Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2010, 23:01:21
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Se poate semna Marturisirea de credinta si de catre mireni?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.11.2010, 23:09:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Se poate semna de catre oricine se crede mai ortodox decat altul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.11.2010, 23:42:22
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Se poate semna Marturisirea de credinta si de catre mireni?
Da, se poate semna de către mirenii ce sunt împotriva ereziei ecumeniste.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.11.2010, 23:45:08
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Se poate semna de catre oricine se crede mai ortodox decat altul.
Sfântul Cleopa Ilie era mai ortodox decât noi toți și era puternic împotriva ecumenismului. Noi de ce să nu fim ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.11.2010, 23:55:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sfântul Cleopa Ilie era mai ortodox decât noi toți și era puternic împotriva ecumenismului. Noi de ce să nu fim ?
Parintele Cleopa nu era mai ortodox ca noi,era doar ortodox si atat.
Eu consider ca atunci cand vom fi si noi ortodocsi,vom putea lua la palme toti sectarii si ecumenistii .Dar pana atunci,sa incepem cu lucrurile smerite !
Ca cel mai mare dusman al ortodoxiei pentru noi,sunt chiar pacatele noastre .
De as ramane ultimul ortodox din aceasta lume,si toti ar rataci de la dreapta credinta,nu as avea nici o problema.
Dar daca eu as rataci in pacate,si as fi departe de ortodoxie,atunci cu adevarat am o mare problema.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2010, 00:10:15
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Parintele Cleopa nu era mai ortodox ca noi,era doar ortodox si atat.
Eu consider ca atunci cand vom fi si noi ortodocsi,vom putea lua la palme toti sectarii si ecumenistii .Dar pana atunci,sa incepem cu lucrurile smerite !
Ca cel mai mare dusman al ortodoxiei pentru noi,sunt chiar pacatele noastre .
De as ramane ultimul ortodox din aceasta lume,si toti ar rataci de la dreapta credinta,nu as avea nici o problema.
Dar daca eu as rataci in pacate,si as fi departe de ortodoxie,atunci cu adevarat am o mare problema.
Orice creștin ortodox, indiferent cât de păcătos este el, are obligația să-și apere credința de atacurile vrăjmașului. Ecumenismul este cel mai grav atac asupra Ortodoxiei. Dacă stăm muți și nu luăm atitudine împotriva lui, el se va extinde ca un cancer și va duce mulți spre rătăcire, foarte mulți.

Dacă tăcem în fața ecumenismului înseamnă că vom tăcea și în fața tuturor celorlalte atacuri, acesta va reprezenta compromisul cel din urmă, clara dovadă că nouă nu ne pasă de puritatea credinței pe care ar trebui să o păstrăm și să o prețuim indiferent de consecințele lumești.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2010, 00:33:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Orice creștin ortodox, indiferent cât de păcătos este el, are obligația să-și apere credința de atacurile vrăjmașului. Ecumenismul este cel mai grav atac asupra Ortodoxiei. Dacă stăm muți și nu luăm atitudine împotriva lui, el se va extinde ca un cancer și va duce mulți spre rătăcire, foarte mulți.

Dacă tăcem în fața ecumenismului înseamnă că vom tăcea și în fața tuturor celorlalte atacuri, acesta va reprezenta compromisul cel din urmă, clara dovadă că nouă nu ne pasă de puritatea credinței pe care ar trebui să o păstrăm și să o prețuim indiferent de consecințele lumești.
Ecumenismul este un dusman fals.El abate atentia credinciosilor de la lupta cu sine ,indreptandu-le atentia asupra a ceva exterior. Ca si cum raul e undeva in afara,si noi am rezolvat tot restul problemelor noastre
Cea mai periculoasa e amploarea care i se da. Esti pro sau contra,esti ecumenist sau anti-ecumenist ? Orice tara are nevoie de zce mii de ostasi de o suta de mii.Dar daca toata tara se umple de ostasi,nu incep ei sa se impuste intre ei? "Tu esti ecumenist' 'Ba tu esti anti !"
Lupta aceasta ne face sa fim cu ochii atintiti asupra celorlalti,care ce a zis si ce a facut,uitand ca vom raspunde in primul rand de mantuirea noastra.
Ideea e buna,sa aparam Ortodoxia de orice ingerinte,dar iniante de a o apara,trebuie sa o practicam. Cati dintre noi sunt cu adevarat ortodocsi?Cati pun in centrul vietii lor lupta pentru desavarsire si sfintenie? Ortodoxia nu e o simpla optiune,ci o practica indelungata.
Care dintre cei acuzati de ecumenism ar renunta la adevar,dupa ce l-au cunoscut odata?
Oare nu sunt prea pripite acuzatiile ce li se aduc ? Si de cand judeca omul pe om?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2010, 00:41:41
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ecumenismul este un dusman fals.El abate atentia credinciosilor de la lupta cu sine ,indreptandu-le atentia asupra a ceva exterior. Ca si cum raul e undeva in afara,si noi am rezolvat tot restul problemelor noastre
Cea mai periculoasa e amploarea care i se da. Esti pro sau contra,esti ecumenist sau anti-ecumenist ? Orice tara are nevoie de zce mii de ostasi de o suta de mii.Dar daca toata tara se umple de ostasi,nu incep ei sa se impuste intre ei? "Tu esti ecumenist' 'Ba tu esti anti !"
Lupta aceasta ne face sa fim cu ochii atintiti asupra celorlalti,care ce a zis si ce a facut,uitand ca vom raspunde in primul rand de mantuirea noastra.
Ideea e buna,sa aparam Ortodoxia de orice ingerinte,dar iniante de a o apara,trebuie sa o practicam. Cati dintre noi sunt cu adevarat ortodocsi?Cati pun in centrul vietii lor lupta pentru desavarsire si sfintenie? Ortodoxia nu e o simpla optiune,ci o practica indelungata.
Care dintre cei acuzati de ecumenism ar renunta la adevar,dupa ce l-au cunoscut odata?
Oare nu sunt prea pripite acuzatiile ce li se aduc ? Si de cand judeca omul pe om?
Foarte adevarat ce spui tu,Iustin,in loc sa fim cu "ochii atintiti asupra celorlalti" mai bine am fi "cu ochii atintiti"asupra noastra
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2010, 00:41:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De când judecă omul pe om ?

De când e lumea asta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.11.2010, 01:02:03
paradosis paradosis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
eee, n-am inteles!
Din nou,... ce esti tu ca profesie??? :)))

Iar expresia placuta voua "direct" din Biblie: “Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine” este un adaos convenabil strecurata "din greseala" ulterior ca sa pice manusa pentru listatii de mai sus.

Altfel, ar fi in TOTALA contradictie cu "lasati pe copii sa vina la mine, ca acelor ca ei este imparatia cerurilor"(si cu multe alte citate si PILDE)...si vorba aia, aceia erau COPII PAGINI! ! !nebotezati, fara nici un habar despre HRISTOS, puradei ai paginilor musulmani(de exemplu), budisti, hinduisti, si mai stiu eu ce ...-isti.

Asa ca sa avem pardon, iar aici nu numai tu vorbesti!
Tu cred ca nu pricepi un lucru! Asta este un un forum de discutii ortodoxe. De aceea, putin ma intereseaza convingerile tale infantile, pagine si ateiste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Cum si cind ne impotrivim ecumenismului dmb Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 35 07.04.2009 11:33:46