Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2009, 05:32:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti?

Nu stiu dar oricum nu inseamna la ce ne gandim noi imediat (adica in sens juridic) pentru ca iata ce scrie la canonul Sfantului Andrei Criteanul de se citeste in Sfantul si Marele post al Pastilor:
" Cunoașteți și vedeți că Eu sunt Dumnezeul, Cel ce ispitesc inimile, înfrânez cugetele și vădesc faptele, ard păcatele, judec pe orfan, pe smerit și pe sărac. "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2009, 11:29:56
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu stiu dar oricum nu inseamna la ce ne gandim noi imediat (adica in sens juridic) pentru ca iata ce scrie la canonul Sfantului Andrei Criteanul de se citeste in Sfantul si Marele post al Pastilor:
" Cunoașteți și vedeți că Eu sunt Dumnezeul, Cel ce ispitesc inimile, înfrânez cugetele și vădesc faptele, ard păcatele, judec pe orfan, pe smerit și pe sărac. "
Cred ca aici sensul judecarii, intr-adevar, nu e juridic, ci de cantarire
a faptelor si cugetelor omului. Adica nu cu scop de-a pedepsi ci mai
mult de-a incerca, indruma si ajuta pe om.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2009, 00:33:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mie mi se pare ca e in sensul ca are grija,asta e sensul cuvantului aci.
Adica care are grija de orfani,de sarmani si de saraci.
Se potriveste cu ce zice in Sfanta Scriptura si la Sfintii Parinti.
Iata doar un scurt exemplu de la Psalmi,psalmul 145,din Sfanta Scriptura:
"7.Cel ce face judecată celor năpăstuiți, Cel ce dă hrană celor flămânzi. Domnul dezleagă pe cei ferecați în obezi;
8.Domnul îndreaptă pe cei gârboviți, Domnul înțelepțește orbii, Domnul iubește pe cei drepți;
9.Domnul păzește pe cei străini; pe orfani și pe văduvă va sprijini și calea păcătoșilor o va pierde."
Psalmul 67:
"1.Să se scoale Dumnezeu și să se risipească vrăjmașii Lui și să fugă de la fața Lui cei ce-L urăsc pe El.
2.Precum se stinge fumul, să se stingă; cum se topește ceara de fața focului, așa să piară păcătoșii de la fața lui Dumnezeu,
3.Iar drepții să se bucure și să se veselească înaintea lui Dumnezeu, să se desfăteze în veselie.
4.Cântați lui Dumnezeu, cântați numelui Lui, gătiți calea Celui ce străbate pustia, Domnul este numele Lui,
5.Și vă bucurați înaintea Lui. Să se tulbure de fața Lui, a Părintelui orfanilor și a Judecătorului văduvelor."
Cand se zice ca face judecata celor napastuiti,adica intervine pentru cei napastuiti cu judecatile sale cele dumnezeiesti.
A se vedea si pe Sfantul Ioan Gura de Aur,in viata sa,care a mustrat pe imparateasa de atunci ca inselata de duhurile rele luase via unui vaduve,si alte multiple exemple in Sfanta Scriptura si la Sfintii Parinti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna la parintele Cleopa inima?Si la Sfintii Parinti mihailt Mari Duhovnici si predicile lor 5 01.04.2013 16:30:10
Sfintii parinti ioachim si ana patricia2006 Nunta 3 30.07.2012 22:36:23
Sfintii vor judeca lumea costel Spiritualitatea ortodoxa 6 09.06.2012 12:52:50
Ce inseamna a judeca pe cineva? alexaa Generalitati 11 15.03.2012 19:06:25
Fratele meu il judeca pe Dumnezeu !! clementia Generalitati 11 07.02.2010 18:07:58