Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2006, 09:07:24
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Articol de Andreea Luncan

Prigoana vremurilor (g)rele - (pri)goana vremurilor bune...

Cand auzim cuvintele „persecutie si prigoana” ne vin probabil in minte vremuri ca ale apostolilor, cand pentru marturia crestina iti puteai pierde viata sau libertatea.

Sau poate ne gandim la perioada comunismului in care auzeam de crestini persecutati, interogati, bagati in inchisori sau scosi din universitati pentru credinta lor. Perioadele de persecutie si prigoana sunt cele in care experimentam cel mai adanc teama, durerea, nesiguranta si nedreptatea. Istoria ne dezvaluie insa un mare paradox.

Vremurile de persecutie si prigoana au fost pentru biserica perioadele cu cea mai intensa crestere si rodire. „De ce e asa?” vom afla pe deplin doar dincolo de vreme, in tara fara dureri.

Cert este ca exista un har al vremurilor grele, o claritate pe care numai apropierea mortii o poate aduce. in vremuri de prigoana si persecutie, definindu-te prin opozitie cu ceea ce este trecator, ajungi mai puternic pe dinauntru, prin deplina dependenta de Cel de Sus.

Valea persecutiei devine adesea varful de munte de pe care poti privi de aproape fata Lui, in timp ce grijile si nemultumirile vietii de zi cu zi, pentru care in mod normal ti-ai plange la nesfarsit de mila, devin nimicuri. Ajungi sa spui ca Pavel: „Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un gunoi...” (Filipeni 3:8)

Acestea sunt vremurile pe care le-a trait primul martir, Stefan. El a avut harul sa piarda nu doar totul, ci chiar si viata pentru Cel care l-a iubit intai. in timp ce e ucis cu pietre, victoriosul (nu victima) Stefan vede cerurile deschise si pe Fiul omului stand in picioare la dreapta Tatalui.

Printul incoronat Isus, si toata curtea regala impreuna cu El, se ridica in picioare in semn de iubire, admiratie si pretuire pentru soldatul victorios care vine acasa. Isus Hristos ridicat in picioare ca sa-mi iasa in intimpinare – iata cel mai mare har al vremurilor grele!

Dupa cum exista har in vremuri de persecutie si prigoana, exista primejdie in vremurile bune, intr-o viata cu credit larg pentru nevoi personale, cu distractie la (tele)comanda, cu raspunsuri rapide la intrebari grele si cu fast fooduri spirituale.

Se creeaza iluzia ca raiul e dupa colt, unii mai norocosi au si pus mana pe el, ca viata de aici e ceea ce conteaza, ca ne descurcam foarte bine singuri, ca Dumnezeu e in primul rand Cel ce da, nu Cel ce este.

In vremuri dulci, nu in vremuri grele riscam cel mai adesea sa-L consideram pe Dumnezeu rau si nedrept. in astfel de vremuri intalnirea cu suferinta sau moartea produce nu doar durere, ci si socul cuiva caruia i s-a promis Edenul si i s-a dat Pamantul.

Vremurile bune ne fura usor, ne ucid dulce, momindu-ne cu iluzii pe cai tot mai indepartate de Cine este El si cine am fost noi meniti sa fim. Exista pericolul sa devenim egoisti, nepasatori la durerea altora, miopi spiritual si atat de caldicei incat sa fim scuipati din gura Lui. Ca sa te opui acestei prigoane subtile e uneori nevoie de mai multa credinta, perseverenta si tarie de caracter decat in limpezile vremuri ale persecutiei.

Ce-i de facut atunci? Petru ne spune: „Caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in carte trebuie sa fim mantuiti” (Fapte 4:12). Dumnezeu este suveran si peste vremurile bune si peste vremurile (g)rele. (De aceea nu e nevoie sa emigram in China sau in Cuba si nici sa votam dictatori.)

Indiferent de persecutia si prigoana la care suntem supusi noi, am primit acest imperativ divin al mantuirii. Sa ne tinem cu mainile, cu visele, cu faptele, sa ne tinem cu dintii de promisiunile Lui! si sa chemam putere de sus peste viata noastra, in singurul Nume al mantuirii - Cristos Isus!


De Andreea Luncan
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2006, 09:28:06
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Pe mine ma intereseaza de ce nu raspundeti la intrebarile care vi s-au pus ?
E ceva "necurat " la mijloc ,sau ....se numeste altfel ?
Va chiama Luncan ? Nu inteleg....
Poate vreti sa comentati ce ati vrut sa spuneti ....eu sint mai nepriceputa .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2006, 11:04:57
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Pe mine ma intereseaza de ce nu raspundeti la intrebarile care vi s-au pus ?
E ceva "necurat " la mijloc ,sau ....se numeste altfel ?
Va chiama Luncan ? Nu inteleg....
Poate vreti sa comentati ce ati vrut sa spuneti ....eu sint mai nepriceputa .
Draga Maria,

Ieri am raspuns la toate intrebarile care mi s-au pus.
Nu ma cheama Luncan - Andreea Luncan este o prietena a familiei noastre si mi-au placut meditatiile ei, si am vrut sa le impartasesc si cu altii.

Cu dragoste in Cristos, Mantuitorul tuturor oamenilor,
Ioan Ciobota
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2006, 14:37:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

De cand am venit pe acest site mi s-a reprosat ca sunt rea, dura, ignorata intr-ale religiei si multe alte lucruri mai mult sau mai putin adevarate, o intreaga gama. Ce mai? Si nu am plecat. Am vrut sa ma testez pe mine si sunt multumita.

Acum va luati de Dl Ioan_Ciobota. Daca ati fi citit cu atentie, ati fi vazut ca omul a raspuns sincer la intrebarile puse si eu i-am multumit si l-am apreciat pentru sinceritate. Ce sa spun mai mult?

Apoi, in ceea ce o priveste pe Jeniffer, repet - am fost rugati, chiar nu mai stiu de cine, sa aratam putina ingaduinta fata de ea. Chiar nu se poate? Este romanca, si asta conteaza inainte de orice. Numai bunul Dumnezeu stie ce i s-a intamplat.

Oameni buni, de ce va este frica? Va declarati in cor si in bloc crestini-ortodocsi, da? Stapani pe credinta si sufletul Dvs. De ce sa va fie frica de niste oamani care nu sunt ortodocsi sau care nici macar nu cunosc credinta crestin-ortodaxa?
Cine se teme nu este sigur pe el, nu are incredere in el insusi... Daca noi nu vrem, nu ne pierdem credinta, nu ne-o ia nimeni cu forta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2006, 15:01:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Silver ....,
unde vezi tu frica ? , nu inteleg daca nu sint diavoli e frica si viceversa .
Cine se declara in cor ? Si noi avem carentele noastre .
Ca sa pierdem ceva trebuie intii sa posedam , nimeni nu e sigur ce are si cit are , numai Dumnezeu stie .
Si apoi cu musafirii stii cum e . Pe unii vrei sa-i ai la usa , altii vrei sa te ocoleasca . Ma rog , slabiciune omeneasca !
Nu te mai considera vesnica neinteleasa . Intii sa ne ingrijim de relatia noastra cu Dumnezeu , si apoi parerea oamenilor , care de la caz la caz , uneori nici nu conteaza .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2006, 16:55:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

OK, Mary 55, din raspunsul dat sa inteleg ca tu ai dreptul la parere si eu nu, nu? Mai sa fie!... Eu nu vad de ce ar trebui sa tac... Esti foarte inversunata. Am spus exact ce este. Cu musafirii!... Spune draguto, esti cumva gazda? Si pe mine ai luptat sa ma alungi si n-ai putut. Mi-ai negat pana si apartenenta religioasa la crestin-ortodox si acum ca ti se spune un adevar in fata si negi ca ai fi facut asa ceva. O cupa-te de credinta ta si de Dumnezeul tau, si nu mai carcoti! Lasa lumea-n pace! Se pare ca sub soare e loc pentru toti. Nu crezi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2006, 17:42:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Silverstar vrei sa pari "oita",dar mirosi a "lup" de la distanta.Te afli intr-un "staul"ortodox si cand lupul vine la stana cainii dau de stire ciobanului sa vina sa-si apere oitele.Solicitam "ciobanului"(administratorului forumului)sa te alunge.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2006, 17:52:39
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silvestar,
eu am puterea sa recunosc ca sint IGNORANT. In nici o zi nu sint multumit de mine, pentru ca, daca as fi, ar insemna ca mi-am atins limitele. Deci, eu nu mi-am atins limitele, vreau sa cunosc cit mai multe lucruri, vreau sa mi se spuna, vreau sa ma minunez, vreau sa simt in fiecare zi ca pot sa aflu multe alte lucruri DIN CREATIA LUI DUMNEZEU.
IMI ESTE FRICA ca voi muri fara sa-mi fi mintuit sufletul aici, pe pamint.
IMI ESTE FRICA de multe alte lucruri, dar, cu credinta in Dumnezeu, MERG MAI DEPARTE.
Silvestar, astept sa ma completezi. Daca vrei.
Iti doresc o zi buna.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2006, 18:39:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Silves....
Draga mea , eu ti-am scris cu inima deschisa , poate zimbind , nu cred ca e cazul sa te superi , nici vorba sa vreau sa te alung ....imi pare rau , te rog sa ma ierti . Am impresia ca la tine e o deformatie profesionala , desi esti acasa
ai impresia ca esti tot cu elevii . Noi nu stam cu mainile la spate ,nu sintem cuminti...
M-ai dezamagit , si tocmai acum cind imi amintisem povestea de ieri cu copii care-si cauta painea . Mult m-a intristat . Chiar ma gindeam ca esti o femeie curajoasa .....
Sint convinsa ca daca ne-am intilni toti , mult mai bine ne-am intelege ,am si ride impreuna . Crede-ma ca nu am nimic cu tine si cu nimeni . Ma bucur ca ma tolerati .Sa nu zica maine unul "afara cu Maria" . Sper ca ma crezi ce spun ,te rog iar ,iarta-ma !
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2006, 18:55:26
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu, Mary55, citeste ce a scris deasupra Negroponte... Afara cu mine!!! Ce mai! Sunt lup! Ca sa vezi? Cum, in ce fal ma pot percepe unii. Da, ar fi fantastic sa ne vedem vreodata. Poate numai asa s-ar vedea cat de vulnerabili suntem unii, nu toti... E drept. Eu sunt o timida incurabila. Doar aici, in fata ecranului care ma desparte de restul lumii, am curaj, dar tot eu as spune ca de fapt este lasitate.

Si... nu-mi plac copiii cuminti. Daca tac sunt bolnavi. Copiii trebuie sa fie copii. Si-apoi, specificul obiectului pe care il predau presupune ca in clasa sa fie o atmosfera de stup. Mai ales la clasele mici, toata ora ne jucam, cantam, repetam in cor, spunem glume. Da, si am uitat, la inceputul fiecarei ore se spune rugaciunea. Moment care place copiilor mai ales daca e zi de sarbatoare cand tin mult sa-mi arate si mie ce stiu de la orele de religie. Pentru ca eu "niciodata nu vreau sa stiu"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa infrangem gandurile urate,rele tigerAvalo9 Generalitati 0 15.08.2011 11:25:50
Domnul Silviu Prigoana, mai rau decat comunistii din vremurile trecute huchohucho Intrebari utilizatori 3 08.10.2010 11:10:06
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29
Rugaciune impotriva farmecelor si bantuirii duhurilor rele Valentin_Simeria Intrebari utilizatori 0 24.02.2010 19:02:08
Prieteniile rele strica obiceiurile bune costel Generalitati 18 06.10.2009 16:58:08