Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.09.2006, 00:49:05
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Consider ca ar fi foarte bine ca fiecare dintre noi sa scrie zilnic, cate ceva despre sfintii, cuviosii din ziua respectiva. Asa am avea un sinaxar insufletit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.09.2006, 08:26:35
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dan
Te superi daca eu imi scriu aici impresiile despre sfintii din zilele noastre sau despre parintii si cuviosii contemporani care mi-au placut...indiferent ca sunt sau nu din tara noastra?
Vietile sfintilor sunt niste repere pt noi...dar nu stiu de ce...eu am o inclinatie mai mare catre cei contemporani,catre ceea ce se petrece acum,mai aproape de existenta mea terestra...decat despre ceea ce a fost cu mii de ani...
Repet,ca sa nu-mi sariti la jugulara...:D...sunt importante toae pt noi,dar eu am mai mare afinitate cu ceea ce se petrece in ziua de azi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2006, 16:46:09
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Ma bucur ca ai raspuns. Nu ma supar sa vorbesti de parintii contemporani, dar mi-as dori sa treci ceva din invatatura, viata lor, decat simple pareri. Asa nu vei supara pe nimeni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2006, 19:42:59
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dan
Iti multumesc si ma bucur ca imi dai frau liber sa ma desfasor pe topul tau :p GLUMESC

Acum revenind la subiect...voi face o declaratie de dragoste : Iubesc cu toata fiinta mea un parinte care mi-a dovedit aceeasi dragoste neconditionata...este vorba de parintele Porfirie din Grecia...a fost o revelatie lectura despre acesta mare personalitate duhovniceasca din lumea ortodoxa...un copil deosebit,dintr-o familie normala care s-a evidentiat inca de la o varsta frageda in viata duhovniceasca.
Si-a inceput ucenicia in Muntele Athos la o chilie unde erau 2 din cei mai severi calugari ai timpului....si-a continuat viata in Hristos apoi in mijlocul orasului,avand aceeasi traire si aceeasi viata pe care si-a ales-o cand a depus voturile monahale.Am ramas impresionata sa vad ca in zilele noastre se poate sa ajungi la desavarsire...exemplul acestui parinte m-a uluit.
Sfatuiesc pe toti iubitorii de lectura sa nu ocoleasca macar una din cartile scrise despre acest parinte...sunt cateva volume.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2006, 21:58:03
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Paisie Olaru,marele duhovnic de la Sihla si Sihastria, este cel in care ma odihnesc atunci cand ii privesc chipul,este cea mai blanda si smerita figura de cuvios pe care a avut-o Romania in contemporaneitate...si tot langa el l-as pune si pe pr.Sofian de la man.Antim care acum se odihneste in Domnul la man.Caldarusani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.12.2006, 22:45:22
ortodox_convins ortodox_convins is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Dansan Va ureaza un Craciun fericit, cu multe impliniri si bucurie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintilor 40 de Mucenici ANDRIES ARISTITA Intrebari utilizatori 0 10.03.2010 17:03:17
Sfintii 40 de Mucenici valeon Intrebari utilizatori 0 20.02.2010 14:02:13
Mucenici (macinici) Z.Lidia Generalitati 1 09.03.2008 18:14:10
fericiti mucenici marria Generalitati 0 08.03.2008 11:33:00
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05