Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 27.04.2017, 22:40:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
No, eu zic sa nu ii mai raspundem postarilor Antoniei, ca de 70 de pagini cu totii ii refutam toate articolele dubioase si argumentele stupide repetate la infinit, doar ca atunci cand se mai domoleste threadul, sa ne trezim cu alte mizerii scoase din haznalele internetului.
Ba chiar se pare ca ne trezim ca facem mai mult rau, ca ajunge sa se creada "marturisitoare" si ca mistourile de pe net sunt mucenicia aia prin care sufera pt Adevar, si ca prin trollare isi lucreaza mantuirea(ca na, "scapa cine poate").
Fiecare avem haznaua noastra! Trebuie sa avem curajul sa o privim si sa o simtim cat de urat miroase! Daca nu, sa cerem ajutorul! Sau numai haznaua altuia miroase!

Unde vezi tu ca vorbesc de mucenicie? Nu ma cred nimic. Vorbesc pur si simplu, asa cum vorbesti si tu. Ma intereseaza pur si simplu acest subiect.

Cuvantul ,,hazna" nu e un argument, din pacate. Daca nu ai chef sa iei in serios acest subiect, nu e nicio problema ca nu-mi raspunzi.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 27.04.2017, 23:38:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ma alatur propunerii fratelui P&C. Nu mai ii raspundem propovaduitoarei schismei.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #633  
Vechi 27.04.2017, 23:41:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mai bine spus, nu pe acest subiect, ca să nu creadă că avem ceva personal. Însă cel mai bun tratament pentru chestiuni de genul ăsta și eu cred că este ignorarea. Că ele cresc din atenția care li se acordă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #634  
Vechi 27.04.2017, 23:43:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ma alatur propunerii fratelui P&C. Nu mai ii raspundem propovaduitoarei schismei.
Vreti sa va ingraditi ? :)
Reply With Quote
  #635  
Vechi 27.04.2017, 23:49:48
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vreti sa va ingraditi ? :)
De schisma, da. Si de vectorii agentilor patogeni. :)
Nu am nimic cu userita Antonia, nici cu persoana (daca nu e vreun cont SRI sau al altei organizaciuni) din spatele ei. Am insa cu oricine aduce tulbuirare in Biserica.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #636  
Vechi 28.04.2017, 00:13:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Vad ca nu mai posteaza nimeni. :) V-ati speriat de avatarul meu "pureblood sith"? :)))))

Revenind la lucruri serioase, cit nu ii suport eu pe unii clerici greci, dar pentru Inaltul Ieroteu am un adinc respect si o mare admiratie. Omul vine pe 30 Aprilie sa tina o conferinta la Iasi si sa slujeasca cu Inaltul Teofan, doar-doar va reusi sa intoarca spre dragostea de Biserica pe membrii si victimele, pardon, simpatizantii liniei zelotiste oarbe a gruparii Savva-Chirila-Antim-Saccsiv-Buza-Staicu.

Axios Inaltilor ierarhi, grec si roman, deopotriva! Intru multi ani sa ne traiti, inalt preasfintiti stapini!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #637  
Vechi 28.04.2017, 05:44:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
De schisma, da. Si de vectorii agentilor patogeni. :)
Nu am nimic cu userita Antonia, nici cu persoana (daca nu e vreun cont SRI sau al altei organizaciuni) din spatele ei. Am insa cu oricine aduce tulbuirare in Biserica.
Pai dacă eram din S R I, aveam alte griji. Îmi pasa de bani, nu de ortodoxie! Care da mai mult acela are dreptate! Și mă duceam și eu la studii teologice în apus. Și nici nu stăteam de vorba cu unii ușeri de pe aici! Sau, dacă stăteam de vorba, ehei! Discursul era altul!
Reply With Quote
  #638  
Vechi 28.04.2017, 05:55:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Vad ca nu mai posteaza nimeni. :) V-ati speriat de avatarul meu "pureblood sith"? :)))))

Revenind la lucruri serioase, cit nu ii suport eu pe unii clerici greci, dar pentru Inaltul Ieroteu am un adinc respect si o mare admiratie. Omul vine pe 30 Aprilie sa tina o conferinta la Iasi si sa slujeasca cu Inaltul Teofan, doar-doar va reusi sa intoarca spre dragostea de Biserica pe membrii si victimele, pardon, simpatizantii liniei zelotiste oarbe a gruparii Savva-Chirila-Antim-Saccsiv-Buza-Staicu.
Axios Inaltilor ierarhi, grec si roman, deopotriva! Intru multi ani sa ne traiti, inalt preasfintiti stapini!
Fugi de aci! Ecumenistii încep sa fie disperat›i ca adevărul iese la iveala. Si caută un plus de credibilitate! Nu exista nicio grupare zelotista, ci exista din ce în ce mai mult›i care încep sa deschidă ochii! Dacă nu ar fi atat de disperati, nu ar recurge la masuri atât de dure împotriva celor care nu mai pomenesc ierarhii. Nu mai pomenesc? S˜i ce dacă? Nici PS Longhin nu il pomenes™te pe Patriarhul Moscovei s™i nimeni l nu-i face nimic!

Dacă eram în locul lui Hierotheos Vlachos, la fel făceam s™i eu.... Îmi cream faima de antiecumenist, nu semnam documentele de la Creta, apoi veneam sa împrumut nitel prestigiu s™i celor care au semnat aceste documente! Blana sa-mi fie alba, restul nu mai contează! Sa nu fie!

Last edited by antoniap; 28.04.2017 at 06:51:24.
Reply With Quote
  #639  
Vechi 28.04.2017, 09:24:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

:)

Parca sunteti loviti de streche. Ala se ia de Parintele Amfilohie, tu de mitropolitul asta care este un om fundamental bun...
V-ati pierdut complet busola.
Reply With Quote
  #640  
Vechi 28.04.2017, 10:35:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
:)

Parca sunteti loviti de streche. Ala se ia de Parintele Amfilohie, tu de mitropolitul asta care este un om fundamental bun...
V-ati pierdut complet busola.
Din păcate, ștrechea asta a lovit chiar și unde ne așteptăm mai puțin. Mai mulți preoți care păreau dispuși sa se jertfească pentru Hristos, dacă e cazul, își jertfesc propria mântuire de dragul ecumenismului! Și în același timp, pe a noastră! Nu dau alte nume, dar îmi plânge sufletul.

Dar este scris ca vor cădea și dintre cei aleși!

Am fost la Diaconești de doua ori, la interval de doi ani. Prima data am găsit un parinte scheletic care vorbea smerit. A doua oară, un părinte rotofei care susținea ca e bine sa mai închidem ochii la unele și la altele, ca sa mai putem publica printre picatele câte o carte... Cum s-a ajuns la aceasta schimbare, Dumnezeu știe.
Reply With Quote
Răspunde