Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2014, 09:03:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu poți să expui chiar orice idee, doar pentru că e idee. Asta, eventual, în numele dreptului liberei exprimări. Adică unul care face apologia scatofagiei pe un forum unde mai mult sau mai puțin discuțiile sunt pe teme ortodoxe nu prea are ce căuta expunând idei.
Decât dacă e un nesimțit ordinar care nu vrea decât să tulbure atmosfera. "Decât expunând idei".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2014, 13:35:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
"Nu, e doar interpretarea ta, persoanala si mai ales subiectiva.

Sigur, ai si tu dreptul la o credinta a ta, fie ea si anti-religioasa.

Problema este ca, asa cum e foarte putin probabil sa gasesti pe cineva care sa se oboseasca sa incerce sa ti-o schimbe, tot asa a ta e nula, chiar vorbind doar dpdv al comunicarii, pentru ca ceea ce crezi ca stii nu poti transmite unuia care se situeaza la polul opus al convingerilor, n-ai nici argumentele nici pedagogia necesara pentru asa ceva.

Mai mult chiar, prin atitudine, din start te-ai descalificat pentru dialog, cel putin pe acest forum si probabil ca stii ce inseamna asta si ce urmeaza. "

Am expus anumite idei , asta e tot.

Și oricine vrea să fie creștin,ortodox, sau orice, îl incurajez să facă așa cum simte.


Prietene, nu toti avem timpul necesar sa citim prostii expuse pe un ton incisv in lipsa de argumente.

Poti sa le expui in alta parte, cum zice Dragos.
Sunt destule forumuri unde poti fi apludat pentru ele.
Vezi aia cu yoga, MISA, etc. aici consuma inutil spatiu de stocare.

In plus, trebuie sa mentinem o atmosfera civilizata, daca tu te apuci si spui ca e prost crestinismul doar pentru ca e parerea ta sau a pacaliciului de Osho si eu zic ca amandoi sunteti prosti ca asta e parerea mea, rezolvam ceva?
Nu facem decat sa cream o atmosfera tensionata si atat.

P.S.: Osho, Rolls-Royce Guru, poate nu asa mult, ca spre deosebire de tine a scris si vorbit pe bani grei.

Sigur, esti liber sa-ti alegi invatatorii, dar sa nu zici pe urma ca ai avut o "karma" proasta, ci sa stii ca de la liberele tale alegeri ti se trage.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.05.2014 at 13:47:46.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2014, 14:07:54
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu poți să expui chiar orice idee, doar pentru că e idee. Asta, eventual, în numele dreptului liberei exprimări. Adică unul care face apologia scatofagiei pe un forum unde mai mult sau mai puțin discuțiile sunt pe teme ortodoxe nu prea are ce căuta expunând idei.
Decât dacă e un nesimțit ordinar care nu vrea decât să tulbure atmosfera. "Decât expunând idei".
Ai nimerit-o cum nu se poate mai bine. Scatofagia e chiar interesanta si decenta, fata de ce si cum a comis-o noul nostru coleg.
In momentul in care porcaiesti credinta altora, la ei acasa, fie si acel "acasa" virtualiceste inteles, esti ori prost, ori un fanatic de semn opus. Sau chiar ambele. Deci, nu prea poti pretinde respect, cultura dialogului, etc, etc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2014, 18:56:01
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"P.S.: Osho, Rolls-Royce Guru, poate nu asa mult, ca spre deosebire de tine a scris si vorbit pe bani grei"

Haha, cât ai studiat din ce a vorbit el? Sute de cărți publicate, mii de conferințe video, din astea, mintea ta a înțeles doar "rolls royce". Asta ce arată? Că nu știi nimic despre osho, dar ești convins că știi totul. Că nu ai studiat deloc, sau poate că nu poți să înțelegi nimic de la el, pentru că mintea ta e blocată de un singur cuvânt "Rolls Royce". Adică pentru tine asta contează, Rolls Royce-ul, mintea ta e fascinată de el.

Dacă Dumnezeu ar veni cu ochelari de soare, în Rolls Royce, să îți facă o vizită, tu ai știi din start că n-are cum să fie Dumnezeu in Rolls Royce, și l-ai trimite de unde a venit, fără nici măcar să asculți vreun cuvânt de la el.

Dar dacă asta e alegerea ta, foarte bine ! Eu ți-o respect.

"In momentul in care porcaiesti credinta altora, la ei acasa, fie si acel "acasa" virtualiceste inteles, esti ori prost, ori un fanatic de semn opus. Sau chiar ambele. Deci, nu prea poti pretinde respect, cultura dialogului, etc, etc. "

Nu vreau nici respect, sau acceptare, sau să vă schimbați credința. Vreau doar să aduc anumite idei, pentru acei câțiva care sunt prinși în zidul creștin și pur și simplu din cauză că le-a lipsit informația, nu și-au dat seama că mai e și altceva.

Dacă calea voastră este dreaptă, corectă, benefică, atunci nu are cum să o "porcăiască" altcineva, așa că nu aveți de ce să vă temeți. Ce pot face câteva postări ale mele cu idei "false"(in opinia voastră) contra adevărului? Adevărul este întotdeauna evident, și doar minciuna este foarte instabilă, o gâdili puțin și se prăbușește.

Așa că dacă cineva vrea să fie ortodox, și are încredere în calea lui, atunci nu are de ce să fie deranjat de postările mele. Dacă cineva se simte deranjat, înseamnă că are multe dubii în interiorul său.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2014, 19:04:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Nu vreau nici respect, sau acceptare, sau să vă schimbați credința. Vreau doar să aduc anumite idei, pentru acei câțiva care sunt prinși în zidul creștin și pur și simplu din cauză că le-a lipsit informația, nu și-au dat seama că mai e și altceva.
Faptul că vorbești de „zidul creștin” arată, o dată în plus, că nu cunoști creștinismul. Cum poți, prin urmare, să critici ceea ce nu cunoști? Ai lansat o serie de prejudecăți pe care le-ai cules, se pare, de la unii care l-au văzut de la distanță.
De ce nu cauți să te informezi direct de la sursă, dinăuntru, și apoi să-ți formezi o opinie proprie?

Am văzut acum că ai mai deschis un topic. Până acum mai păstram speranța că ai fi într-o mică măsură, măcar, interesat de adevăr. Îmi dau seama, însă, că nu cauți nimic. Și cred că din pricina asta nu vei rămâne multă vreme pe-aici. Cu părere de rău ți-o spun.

Atitudinea ta s-ar traduce cam așa: Intri într-o casă fără să te ștergi pe picioare, nu zici nici bună ziua, nici cum te cheamă, și începi să înjuri gazdele, pretinzând că nu vrei decât să le arăți lumina.

Și această atitudine cred că nu ai dobândit-o nici din zen, nici din alte spiritualități orientale, ea arătând că le-ai cunoscut la fel de superficial ca și creștinismul.

Last edited by CristianR; 14.05.2014 at 19:17:06.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.05.2014, 19:21:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Faptul că vorbești de „zidul creștin” arată, o dată în plus, că nu cunoști creștinismul. Cum poți, prin urmare, să critici ceea ce nu cunoști? Ai lansat o serie de prejudecăți pe care le-ai cules, se pare, de la unii care l-au văzut de la distanță.
De ce nu cauți să te informezi direct de la sursă, dinăuntru, și apoi să-ți formezi o opinie proprie?

Am văzut acum că ai mai deschis un topic. Până acum mai păstram speranța că ai fi într-o mică măsură, măcar, interesat de adevăr. Îmi dau seama, însă, că nu cauți nimic. Și cred că din pricina asta nu vei rămâne multă vreme pe-aici. Cu părere de rău ți-o spun.

Atitudinea ta s-ar traduce cam așa: Intri într-o casă fără să te ștergi pe picioare, nu zici nici bună ziua, nici cum te cheamă, și începi să înjuri gazdele, pretinzând că nu vrei decât să le arăți lumina.

Și această atitudine cred că nu ai dobândit-o nici din zen, nici din alte spiritualități orientale, ea arătând că le-ai cunoscut la fel de superficial ca și creștinismul.
Vezi-Doamne, a venit un om care isi ia informatia din videoclipuri de pe youtube sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2014, 19:26:41
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Este un zid psihologic. Orice altceva în afară de Biblie, creștinii zic că e erezie, e rău. Buddha e eretic în opinia creștinilor, deși tot ce zice buddha este să fi conștient de fiecare acțiune a corpului. Adică când mergi, să fi conștient de fiecare pas, de fiecare mișcare, de fiecare respirație. Și prin practică ajungi să fi conștient chiar și în timp ce corpul doarme, și chiar și în timp ce mintea doarme. Devii așa de conștient, te descoperi că ești diferit de minte, și de corp, te descoperi mult mai vast decât puteai să îți imaginezi. În tine apare compasiunea, devii plin de energie, și iubire.

Din punctul ăsta de vedere budiștii sunt mai rău decât creștinii. Creștinii măcar îl refuză din start pe buddha, dar budiștii în loc să practice, să experimenteze, au creeat mii de scripturi și teologii și vorbării. Ei sunt cei mai anti buddha.
Buddha a zis să nu crezi, ci să știi. Să fii propria ta lumină. Să nu credeți în mine, și să nu îmi faceți statui. Eu doar am împărtășit cu voi experiența mea, că poți deveni mai conștient, mai plin de trezie, că la fel cum îți urmărești mintea de la distanță, îți vei urmări și corpul când moare. Că îți poți descoperi esența. Nu ai de ce să crezi, sau să venerezi, ci doar să practici a fi conștient, să fi inteligent și luminos.


Creștinii nu au practicat niciodată așa ceva, nu au nici cea mai mică idee ce e cu buddha sau cu osho, ce anume poți învăța de la ei să faci în practică.
Ei sunt convinși că e de la diavol.
Și au tot suportul pentru acest zid psihologic, în biblie. Imediat cum zici ceva care contrazice ideile lor, știu ei că e învățătură de la profeții mincinoși, că e o tentație de la diavol. Asta îi oprește, e ca un zid chinezesc dincolo de care nu mai pot vedea nimic.

Dar în epoca modernă, generațiile tinere vor din ce în ce mai puțin condiționate de bătrâni, pentru că au acces la informație.

De ce biserica a fost împotriva științei? De ce este împotriva meditației, a explorării interioare? De ce doar la cei fanatici poți găsi expresii de genul "biodraci" =))=))=))
Pentru că pericolul este evident. Cine descoperă ce este de fapt în interior, cine gustă din bucurie și din libertate, nu va mai asculta predicile moarte ale creștinilor, budiștilor, spiritualiștilor, new agiștilor, sau yoghinilor. Ci vor fi indivizi integri, întrăgostiți de viață, care știu din experiența proprie că sunt eterni. Moralitatea este ceva natural, pentru că se simt
prezenți în fiecare ființă, compasiunea e naturală. Sunt atât de conștienți, și de sensibili, că simt clar că atunci când faci rău îți faci ție însuți rău. Că întregul este un organism viu. Asta e o experiență, reală, nu o teorie.
Nu au nevoie de porunci. Doar cei imorali au nevoie de porunci, doar cei orbi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.05.2014, 19:32:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
De ce biserica a fost împotriva științei?
Ești sigur că Biserica a fost/este împotriva științei?
Citat:
De ce este împotriva meditației, a explorării interioare?
Ești sigur de asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.05.2014, 19:43:57
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"Ești sigur că Biserica a fost/este împotriva științei?"
Da

"El va ridica steag pentru neamuri și va aduna pe cei risipiți ai lui Israel și va strânge la un loc pe cei împrăștiați ai lui Iuda din cele patru colțuri ale pământului." (Isaia 11:12)
"Ca să apuce pământul de colțuri și să scuture pe nelegiuiți de pe pământ?" (Iov 38:13)
"Când El privea până la marginile pământului și îmbrățișa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)
"Vedenia pe care am avut-o, când eram culcat în patul meu, a fost: "Mă uitam și iată un copac în mijlocul pământului, înalt foarte.
Copacul creștea și era puternic și vârful lui ajungea până la cer și se putea vedea până la capătul pământului." (Daniel 4:7-8)

Suprafata Pamantului nu are mijloc si nici capat.

"Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor." (Matei 4:8)

Toate imparatiile lumii ar putea fi vazute de pe un munte doar daca Pamantul ar fi plat.
Exista si teisti care afirma ca Biblia arata ca Pamantul nu este plat prin urmatoarea fraza:

"El stă în scaun deasupra cercului pământului" Isaia 40:22

Prin expresia "cercul pamantului" se referea la cerc, nu la sfera. Pentru ei, Pamantul era un disc.

Galileo, Copernic, Kepler, și mulți alții, au fost chinuiți de biserică. Ce ziceau ei, era împotriva Bibliei, așa că biserica a făcut tot posibilul să îi oprime.

"De ce este împotriva meditației, a explorării interioare?
Ești sigur de asta?"

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...oza-80941.html
Uite ce expuneri au creștinii ortodocși, despre meditație, hipnoză, explorare interioară.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.05.2014, 21:04:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E clar. Dacă zici de Galileo, Bruno și de Biserică...Somn ușor în continuare!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde