Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2006, 07:46:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

lumea va fi mereu aceeasi, poate un pic mai buna, poate un pic mai rea, dar nu esential.

miza crestinismului si a oricarui crestin nu trebuie sa fie gandul de a schimba lumea, ci de a se schimba pe sine si a privi acesta lume cu alti ochi, cu ochii dragostei, si atunci lumea se va fi schimbat pentru ca noi ne-am schimbat. cati dintre noi isi iubesc intr-adevar aproapele ca pe sine insusi?... doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2006, 07:42:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Putem intreba, asa cum au intrebat si multi altii, cum influenteaza credinta crestina societatea?
Cineva spunea despre crestinism ca este ca si aerul, il respiram, unii chiar fara sa vrea (ma refer la atei in special). Cum a influentat crestinismul societatea, vreme de 2000 de ani, se poate vedea cu ochiul liber. Lumea crestina = lumea occidentala (adica cea aflata la apus de Tara Sfanta) este modelul si visul multora, ea inseamna lumea cea mai civilizata si mai in consonanta cu eul interior al omului. Civilizatia poarta in sine amprenta valorilor crestine. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.12.2006, 16:57:41
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Cineva spunea despre crestinism ca este ca si aerul, il respiram, unii chiar fara sa vrea (ma refer la atei in special). Cum a influentat crestinismul societatea, vreme de 2000 de ani, se poate vedea cu ochiul liber. Lumea crestina = lumea occidentala (adica cea aflata la apus de Tara Sfanta) este modelul si visul multora, ea inseamna lumea cea mai civilizata si mai in consonanta cu eul interior al omului. Civilizatia poarta in sine amprenta valorilor crestine. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Draga Mirela,
M-ar bucura sa-ti dau dreptate dar bunul simt nu ma lasa. Din cei 2000 de ani tu uiti 1000 si ceva din ei in care Europa crestina s-a tarat in Evul Mediu. Evul Mediu, cea mai crunta perioada din istoria umanitatii a fost dominat de doctrina crestina. In Evul Mediu, oamenii au uitat de umanitate, au uitat sa gandeasca, au uitat sa se spele, au uitat sa cerceteze, au uitat TOT. Practic, sub conducerea crestinismului, omenirea s-a intors in Paleoliticul Superior.

Bolile, razboaile fraticide, cruciadele poarta doar un singur semn, semnul crucii crestine.

Cat despre balcani ... biserica ortodoxa a reusit sa indobitoceasca atat de mult bietii oameni incat practic si acum am senzatia ca traiesc in Evul Mediu. Acumularea de imense teritorii si bunuri in cadrul bisericii, exploatarea iobagilor si ascunderea mesajului divin in nenumarate traditii facute sa zapaceasca nu sa intareasca spiritul nu ne diferentiaza de inchizitorii spanioli.

NU lauda ceva ce nu cunosti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2006, 23:56:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ar fi aberant sa idealizam trecutul, nu mi se pare just. Adevarul este esential. Neintelegerea credintei a dus la greseli grave. Istoria insa nu trebuie sa fie o rana pe care sa o tot zgandarim, ci una care se vindeca prin eforturile noastre comune. Societatea de astazi are mai mult ca oricand nevoie de marturia crestina in adevar. Crestinismul ramane totusi credinta celor putini, caci sunt putini oameni care reusesc sa nu mai relativizeze pacatul, ci sa lupte, in ciuda caderilor lor si a neputintelor.

Crestinismul poarta in sine vigoarea necesara transformarilor sociale. Din pacate, oamenii nu folosesc comorile divine revelate prin Iisus Hristos.

Civilizatia poarta in sine amprentele crestine, insa tot civilizatia incearca acum sa le stearga printr-un mod de viata contrar acestei credinte.

Ce ar putea duce la reinviere a trairii crestine autentice?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2006, 06:59:27
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Parerea mea este ca in occident(unde traiesc) biserica este in agonie. Ca urmare societatea de aici pierde valorile crestine si se indreapta tot mai mult spre "traieste clipa acum si aici". In rasaritul Europei biserica mai pastreaza ceva urme din ce ar trebuii sa fie. Exista chiar o renastere a ei, un entuziasm pentru a construii biserici impunatoare, renova, umple minastirile. Atita doar ca importanta se pune pe litera si nu pe duh. Ca atare si societatea se indreapta cu pasi grabiti spre ceea ce este ea in vest.
Pe mine ma impresioneaza citeva cazuri pe are le cunosc de atei care se comporta cam cum ar trebuii noi sa o facem.Se pare ca legea firii a devenit mai de valoare decit crestinismul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2006, 08:26:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heruvim
Bolile, razboaile fraticide, cruciadele poarta doar un singur semn, semnul crucii crestine.

[...]

NU lauda ceva ce nu cunosti.
Draga Heruvim,

Imi pare rau de tine, dar nici eu nu pot sa-ti dau dreptate. De ce vrei sa vezi mereu jumatatea goala a paharului?! Ai ceva de castigat din asta, eu zic ca nu.

Orice ai spune tu, lumea occidentala este acolo unde este (si unde multi ravnesc) datorita crestinismului. Chiar si aceia care se declara atei traiesc de fapt in spiritul valorilor crestine.

Stii, cred ca inversunarea ta in a gasi "bube" crestinismului ar fi demna de o cauza mai buna. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2006, 17:14:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

”Chiar si aceia care se declara atei traiesc de fapt in spiritul valorilor crestine. ”

Ai putea sa exemplifici aceasta afirmatie? Ai putea sa o demonstrezi?

Daca atei ar trai in spiritul valorilor crestine si daca si credinciosii ar pune in practica ceea ce pretind ca ei cred, ar fi cu totul altceva. Nu crezi?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2006, 22:19:44
dansan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu voi incerca sa schimb conceptele, dar mi se pare aproape inuman sa crezi in diferitele dogme (eventual religioase ), in secolul acesta. Am cunoscut cateva astfel de persoane si am realizat ca acele persoane nu ar fi reusit sa se integreze intr-o viata normala, din cauza problemelor de integrare sociala de care sufereau. Vad astfel "biserica", ca o institutie de ajutor inter-uman, cu rol de integrare relativa a persoanelor cu probleme de convietuire sociala normala. Mi se pare anormal pentru o persoana obisnuita, sa-si dedice viata unei "personalitati" ipotetice religioase, cum ar fi IIsus, sau altfel de "sfinti". Ei au murit, oameni buni, definitiv. Si nici macar "faptele" lor nu sunt cu adevarat dovedite. Voi inca mai traiti. Sau asa credem noi. Nimeni nu se mai intoarce dintre morti. Si nici macar IIsus-ul nostru, (ca si eu am fost botezat ortodox, si nu am mers spre alte dogme goale). Tot ce se bazeaza pe credinta intr-un D-zeu atotputernic mi se par mie, praf in vant. Nu exista "valori crestine". Inainte de crestinism nu existau "valori crestine". Si au existat societati umane evoluate,mult mai vechi decat insusi Vechiul Testament. Si fie vorba intre noi, crestinismul abia daca are 2000 de ani cu indulgenta. A fost impus prin dorinta unui anumit imparat (impreuna cu maica-sa, de a stapani lumea).
Daca ati recunoaste, voi prea mariti ortodoxi, ati vedea ca IIsus nu a spus nicaieri nimic despre vreo biserica. Voi nici macar nu stiti ce v-a spus conducatorul religiei voastre, (mele prin botez).
Ati construit un lacas de cult pentru Isus (adica biserica) format si din "patriarhi", "arhimandriti". protopopi", "episcopi", "preoti", "diaconi",.. o gasca de indivizi deschisi spre preamarirea-lor "pamanteasca", folosind lipsa de creier a miilor de ortodoxi, pentru prea-imbogatirea lor. Tot pamantesca.
Multi nu se mai duc la biserica. Din noile generatii. Si stiti de ce ? Pentru ca nu merita! Ne ingropam, eventual, parintii care mor, cu ritualurile si taxele voastre. Dar pe noi, generatia tanara, nu ne mai prindeti prin bisericile voastre de doi lei. Si o sa muriti cu ortodoxismul vostru conservator, de gat. Chiar daca suntem o religie de stat acum.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2006, 22:48:55
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Tot nu pricep ce e pe forumul asta: tuna si va aduna?! Pe alte forumuri nu s-ar intampla lucrul acesta, caci imediat administratorii le-ar sterge conturile. Dar aici poate sa calce oricine credinta ortodoxa si numele lui Iisus Hristos, a Maicii Sale si a Sfintilor, in picioare, caci nu va pati nimic si va zburda vesel pe pajistea intinsa a forumului, prin toate topicurile, dandu-si cu parerea.
La urma urmei cred ca este "cel mai tare" forum ortodox, caci prea putin gasesti cu cine sa vorbesti despre credinta ta,avand voie sa postezi ce te taie mintea. Ce daca exista reguli de utilizare a forumului; cine le baga in seama? Aici trebuie sa ai un vocabular colorat si sa stii cat mai putine lucruri despre ortodoxie( si alea daca se poate eronate), si atunci sa te tii, frate, cum creste audienta.
Cred ca ni s-a dus vestea de cat de "ortodocsi" suntem!
Imi pare rau daca am suparat pe cineva, dar acesta este adevarul care doare!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2006, 23:24:04
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dansan
Nu voi incerca sa schimb conceptele, dar mi se pare aproape inuman sa crezi in diferitele dogme (eventual religioase ), in secolul acesta. Am cunoscut cateva astfel de persoane si am realizat ca acele persoane nu ar fi reusit sa se integreze intr-o viata normala, din cauza problemelor de integrare sociala de care sufereau. Vad astfel "biserica", ca o institutie de ajutor inter-uman, cu rol de integrare relativa a persoanelor cu probleme de convietuire sociala normala. Mi se pare anormal pentru o persoana obisnuita, sa-si dedice viata unei "personalitati" ipotetice religioase, cum ar fi IIsus, sau altfel de "sfinti". Ei au murit, oameni buni, definitiv. Si nici macar "faptele" lor nu sunt cu adevarat dovedite. Voi inca mai traiti. Sau asa credem noi. Nimeni nu se mai intoarce dintre morti. Si nici macar IIsus-ul nostru, (ca si eu am fost botezat ortodox, si nu am mers spre alte dogme goale). Tot ce se bazeaza pe credinta intr-un D-zeu atotputernic mi se par mie, praf in vant. Nu exista "valori crestine". Inainte de crestinism nu existau "valori crestine". Si au existat societati umane evoluate,mult mai vechi decat insusi Vechiul Testament. Si fie vorba intre noi, crestinismul abia daca are 2000 de ani cu indulgenta. A fost impus prin dorinta unui anumit imparat (impreuna cu maica-sa, de a stapani lumea).
Daca ati recunoaste, voi prea mariti ortodoxi, ati vedea ca IIsus nu a spus nicaieri nimic despre vreo biserica. Voi nici macar nu stiti ce v-a spus conducatorul religiei voastre, (mele prin botez).
Ati construit un lacas de cult pentru Isus (adica biserica) format si din "patriarhi", "arhimandriti". protopopi", "episcopi", "preoti", "diaconi",.. o gasca de indivizi deschisi spre preamarirea-lor "pamanteasca", folosind lipsa de creier a miilor de ortodoxi, pentru prea-imbogatirea lor. Tot pamantesca.
Multi nu se mai duc la biserica. Din noile generatii. Si stiti de ce ? Pentru ca nu merita! Ne ingropam, eventual, parintii care mor, cu ritualurile si taxele voastre. Dar pe noi, generatia tanara, nu ne mai prindeti prin bisericile voastre de doi lei. Si o sa muriti cu ortodoxismul vostru conservator, de gat. Chiar daca suntem o religie de stat acum.
Salutare! Imi place cum pui problema, asa de succint! E interesanta perspectiva ta si ma intreb oare ce te determina sa gandesti asa.

Si sa stii ca gasesc si unele motive care te-ar indreptati. Parerea ta este reprezentativa pentru un anumit grup social, religios la nivel declarativ, dar nepracticant. Lipsa de practica a credintei se datoreaza mai multor cauze: fie lipsei de educatie religioasa in familie sau de modele de viata crestina in mediul in care traiesti, fie datorita unei experiente negative pe care nu ai reusit sa o intelegi, fie datorita unui dezinteres general, care pare cel mai evident si cel mai problematic.

De fapt, acest refuz de a proba daca nu cumva acest Iisus este chiar Dumnezeu, te dezavantajeaza foarte mult prin aceea ca ramai in afara credintei. Din afara credintei, tot timpul se pot spune multe lucruri urate si eronate, pentru ca oamenii nu pot cunoaste ceea ce nu experimenteaza. Tu observi doar anumite aspecte ale implicarii oamenilor in credinta, nu credinta in sine, pe care din pacate nu o cunosti. Zic din pacate, pentru ca sunt mai multe pacatele....ignoranta, dezinteresul, orgoliul..etc.

Daca ati recunoaste, voi prea mariti ortodoxi, ati vedea ca IIsus nu a spus nicaieri nimic despre vreo biserica.

Cum spuneam, daca ai fi cunoscut, ai fi vorbit in cunostinta de cauza. Hristos vorbeste despre Biserica Lui, Mt cap 16, 18. Si acesta este mesajul central al existentei noastre eclesiale. Biserica este comunitatea credinciosilor, nu se confunda si nici nu se rezuma la ierarhie.

Tinerii nu se mia duc la Biserica din mai multe motive: nu le pasa, nu le place, nu inteleg. Unii sunt victime ale necredintei parintilor, ale unor profesori de religie incapabili, insa cei mai multi sunt victimele lor proprii, datorita NESINCERITATII LOR! FUGA DE ADEVAR, DE LUMINA! La Hristos vine doar cel ce vrea sa se cunoasca in adevar, nu cei ce vor sa isi ingroape pacatele, sa nu si le cunoasca, sa nu se schimbe. Hristos ne-a spus asta dintru inceput, ca oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina.

De ce te miri ca se intampla asa? Sunt oamenii din subteran care cred ca acolo unde sunt ei e cel mai bine, chiar daca si-au decorat ”frumos” subteranul, tot in intuneric raman, e o lumina artificala, totul este sec. Ei nu cunosc adevarata lumina a soarelui, se multumes cu lumina becului, sunt comozi. Si cand se mai face o fisura si patrunde adevarat lumina, o astupa degraba ca ii deranjeaza, in loc sa profite de ea si sa o desocpere in toata splendoare ei.

In lumina asta artificiala nu te poti dezvolta, ci te adaptezi la un mod de viata nenatural si de aici consecintele....

Ortodoxia nu e conservatorism, ci e marturisirea permanenta a adevarului! ADEVARUL ESTE UN ABSOLUT , el nu se poate schimba. Ortodoxia este consecventa in marturisirea adevarului.

Deschide-ti inima si cerceteaza, intra in relatie cu Dumnezeu. Suntem satui de cei care tot stau pe la porti si pentru ca nu pot intra fac precum vulpea care nu ajunge la struguri.

Credinta incepe acolo unde omul marturiseste precum cel din Evanghelie ” Cred Doamne,ajuta necredintei mele”..

Spor in toate si in cautarea ta...pentru ca ma gandesc ca prin asta te deosebesti de multi altii de varsta ta...in ciuda revoltei tale de inteles, in parte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Societate din ce in ce mai corupta !!! guardian knight Despre Biserica Ortodoxa in general 64 15.01.2014 10:48:55
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate Decebal Biserica Ortodoxa Romana 10 09.09.2012 21:11:45
Zellu - Societate ( Freestyle ) Claudiu_FT Stiri, actualitati, anunturi 0 16.12.2011 22:03:58