Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.03.2009, 09:58:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Homosexualitatea nu poate fi vindecata, intrucat este o disfunctie sexuala.E ca si cum ai incerca sa vindeci heterosexualitatea.E exact acelasi lucru, intrucat homosexualii simt pentru persoane de acelasi sex ceea ce heterosexualii simt pentru persoane de sex opus.
Cum ai ajuns la concluzia că homosexualitatea este o disfuncție sexuală ? Incerci să te imbeți cu apă rece când cauți să justifici patima și in general orice patimă .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.03.2009, 22:49:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Numai un homosexual poate sa vorbeasca despre ceea ce l-a dus la comportamentul sau. Cu siguranta, fiecare a fost adus acolo de un anumit lucru din trecutul sau fizic sau sufletesc. Cred ca orice lucru nenatural poate fi remediat prin descoperirea si recunoasterea lui.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 15.03.2009, 01:47:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]"A L slavi pe Dumnezeu in trup" inseamna a reduce activitatea sexuala genitala la unire conjugala heterosexuala, binecuvantata de Dumnezeu. Biserica nu poate sa i binecuvinteze mai mult pe homosexualii care doresc sa traiasca si sa si exprime sexualitatea impreuna, decat poate s o faca in cazul adulterilor sau a desfranatilor. Chiar si acolo unde promiscuitatea nu este prezenta iar relatia pare sa fie bazata pe o grija si dragoste autentica, stilul de viata homosexual ramane in antiteza cu chemarea pe care o adreseaza Evanghelia oamenilor. Homosexualii trebuie sa faca o alegere: fie sa se abtina de la activitatea sexuala genitala, fie - in virtutea refuzului lor - sa se rupa de comuniunea deplina cu Trupul lui Hristos.
Mai multe amanunte pe acest site.
[/SIZE]
http://www.crestinortodox.ro/morala/70852-homosexualitatea
Reply With Quote
  #164  
Vechi 22.07.2009, 22:27:27
Ramvir Ramvir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Mesaje: 2
Smile Vindecarea Homosexualilor....

Referitor la vindecarea acestei patimi am gasit recent intr-o librarie o carte a unui parinte din Statele Unite acolo unde homosexualitatea este poate mai raspandita ca oriunde in alta parte. Parintele Thomas Hopko este numele lui iar cartea are un nume foarte sugestiv Homosexualitatea o abordare ortodoxa.

Dintotdeauna am avut o curiozitate sa aflu cam care este parerea, pozitia bisericii fata de homosexualitate in afara de faptul ca este un pacat grav care a dus la distrugerea Sodomei si Gomorei. Este o boala psihica? Este o problema la nivel genetic? Si daca este asa, atunci ce vina au bietii oameni ca s-au nascut asa sau daca sunt bolnavi psihic? Mi-a placut cum a tratat parintele problema si mi-am facut o imagine referitoare la atitudinea pe care trebuie sa o am fata de aceasta patima si fata de cei care sufera de pe urma ei. Nu cred ca este usor sa fii diferit de ceilalti si sa fii considerat in afara 'normalitatii'.

Doamne ajuta! ca toti suferim de patimi mai mici sau mai mari. :)
Reply With Quote
  #165  
Vechi 23.07.2009, 18:07:43
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Dupa cate imi dau eu seama, este o patima, o boala a sufletului si a trupului. Asa cum unii simt atractie spre animale (zoofili), copii (pedofili), nevasta altuia (adulteri), etc, asa sunt si unii care simt atractie fata de persoane de acelasi sex.

Asemenea patimi sunt si mostenite, dar si cultivate in timpul vietii. Orice om este dator sa lupte din toate puterile impotriva lor. Si oricine se poate lupta cu succes atunci cand cere cu credinta ajutorul lui Dumnezeu.

Bogdan.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 26.07.2009, 22:02:24
Ramvir Ramvir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Mesaje: 2
Thumbs up Multumesc...

Bogdan cred ca explicatia ta imi era adresata mie, cel putin asa mi-a lasat impresia interventia ta... Multumesc :)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 26.08.2009, 12:14:56
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Exclamation Vindecaea homosexualilor

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Numai un homosexual poate sa vorbeasca despre ceea ce l-a dus la comportamentul sau. Cu siguranta, fiecare a fost adus acolo de un anumit lucru din trecutul sau fizic sau sufletesc. Cred ca orice lucru nenatural poate fi remediat prin descoperirea si recunoasterea lui.
Homosexualitatea este incadrata in patologia psihicului. Ne gandim deci, la suferintele cugetului, ale simtirii, si in ultimul rand la manifestara lor in plan fizic, deci devieri comportamentale(afective de tip obsesiv, maniaco-depresiv,dependente, etc..) Are radacini foarte profunde in memoria afectiva a subiectului, peste care se grefeaza mediul in care se dezvolta, educatia care este (fundamentala), frustrari acumulate, problematica este extrem de complexa, din pacate subiectul este la indemana tuturor, dar foarte putini il abordeaza corect. Nu-si au locul aici vendetele personale, sau colective, samd; daca s-ar dori, cu adevarat, vindecarea acestei suferinte, toate s-ar raporta la segmentul cel mai deficitar al societatii: educatia, care lipseste cu desavarsire( educatie de acasa, cei 6-7 ani, in gradinite,ed sanitara facuta de cadre med. in scoli, samd). Cat despre pozitia Bisericii, mai mult rau face decat bine. Sminteste, daca mai este ceva inca nealterat!Pacat.Biserica ar trebui sa fie prima, care sa-i lumineze, pe toti, prin comuniune cu enoriasii sai.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 01.09.2009, 18:21:14
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

de acord cu radianca

Homosexualitatea nu este(din punctul meu de vedere) un pacat. Este o problema(boala) psihica care afecteaza partea orientarii sexuale.(nu mai incep sa repet ce a spus ea ca nu are sens)

Pentru Bogdan F2: Nu sunt de acord cu faptul ca treaba asta se mosteneste ci mai degraba se cultiva undei persoane. Homosexualii(cei reali nu cei care se declara doar ca sa se afle in atentia cuiva) au, in majoritate problema de mici. Chiar am urmarit o emisiune interesanta in care unul povestea cum a ajuns acolo. Frustrarile, cresterea necorespunzatoare si probabil un psihic fragil pot duce la dereglari de genul asta.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 02.09.2009, 15:17:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu nu a binecuvantat legatura dintre un barbat si un alt barbat. De aceea eu consider ca homosexualitatea e o imitatie nereusita si prin asta nefireasca a legaturii dintre un barbat si o femeie. Iar daca ceva este nefiresc, adica nu a fost creat sau binecuvantat de Dumnezeu este un pacat.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 03.09.2009, 11:48:12
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

"...daca nu a fost creat si binecuvantat de Dumnezeu este un pacat...."

Atunci cum ramane cu moartea...Parca pacatul lui Adam si al evei au adus dupa sine moartea...De ce sa o fi binecuvantat dumnezeu? Nu el a creat-o, totusi a binecuvantat-o sau cum? Asta nu inseamna ca si moartea este un pacat?

In plus sunt multe lucruri care unora li se par nefiresti dar cred ca este mai mult o chestie de perspectiva aici. Unii tolereaza, altii nici nu vor sa auda, El vede dar "nu zice nimic". Ce o fi zis acum sute de ani e probabil o amintire prea indepartata...pentru unii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea posedatilor iosif Exorcismul 76 26.12.2012 21:29:03
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46