Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2010, 15:23:20
anamarialungeanu anamarialungeanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Mesaje: 7
Implicit Tara (credinta) arde (este atacata) baba se piaptana

Se chinuie Parintele Iustin Parvu de 20 de ani sa faca o manastire la Aiud pentru Sfintii Inchisorilor si nu l-a sprijinit nici un mai mare din BOR iar pentru aceastra catedrala (sa avem noi credinta in Dumnezeu si nu ne pedepsete daca nu avem catedrala) se cheltuiesc sute de milioane de euro.

Bravo mai marilor care nu vor sa-i slaveasca pe Sfintii Inchisorilor dar au bani de aruncat aproape aiurea!!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.02.2010, 15:38:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu ma intereseaza sa polemizam pe acest subiect (saraci vs catedrala).

Cred ca trebuie sa existe un echilibru. Am ajuns ca atunci cand ingenunchiem in biserici sa ne lovim unii pe altii. Uneori nici nu avem loc sa inghenunchiem, deloc.
Eu cred ca incap mai multi in 10 biserici mai mici care se fac cu banii de o mare catedrala decat in acea catedrala.

Ce zici de o polemica pe ideea asta?

Citat:
Eu imi doresc o biserica mare, foarte mare, una in care cateva mii de oameni sa poata sa incapa fara sa isi dea foc la par la Inviere. Asta nu inseamna ca imi doresc mall :).
Da, sa incapa cateva mii de oameni la inviere si cateva zeci in restul anului, in dulcea traditie a ortodoxiei noastre romanesti.
Ca deh, vorba aia, intr-o catedrala incap si multi si putini. Dar din pacate mai ales (si mai des).. putini.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.02.2010, 16:20:20
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca incap mai multi in 10 biserici mai mici care se fac cu banii de o mare catedrala decat in acea catedrala.

Ce zici de o polemica pe ideea asta?
Ce sa zic, eu mi-as dori sa se infaptuiasca amandoua (adica toate 11).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, sa incapa cateva mii de oameni la inviere si cateva zeci in restul anului, in dulcea traditie a ortodoxiei noastre romanesti.
Ca deh, vorba aia, intr-o catedrala incap si multi si putini. Dar din pacate mai ales (si mai des).. putini.
Cred ca aici exagerezi. E drept ca poate sunt biserici care nu sunt pline Duminica, dar unde am mers eu pana acum nu a fost cazul, ba as zice din contra. Nu vorbesc povesti, pur si simplu orasul asta are foarte putine biserici. Sunt convins ca o asemenea catedrala, in acest moment, ar fi aproape plina Duminica de Duminica.

Pe de alta parte, altfel este o Liturghie la care participa 10000 de oameni, cu toate ca probabil multi dintre noi avem momente cand ne simtim foarte bine intr-o biserica mica. Eu cred ca se poate realiza o biserica mare si fara sa te copleseasca, am vazut astfel de cazuri chiar la noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.02.2010, 16:24:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamarialungeanu Vezi mesajul
Se chinuie Parintele Iustin Parvu de 20 de ani sa faca o manastire la Aiud pentru Sfintii Inchisorilor si nu l-a sprijinit nici un mai mare din BOR iar pentru aceastra catedrala (sa avem noi credinta in Dumnezeu si nu ne pedepsete daca nu avem catedrala) se cheltuiesc sute de milioane de euro.

Bravo mai marilor care nu vor sa-i slaveasca pe Sfintii Inchisorilor dar au bani de aruncat aproape aiurea!!!!
Asta-i culmea acum, sa pui in opozitie doua biserici! Eu cred ca manastirea se va face cu siguranta la Aiud, pentru ca suntem prea multi cei care o dorim, dar nu are nicio legatura cu aceasta catedrala. De ce sa nu se faca amandoua?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.02.2010, 10:40:11
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Blue_cat cu cat contribuie musulmanii la formarea bugetului acestei tari ?
Si chiar catolicii?
Sa stii ca in sanul bisericii ortodoxe se fac multe acte de caritate ,sunt fundatii ,asezaminte pentru bolnavi si sarmani,etc.
Daca ai merge la biserica poate ai vedea ca se mai aduna bani si pentru cazurile sociale ,pentru bolnavi .
Credinta te face mai milos ,mai grijuliu cu cel de alaturi.
Ok, sa zicem ca eu sunt catolic si nu imi convine ca din contributia mea la bugetul statului sa se contruiasca asa ceva. Roman nu inseamna ortodox. Sunt eu absurd?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.02.2010, 10:50:42
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ce sa zic, eu mi-as dori sa se infaptuiasca amandoua (adica toate 11).



Cred ca aici exagerezi. E drept ca poate sunt biserici care nu sunt pline Duminica, dar unde am mers eu pana acum nu a fost cazul, ba as zice din contra. Nu vorbesc povesti, pur si simplu orasul asta are foarte putine biserici. Sunt convins ca o asemenea catedrala, in acest moment, ar fi aproape plina Duminica de Duminica.

Pe de alta parte, altfel este o Liturghie la care participa 10000 de oameni, cu toate ca probabil multi dintre noi avem momente cand ne simtim foarte bine intr-o biserica mica. Eu cred ca se poate realiza o biserica mare si fara sa te copleseasca, am vazut astfel de cazuri chiar la noi.
Chiar de ar fi plina duminica de duminica, si in rest ar bate vantul prin ea, tot nu s-ar justifica.

Nu avem spitale si scoli ca lumea, ne rupem masinile prin gropi, da' avem catedrala de 400 milioane euro.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.02.2010, 11:37:18
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
Chiar de ar fi plina duminica de duminica, si in rest ar bate vantul prin ea, tot nu s-ar justifica.
Dar nu crezi ca merita si 86% dintre romani sa decida ce fac cu banii lor?

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
Nu avem spitale si scoli ca lumea, ne rupem masinile prin gropi, da' avem catedrala de 400 milioane euro.
Deci pana la urma tot la gropi ajungem. Si intr-adevar, de groapa nu vom scapa, cu toate miliardele de euro din lume.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.02.2010, 11:40:41
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
Chiar de ar fi plina duminica de duminica, si in rest ar bate vantul prin ea, tot nu s-ar justifica.

Nu avem spitale si scoli ca lumea, ne rupem masinile prin gropi, da' avem catedrala de 400 milioane euro.
Asta numai e problema noastra ci a guvernantilor, Sinodul a cerut guvernul a dat, cat a dat nu stiu, e vina guvernului ca a dat fara sa intrebe populatia nu a Sinodului, faptul ca nu avem scoli, spitale si cei care au masini si le rup in gropi iar nu este vina Bisericii ci a guvernantilor care banii primiti pt spitale, scoli si sosele ii baga in buzunar dar este si vina populatiei ca nu ia masuri impotriva acestor lucruri ba mai mult mai da Basescului si clicii inca un mandat in care sa "mulga laptele tarii"
Probabil ar trebuit un referendum ca populatia sa decida daca sa se dea bani sau nu, vorba latinului: Vox populi, vox (derbe)dei
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 17.02.2010 at 11:48:23.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.02.2010, 12:22:57
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Asta numai e problema noastra ci a guvernantilor, Sinodul a cerut guvernul a dat, cat a dat nu stiu, e vina guvernului ca a dat fara sa intrebe populatia nu a Sinodului, faptul ca nu avem scoli, spitale si cei care au masini si le rup in gropi iar nu este vina Bisericii ci a guvernantilor care banii primiti pt spitale, scoli si sosele ii baga in buzunar dar este si vina populatiei ca nu ia masuri impotriva acestor lucruri ba mai mult mai da Basescului si clicii inca un mandat in care sa "mulga laptele tarii"
Probabil ar trebuit un referendum ca populatia sa decida daca sa se dea bani sau nu, vorba latinului: Vox populi, vox (derbe)dei
Asa este, dar asta s-ar putea face daca s-ar separa Biserica de stat, ca doar Romania e stat laic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2010, 12:24:57
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

[quote=Lavrentiu;213174]Dar nu crezi ca merita si 86% dintre romani sa decida ce fac cu banii lor?

QUOTE]

Da, ok, dar cei 86% sa decida ce fac cu banii lor, nu si cu banii celorlalti 14%.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41