Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 07.02.2012, 13:07:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dap, păcat că e (cică) de orientare sexuală o țâră cam deviantă.
Și că, de dreapta fiind de când se știe (conform cu propriile declarații de aseară), a luptat din interiorul sistemului comunist (membru în CC al UTC) la dărâmarea acestuia! La luptă!!

În altă ordine de idei: @guardian, tu ești real? Pe bune??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #522  
Vechi 07.02.2012, 14:02:53
serious_joker serious_joker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

-----------

Last edited by serious_joker; 07.02.2012 at 14:07:57.
  #523  
Vechi 07.02.2012, 14:17:35
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Exclamation

http://edituramateescu.ro/2012/02/5733/

Azi-noapte n-am avut pace după ce mi-am pus mintea cu talk-show-urile de televiziune, care au clocotit pe tema demisiei guvernului. Ce se poate face însă la 2 noaptea, când somnul nu vrea să-și ia vama, iar afară e o vreme ca în mintea unui poet nebun?

Ca să nu-i trezesc pe ai mei, nu puteam nici să aprind lumina prin casă, nici să clănțăn din tastele calculatorului, iar la tv nu voiam să dau sonorul mai tare, din aceleași motive, de relativ bun-simț. Așa că am optat pentru urmărirea reluărilor „pe mutește”, a dezbaterilor politice încrâncenate, după demisia cabinetului Boc. Judecând după pâlpăirile albăstrui ale ferestrelor din vecini, cred că mulți au acest obicei, mai ales în perioadele în care țara fierbe. Nu trebuie să-i auzi pe cei din televizor, nu trebuie să ai abilitățile hipoacuzicilor, de a citi pe buze pentru a le percepe mesajele, dar totul pare mult mai „light” în tăcere. Poți să-ți imaginezi că spun orice, că fredoneză un cântecel, că spun o poezie de amor, că povestesc de când erau ei mici… Ia te uită la Ursu, ce drăgălaș e el! Cu gurița mică, de parcă ar fi fanta de la pușculița lui fi-miu, mi-l imaginez că zice povești unor copii de la grupa mică. E calm, mușchii feței sunt relaxați și simt că e un om bun. La CTP, lucrurile se complică. Fără glas, mi se pare că îl doare ceva. Îl ustură undeva, rău de tot. Strânge din buzele subțiri, se uită dușmănos, obrajii i se contractă. Bluza de trening țipă și ea, fără să-i aud însă vocea! Mi se face frică. Dacă mă bate? CTP, nu bluza!

Pe vremuri, când vorbea nea Nicu la televizor, obișnuiam să-i „rupem gura”, lăsându-l să gesticuleze mai departe. Era o răzbunare, o modificare a realității, pe care ne-o permiteam pentru că nu ne vedea nimeni, o minusculă satisfacție de apartament. Ne simțeam mai puternici, mai curajoși reducându-l la tăcere pe „Grandios”, în momentul în care se răstea la noi prin tubul catodic ca printr-o pâlnie.

La distanță de mai bine de două decenii de Epoca de Aur sunt mulți care recurg la același obicei, nesatisfăcuți de vorbărie sau, instinctiv, sperând la un alt „sonor” pentru emisiune.

Vin musafirii, obligațiile. Dăm sonorul mai încet, în timp ce plasma duduie pe mileul românesc din sufragerie. Discutăm cu oaspeții despre una, despre alta și mai aruncăm un ochi la tv. Oare despre cine mai vorbesc, azi, Corinuța și cu Striblea? Sau de cine se mai ia CTP? Oare Mircea Badea mai e supărat? Și uite-așa, trece timpul, oaspeții se îmbracă, mai râgâie ascuns, în dosul palmei, și gata. Pleacă. Am rezolvat și cu ei, ne-am uitat și la televizor.

În liniștea nopții, liderii de opinie prezenți pe micile ecrane sunt veritabili mesageri ai întunericului, îngeri ai nopții țâșnind din telecomandă, ca din lampa lui Aladin. Văduvit de informația audio, creierul telespectatorului caută involuntar alte date și face asocieri nebănuite. Eu am observat că oamenii aceștia au început să semene între ei, de parcă ar consuma aceleași alimente, ar fi copilărit împreună, iar părinții lor ar fi fost colegi de serviciu sau de navetă. Majoritatea au ochelari și chelie, însă acest lucru nu le conferă neapărat prestanță. Au „în meniu” gesturi pregătite, pe care le repetă la intervale regulate, semn al unui îndelungat studiu. Și Adolf Hitler obișnuia să exerseze, zgâindu-se-n oglindă…

După clipitul unora dintre ei îți poți regla secundarul, la alții trebuie să împarți la doi. Reflectorul le curbează buzele a zâmbet, fără legătură cu momentul discuției, dar în raport cu mișcarea obiectivului de filmat. Se copiază unii pe alții, se idolatrizează, își împrumută pielea unul altuia, ba chiar și năravul. Sunt unii care „mușcă” din priviri, în mod programat, în timp ce la alții, ochii par niște nasturi de plapumă aplicați pe o vestă din postav. Dar ce bine e că nu-i aud ce zic! E plăcerea mea să le inventez alte cuvinte, mai bune, mai curate, mai frumoase și să le pun în gura lor…
  #524  
Vechi 07.02.2012, 14:19:50
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Exclamation

http://www.nasul.tv/2012/02/06/de-ce...JZ1B4.facebook

Dupa ce am vazut reactiile la cald la anuntul Presedintelui, cred ca mai sint citeva motive ale alegerii sefului SIE pentru functia de premier.

Crin Antonescu va avea o misiune imposibila sa mai devina Presedinte al Romaniei.

Dan Voiculescu, obisnuit sa controleze mari sefi ai SIE, este deja negru de suparare si a aratat-o prin pupilu’ Gadea, verde-albastru la fata si el.

E posibil ca izbucneasca un conflict in Iran, observatia lui Cristoiu, si sa avem nevoie de un premier cu subtile cunostinte pe subiect si de incredere in fata partenerilor, americani si israelieni. Basescu nu este foarte iubit nici la Washington si nici la Tel Aviv dar cu aceasta mutare va topi gheata diplomatica, oarecum artificial indusa de anumite interese meschine.

Toti prietenii si dusmanii mei stiu ca sint un civil pur-singe dar, in actualul context, nu pot sa nu observ ca “Serviciile” dau scenei publice oameni mult mai pregatiti, din toate punctele de vedere, comparativ cu tagma politica, ramasa mult in urma si nu doar in Romania. Imi pare ca oamenii din “Servicii” pot servi mult mai bine interesul national! Si, ca sa existe un echilibru, voi ramine mereu liber, civil, fara sa intru in politica dar sa imi servesc tara, adica pe romanii de pretutindeni!
  #525  
Vechi 07.02.2012, 15:21:46
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cred ca domnul Presedinte,a facut dinnou o alegere foarte buna in parsoana domnului profesor Ungureanu !

Urmarindu-l sporadic, in timp, ca pe un personaj promitator al intelectualitatii romanesti, cred ca dl. Ungureanu,are steif-ul unui politician complet si de inalt nivel !
Inalt nivel, nu numai intelectual ci si ca deprinderi manageriale, dovedite pe deplin in marile functii de raspundere (fost ministru de externe , si fost sef al serviciului de informatii externe ) pe care le-a avut !

Cred ca vine in intampinarea acestei grele functii, oarecum odihnit, cu un suflu mai putenic si mai tineresc,si cu destula experienta acumulata, ramene de vazut ce rezultate va da...
Nu inteleg, daca imi poate explica cineva iubirea ardelenilor pentru PDL, Basescu si Boc. De unde aceasta tendinta?
  #526  
Vechi 07.02.2012, 17:32:31
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu inteleg scopul acestor copy-paste-uri. Ce vreti sa demonstrati cu ele?
Nu va mai obositi sa adresati intrebari pt ca nu veti primi nici un raspuns.pesonajul lagrace nici macar nu e in stare sa emita propriile idei cu propriile cuvinte.daca va uitati la tot acest thread nu stiu daca veti gasi 1 sau cel mult 2 postari fara copy paste.macar de ar cita surse de incredere..tot face trimitere la tot felul de site-uri de doi lei,unde exprimarea mizerabila si greselile gramaticale sunt la tot pasul.care este rostul acestor postari?aruncatul cu noroi in tot ceea ce ar putea fi antibasist indiferent de sursa,de vocabular,si pupatul in **** a tot ceea ce este basist.
PS:niciodata nu a gasit ceva de reprosat pdl..ceva..oricat de mic..macar sa nu bata la ochi..nimic..asta imi intareste convingerea ca in spatele acestui I'd sta mai mult un tolomac..scuze tonomat,decat un om cu suflet si constiinta.
Iertati_ma pt exprimare insa nu stiu ce atitudine mai merita un om care ii numeste pe protestatari,indiferent cum ar fi ei,fauna..hoti..scursuri..
  #527  
Vechi 07.02.2012, 17:37:20
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cred ca domnul Presedinte,a facut dinnou o alegere foarte buna in parsoana domnului profesor Ungureanu !

Urmarindu-l sporadic, in timp, ca pe un personaj promitator al intelectualitatii romanesti, cred ca dl. Ungureanu,are steif-ul unui politician complet si de inalt nivel !
Inalt nivel, nu numai intelectual ci si ca deprinderi manageriale, dovedite pe deplin in marile functii de raspundere (fost ministru de externe , si fost sef al serviciului de informatii externe ) pe care le-a avut !

Cred ca vine in intampinarea acestei grele functii, oarecum odihnit, cu un suflu mai putenic si mai tineresc,si cu destula experienta acumulata, ramene de vazut ce rezultate va da...
Doamne..frate guardian..postarile tale ma fac sa rad dar si sa plang
..Totusi de fiecare data un gand e constant cand le citesc"Oare te simti bine?esti in apele tale cand postezi?"
  #528  
Vechi 07.02.2012, 20:29:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cred ca domnul Presedinte,a facut dinnou o alegere foarte buna in parsoana domnului profesor Ungureanu !

.
serios? mai citeste:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iilor-secrete/
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iarhul-daniel/
  #529  
Vechi 07.02.2012, 20:30:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
"Oare te simti bine?esti in apele tale cand postezi?"
si eu ma intreb.........
  #530  
Vechi 07.02.2012, 20:32:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu inteleg, daca imi poate explica cineva iubirea ardelenilor pentru PDL, Basescu si Boc. De unde aceasta tendinta?
Nu aprob. Nu generaliza...
Fiecare ardelean cu mintea lui...ca, de altfel, fiecare roman
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi Mirela0110 Generalitati 15 11.11.2011 15:45:57
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 01:47:38
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Apropo de conspiratii The_Fallen Generalitati 44 22.06.2010 00:42:13