza si mai neinteleasa decat crestinismul cu toate formele lui. Mai dureros decat aceasta realitte, este cei care o compun, nu vor sa stie "DE CE ?", pentru ca altii "trebuie" sa raspunda la aceasta intrebare, in locul celor mai multi. Ai vrea sa sti "DE CE?". Raspunsul este simplu si categoric : pentru ca multi vrem sa traim o viata animalizata, lipsita de ratiune, ghidandu-ne ca animalele dupa instinct si sentiment. In ddefinitiv, consider ca este mai mult decat vital, sa te intrebii macar o data-n viata "CE?" , "CUM?" si "DE CE ?" crezi ceva sau in cineva. Cred ca, macar o data merita sa gandesti ti tu pentru tine, in lucrurile care te privesc si de care esti responsabil.
Iti strang mana si te salut cu : sanatate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 13:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 19:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 02:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 01:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 12:58:19