Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.09.2010, 12:34:36
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

de la ce te-ai luat Ionele? uite asta ma innebunste pe forumul asta....imediat ce spui o realitate se gasesc unii sa-ti sara la beregata. bigot: persoană care urmează cu mare severitate toate preceptele rituale ale unei religii eu nu regasesc in cele postate de mine vreo referire la asa ceva
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.09.2010, 14:28:42
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Va recomand acest cuvant, foarte scurt: VIDEO

Daca nu vom fi dobandit harul Duhului Sfant, pana in acel greu moment, cand fiecare dintre noi va trebui sa puna un "da" sau un "nu", putem sa spunem acum orice si oricate, ca atunci tot vom cadea. Numai acela care va avea in el pe Duhul Sfant, va putea sa reziste tensiunilor lumii de atunci, spunand un categoric "nu", iar in nici un caz cei violenti, brutali, fortosi, ori intr'altfel lumesc.

Va sfatuiesc la tacere, dar nu la mutenie, la blandete, dar nu la compromis, la rugaciune, iar nu la jigniri !
Domnule, nu știu dacă pe călugărul acela l-a părăsit Harul chiar înainte de a i se tăia capul, că dacă nu ai iertat pe frate, defapt cărui Dumnezeu slujești?.. și defapt Harul cred că l-a scăpat de la o jertfă în deșert, că nu murea pentru Hristos ci avea doar impresia asta absurdă... Deci el cred că sub influența Harului a arătat tuturor că nu e mai bun decît cei ce se închină idolilor... și a și acceptat să facă ce făceau și ceilalți oameni dovedind că nu e nici curajos și cu nimic mai bun... deci Harul care nu l-a părăsit nu a mințit prin gura lui ci i-a insuflat adevărul și și-a arătat acesta înaintea morții adevărata sa față... că dacă l-ar fi părăsit Harul se lăsa ucis în deșert, dar așa, Domnul i-a mai dat timp să se pocăiască și a și arătat prin celălalt călugăr, care este adevărata mărturisire a Lui Hristos... primind mucenicia celuilalt călugăr...

Deci nu după cunoașterea dacă avem Harul sau nu trebuie să mărturisim pe Adevărul ci după libera voință și libera alegere și dreptate și dragoste și curăție... căci ni s-a spus înainte de a veni Împărăția Cerurilor ca să ne pocăim, deci fie că a venit, fie că n-a venit, noi trebuie să ne mărturisim pocăința, exact așa ca și călugărele care a acceptat să moară pentru Hristos după ce și-a cerut iertare... și a luat neputința celuilalt călugăr asupra sa și astfel amândoi au rămas întru Har... că cineștie ce s-a întâmplat cu călugărele ce s-a închinat și idolilor... poate că până la urmă s-a pocăit și el...

Last edited by vsovivi; 10.09.2010 at 14:37:31.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2010, 16:53:59
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu am un card din asta de salariu cu cip pe el, si nu de acum, ci de vreo patru ani. Sunt "cipat"? Mai e vreo speranta pentru mine?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.09.2010, 21:16:48
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu am un card din asta de salariu cu cip pe el, si nu de acum, ci de vreo patru ani. Sunt "cipat"? Mai e vreo speranta pentru mine?
da, daca-i dai foc.

glumesc (sinistru...)

cred ca pericolul il prezinta cipurile care contin informatii mai pretioase. Cum ar fi informatii despre sanatate si trecut infractional. Astea incalca dreptul la intimitate, si mi se pare injositor pt individ.

Nedumerirea mea este daca treburile astea se aplica doar la cei angajati la stat.

De ex, daca nu am nici o treaba cu statul si nu ma duc niciodata la spital public, mai sunt obligata sa am card de sanatate (cu cip).





Si alta chestie despre cipuri... tu iti iei salaru' pe card. Poti opta si sa-l iei altfel poate.

Da' ce face o persoana care lucreaza online? ca banii numai "pe cipuri" pot sa vina, n-are alta alternativa.

Deci folosind un computer- "cip master" (cip= diavol) iei banii tot "pe cipuri". Nu exista scapare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.09.2010, 21:27:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vedeti interviul luat de parintele arhimandrit Mihail Stanciu parintelui Arsenie Papacioc pe 31 august 2010 ca se atinge putin si aceasta problema:
http://blog.patermihail.ro/arhive/1303
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.12.2010, 01:31:30
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Guvernul a reglementat introducerea cardului national de sanatate

http://www.guv.ro/guvernul-a-regleme...l1a111636.html

Cardul de sănătate va stoca informații precum identitatea persoanei, codul de asigurat, emitentul, informații cu privire la diagnosticele medicale de risc vital și bolile cronice, grupa sanguină a asiguratului, precum și acceptul exprimat cu privire la prelevarea de organe, țesuturi și celule după deces.

Nedumerire: cum vom putea controla acel card, adică cum vom putea ști dacă ne-am dat sau nu acceptul pentru prelevarea de organe, țesuturi și celule după deces? Sau cei mai sănătoși vor fi primii donatori, voluntari au ba?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 24.12.2010 at 01:34:28.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.12.2010, 02:51:31
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Niciodată nu am înțeles un lucru, dacă tot sunteți așa de speriați de tehnologie, de ce nu vă călugariți cu toți sau să vă mutați într-o țara gen Iran. Sau și mai bine de ce nu încetați să folosiți și restul tehnologiilor?

Vă speriați de un cip, dar folosiți PC-uri. Aveți habar cate cipuri sunt înăuntrul calculatorului?

Sau cipurile din calculator sunt diferite de cele din card pentru voi? Faceți ca și cu textele religoase, alegeți numai ce vă convine/place.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.12.2010, 03:14:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu am un card din asta de salariu cu cip pe el, si nu de acum, ci de vreo patru ani. Sunt "cipat"? Mai e vreo speranta pentru mine?
Stiu ca Ancah este curioasa sa afle daca mai poti sa-ti faci cruce?
Nu-ti paralizeaza mina dreapta cind incerci?

Dar cind te gindesti sa mergi la slujba, cumva ai migrene?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.12.2010, 09:11:44
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Niciodată nu am înțeles un lucru, dacă tot sunteți așa de speriați de tehnologie, de ce nu vă călugariți cu toți sau să vă mutați într-o țara gen Iran. Sau și mai bine de ce nu încetați să folosiți și restul tehnologiilor?

Vă speriați de un cip, dar folosiți PC-uri. Aveți habar cate cipuri sunt înăuntrul calculatorului?

Sau cipurile din calculator sunt diferite de cele din card pentru voi? Faceți ca și cu textele religoase, alegeți numai ce vă convine/place.
Da, nici unul cu date despre mine ori tine...in rest ar fi un procesor central (CPU), un co-processor matematic (ALU), unul care contine magistrala de date, procesorul grafic si bla, bla, bla...Ce are coada vacii cu stampila prefecturii, in cazul de fata?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.12.2010, 11:08:12
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Nu cred că este vreun creștin speriat de tehnologie, ci doar de modalitatea în care este utilizată această tehnologie.

Nu e un secret pentru nimeni că odată conectat într-o rețea devii vulnerabil la orice atac al unui informatician mediu, dar'mite unul avansat. Cu atât mai mult cu cât acesta este administratorul și / sau providerul tău de internet. Administratorul nu are nevoie nici măcar de parola userului pentru a accesa contul acestuia și a fi stăpân invizibil pe el. (Asta despre internet și doar ca exemplu).

În ceea privește cardurile de sănătate, apar mai multe probleme legate de stocarea informațiilor cu privire la persona în cauză, mai ales, că unele informații implică și consecințe etice deloc de neglijat (cum ar fi prelevarea de organe, țesuturi, celule după moartea posesorului acestuia). Încăpute pe mâna unor "binevoitori" (hackeri, crackeri, poate, chiar oameni din interiorul sistemului care le-a emis etc.), nu știu dacă am avea vreo garanție că datele stocate acolo sunt utilizate întotdeauna în favoarea pacientului.
Din acest motiv, am pus anterior întrebarea: cum vom putea controla acel card, adică cum vom putea ști dacă ne-am dat sau nu acceptul pentru prelevarea de organe, țesuturi și celule după deces?


Un exemplu care, chiar dacă frizează ficțiunea, poate fi, totuși, ilustrativ: Odată ce o persoană are un accident grav (provocat sau nu) și vreo câțiva consideră că acesta nu mai are rost să trăiască conectat la aparate (vă dați seama că dintr-un umanitarism profund, unii, poate, că vor crede chiar foarte sincer asta: doar bietul om și așa este o legumă!), vor avea "disponibilitatea" să-i grăbească sfârșitul pentru a-i putea preleva organele de care are atâta nevoie o persoană sus-pusă cu acces la informații stocate pe cardul de sănătate al pacientului. E un caz extrem, dar totuși reprezintă un risc.
Pe de altă parte, cine ne oferă garanția că acceptul de a preleva sau nu organe înscris în cardul de sănătate va rămâne ca atare și va fi în siguranță? Dar, mai bine, aveți răbdare să urmăriți declarația și răspunsurile evazive date reporterilor de ministrul sănătății, dl. Cseke Attila:

http://www.gov.ro/upload/articles/11...-sanatatii.wmv

Doamne ajută!

P.S. 1. Încă o dată: nimeni nu se teme de energia nucleară, ci de bomba atomică.
2. Probabil că într-o lume în care dreptul la viață ar fi realmente respectat nu mi-aș pune astfel de probleme.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Pelerinaj in israel ianuarie 2011 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 04.11.2010 09:54:44
Sanatatea cu cardul cu cip Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 1 20.07.2010 12:15:17