Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2010, 22:05:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Adica destul de usor sa fim papagali, nu?
Ei papagali de acum, e vorba ca stiind ca exista niste reguli in in Biserica, macar pana le inveti si sensul, incerci sa te orientezi cat de cat la fata locului...parerea mea!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2010, 22:09:47
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei papagali de acum, e vorba ca stiind ca exista niste reguli in in Biserica, macar pana le inveti si sensul, incerci sa te orientezi cat de cat la fata locului...parerea mea!
Numai sa se vrea sa se invete sensul, altfel exista riscul de a ramane papagal. Sunt multi cei care gandesc cam asa:"facem pt ca asa se face, pt ca asa e bine" fara sa se mai gandeasca "de ce se face asa?".

Last edited by iana; 20.02.2010 at 22:15:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2010, 22:14:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Numai sa se vrea sa se invete sensul, altfel exista riscul de a ramane papagal.
Ei na, asta depinde de aspiratiile fiecaruia deja , insa eu ma gandeam ca pentru cei care nu stiu de nici unele, pentru inceput e bine si asa...decat sa procedeze dupa cum ii taie pe ei capul, si sa se intample exact pe dos de cum ar trebui...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2010, 22:23:18
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ei na, asta depinde de aspiratiile fiecaruia deja , insa eu ma gandeam ca pentru cei care nu stiu de nici unele, pentru inceput e bine si asa...decat sa procedeze dupa cum ii taie pe ei capul, si sa se intample exact pe dos de cum ar trebui...
Da ai dreptate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2010, 22:25:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Da ai dreptate.
...............
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2010, 22:27:44
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit intamplare 'intamplareatza' cu babe habotnice grecesti

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Oricum "trasul de manecuta" nu ajuta la nimic, nu-i desteapta pe nici unul. O alta problema mai e si faptul ca in bisericile din Romania nu sunt aceleasi reguli peste tot.
Nu numai ca nu ajuta la nimic, dar poate fi extrem de sacaitor si enervant, chiar, exasperant!... (mai ales daca se face repetitiv si insistent, cum au obiceiul unele babe habotnice si formaliste, mai ales - lol - acuma, sa-mi fie cu iertaciune - si nu doar la noi, ci se mai intampla unele chestii asemanatoare si pe la greci, au si ei babele lor habotnice).

Pe mine, o baba grasa si nesuferita de-a grecilor m-a luat cu matura, cand am incercat sa fac vreo cateva poze (si f. discret, in spatele bis., si fara blitz in camera digitala) intr-o biserica de-a lor din Atena, cu icoane care plansesera cu mir... tot am reusit sa fac numai vreo 2, dar cu ce risc! lol - de era sa-mi scoata babornitza si ochii - atat mie, cat si preotului, peste care a navalit in Sf. Altar, pur si simplu, urland la el, in greceste, ca o apucata isterica si idioata - gesticuland cu briceagul pe care-l folosea la razuit ceara de la lumanari (pe care, de obicei, daca nu le dadeai si o mica 'spaga', nici nu le lasau sa arda macar jumatate, desi nu erau tocmai ieftine, ci le aruncau de indata ce intorceai spatele si intrai in bis., fiindca ce, doar nu stau ele sa razuie la ceara toata ziulica, mai au si alte treburi, cum ar fi sa stea la o barfa ceva, sa mai bage la falci niscaiva mancare, sa mai goneasca vreun cersetor, sa mai imbranceasca vreun turist sau pelerin care pare neortodox s.a.m.d...). Ba, era sa-mi sparga si camera, cu acelasi briceag nenorocit... mi-a si zgariat-o, oricum. Mai-mai ca 'sarise' lumea (aflata atunci acolo in bis, era aproape plina, majoritatea babe, ca era zilnic Liturghie acolo) sa ma 'scape' de hodoroantza aia oribila, care parea indracita, posedata de o legiune intreaga, nu alta!... fereasca Dumnezeu!... O alta babutza, saraca, mi-a mai si facut cadou, imediat dupa acel 'incident', o carticea cu Ac. Sf. Patapie, ca sa mai redreseze/dreaga, intrucatva, situatia si ca sa-mi mai 'treaca de suparare', sa ma mai linisteasca putin, din socul provocat de cealalta baba, de isterica posedata (si inapoiata/retardata, nevoie mare, fie la ea acolo!... sper sa ii mai fi luminat Dumnezeu, mintea aia de 'gaina bearca', intre timp)...

Atunci, la acel moment, desi simtzeam o tentatzie de a o lua pe baba isterica la injuraturi (desi nu cred ca-ntelegea engleza - lol) si imbranci energic inapoi, am preferat mai bine sa-mi reprim acele impulsuri si m-am 'refulat', (exteriorizat, descarcat etc) printr-o criza de plans... manifestare ce s-ar parea ca a 'dat bine' (fara intentzie) si printre 'audientza', respectiv 'martorii oculari' (fara voia lor, saracii)... A fost o situatzie cam tragi-comica, de-a dreptul!...

Ma gandisem ulterior sa scriu si un articol 'suparat si furios' despre acel 'incident' revoltator petrecut acolo, pe care sa-l trimit prin email la bbc ori cnn etc, dar apoi m-am calmat, nu am facut-o fiindca nu am vrut sa compromit reputatzia bis. ortodoxe, fiindca presa mereu schimba, modifica si exagereaza lucrurile, dandu-le acea 'aureola' de senzational, si nu ar fi afectat-o pe acea baba tampita, care oricum nu stia nici engleza, ci ar fi putut aduce vreo injurie, vreun oprobiu la adresa bis. ortodoxe, in gr-al (nu ar fi 'lovit in' baba aia grasa si proasta, cat ar fi 'lovit in' biserica si cultul crestin-ortodox). Si duhovnicul mi-a confirmat acelasi lucru.

Intr-o alta bis., tot gr. si tot din Atena, un alt retardat, incult, incuiat si cam inapoiat, in loc sa-si vada de treburile lui, a decis sa-si vada de ale altora - lol - si s-a napustit asupra mea, efectiv, cu nesimtzire, sa-mi smulga bucatzile de anafura din mana, crezand ca eram de confesiune catolica (din ceea ce am reusit sa deduc din tzipetele lui repetitive, si tot isterice: 'catoliki! catoliki!' (blabla) - lucru confirmat apoi cand mi s-a explicat, intr-o engleza stricata si 'tzatzaita' - lol - de catre o alta fufa mai tinerica, imbracata ca pt. club, cu rochie cu decolteu cam adanc, pantofi cu tocuri cui si machiata etc)...

As mai avea si alte exemple, cu 'babe de pe la noi' - lol - dar m-am gandit ca ar putea fi clisee pe care oricum toata lumea le-ar putea cunoaste, si cel putin inca nu m-a luat nici una cu matura sau briceagul (ci numai ocazional, 'cu gura', dar parca nu asa de agresiv, totusi) pana in prezent... mai e timp...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2010, 22:33:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar la o adica...nu stim, intrebam, mai stam si ne mai uitam in stanga, in dreapta...mai vedem cum se inchina lumea, cand, cum...daca e cineva cu pomelnic la usa altarului ca sa ne putem duce si noi...destul de usor, as zice!
Hm! Pai cei care sunt "pe dinafara", doar vin si pleaca. Toata sliujba este aproape o vanzoleala, iar dupa "Tatal Nostru", mai ramanem cei obisnuiti care deja ne cunoastem bine! Restul au "trebi" importante! Pai cui sa-i mai explice saracu' preot, noua? Pai noi stim bine cum stau lucrurile! Iar ceilalti NU AU TIMP sa mai priveasca in jur; de la usa, tinta la Sf Altar cu pomelnicu', nu conteaza ca se cinteste Sf. Evanghelie si lumea sta in genunchi... El are o tinta! Si o tine!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2010, 22:53:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Pai cei care sunt "pe dinafara", doar vin si pleaca. Toata sliujba este aproape o vanzoleala, iar dupa "Tatal Nostru", mai ramanem cei obisnuiti care deja ne cunoastem bine! Restul au "trebi" importante! Pai cui sa-i mai explice saracu' preot, noua? Pai noi stim bine cum stau lucrurile! Iar ceilalti NU AU TIMP sa mai priveasca in jur; de la usa, tinta la Sf Altar cu pomelnicu', nu conteaza ca se cinteste Sf. Evanghelie si lumea sta in genunchi... El are o tinta! Si o tine!
Hahaha...m-ai facut sa rad, da ai dreptate, sunt si de astia...dar de obicei se mai gasesc unii care sa le mai taie din elan, si am vazut ca sunt de regula receptivi...si pentru asta o fi si mertitul celor care au o mimica a fetei...acceptabila!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.02.2010, 23:02:50
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hahaha...m-ai facut sa rad, da ai dreptate, sunt si de astia...dar de obicei se mai gasesc unii care sa le mai taie din elan, si am vazut ca sunt de regula receptivi...si pentru asta o fi si mertitul celor care au o mimica a fetei...acceptabila!
Te referi la cei care le mai taie din elanul de a mai pasi pe la biserica?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2010, 23:20:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Te referi la cei care le mai taie din elanul de a mai pasi pe la biserica?
Nuhuhuuuuuu...mai bine zis le ghideaza elanul , pentru ca am vazut ca unii chiar primesc sugestiile facute de unii oameni din Biserica...oameni binevoitori, bineinteles!

Daar sunt si unii care poate ca taie elanul de tot, desi ma indoiesc ca ar fi chiar asa...ca la cate Biserici sunt, cei sacaiti...se pot orienta spre altele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani absolutep0wer Generalitati 4 11.06.2010 13:21:13
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02