Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2010, 10:37:19
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
E o poveste minunata. dar e greu d crezut. traim totusi intr-o lume unde dovezile primeaza. cred in Dumnezeu, Il iubesc, dar in aceasta situatie, ratiunea mea are nevoie de dovezi palpabile.
Adevarul este ca sunt tot felul de "minuni". Trebuie sa fim atenti in ceea ce credem.

Dar tocmai asta este minunatia credintei: partea care nu poate fi explicata de catre om, pentru ca el este neputincios si NU ESTE atoatestiutor. Mie personal mi se pare minunat.

Stiu ca ortodoxia are doua parti: cea in care totul se explica logic(pentru unii), in care se aduc dovezi palpabile si partea mistica. Partea mistica, care nu poate fi explicata de catre om, credinta, minunile si minunatiile lui Dumnezeu. Credinta nu este palpabila... Si totusi omul o are. Cine o are..

Dumnezeu nu trebuie sa dea explicatii nimanui, zic eu. Si pe noi, El nu ne obliga sa credem, ne lasa liberi ca sa alegem.

Plus, pe poporul ales, dupa ce l-a eliberat din Egipt si i-a oferit atatea minuni, ce l-a facut sa se intoarca cu spatele la Dumnezeu? De ce l-a inselat? De ce si-au ridicat idoli de aur, vaci... Cum e posibil?

Cum spunea un parinte: Si daca se va arata Dumnezeu in fata lor, tot nu ar crede. Ar cauta o explicatie stiintifica, ar incerca cumva sa faca sa NU para real Dumnezeu, daca imi permiteti sa spun asa.

Minunile apar cu voia lui Dumnezeu si din credinta omului. Credinta izvoraste din inima si din alegerile pe care le facem.

Mi se pare minunat ca omul nu poate sa dea o explicatie la tot ceea ce face Dumnezeu si ca nici cum nu poate sa explice cum procedeaza, cum gandeste Dumnezeu. Este omul o creatie, o fiinta minunata, dar este atat de mic si neputincios si rau uneori... Cum sa inteleaga si sa explice "o mana de pamant", toata creatia si minunea lui Dumnezeu?

Va doresc o zi frumoasa tuturor.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)

Last edited by Unknown; 28.06.2010 at 10:41:23.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.06.2010, 10:59:43
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit Sfanta Evanghelie dupa Matei 13 (10-23)

Revin cu ceva foarte frumos si explicat mult mai bine: Cuvintele Mantuitorului.

Si ucenicii, apropiindu-se de El, I-au zis: De ce le vorbesti lor in pilde?
Iar El, raspunzand, le-a zis: Pentru ca voua vi s-a dat sa cunoasteti tainele imparatiei cerurilor, pe cand acestora nu li s-a dat.
Caci celui ce are i se va da si-i va prisosi, iar de la cel ce nu are, si ce are i se va lua.
De aceea le vorbesc in pilde, ca, vazand, nu vad si, auzind, nu aud, nici nu inteleg.
Si se implineste cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veti auzi, dar nu veti intelege, si cu ochii va veti uita, dar nu veti vedea".
Caci inima acestui popor s-a invartosat si cu urechile aude greu si ochii lui s-au inchis, ca nu cumva sa vada cu ochii si sa auda cu urechile si cu inima sa inteleaga si sa se intoarca, si Eu sa-i tamaduiesc pe ei.
Dar fericiti sunt ochii vostri ca vad si urechile voastre ca aud.
Caci adevarat graiesc voua ca multi prooroci si drepti au dorit sa vada cele ce priviti voi, si n-au vazut, si sa auda cele ce auziti voi, si n-au auzit.
Voi, deci, ascultati pilda semanatorului:
De la oricine aude cuvantul imparatiei si nu-l intelege, vine cel viclean si rapeste ce s-a semanat in inima lui; aceasta este samanta semanata langa drum.
Cea semanata pe loc pietros este cel care aude cuvantul si indata il primeste cu bucurie,
Dar nu are radacina in sine, ci tine pana la o vreme si, intamplandu-se stramtorare sau prigoana pentru cuvant, indata se sminteste.
Cea semanata in spini este cel care aude cuvantul, dar grija acestei lumi si inselaciunea avutiei inabusa cuvantul si il face neroditor.
Iar samanta semanata in pamant bun este cel care aude cuvantul si-l intelege, deci care aduce rod si face: unul o suta, altul saizeci, altul treizeci.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.06.2010, 13:17:24
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si nu vi se pare ciudat ca o asemenea minune e ignorata total de canalele de stiri si se regaseste doar pe site-uri religioase? Asta avand in vedere ca televiziunile fac din orice nimic o stire senzationala, chiar credeti ca ar ignora ceva care e chiar senzational?

Mie mi se pare ca e similara cu studiile alea facute de ilustri savanti rusi de care nu a auzit nimeni...
exact. e o inventie. la fel si treaba cu 800 k usd sau cu convertirea. oricine daca se apuca sa faca ppt-uri cu "minuni" si sa le trimita la o lista de ~1000 adrese de e-mail, se gasesc sigur cel putin 500 care sa creada
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.06.2010, 00:05:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu am nici o indoiala ca e adevarata istorisirea.
am credinta ca astfel de fapte se mai petrec spre slava lui Dumnezeu.
si in viata mea s-au intampalt multe lucruri frumoase, inexplicabile,(e drept, nu asa de grandioase).
dar cred ca astfel de lucruri trebuie avut grija unde sunt spuse ca multi sunt neortodocsi(si in aceasta categorii intra si asa zisii ortodocsi) si profita de ocazie ca sa le ia in deradere.
e pacat sa risipesti margaritarele....
Dumenzeu, care toate le judeca , le va judeca odata si pe toate acestea si ne va chema si pe noi sa dam socoteala.
pana atunci.......
bucurii si binecuvantare
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.06.2010, 00:18:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Va fi fascinanta judecarea mai ales a celor care au crezut orbeste in toate bazaconiile si prin asta si-au atras pedeapsa divina.
Dunezeu ii va intreba:
- Cum de-ati putut sa credeti in toate timpeniile pe care le emit oamenii cind stiti foarte bine cit de mincinosi si ticalosi sunt oamenii si cit de supusi greselii sunt chiar si Sfintii mei!( FARA EXCEPTIE!)
- Pentru ce v-am dat eu minte si discernamint si psihologie pentru ca voi, puturosilor sa linceziti in nimicnicia voastra inghitind toate gunoaiele care vi s-au servit?..numai pe motiv ca va era lene sa CERCETATI, si numai de dragul de a da celor placuti de mine, cei vioi la minte peste nas cu asa zisa VOASTRA CRDINTA IN MINE(fara cercetare) care nu-i decit ingimfare si ipocrizie?

- Unde ati mai vazut voi, ametitilor, pe pamint ca cineva care-i taiat in bucatele sa poata fi lipit la loc?

- Plecati din fata Mea!, v-ati batut joc de creatia Mea

Din PACATE asta va va raspunde Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.06.2010, 01:47:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Na stai. Dar urechea taiata a soldatului ce-a venit sa-l aresteze pe Isus ?

In acea minune crezi ?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.06.2010, 02:36:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Na stai. Dar urechea taiata a soldatului ce-a venit sa-l aresteze pe Isus ?

In acea minune crezi ?
Nu te arunca cu exemple puerile , fii matur omule!

Urechea daca se preseaza cu grija imediat inapoi pe locul taieturii se lipeste.

Nu compara o ureche cu taierea corpului in 10 bucati de ex.!
Nici extraterestrii nu-l mai aduc la viata! :)))

Dumnezeu nu ne-a trimis intr-un loc minunat, sau al MINUNILOR ci al suferintei, a cosmarurilor, a tragediilor, a bolilor a mortii si a nemerniciei!..si din tot rahatul asta a trebuit sa ne folosim de MINTE pentru a iesi la liman si a "muta haznaua din curte in apartament" curat si civilizat, unde se trage apa si ne spalam la dusuri cu sampoane fine!

Asta este lumea in care traim!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.06.2010, 09:45:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din PACATE asta va va raspunde Bunul Dumnezeu!
mai frate, toate le stii!
incredibil!
ai ajuns sa anticipezi raspunsul lui Dumnezeu la judecata!
asa ceva este nemaipomenit!
nu am intalnit inca un sfant parinte care sa anticipeze acest lucru ,dar tu ai reusit!

da, poate ca asa ar raspunde Dumenzeu daca ar fi ca tine.

dar , slava Domnului, ca DUmnezeul nostru se numeste Savaot!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.06.2010, 09:50:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

andrei, asta a fost ultimul meu post la adresa ta.
ptr ca am realizat ca e inutil, dar mai ales ma ingrozesc ca de fiecare data cand ai ocazia scoti niste aberatii cum rar am intalnit, ajungand, nu de putine ori, la erezii.
ce s-o fi intamplat cu tine in ultima vreme?
inainte nu postai asa....
Domnul sa te lumineze, sa te aiba in grija, dar mai ales, sa iti arate cale spre mantuire ca , odata, sa ne putem vedea cu totii acolo sus.
dar pana atunci, rugaciune si rabdare.

bucurii si binecuvantare,
Loredana
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.06.2010, 11:54:54
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Va rog, sa nu se ajunga din nou la cearta. avem nevoie de liniste, nu de astfel de polemici. pe forum sunt multi care Il iubesc pe Dumnezeu, dar care sunt sceptici la astfel de minuni. trebuie sa recunoastem ca sunt atatea minuni care au fost cercetate de biserica. poate o sa fie si aceasta demonstrata vreodata. credinta si nadejde.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! mihai anton Sfintele Pasti - Invierea Domnului 39 19.06.2011 17:27:26
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35