Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 24.08.2009, 16:21:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, dar sa se infraneze si georgepacuraru de ocara si judecata, nu-i asa? Ca despre spusele lui era vorba si el a provocat-o pe ory.

Mi se pare un lucru de crestinism elementar sa nu dam cu parul asa in oameni.

Ory ne-a sensibilizat pe acest topic intr-o problema de care eu una nu eram prea constienta. Cati calugari iesiti din manastire cunoasteti voi cei care judecati asa? Eu una, nici unul. Cine suntem noi sa judecam de ce cineva pleaca de acolo? Daca a intrat adolescent si a fost manipulat si impins sa faca legamantul definitiv prea repede? Dupa canoane (ca va place multora sa tot citati canoane) nu se intra in calugarie asa repede, ar trebui sa fie mai multe legaminte nedefinitive intermediare si abia dupa multa cercetare sa se faca legamantul definitiv. Or ea ne spune ca in practica nu este asa.
Si chiar cineva care a depus juramantul definitiv, de ce este mai grav sa-l rupa decat un divort, pentru care un om este iertat in Biserica ortodoxa? Iar acolo mai este vorba si de responsabilitatea pt alte persoane, eventual a unor copii. Dumnezeu iarta intotdeauna.El da intotdeauna a doua sansa.

A, da, am cunoscut o fata care dupa parerea mea si a altora a intrat in manastire fara sa aibataria de caracter necesara, dintr-un fel de entuziasm pueril, iar duhovnicul ei a dat dovada de naivitate duhovniceasca si de un fel de integrism monastic incurajand-o (asta e parerea mea). Si ce s-a intamplat? A murit in conditii neelucidate (in afara manastirii), ori isi pierduse mintile si a avut un accident, ori s-a sinucis, nu se stie.
Multumesc mult Fani, m-ai inteles perfect, atat cat am lasat de inteles...dar, crede-ma, situatia este mult mai complexa si mai profunda decat pare, iar responsabilitatea nu si-o asuma absolut nimeni.
Practic, calugarii sunt oamenii nimanui, fie in manastire, fie in lume...
Cat despre intamplarea pe care ai amintit-o, intotdeauna m-a intrigat faptul ca in biserica nu exista judecata sociala, asa cum exista in lume...multe se intampla si nu raspunde nimeni, ori in realitate suntem supusi statului si legilor lui, acolo, insa, numai cand se mediatizeaza o intamplare incepe sa se i-a masuri.
Dar, despre manipularea psihica, despre hartuire, despre munca silnica ajunsa pana la epuizare inca de la 14 ani, despre violenta, despre hartuirea sexuala...despre multe altele nu vorbeste si nu raspunde nimeni....vedeti cumva in acestea Lucrarea Lui Dumnezeu ?, eu, NU ! asa ca, nu va mai grabiti sa dati cu piatra intr-un suflet trist de calugar, care numai Dumnezeu ii cunoaste cugetul si trairea. De ce traiti cu habotnica impresie ca in manastire salasluieste neaparat Dumnezeu ?
REPET ! Nu este vorba de generalizare, efectiv este un concept gresit al supunerii omului la tot felul de lucruri neconventionale, si acesta devine grav cand i se aplica sintagma ireversibila de PACAT, " adica este pacat sa renunti la manastire ! ", o indobitocire curata.
Eu as spune mai degraba ca este pacat sa renunti la Dumnezeu, nu la manastire, care poate detine o viata mai mult sau mai putin dedicata lui Dumnezeu . Pe Dumnezeu il poti pierde in aceiasi masura oriunde te afli, caci El salasluieste mai cu precadere in inima omului, decat in locul cutare sau cutare . Omul sfinteste locul...
In manastire este exact ca si in lume, se aduna oameni buni si oameni rai, oameni credinciosi si oameni necredinciosi, oameni mandri si oameni smeriti, oameni avuti si oameni saraci, oameni posesivi si oameni supusi...pacate si lipsa de pacate, munca si lenevire.....are aceiasi calitate pe care o imprima oamenii oriunde s-ar afla ei, doar ca se manifesta doar in presupusa Virtute a Lui Dumnezeu. Dar nu este decat o viata printre oameni, cu rautate multa, si cu bunatate pe alocuri...dar si o raceala greu de descris, in comparatie cu lumea asta in care macar te simti atasat de familie.
Eu cunosc foarte multi calugari ( maici ) plecati din manmastire si am capacitatea de a le judeca statutul exact cum se prezinta acesta, dincolo de aparenta si, tare...tare mi se rupe inima pentru dezvoltarea lor psihologica si sociala, dar , mai ales spirituala.( nu in sensul ca sunt pacatosi, ci in sensul ca sunt lepadati, deznadajduiti si de Biserica de la care ar trebui sa afle mangaiere )
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 16:32:40.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 24.08.2009, 16:49:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radianca Vezi mesajul
Cu tot respectul cuvenit, va raspund la aceasta intrebare, ca nu se intampla nimic rau(daca asta va este grija)decat in masura in care ganditi raul! Ceea ce nu cred, ca este cazul nimanui, care L-a descoperit pe Dumnezeu inafara portilor Sf. Manastiri.A afla Calea, Adevarul, si a-ti croi Viata in acest sens dat de insusi Mantuitorul, este ingaduit, de insusi Mantuitorul! Nimic nu ar fi posibil fara voia Sa Divina, toate se petrec, asa cum ni Le-a randuit Dansul!
Mama mea, Dumnezeu s-o odihneasca, a fost maica prin forta regulamentului de ordine interioara, copilele orfane aduse in cadrul manastirii, la majorat erau calugarite. S-a intamplat inainte de razboi. Dorinta de a intra in randul mirenilor, a fost mai mare decat vointa de a ramane intre zidurile manastirii. Si a fugit! act infierat toata viata ei, si apoi a mea! A dat masura maximei valori fiind cadru didactic, o mama si o sotie exceptionala. Eu insami sunt dovada vie, inca, a spiritului sau induhovnicit, smerit, umilit. De-a lungul anilor, traiti fara ea, ca persoana fizica, am marturisit-o de nenumarate ori la fete inalte bisericesti, fiind ''indoita''de povara pacatului sau. Mi s-a spus, ca acest fapt, cade sub blestem Dumnezeiesc! Daca dadeam crezare acestei infierari, imi pierdeam credinta mea, mostenita de la ea, construita cu iubire in anii mici, ai copilariei mele. L-am rugat pe Dumnezeu fierbinte, cu inima-nfranta, si Duh umilit, sa-mi descopere adevarul acesta: Dumnezeu este Iubire, Mila, Mangaiere, El nu blesteama, nu loveste, incercarile Lui sunt pe masura puterilor fiecaruia! Amin!
Draga Anca....TE STIMEZ !
Dumnezeu sa-ti daruiasca sanatate si bucurie, sa fii convinsa ca mama ta este un exemplu de omenie, demn . Dar pentru a intelege Biserica asta, este nevoie de ceva mai mult decat credinta, de omanie si smerenie de sine, lucruri fundamentale care, din pacate le-am cam despartit de credinta in sine...ele inseamna credinta adevarata.
Fani, si eu cunosc cazuri in care au murit persoane tinere in manastire si...Dumnezeu cu Mila, cam atat.
Viata este o jungla, daca-ti lasi sufletul manipulat de animale...sufletul tau va deveni aceiasi jungla.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 17:06:49.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 24.08.2009, 18:53:57
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Question ce se intampla cu cei ce parasesc manastirea?

Multumesc ory pentru stima, asemenea.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 24.08.2009, 20:21:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radianca Vezi mesajul
Cu tot respectul cuvenit, va raspund la aceasta intrebare, ca nu se intampla nimic rau(daca asta va este grija)decat in masura in care ganditi raul! Ceea ce nu cred, ca este cazul nimanui, care L-a descoperit pe Dumnezeu inafara portilor Sf. Manastiri.A afla Calea, Adevarul, si a-ti croi Viata in acest sens dat de insusi Mantuitorul, este ingaduit, de insusi Mantuitorul! Nimic nu ar fi posibil fara voia Sa Divina, toate se petrec, asa cum ni Le-a randuit Dansul!
Mama mea, Dumnezeu s-o odihneasca, a fost maica prin forta regulamentului de ordine interioara, copilele orfane aduse in cadrul manastirii, la majorat erau calugarite. S-a intamplat inainte de razboi. Dorinta de a intra in randul mirenilor, a fost mai mare decat vointa de a ramane intre zidurile manastirii. Si a fugit! act infierat toata viata ei, si apoi a mea! A dat masura maximei valori fiind cadru didactic, o mama si o sotie exceptionala. Eu insami sunt dovada vie, inca, a spiritului sau induhovnicit, smerit, umilit. De-a lungul anilor, traiti fara ea, ca persoana fizica, am marturisit-o de nenumarate ori la fete inalte bisericesti, fiind ''indoita''de povara pacatului sau. Mi s-a spus, ca acest fapt, cade sub blestem Dumnezeiesc! Daca dadeam crezare acestei infierari, imi pierdeam credinta mea, mostenita de la ea, construita cu iubire in anii mici, ai copilariei mele. L-am rugat pe Dumnezeu fierbinte, cu inima-nfranta, si Duh umilit, sa-mi descopere adevarul acesta: Dumnezeu este Iubire, Mila, Mangaiere, El nu blesteama, nu loveste, incercarile Lui sunt pe masura puterilor fiecaruia! Amin!
Vai, radianca, se spunea ca era sub blestem desi a fost calugarita orfana crescuta in manastire fiind si'ca urmare a regulamentului de ordine interioara'??
Este revoltator, si aici chiar ca ii dau dreptate lui Ory cand vorbeste de manipulare si de judecata necrutatoare. Cum ramane cu libertatea crestina de alegere? Cum ramane cu hotararea luata in deplina cunostinta de cauza?
Dumnezeu s-o odihneasca pe mama ta! Cred ca a suferit mult, si am toata stima pentu ea ca si-a pastrat credinta si a putut sa o transmita si copiilor. Multe mame care nu au fost tratate astfel nu reusesc..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #485  
Vechi 25.08.2009, 00:00:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Rodianca, sa fii Binecuvantata de Dumnezeu, fii sigura ca esti o fiinta Binecuvantata de Dumnezeu...imi place foarte mult cum te-ai exprimat si lejeritatea cu care ti-ai aratat increderea in Judecata Lui Dumnezeu, si nu a oamenilor...care sunt neinduratori si aroganti.
Am citit si eu o carte, acum vre-o 15 ani, scrisa de o fosta maicuta calugarita cu forta de carte parinti, in vremurile in care manastirile erau sustinute si patronate de catre boieri...prin anul 1700...va ingroziti de adevarul exprimat acolo de aceasta fiinta, prin ce a trebuit sa treaca " INTRE ZIDURILE DOMNULUI ! ".Ma mir cum de ne mai indura Dumnezeu cand mai este si invocat in ura, dispretul si prostia oamenilor. Sunt convinsa ca Dumnezeu nu are de-a face cu asa ceva .
Dumnezeu sa o odihneasca in pace si pe mama ta si, sa fii sigura ca, doar daca a fost om printre oameni, este acolo unde trebuie si este bine, caci, doar asta ne-a cerut Dumnezeu pe pamant, sa fim alaturi de oameni, sa-i sprijinim, sa-i hranim, sa le alinam durerea, sa-i ajutam...sa-i iubim, ATAT ! ( nu conteaza ziua, nu conteaza haina, nu conteaza locul, nu conteaza religia, nu conteaza statutul, nu conteaza culoarea, nu conteaza infatisarea...)
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.08.2009 at 00:40:06.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 26.08.2009, 08:21:03
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Smile

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Rodianca, sa fii Binecuvantata de Dumnezeu, fii sigura ca esti o fiinta Binecuvantata de Dumnezeu...imi place foarte mult cum te-ai exprimat si lejeritatea cu care ti-ai aratat increderea in Judecata Lui Dumnezeu, si nu a oamenilor...care sunt neinduratori si aroganti.
Am citit si eu o carte, acum vre-o 15 ani, scrisa de o fosta maicuta calugarita cu forta de carte parinti, in vremurile in care manastirile erau sustinute si patronate de catre boieri...prin anul 1700...va ingroziti de adevarul exprimat acolo de aceasta fiinta, prin ce a trebuit sa treaca " INTRE ZIDURILE DOMNULUI ! ".Ma mir cum de ne mai indura Dumnezeu cand mai este si invocat in ura, dispretul si prostia oamenilor. Sunt convinsa ca Dumnezeu nu are de-a face cu asa ceva .
Dumnezeu sa o odihneasca in pace si pe mama ta si, sa fii sigura ca, doar daca a fost om printre oameni, este acolo unde trebuie si este bine, caci, doar asta ne-a cerut Dumnezeu pe pamant, sa fim alaturi de oameni, sa-i sprijinim, sa-i hranim, sa le alinam durerea, sa-i ajutam...sa-i iubim, ATAT ! ( nu conteaza ziua, nu conteaza haina, nu conteaza locul, nu conteaza religia, nu conteaza statutul, nu conteaza culoarea, nu conteaza infatisarea...)
Sunt sigura, demult, ca mama si-a aflat locul printre stele. Rugandu-ma lui Dumnezeu neancetat, sper sa-mi faca si mie mama loc, printre ele...Multumesc,
Reply With Quote
  #487  
Vechi 26.08.2009, 10:30:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi vezi, unii au plecat shi chiar daca au dus o viatza sfanta au stat din pricina mustrarii de conshtiintza shi a rushinii shi din pricina caderii sub blestemul infricoshator, au stat departe de Dumnezeu... dar iata ca mama ta nadajduind totushi precis a capatat iertare, ca spui ca a dus o viatza curata de umilintza shi smerenie in frica lui Dumnezeu, asta e foarte frumos, ca se pare ca cealalta a fost neinduratoare shi a scris cartzi prin care a denigrat pe fratzi ca sa-shi motiveze cumva faptele shi conshtiintza chinuita... deci in ambele cazuri se pare ca au sfarshit prin a fi victime ale superstitziei traditzionale a fatalitazii raului, a blestemului ireparabil, a fatalismului fatalitatzii, caci daca erau bine sfatuite ele reveneau langa Biserica lui Dumnezeu chiar daca ar fi dus o viatza de mirenie casatorite sau nu, shi spalandu-shi in timp, de la Hristos, prin taina pocintzei shi spovedaniei, juramintele in care s-au hazardat sa se invoiasca, deci spalandu-shi pacatele (ca Petru ca shi el s-a jurat de 3 ori pana a cantat cocoshul de 2 ori shi mai inainte inaintea lui Iisus Hristos ishi daduse cuvantul)... fiindca ele se considera indiferent de starea inimii sau daca au fost suficient de mature sau copile ca au jurat, caci daca ai jurat, se pune pe bune chiar daca e o copilarie, daca tzi-ai dat cuvantul atunci se considera, deci ca sa te dezlege de juramant sau cuvant trebuie sa ceri indurare de la Dumnezeu shi sa stai alipit de Biserica shi asha o sa te ierte Dumnezeu fireshte ca tzinand seama de starea shi felul in care ai jurat, de seriozitatea avuta, de vinele sau inshelarile in care ai fost atras ca sa te hazardezi ca ai putea tzine un juramant, caci nu este pacat pe care Domnul sa nu-l ierte omului, oricat ar fi de mare, Hitler de ai fi sau Stalin sau Saul, daca pana shi pe Iuda-Iscarioteanul, care L-a vandut cu 30 de argintzi ca sa fure shi din banii aceia, shi care L-a dat in mainile oamenilor pacatoshi cu un sarut, shi care a vandut shi Biserica aruncand cei 30 de argintzi ca dovada a vinei ei shi nu a lui, deci pana shi pe Iuda Iscarioteanul a vrut Hristos ca sa nu-l piarda, sa nu-l lase sa ajunga in iad, caci il iubea mult shi pe Iuda Iscarioteanul shi a trimis Hristos pe un ucenic dupa el ca sa vina sa-i dea iertare daca-i pare rau de ceea ce a facut, caci Hristos i-a aratat ce facuse, i-a spus ca il vindea cu o sarutare, din pricina lacomiei shi din patima babanului, dar Iuda Iscarioteanul n-a vrut sa recunoasca, n-a vrut sa vina la pocaintza, nu L-a recunoscut de Mantuitor ca sa-shi incredintzeze sufletul Lui Iisus ci a preferat sa-shi cumpere din banii furatzi shi ascunshi o sfoara cu care shi-a pus capat zilelor... shi asha a rasplatit binele facut de Domnul... cu rau impotriva sa... prin necredintza shi autoinshelare...

deci nu va temetzi ci indraznitzi la Hristos... caci numai El te poate scapa.

Last edited by vsovi; 26.08.2009 at 10:33:50.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 05.02.2010, 22:53:07
Damax's Avatar
Damax Damax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Locație: roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Damax: haideti sa recunoastem ca toti, fie mireni, fie calugari suntem identici, si diferenta de valoare spirituala nu o stie decat Cel de Sus.

Oi fi eu mandra, dar totusi nu ma pot declara identica cu un calugar ca Pr. Arsenie Papacioc sau Pr. Iustin Parvu si multi altii. Nici in ceea ce priveste valoarea spirituala. Te-ai cam aventurat cu afirmatia, Damax.
Corect, nu esti precum cei amintiti pentru ca nu ti-ai propus!
Exemplul cu Parintele Papacioc nu e bun, atentie la detaliile legate de rudele dumnealui de sange, starete de manastire!???
Reply With Quote
  #489  
Vechi 05.02.2010, 23:07:38
Damax's Avatar
Damax Damax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Locație: roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Eu cunosc un caz concret, si pe deasupra am si scrisoarea prin care omul isi justifica gestul parasirii vietii calugaresti. Motivele lui, v-ati ingrozi probabil, tin de rautatea "fratilor" lui din imediata apropiere, de materialismul incredibil afisat de staret si restul celor apropiati lui, de micile intrigi si marile dezbinari din interiorul manastirii, de "mizeriile" pur lumesti ale calugarilor. Despre favorizarea rudelor puse pe posturi de conducere, despre interese josnice, despre bani, multi bani, afaceri si servilism fata de cei superiori, ca sa nu ii spun altfel. Si toate astea dupa 15 ani de calugarie, i-au trebuit omului 15 ani ca sa vada ce se petrece in lumea foarte materiala a monahismului de la Golia, caci despre una din manastirile iesene este vorba!
Asadar, fostul calugar a parasit forma de organizare si nu pe Hristos in numele caruia se convietuieste in manastire!!!

In prealabil postat de ancah
Damax: haideti sa recunoastem ca toti, fie mireni, fie calugari suntem identici, si diferenta de valoare spirituala nu o stie decat Cel de Sus.

Draga ancah, chiar crezi ca scriu gratuit asa cum fac multi pe aici?

Last edited by Damax; 05.02.2010 at 23:10:40. Motiv: something was forget!
Reply With Quote
  #490  
Vechi 06.02.2010, 14:33:25
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Raspuns

Cei care din diverse motive se las de manastire, de obieci nu sunt dintre rasofori sau monahi, au doua optiuni: casatoria sau curatia. Ca vorba pr. Arsenie Boca "Nu toti din manastire se mintuiesc, nici toti din lume se prapadesc".

In manastire nu rezista decit cel ce a mers acolo doar pentru Dragostea cea Mare a lui Hristos. Restul se pot mintui in lume cu fapte bune si multa rugaciune.
Vai de ei insa, caci cine a gustat din dulceata manastirii tinjeste dupa ea toata viata lui si pacea nu si-o afla.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58