Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.04.2011, 13:12:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit MariS_

Încă se simte influența meciului cu zaharia ! Un meci greu , neașteptat de greu și poate datorită lipsei de antrenament , dar toate sunt spre călirea noastră ! Nimic nu este întâmplător , dragă Mari !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.04.2011, 13:19:35
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit nu stiam

de unde parfumul asta de deznadejde la MariS_ acum stiu.Imi pare rau pentru ca esti un om bun...Blandetea este cea care mai poate face ceva cu lumea asta si e pacat pentru ca de cate ori se arata este batjocorita.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.04.2011, 13:22:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Încă se simte influența meciului cu zaharia ! Un meci greu , neașteptat de greu și poate datorită lipsei de antrenament , dar toate sunt spre călirea noastră ! Nimic nu este întâmplător , dragă Mari !
Nu, draga Cristi, aceasta credinta o aveam dinainte. Am mai postat ceva asemanator si altadata si nu e influentata de "meci", ci am colindat mai multe situri crestine si am vazut ca peste tot e la fel. Tendinta e aceeasi pretutindeni, cuvantul "iarta-ma" e cel mai rar rostit, pe cand "ereticule" cel mai des. Am incasat la "ereticule" de multe ori asa ca mamaligar cu cornite nu e ceva neobisnuit pentru mine. Sunt echivalente. Ii iert pe toti si-mi cer iertare de la toti.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.04.2011, 14:36:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
de unde parfumul asta de deznadejde la MariS_ acum stiu.Imi pare rau pentru ca esti un om bun...Blandetea este cea care mai poate face ceva cu lumea asta si e pacat pentru ca de cate ori se arata este batjocorita.
Pe langa faptul ca subscriu mesajului lui MariS, as vrea sa-ti spun cocorel, pentru ca tu esti un om bun,bland si deschis: sa fii foarte atent si receptiv la mesajele lui MariS.La toate.Ele vin direct din inima lui, plina de bunatate si iubire.Ai numai de invatat din acest MarS al iubirii, atat de prigonit si ocarat de tot mai multi dintre noi..

Fericiti cei ce vor fi ocarati si prigoniti si vor primi tot cuvantul rau, in numele Lui..ACEIA isi vor primi rasplata in CERURI!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.04.2011, 15:15:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
de unde parfumul asta de deznadejde la MariS_ acum stiu.Imi pare rau pentru ca esti un om bun...Blandetea este cea care mai poate face ceva cu lumea asta si e pacat pentru ca de cate ori se arata este batjocorita.
Multumesc, draga cocorel, pentru gandul bun la adresa mea, pe care nu-l merit dar il accept ca vine de la un suflet ca al tau, dar te asigur ca nu e deznadejde, n-am fost niciodata in situatia asta, multumesc lui Dumnezeu, desi am trecut prin intamplari tragice in viata mea. Nu, nu sunt deznadajduit, sunt mai melancolic de felul meu, mai contemplativ, dar de fel, absolut deloc deznadajduit. Imi place "zborul" tau, lin si fara zgomot inutil. Dumnezeu sa-ti inalte zborul spre El.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2011, 08:27:20
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ai numai de invatat din acest MarS al iubirii, atat de prigonit si ocarat de tot mai multi dintre noi..
Da Melissa,stiu si de aceea vreau ca dupa atatea prigoniri sa stie ca macar eu,un cocorel (mic si necajit) inca la primele lectii de zbor vreau sa-l mai aud vorbind cu seninatate si bucurie.


Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Multumesc, draga cocorel, pentru gandul bun la adresa mea, pe care nu-l merit
Cu siguranta il meriti.Esti de mare folos aici printre cei de pe forum.

Lumina in suflet!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2011, 09:22:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ce curat vezi spre adevar!

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ce se va intampla cu lumea?
Iubirea se va raci, cararile intre oameni se vor umple de balarii, iar "invatatorii" vor prolifera. Cuvantul "iarta-ma" se va auzi tot mai rar, in schimb cel de "ereticule" tot mai des. Parfumul seninatatii va disparea, dar locul lui va fi luat de o duhoare a incrancenarii greu de respirat. Blandetea si bunatatea va fi omorata de habotnicia corectitudinii canonice. Briciul canoanelor folosit de viteji aparatori ai "adevarului" va reteza scurt si rece tot ce iese din tiparul canonic sau dogmatic. Un nou "adevar" se va naste, dar nu din pantecele Iubirii, nu un adevar jertfelnic, ci unul neindurator din litera rece a citatelor tipate ca sa fie siguri ca au si dreptatea in ele. Lumea se indreapta spre MONOLOG, spre mii si mii de monoloage, captusite toate cu citate si acelea care mai de care mai acuzatoare la adresa celorlalti. Citatele blande vor fi uitate, cele dure aclamate. E boala sfarsitului si nimeni si nimic nu o va putea opri...
Har, smerenie si jertfa de sine.
am uitat cu totii cuvintele dragostei:

"Mila voiesc, iar nu jertfa."
"Nu judecati , ca sa nu fiti judecati!"
"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti."
-masura iertarii - "de 70 de ori cate 7"

In locul dragostei, primim un trusou de citate aruncat cu venin.
Cum frumos spunea windorin la acest topic, sa ne preocupam de vindecarea ranilor noastre mai intai. Ocupandu-ne de ranile celor de langa noi (cu aerul ca am fi mult mai sporiti duhovniceste decat ei), riscam sa le inmultim si pe ale noastre (tocmai pentru ca ne lipseste trezvia, constiinta care te reduce la tacere in fata barnelor proprii).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2011, 09:49:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit when love goes wrong...

Ceea ce s-a intamplat pe threadul cu parfumul a fost un exemplu clar de"prea multa dragoste crestineasca";imi pare rau pt MariS ca a avut parte de asa replici,mai ales ca nu-mi amintesc sa fi jignit si deranjat cu nimic aici pe forum,ba din contra!
Flori pt fiecare
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2011, 11:26:55
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Va multumesc, dragilor, ca va ganditi la mine. Sunt bine, acelasi, optimist in ceea ce va priveste pe voi, dar pesimist in ceea ce priveste viitorul. Asa trebuie sa se intample, dragilor, asa e scris in Biblie si asa se va intampla. Incerc si eu sa pun, cu o pietricica, frana la acest curs, la aceasta alunecare spre rau, dar tot ceea ce reusesc sa fac e doar sa rastorn asupra mea o parte din preaplinul rautatii ce va sa vina. Prea putin insa, ca sa insemne ceva. Restul se va rasturna asupra celorlalti si a celor ce vor urma, caci zilele se apropie si semnele se vad deja cu ochiul liber. Nu e deznadejde aici, e acceptarea calma a implinirii Scripturii, fara de iluzii si fara de amagiri.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.04.2011, 11:59:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
[...]caci zilele se apropie si semnele se vad deja cu ochiul liber. Nu e deznadejde aici, e acceptarea calma a implinirii Scripturii, fara de iluzii si fara de amagiri.
Fără nici un dubiu, de acord cu tine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 12:00:04
Nu stiu ce se intampla doareu Generalitati 27 15.12.2008 05:47:25
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56