Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 26.10.2010, 22:58:40
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Coralina, pentru a afla firescul, ar trebui sa neutralizezi impactul psihosocial pagan (de astazi) si sa iei in calcul invatatura crestina (pt ca asa cum minunat a spus par. Rafail Noica, ortodoxia este firea omului).
Noi NU mai stim azi ce este firescul. Copiii sunt invatati despre sex in scoala generala (cu ce scop? nu stiu). Sunt bombardati cu erotism, nu numai in reclame si filme artistice, dar chiar in desenele animate, de la varste fragede. (vezi Disney, de ex.. un f mic exemplu, ca dovezile sunt coplesitoare.. daca nu ma crezi cauta si tu pe net, si poate vrei sa afli si despre conditionari mentale la adolescenti, cum ar fi sex kitten si alte asemenea.. informatii exista cu toptanul pt curiosi.. sau macar citeste-l pe Virgiliu Gheorghe).
Apoi avem jocurile video, mancare cu adaos de hormoni (care duce la maturizare sexuala precoce) si nu in ultimul rand exemplul familiei.
(Eu era sa rup legatura cu unii membrii ai familiei care in aceeasi discutie i-au spus copilului meu ca fosta lui prietena (de joaca!) arata mai bine decat actuala (prietena de joaca!) si l-au intrebat cand da petreceri cu lumina stinsa!!! Oamenii aceia au 60 ani, iar copilul meu are 6! Acum sunt atenti ce vorbesc, dar gandirea lor straba ii duce inevitabil la gafe cu tenta sexuala!)
Anna, cred ca nu m-am exprimat eu bine. Tu spuneai ca poate e firesc ca dorinta trupeasca sa scada dupa 3 ani de casnicie iar noi ar trebui sa ne supunem acestui firesc si sa nu incercam sa reinviem pasiunea.
Prin analogie, de ce nu am urma firescul dorintei sexuale maxime din adolescenta? Si nu ma refer la adolescenta post-decembrista cu femei goale la tv si prin ziare, nu. Hormonii joaca hora in orice adolescent de pe fata pamantului, si in nord-coreanul care are cenzura maxima la mass-media, si in eschimosul care nici macar nu stie ce e ala televizor si in americanul care fura Playboy-urile de sub patul lui taica-su.

In ceea ce priveste stradaniile tale de-a-ti feri copilul de orice aluzie sexuala, trebuie sa-ti marturisesc ca am "mixed feelings".
Demersul tau este nobil in esenta lui si sper sa-ti ajute Dumnezeu sa reusesti ce ti-ai propus. Insa baiatul tau va trai intr-o lume sexualizata in care nu se va regasi in nici un fel; e ca si cum l-ai creste intr-un glob de sticla pentru a-l feri de microbi ca mai apoi sa-i "dai drumul in lume", care lume e contaminata de tot felul de bacterii si virusi. Nu stiu ce sa spun, e o chestiune f. spinoasa in opinia mea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 26.10.2010, 23:16:53
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

vorba lunga, saracia omului
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #273  
Vechi 27.10.2010, 00:10:58
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Draga OmBun, frumoasa expunerea ta, insa nu ai explicat ce anume te face sa te pozitionezi acum la cealalta extrema: de unde acceptai placerile vietii cu ceva timp in urma, acum ti se par toate impedimente in calea mantuirii.
De ce nu te-ai oprit undeva "la mijloc" - adica sa accepti, asa cum frumos spune Fani, bucuriile pe care insusi Dumnezeu le trimite in vietile noastre si sa-ti lucrezi in acelasi timp si mantuirea? De ce ai pendulat de la +infinit tocmai la -infinit (o tendinta extrem de populara printre unii ortodocsi)?
Daca ar fi fost dupa mine, nu numai ca nu m-as fi oprit, dar m-as fi dus demult la fund. Iar aici nu prea inteleg eu de ce Dumnezeu vrea sa-i ajute pe unii, iar pe altii ii lasa sa se ajute singuri. Mi-am pus de multe ori aceasta problema, de ce unii sunt nascuti sa merite, iar altii sa se piarda? Conteaza pacatul strabun? Conteaza rugaciunile cuiva pentru tine, sau gandurile lor bune?
Am auzit pe-aici pe undeva de femei in varsta care inca traiesc in patimi. Am vazut barbati la aproape 70 de ani care platesc fete de anumita categorie pentru "servicii speciale" si chiar simt nevoia sa se laude cu performantele lor. Ce se intampla cu acesti oameni? Eu cred ca Dumnezeu a vazut demult ca nu incapea nicicum in viata lor si i-a abandonat cu totul. Nu poti sa salvezi pe cel ce nu se vrea salvat, pe cel care nu regreta catusi de putin patima lui...
Am fost si eu slab in felul meu, dar nu cred ca a fost vreodata sa nu simt acea remuscare si stiam bine ca nu-i corect ce fac. Dar imi gaseam mereu motivatii si circumstante.
Deplasarea asta de la o extrema la alta, nu cred ca este condamnabila. Chiar si unele slabiciuni si pacate, Dumnezeu ni le ingaduie cu un scop. Am mai spus-o: modul cum traieste un pacatos cainta si smerenia este cu mult mai intens decat cel care isi cauta in zadar in subconstientul lui pacate grele, iar daca nu le gaseste, pare hotarat sa le inventeze.
Sunt multe de zis pe aceasta tema. Ideea este sa nu faci din viata un paradis al placerilor, fiindca vei sfarsi prin a-ti asigura un iad al chinurilor.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 27.10.2010, 07:51:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Iacata , revin dupa 8 foi de topic pt. a spune ca surprinderea mea este asisderea de mare ca si atunci cind am renuntat la aceasta tema de discutie . Nici acum nu intru pt. a continua discutia ci ca analizind cele 8 foi scurse , si despre care nu intelegeam ce sa se mai fi scris deoarece subiectul era tavalit prin toate intentiile si comentariile , am avut marea surpriza sa constat lucruri absolut surprinzatoare :
- domna Coralina este absolut neostoita in sustinerea peversiunilor sexuale . Fie ca o da pe o parte , fie ca pe alta , fie cu voce mai moale sau mai tare nu renunta a considera o virtute a face sex pervers . Motiveaza desigur in fel si fel si fel de feluri penibilitati , aduce mereu cite o noua galeata de pareri si motive dar acesta este visul vietii ei duhovnicesti perversiunea sexuala la un loc cu Hristos !
Tinind foarte aproape, tinerele emancipate , precum heaven, si scolite au descoperit in perversiuni pe D.zeu .
Inafara de faptul ca fiind asa cum se prtezinta ele si-au facut proasta faima printre ortodocsii si ortodoxele traditionale se arata a fi in stadiul in care , desi mature pt. perversiuni, nu sunt suficient de mature pt. a intelege ca nu orice din lumea aceasta este de la D.zeu si pt. D.zeu ! Dar pt. a fi educat si a trai in aceasta invatatura iti trebuie duhovnic serios care sa-ti conduca viata in Hristos !
- incepe sa se vada clar intentiile obscure ale userilor care inafara de a-si marturisi tragedia gindirii lor si promiscuitatea morala in care traiesc , insistenta si vehementa lor in a propaga perversiunile , in a le sustine, a le da un costum moral si culmea chiar duhovnicesc depaseste cu mult doar marturisirea mevinovata a unui om . Intentia sustinuta impotriva oricaror incercari de estompare sau de aratare a fetei reale a vietii in duh de catre userii seriosi in duhovnicie a fost fara isbinda, ei avind de implinit porunci straine de morala sociala si mai ales ortodoxa . Se consuma vehement fara rost, adica se irosesc deoarece in plasa lor cad tot cei care au cu Hristos o relatie reglata, limitata ! Dar misiunea lor capata contur clar, depasind cu mult ipostaza unei discutii patimase !


------------------------va continua------------------------
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.10.2010 at 07:56:53.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 27.10.2010, 09:00:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul

In ceea ce priveste stradaniile tale de-a-ti feri copilul de orice aluzie sexuala, trebuie sa-ti marturisesc ca am "mixed feelings".
Demersul tau este nobil in esenta lui si sper sa-ti ajute Dumnezeu sa reusesti ce ti-ai propus. Insa baiatul tau va trai intr-o lume sexualizata in care nu se va regasi in nici un fel; e ca si cum l-ai creste intr-un glob de sticla pentru a-l feri de microbi ca mai apoi sa-i "dai drumul in lume", care lume e contaminata de tot felul de bacterii si virusi. Nu stiu ce sa spun, e o chestiune f. spinoasa in opinia mea.
Si ori risca sa ramana niste inadaptati ori cand or sa prinda un strop de libertate or sa fie de nestapanit si cu siguranta vor face greseli mult mai mari decat cei care au trait intr-un mediu echilibrat.Nu ar fi prima data cand am vazut asta la parintii care isi tin mult prea din scurt copiii.
Nici libertatea excesiva nu este buna,pe de o parte,nici eu nu sunt de acord cu desenele de un anumit gen sau accesul nelimitat la internet si informatii din sfera sexualitatii la un copil,mai ales de varsta frageda,adaptarea asta la lumea reala a trebui facuta cu extrem de multa delicatete si in asa fel incat sa nu li se rapeasca copilaria.Insa,la pubertate si adolescenta copilul trece prin niste tranformari majore,este extrem de sensibil si daca atunci parintele in loc sa il ajute sa inteleaga ce se petrece cu el,incepe sa ii inoculeze sentimente de vina,s-ar putea sa ii creeze niste complexe cu care sa aiba de furca toata viata.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #276  
Vechi 27.10.2010, 09:09:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De acord.

Dar cand sari in alta etapa realizezi ca multe greseli puteau fi evitate.. si de aici insistenta noastra cu sfaturile.
Inteleg ca sexualitatea este un domeniu atractiv.
Dar totusi este o activitate limitata - sa zic asa.. oricum o iei, in timp te cam plictisesti si ai urmatoarele variante: variezi (picanterii sexuale, perversiuni etc), schimbi partenerul, schimbi contextul (un fel de re-investire in partea romantica).. Omul are nevoie de noutate.
Sau (o solutie optima, zic eu) pur si simplu realizezi ca sexualitatea este supra-evaluata in societatea de azi si poti linistit sa ignori/limitezi acest aspect al vietii si sa te concentrezi spre lucruri mai satisfacatoare. Si aceasta nu insemna suferinte sau frustrare sexuala sau alte aberatii ce am citit.

Ma gandesc ca mai ales in situatia in care nu ai copii (sau ai unul-doi facuti cu spaima din presiune sociala- ca asa trebuie si nu mai vrei altii).. in timp sexualitatea nu poate umple golul creat de lipsa copiilor (pt ca aceasta este finalitatea iubirii trupesti: copiii). Si iaca asa ti se pare ca nu faci cat trebuie, sau nu faci ce trebuie.. compari trairea voluptoasa cu un ideal fantezist despre care ai aflat in media sau in carti etc.. Daca omul ar intelege ca nu conteaza, dar chiar nu conteaza.. ar fi mai liber in gandire, cred eu.
Sigur ca sexualitatea este supraevaluata in ziua de azi.
Dar solutia nu este cealalta extrema, subevaluarea si renuntarea - nu pentru toata lumea, in orice caz.
Daca dorinta dispare natural, foarte bine.
Dar daca nu dispare?

Cred ca depinde foarte mult de fiecare cuplu. Sexualitatea reflecta viata omului si a cuplului pe celelalte planuri.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #277  
Vechi 27.10.2010, 09:23:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
- domna Coralina este absolut neostoita in sustinerea peversiunilor sexuale . Fie ca o da pe o parte , fie ca pe alta , fie cu voce mai moale sau mai tare nu renunta a considera o virtute a face sex pervers . Motiveaza desigur in fel si fel si fel de feluri penibilitati , aduce mereu cite o noua galeata de pareri si motive dar acesta este visul vietii ei duhovnicesti perversiunea sexuala la un loc cu Hristos !
Asta-i culmea! Unde a aparat Coralina perversiunea sexuala?
Te rog da citatul!
Discutia a deviat de la subiectul initial, uita-te mai atent.
Este vorba de cat de importanta ar trebui sa fie sexualitatea pentru un cuplu casatorit.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 27.10.2010 at 09:35:37.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 27.10.2010, 09:47:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Post

Recomand tuturor cartea Un singur trup de Michel Laroche,
se gaseste pe scribd,
http://www.scribd.com/doc/40166380/1...ica-a-Cuplului
Capitolul despre sexualitatea cuplului mie mi se pare ca spune foarte bine ce este de spus despre discutia noastra (cea din urma).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 27.10.2010 at 09:50:09.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 27.10.2010, 11:54:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Recomand tuturor cartea Un singur trup de Michel Laroche,
se gaseste pe scribd,
http://www.scribd.com/doc/40166380/1...ica-a-Cuplului
Capitolul despre sexualitatea cuplului mie mi se pare ca spune foarte bine ce este de spus despre discutia noastra (cea din urma).
Multumim pentru recomandare,Fani!
Am "rasfoit" putin cartea virtuala,nu pot spune ca sunt in asentiment cu toate spusele autorului,probabil dupa ce voi aprofunda imi voi putea face o parere mai concreta,insa un lucru chiar mi-a atras atentia si mi s-a parut tare frumos:

Citat:
"Ajuta-mi Doamne si arata-mi-l pe sotul -sau sotia mea-pe care mi l-ai dat asa cum Tu insuti il vezi!"
Superb,ce pot sa spun mai mult...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #280  
Vechi 27.10.2010, 12:49:47
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
...
- domna Coralina este absolut neostoita in sustinerea peversiunilor sexuale . Fie ca o da pe o parte , fie ca pe alta , fie cu voce mai moale sau mai tare nu renunta a considera o virtute a face sex pervers . Motiveaza desigur in fel si fel si fel de feluri penibilitati , aduce mereu cite o noua galeata de pareri si motive dar acesta este visul vietii ei duhovnicesti perversiunea sexuala la un loc cu Hristos !

------------------------va continua------------------------
Domnule draga, topicul asta este demult "offtopic", daca ti-ai fi dat stradania sa fi citit ultimele 15 pagini cu atentie, ai fi realizat cu usurinta acest lucru.
Obsesia dumitale a ramas insa lipita de perversiunile sexuale precum marca de scrisoare, iar cea mai multa judecata de aproapele (fie el si virtual) pe centimetru patrat de postare nu mi-a fost dat sa vad la altcineva decat la dvs, domnule Zaharia, mare aparator al ortodoxiei pe acest forum!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12