Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 06.11.2010, 23:19:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este totusi o generalizare cam mare, nu uita ca sunt sfinti foarte invatati, ca sf. Vasile cel Mare, sf. Grigore de Nazianz .
Exceptia , nu confirma regula !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #282  
Vechi 07.11.2010, 00:47:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este totusi o generalizare cam mare, nu uita ca sunt sfinti foarte invatati, ca sf. Vasile cel Mare, sf. Grigore de Nazianz etc.
De altfel si parintele Teofin Paraianu de care spui avea o cultura foarte bogata, se vede si din cum vorbea.
Asa este. Pr. Teofil Paraian spunea ca lui ii foloseste cultura, nu pentru mantuirea sa, ci il ajuta pentru a-i aduce pe altii la mantuire. O sa caut citatul. Asta au facut-o cel mai bine sfintii mentionati mai sus, care i-au putut converti si sfinti si pe altii. Cultura in sine, fara credinta, nu valoreaza nimic, dar imbinata cu credinta face minuni. Sa nu uitam ca si par. Cleopa, care cat de simplu si neinstruit era, dintr-o familie saraca si ajuns de copil in manastire, cand a ajuns in biblioteca manastirii, a citit toate cartile de acolo si si-a insusit temeinic toate cunostintele din ele - si rezultatele se vad mai cu seama in opera lui misionara.
Deci... sa fim oameni credinciosi si culti si sa avem copii asemenea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 07.11.2010, 00:56:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este totusi o generalizare cam mare, nu uita ca sunt sfinti foarte invatati, ca sf. Vasile cel Mare, sf. Grigore de Nazianz etc.
De altfel si parintele Teofin Paraianu de care spui avea o cultura foarte bogata, se vede si din cum vorbea.
Fani, incearca sa iei in considerare toata fraza, nu doar jumatate de fraza, ca altfel schimbi sensul celor postate de mine.
Doar nu vrei sa spui ca Sf. Vasile cel Mare nu stia ce ii datoreaza lui Dumnezeu?!?
Reply With Quote
  #284  
Vechi 07.11.2010, 00:59:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa este. Pr. Teofil Paraian spunea ca lui ii foloseste cultura, nu pentru mantuirea sa, ci il ajuta pentru a-i aduce pe altii la mantuire. O sa caut citatul. Asta au facut-o cel mai bine sfintii mentionati mai sus, care i-au putut converti si sfinti si pe altii. Cultura in sine, fara credinta, nu valoreaza nimic, dar imbinata cu credinta face minuni. Sa nu uitam ca si par. Cleopa, care cat de simplu si neinstruit era, dintr-o familie saraca si ajuns de copil in manastire, cand a ajuns in biblioteca manastirii, a citit toate cartile de acolo si si-a insusit temeinic toate cunostintele din ele - si rezultatele se vad mai cu seama in opera lui misionara.
Deci... sa fim oameni credinciosi si culti si sa avem copii asemenea!
A contestat cineva acest lucru?!? Nu.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 07.11.2010, 01:06:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Offtopic, doar cu titlu informativ pentru cei care vor sa citeasca

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa este. Pr. Teofil Paraian spunea ca lui ii foloseste cultura, nu pentru mantuirea sa, ci il ajuta pentru a-i aduce pe altii la mantuire. O sa caut citatul. Asta au facut-o cel mai bine sfintii mentionati mai sus, care i-au putut converti si sfinti si pe altii. Cultura in sine, fara credinta, nu valoreaza nimic, dar imbinata cu credinta face minuni. Sa nu uitam ca si par. Cleopa, care cat de simplu si neinstruit era, dintr-o familie saraca si ajuns de copil in manastire, cand a ajuns in biblioteca manastirii, a citit toate cartile de acolo si si-a insusit temeinic toate cunostintele din ele - si rezultatele se vad mai cu seama in opera lui misionara.
Deci... sa fim oameni credinciosi si culti si sa avem copii asemenea!
[COLOR=#003366]Ce
face cultura în viata unui om ? Îl ajută prin aceea că îl slefuieste,
îl sprijină, îi dă o înnobilare în lumea aceasta. Oamenii culti - în
general - sunt si oameni cu asezare sufletească plăcută. Te bucuri
întotdeauna de un om cult, dar te bucuri si de ceilalti oameni. Cultura
nu e totul, dar are si ea darul ei; noi ne
mântuim prin credintă, nu ne mântuim prin cultură, dar ne ajuta si cultura.
[/COLOR]
[COLOR=#003366]Faptele îl realizează pe om, dar si gândurile, si simtirile îl realizează pe om după starea lui interioară;
esentialul în om nu este atât ce face în afară, ci ceea ce realizează
în interiorul său. Până nu te realizezi pe tine, în interior, ca o
Biserică, poti să faci toate Bisericile din lumea aceasta si tot putin
ai făcut.

[/COLOR]As vrea sa stie toata lumea, si tineri si varstnici, ca masura credintei o hotaraste viata pe care o ducem, deci masura credintei este masura vietii si masura vietii masura credintei.

Insist pentru credinta, pentru credinta in Dumnezeu, pentru credinta Bisericii noastre, pentru Credinta asa cum ne-o da Biserica noastra si la aceasta adaug si indemnul la Cultura, acolo unde se poate si cand se poate, dat fiind faptul ca, Cultura, daca e o cultura adevarata, si ea cultiva. Nu-i absolut necesara pentru mantuire Cultura, dar e de mare importanta pentru cel care o are, pentru ca si Cultura cultiva si Cultura slefuieste fiinta umana.

Ofer indemnul la Credinta in Dumnezeu, la Credinta Ortodoxa si indemnul la Cultura, pe cat e cu putinta ca cineva, la cele frumoase pe care le ofera Dumnezeu prin descoperire dumnezeiasca, sa adauge si Cultura, care e tot de la Dumnezeu si care vine prin puterile omului, dar e tot de la Dumnezeu, in intelesul ca: avem incredintarea ca toata Darea cea buna si tot Darul desavarsit de Sus este, pogorand de la Parintele Luminilor.

http://teofilparaian.blogspot.com/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 07.11.2010, 01:24:48
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Crezi?
Cunosc un om care nu a citit nici un roman. Nici macar lecturile obligatorii din liceu! Nimic.
Azi este medic chirurg. Nu doar bun profesionist, ci exceptional.
Crezi ca i-a daunat lipsa de lectura?

(La un moment dat a fost nevoit sa realizeze niste scrisori de prezentare in vederea angajarii. Sa le zicem scrisori de motivare.. dar erau mai mult decat atat ca expuneau filosofia lui de viata, credintele lui profunde etc..
Dupa ce s-a angajat, lucra probabil de vreun an cand a gasit scrisoarea lui inramata in biroul directorului, care, om batran, a zis ca de cand lucreaza nu a intalnit pe cineva atat de talentat la scris. Si intr-adevar scrie foarte bine. Poate ca vei spune ca daca ar fi citit ar fi ajuns scriitor.. dar atunci unii oameni ar fi murit, nu exagerez).
Nu ai nevoie sa citesti romane ca sa ajungi un bun chirurg, economist sau sculer-matriter. Literatura contribuie la slefuirea personalitatii omului, nu la desavarsirea competentelor sale profesionale (exceptie facand, fireste, oamenii de litere).

Referitor la povestioara despre scrisoarea de motivare, ma intreb cum isi formeaza un om propria filosofie de viata, atat timp cat nu are termeni de comparatie. E dificil (chiar imposibil tind eu sa cred) sa-ti cladesti de unul singur o structura ideologica personalizata neluand in calcul nici o scriere filosofica / semi-filosofica anterioara. E ca si cum ai inventa roata de capul tau...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 07.11.2010, 01:33:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Glykys, eu nu am spus ca un crestin trebuie sa fie incult.
Ci sustin in continare ca un om care s-a apropiat de Dumnezeu nu mai gaseste placere in arta.
Creatiile artistice sunt o "gura de oxigen" pentru cel in inima caruia nu s-a pogorat Sfantul Duh, poate.
Dar pentru un om induhovnicit orice creatie umana este doar cenusa.

Daca eu gasesc placere in unele poezii, sa zic, asta este nici bine, nici rau... dar este semn clar ca nu sunt crestin real. Ca daca as sti cu adevarat ceva despre Dumnezeu din propria cunoastere, zi si noapte as vrea doar Harul lui Dumnezeu, as privi doar in sus si niciodata in carti omenesti. Parerea mea.

(sa nu fiu gresit inteleasa: si eu gasesc placere in arta.. sunt inca departe de iubirea lui Dumnezeu, iubesc tot cele lumesti. Dar este doar masura neputintei mele.)
Reply With Quote
  #288  
Vechi 07.11.2010, 02:09:58
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

adevarat graiesti anna
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #289  
Vechi 07.11.2010, 02:50:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fani, daca eu nu citesc copilului meu povesti (decat cu inteles crestin, desigur), nu inseamna ca el nu este in stare sa inteleaga ce este de inteles.
Zilele trecute i-am citit o poveste (din Povesti Nedmuritoare) cu un cioban cinstit care a fost pacalit sa vanda din vacile regelui, dar apoi s-a dus la rege si i-a zis: am gresit o data, dar nu voi face a doua greseala mintind.. etc.
Copilul ma intreaba: este o poveste despre Dumnezeu? Ii raspund: tu ce crezi?
Si el mi-a explicat ca imparatul este Dumnezeu, iar ciobanul este omul pacatos caruia ii pare rau si cere iertare lui Dumnezeu, spunand singur ce pacate a facut.
Deci iata ca se poate si fara zane, broaste, ursitoare si printese.
Povestile acelea cu zmeu si Fat frumos si Ileana Cosanzeana cu printi si printese etc sunt povesti cavaleresti si nu e indicat sa le citesti copilului.

Pe mine ma enervau foarte tare povestile alea cu Fat frumos,fat frumos din lacrima,praslea cel voinic ,ileana cosanzeana si alte de astea(oricum nu imi citea tata povesti ca nu as fi suportat).

Da uite poate sa ii fie citite sau sa citeasca povesti despre natura a lui Sadoveanu de exemplu.
Eu cand eram mic am citit si povesti scrise de Mark Twain aceea cu Hucklebery Fin (aventurile lui Tom Sawyer) foarte mult mi-a placut.
(parca initial mi-a fost citita cartea respectiva,bunicu imi citea din carte.
Dupa ce am invatat sa o citesc am citit-o singur,tare frumoasa carte).
Sau "Chemarea strabunilor" (de Jack London) povestea aceea cu cainii iar mi s-a parut tare frumoasa.
Mai sunt nu stiu cate povesti de copii si nu are rost sa iti chinui copilul sa ii citesti numai povesti cu Dumnezeu,daca copilul nu e atras de asta.
Daca vrei sa faci tu nevointa faci tu nu iti fortezi copilul.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 07.11.2010, 13:40:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exceptia , nu confirma regula !
Care ar fi regula...si care exceptia?

Cati din cei care au scris tot ce este scris in domeniul teologic...erau inculti ( incepand cu Biblia...)?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 20:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44