Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.12.2015, 17:42:47
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca sunt specificate f. bine comisionale, daca nu le stii si te-ai inscris orbeste, e problema ta.
Ce e cu adevarat nasol, nu poti plati sa zicem comision de 1 euro si gata, trebuie sa platesti minim nu stiu cat care sunt bani blocati practic.
bineinteles ca sunt specificate comisioanele , insa au ei grija sa iti mai traga din credit , ba ca este pentru administrarea contului , ba ca nu stiu ce tampenii .........si colac peste pupaza , daca ceri explicatii si nu stiu ce sa iti raspunda , iti baga placa cu ,, a fost o eroare de soft , sa vedem ce putem face,,...............
  #22  
Vechi 27.12.2015, 22:34:07
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Multumesc de ajutor, Edy..este o placere sa vad ca oamenii chiar imi sar in ajutor si vin cu idei, sfaturi, experiente personale, etc...
Pentru cei interesati de cursul evenimentelor si ce s-a mai intamplat, daca am reusit sau nu sa-mi mai recuperez banutii, va pot spune ca au trecut aproape 2 luni si...nimic.Nici un telefon de la politie...plangerea mea probabil sta si acum prafuita pe un birou..in curand va fi trecuta la "dosare nesolutionate".
E a treia zi de Craciun, acus urmeaza Revelionul,Sf.Vasile, Sf.Ion, etc...Sperante n-am ca-n 2016 ma va suna cineva, fie de la Politie, fie macar de la banca, ca am depus si acolo sesizare sa faca ei investigatii..ba chiar mi-au retras si niste bani din cont pt investigatia respectiva..:)
Traim in Romania si mori cu dreptatea agatata de gat...am toate datele care i-ar putea incrimina:nume, cont IBAN, pana si anuntul care l-au postat pe OLX..dar..
Sunt deja resemnata si chiar evit sa ma mai enervez pe subiectul asta.Dumnezeu va face dreptate mai devreme si mai tarziu si asta spune totul.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #23  
Vechi 27.12.2015, 23:27:55
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
... au trecut aproape 2 luni si...nimic.Nici un telefon de la politie...plangerea mea probabil sta si acum prafuita pe un birou..in curand va fi trecuta la "dosare nesolutionate".
...Sperante n-am ...
In Romania birocratica institutiile misca lent, cam cum merge un computer cu memoria prea incarcata...
Prea multe programe, venite dinspre UE ori de peste ocean ori de aiurea si, in genere, prea multi oameni ocupati. Oamenii au treaba, multa treaba, traim vremuri febrile!

Speranta zic c-ar fi, tinind cont ca masina nu e oprita complet ci doar lenta. Elefantul burtos al birocratiei se misca lent.
Si totusi se misca!...)
Sper inca.
  #24  
Vechi 28.12.2015, 03:07:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Multumesc de ajutor, Edy..este o placere sa vad ca oamenii chiar imi sar in ajutor si vin cu idei, sfaturi, experiente personale, etc...
Pentru cei interesati de cursul evenimentelor si ce s-a mai intamplat, daca am reusit sau nu sa-mi mai recuperez banutii, va pot spune ca au trecut aproape 2 luni si...nimic.Nici un telefon de la politie...plangerea mea probabil sta si acum prafuita pe un birou..in curand va fi trecuta la "dosare nesolutionate".
E a treia zi de Craciun, acus urmeaza Revelionul,Sf.Vasile, Sf.Ion, etc...Sperante n-am ca-n 2016 ma va suna cineva, fie de la Politie, fie macar de la banca, ca am depus si acolo sesizare sa faca ei investigatii..ba chiar mi-au retras si niste bani din cont pt investigatia respectiva..:)
Traim in Romania si mori cu dreptatea agatata de gat...am toate datele care i-ar putea incrimina:nume, cont IBAN, pana si anuntul care l-au postat pe OLX..dar..
Sunt deja resemnata si chiar evit sa ma mai enervez pe subiectul asta.Dumnezeu va face dreptate mai devreme si mai tarziu si asta spune totul.
Poate ar trebui sa pui putina presiune, in sensul sa te duci sa te interesezi cum/daca a progresat dosarul si ce anume au facut la el pana acum.

Probabil n-au timp/chef si mizeaza pe pasivitatea dvs. care daca devine fapt, dosarul se va "dizolva" cu timpul.

Nu stiu daca nu exista si alte cai pentru a depune o reclamatie (procuratura?) eventual puteti consulta un jurist sau avocat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #25  
Vechi 28.12.2015, 05:22:45
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Sper sa iti recuperezi banii...

Cred ca fiecare din noi a fost la un moment dat fraierit. Parca Nicolae Steinhardt spunea ca cine nu a fost fraierit in viata lui, ala nu e om.
  #26  
Vechi 28.12.2015, 08:33:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Dar cat ti-a fost paguba domne pana la urma ?
  #27  
Vechi 28.12.2015, 14:26:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Trebuie sa pui o intrebare punctuala, s-a facut adresa la banca vizavi de detinatorul numarului de cont in care au fost varsati banii?

Daca da, atunci deja ar trebui sa fie numele faptasului la dosar.

Daca nu, trebuie sa ti se explice de ce nu, altfel e clar ca exista rea vointa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #28  
Vechi 28.12.2015, 17:25:34
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Speranta zic c-ar fi, tinind cont ca masina nu e oprita complet ci doar lenta. Elefantul burtos al birocratiei se misca lent.
Si totusi se misca!...)
Sper inca.

Chiar m-ai facut sa rad..merci sincer...Citind mesajul tau, mi-am adus aminte de o fraza celebra din Infernul lui Dante:
Lasciate ogni speranza, voi ch'intrate. („Lăsați orice speranță, voi cei care intrați”).
Deci cei ce intrati in Romania, nu va faceti iluzii...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #29  
Vechi 28.12.2015, 17:31:14
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar cat ti-a fost paguba domne pana la urma ?
Ca sa nu dau eu cifre pe aici, Copacel, iti sugerez sa intri pe OLX sau daca doresti pe okazii.ro si sa vezi cu ochii tai cat costa un catel Mops PUG..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
  #30  
Vechi 28.12.2015, 17:38:17
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Sper sa iti recuperezi banii...

Cred ca fiecare din noi a fost la un moment dat fraierit. Parca Nicolae Steinhardt spunea ca cine nu a fost fraierit in viata lui, ala nu e om.
Corect..:)dar parca nu-i ok cand ti se intampla taman tie..:)
Si tot Steinhardt zicea: "Răul poate să-l facă oricine, cât de nevoielnic ar fi. Binele însă e numai pentru sufletele tari și firile călite."
Ce pot spune decat multumiri celor care ma ajuta sa am suflet tare si fire calita..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare