Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2017, 12:46:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mars National al B.O.R.

Biserica Ortodoxă Română anunță organizarea, pe 25 martie, a unui marș la nivel național pentru susținerea valorilor familiei creștine tradiționale.

Este pentru prima oară când BOR organizează o manifestație de asemenea amploare. Decizia a fost luată în ședința de ieri a Sfântului Sinod care, totodată, și-a reînnoit apelul la dialog și responsabilitate socială, în contextul protestelor masive din ultima perioadă, după adoptarea de către guvern a ordonanței de modificare a Codurilor Penale. Potrivit unui comunicat de presă al Patriarhiei, în ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, condusă de Patriarhul Daniel, s-a decis „binecuvântarea și sprijinirea organizării la nivel național a Marșului pentru viață 2017 – „Ajută mama și copilul. Ei depind de tine”. Acest eveniment se va desfășura în după-amiaza zilei de sâmbătă, 25 martie 2017 (sărbătoarea Bunei Vestiri). Prin acest eveniment se mărturisesc, la nivelul tuturor eparhiilor Patriarhiei Române, valorile familiei creștine tradiționale”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2017, 12:48:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De asemenea, „în contextul fenomenului emigrației actuale, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îi îndeamnă pe toți părinții care lucrează în străinătate fie să ia copiii cu ei, fie să se întoarcă acasă la copii, întrucât aceștia suferă în mod deosebit din cauza lipsei prezenței fizice și afective a părinților”, se mai arată în comunicat. În contextul protestelor care continuă în toată România, pentru a doua oară într-o săptămână, BOR a reluat apelul la „rugăciune, dialog și responsabilitate socială pentru a fi depășite stările conflictuale din societatea de azi”. Apelul a fost făcut pentru prima dată pe 3 februarie, ocazie cu care Biserica a și-a arătat susținerea față de lupta anticorupție.

„Societatea românească este foarte tulburată în aceste zile, deoarece există un conflict între instituții majore ale statului și, ca atare, o polarizare în rândurile populației. Deși neutră din punct de vedere politic, Biserica nu este indiferentă în plan social, ci receptează orientările sau dorințele majore ale poporului: dreptatea socială, diminuarea sărăciei și creșterea nivelului de trai. În acest sens, trebuie continuată lupta anticorupție, iar cei vinovați trebuie sancționați, deoarece hoția și furtul degradează societatea în plan moral și material. Totodată, lupta împotriva corupției nu trebuie folosită în scopuri politice partinice, iar sancționarea și folosirea penitenciarelor nu trebuie confundată cu exterminarea, deoarece scopul acestora este îndreptarea și reintegrarea socială a celor care recunosc și regretă faptele rele pe care le-au săvârșit”, se arata în luarea de poziție a BOR de pe 3 februarie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2017, 12:50:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E tare stirea asta. Cam asta trebuie sa faca BOR, sa-si promoveze interesele in societate. Pentru ca vorba aluia - e cel mai mare ONG din Romania. Asta face o Biserica vie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2017, 14:04:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxă Română anunță organizarea, pe 25 martie, a unui marș la nivel național pentru susținerea valorilor familiei creștine tradiționale.

Este pentru prima oară când BOR organizează o manifestație de asemenea amploare. Decizia a fost luată în ședința de ieri a Sfântului Sinod care, totodată, și-a reînnoit apelul la dialog și responsabilitate socială, în contextul protestelor masive din ultima perioadă, după adoptarea de către guvern a ordonanței de modificare a Codurilor Penale. Potrivit unui comunicat de presă al Patriarhiei, în ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, condusă de Patriarhul Daniel, s-a decis „binecuvântarea și sprijinirea organizării la nivel național a Marșului pentru viață 2017 – „Ajută mama și copilul. Ei depind de tine”. Acest eveniment se va desfășura în după-amiaza zilei de sâmbătă, 25 martie 2017 (sărbătoarea Bunei Vestiri). Prin acest eveniment se mărturisesc, la nivelul tuturor eparhiilor Patriarhiei Române, valorile familiei creștine tradiționale”.
o veste foarte imbucuratoare!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2017, 09:45:06
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Marsul pentru Viata nu este organizat de catre Biserica Ortodoxa, asa cum presa (dez)informeaza. Acest mars este organizat de Asociatia Pro-Vita si Asociatia Studentilor pentru Viata si este binecuvantat de catre Sfantul Sinod... e o diferenta !
O diferenta pe care mass-media o omite in mod voit pentru a avea (din nou) oportunitatea de a acuza Biserica de "medievalism" si de "implicare in politica" (da, chiar ieri am vazut pe cineva care spunea imbecilitati precum "marsul pentru viata este o contramanifestatie a psd" ... mi-am pierdut timpul sa-i explic ca acest mars se organizeaza de vreo 7 ani in ziua de 25 martie... dar degeaba).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2017, 10:27:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Se zgarie pe ochi oamenii pentru ca au reusit ( cu concursul multora dintre noi ) sa ne faca sa credem ca societate civila inseamna unul care isi face un ONG si apoi vorbeste in numele oricui, fara sa ceara vreun mandat din partea celor pe care pretinde ca-i reprezinta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2017, 11:05:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Marsul pentru Viata nu este organizat de catre Biserica Ortodoxa, asa cum presa (dez)informeaza. Acest mars este organizat de Asociatia Pro-Vita si Asociatia Studentilor pentru Viata si este binecuvantat de catre Sfantul Sinod... e o diferenta !
O diferenta pe care mass-media o omite in mod voit pentru a avea (din nou) oportunitatea de a acuza Biserica de "medievalism" si de "implicare in politica" (da, chiar ieri am vazut pe cineva care spunea imbecilitati precum "marsul pentru viata este o contramanifestatie a psd" ... mi-am pierdut timpul sa-i explic ca acest mars se organizeaza de vreo 7 ani in ziua de 25 martie... dar degeaba).
Biserica trebuiesa se implice in politica. Iar Evul Mediu, in multe privinte, era net superior perioadei blestemate pe care o traim acum.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2017, 12:58:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Legat de prima postare - am citit si am vrut sa raspund, apoi am citit si celelalte mesaje si am dat de al lui bluester. Cristi, unde este adevarul? Cine organizeaza acest mars.
Pe urma ar trebui poate sa se puna si o lista cu aceste valori pe care biserica le sustine. Unele lucruri nu sunt deloc clare.

Sunt lucruri unde situatia nu este clara.
Familia nu este numai aia care are copii, ci si cea unde nu sunt copii
Daca ne legam de copii, pai atunci sa-i ajutam pe toti, sa sprijinim si pe cei care vor copii si nu pot. Sa facem ceva si pentru ei.

Deci sa avem lista de valori.
As spune asa: copii (nu numai la cei ce-i au, sau pot avea si nu-i vor sau nu si-i permit), familie in general (si cea fara copii), saracia si familia, program de lucru si familie, ingrijirea celor bolnavi, batrani, handicapati (tot ai familiilor sunt), educatie si cultura si familie, etc. mai puneti si voi.

Iar cei care spune bluester ca organizeaza de fapt, sunt preocupati doar de o parte/fateta (avortul) si nici acolo nu vin cu solutii concrete. Doar incrimineaza.

2. Sunt de acord cu al doilea mesaj unde spui de parintii care pleaca in strainatate si lasa copiii. Nu este corect, solutii de suprafata exista, dar nu rezolva cauza. De ce pleaca totusi parintii? Si in ce conditii.

3. Biserica nu trebuie sa se bage in politica, ea trebuie sa se bage in social si sa apere valorile umane in primul rand. Sa se ridice si sa apere pe toti oamenii. Nu politica este aici arma, ci munca practica, fapta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2017, 13:48:23
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Biserica trebuiesa se implice in politica. Iar Evul Mediu, in multe privinte, era net superior perioadei blestemate pe care o traim acum.
siiigur, avem evul mediu viu chiar acum, prin romanica, de ce credeti ca schismaticii astia de azi sunt taman in zona cea mai inapoiata a romaniei? mai avem si pe bravii olteni care, cu preotul satului in frunte, beau ceai de moroi ca sa nu fie bantuiti, avem destule.

dar nu-i nimic, continuati sa combateti iluminismul, umanismul, alte mizerii occidentaliste, mama lor!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2017, 14:10:19
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Legat de prima postare - am citit si am vrut sa raspund, apoi am citit si celelalte mesaje si am dat de al lui bluester. Cristi, unde este adevarul?
...................
Iar cei care spune bluester ca organizeaza de fapt, sunt preocupati doar de o parte/fateta (avortul) si nici acolo nu vin cu solutii concrete. Doar incrimineaza.
1. Pentru clarificari: http://basilica.ro/clarificare-refer...ru-viata-2017/

2. Marsul pentru viata are la baza promovarea vietii si adoptiei in detrimentul avortului... ca s-a adaugat anul asta si "promovarea familiei" - asta e partea a2a. Pe de alta parte, asociatiile pro-vita din Romania au venit mereu cu solutii concrete; un exemplu ar fi ca aceste asociatii au incurajat legea conform careia fiecare femeie care vrea sa faca avort sa poata sa beneficieze gratuit de o sedinta la psiholog inainte de a face avort... dar legea nu a fost votata de parlamentari; de ce? ar trebui sa ii intrebati pe ei. Tot aceste asociatii provita au facut si campanii publice de informare privind avortul... eu nu stiu ce vreti mai mult de atat. Multe persoane care recurg la avort nu stiu/nu realizeaza ca este o crima, iar cei de la provita cu asta s-au ocupat pana acum. O alta cauza pentru care unele persoane recurg la avort este situatia financiara precara - dar de asta se pot ocupa doar cei din parlament si guvern.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare