Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Bibliile eretice, sectante și Cornilescu trebuiesc arse.
Da 34 50,00%
Nu 29 42,65%
Nu știu 5 7,35%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.01.2011, 12:21:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si iti dau dreptate. Dar daca te afli printre straini si amintirea Tatalui este doar ceea ce vezi in tine, educatia care ai primit-o de la el, si vrei sa-ti regasesti Tatal, vei merge orbeste est sau vest asa la nimereala? Te increzi numai in simturile tale? Eu cred ca nu, vei intreba omenii, si vei lua in considerarea indicatiile date de cei care iti dovedesc ca iti cunosc Tatal. Asta sunt pentru noi Sfintii Parinti.

Sunt de acord cu ce spui tu, insa asta este valabil pentru fiii risipitori [:)], care L-au parasit pe Dumnezeu si au ales caile lumii. Cand fiul se intoarce in casa [Biserica] Tatalui nu mai are nevoie de intermediari.
"Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu, " Efes 2: 19

Deci, fiul intors acasa are aceleasi drepturi si privilegii ca si sfintii, caci locuieste impreuna cu tatal si poate sa-l auda.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
In ce priveste arderea cartilor, masura este cam aceeasi: daca cartile nu corespund cu invatatura dupa care Sfintii au ajuns la Dumnezeu, invatatura pe care ei ne-o recomanda, e mai bine sa fi precaut si sa te scapi de acele carti.
Sunt carti care corespund cu invatatura BO 95% , iar 5% nu corespund. Cum facem? Decupam? :)


Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Acei altii oameni erau oamenii biserici care s-au rugat Duhului Sfant sa-i lumineze! Daca vrei sa vezi ce vei face in viata e normal sa te rogi Domnului ( si sfintilor Lui) dar e normal sa intreb si pe mai marii tai(parinti preoti invatatori). La inceput a fost o biserica si cand luau niste hotarari de credinta alcatuiau un sinod. Cand papa nu a mai tinut cont de sinoade s-a declarat infailibil! Dar si protestantii au devenit infailibili cand au inceput sa interpreteze biblia netinand cont de oamenii bisericii! Pai eu daca vreau sa ma fac pictor si imi spune invatatorul, preotul si poate chiar si parintii(care sunt subiectivi fata de copii) ca sunt antitalent eu ce fac? Mai eu s cel mai tare (din parcare :) ) si tot pictor ma fac... Deci cand hotaram pe ce cale sa o luam ne rugam Domnului, Sfintilor sai, oamenilor care conduc biserica, parintilor(care pot sa spuna ca nu au o situatie materiala in care sa ma sprijine pt cea ce fac)
P.S stiu o persoana care s-a rugat Domnului si a zis asa: arata-mi doamne la ce facultate sa ma duc care e mai buna. Dupa ani si-a dat seama ca facultatea la care s-a dus nu i-a folosit cu nimic pe cand cealalta iar fi adus mult mai multe. De atunci a devenit ateu ! Dar despre asta e nult de vorbit. Se ducea acesta regulat la biserica? Nu prea..P.S 2 Mai stiu o persoana si mai amuzanta. Cand nu si-a gasit servici s-a dus la biserica x ortodoxa. Pac servici. A ramas fara servici iar s-a dus la biserica x (unde se face maslu) pac alt servici mai bun! Pac pac se duce numai cand are nevoie!
Aceasta este o varianta: sa ne rugam lui Dumnezeu si El ne va raspunde prin oamenii Lui. Numai sa fim siguri ca ne rugam, caci si cel rau poate vorbi prin oameni, cum s-a intamplat cu Sf Ap Petru.

Cat despre acele persoane, sunt multe de discutat: daca intr-adevar acea facultate ii aducea mai multe sau era doar o impresie, daca acel om nu s-a departat de Dumnezeu in timp si asta l-a facut sa piarda binecuvantarea, daca a fost o incercare pentru el si nu a trecut-o, daca, pur si simplu, nu a asteptat raspunsul lui Dumnezeu si a actionat de capul lui...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 21.01.2011 at 12:26:53.
  #22  
Vechi 21.01.2011, 12:36:52
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu, " Efes 2: 19
Presupun ca ai citit si versetul imediat urmator. :)

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci, fiul intors acasa are aceleasi drepturi si privilegii ca si sfintii, caci locuieste impreuna cu tatal si poate sa-l auda.
Din nou iti dau dreptate insa si de data aceasta cu intrebare - dar cand sti ca esti acasa? Eu ma voi simti acasa cand imi voi vedea Tatal, ca de fapt pe el il cautam.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt carti care corespund cu invatatura BO 95% , iar 5% nu corespund. Cum facem? Decupam? :)
Depinde ce intelegem prin 95% corespunde - calitate sau cantitate.
Daca 95% din pagini neinvata sa iubim pe celd e langa noi, sa ne jertfim chiar si viata pentru el, si altele asemenea, iar ultima propozitie spune - "Iisus Hristos nu este Dumnezeu" eu voi arunca cartea respectiva.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #23  
Vechi 21.01.2011, 12:51:05
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Doamna e axata pe o idee si nu poate sa gandeasca din celalalt punct de vedere.
Caci si cel rau poate vorbi prin oameni, cum s-a intamplat cu Sf Ap Petru....Unde scrie asa ceva in biblie?
Din punctul meu de vedere(si cred ca al bisericii) o biblie primita cadou protestanta daca nu o refuzam din prima nu trebuie arsa deoarece are Cuvantul Domnului in ea ci dusa la preot! Cat despre greselile care mai apar in cartile ortodoxe ele sunt nesimnificative si nu opresc pe credincios de la mantuire!
Intelegeti doamna ca multi se roaga Domnului si cred ca fac lucrarea lui. Unii (asa cum ne profeteste si biblia ) au ajuns sa si omoare in numele Lui! Am o intrebare. Dumneavoastra faceti fapte bune?

Last edited by bairstow; 21.01.2011 at 12:53:45.
  #24  
Vechi 21.01.2011, 12:54:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Presupun ca ai citit si versetul imediat urmator. :)
Da, l-am citit. Apostoli si proorocii au pus temelia, noi insa inaltam zidurile. :)

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Din nou iti dau dreptate insa si de data aceasta cu intrebare - dar cand sti ca esti acasa? Eu ma voi simti acasa cand imi voi vedea Tatal, ca de fapt pe el il cautam.
Pai, sa vedeem ce spune Sf Ap Pavel:
" Voi sunteti impreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu"
Este folosit timpul prezent : "acum sunteti". Cui vorbea Pavel? Bisericii. Iar Dumnezeu poate fi vazut zilnic cu ochii credintei, cu aceiasi ochi cu care Il vom vedea si in cer, decat ca nu ne vor mai impiedica cei fizici cu amagirile lor.

De ce nu Il vezi pe Dumnezeu? Eu cred ca Il vezi, altfel nu L-ai mai urma. Ai vazut ca e bun , frumos si sfant si vrei sa mergi dupa El. Numai ca nu constientizezi ca e zilnic langa tine si iti vorbeste si confunzi vocea Lui cu gandurile tale. Si de aceea nici nu ai curajul sa-L intrebi ceva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #25  
Vechi 21.01.2011, 12:58:44
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Caci si cel rau poate vorbi prin oameni, cum s-a intamplat cu Sf Ap Petru....Unde scrie asa ceva in biblie?
"Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor."

Matei 16:23

Ai zis ca nu te superi usor. De data aceasta nici macar nu am incercat sa te supar, e doar o discutie. Deci, relaxeaza-te, nu te ataca nimeni. Si daca te intereseaza mai multe despre persoana mea [caci vad ca intrebarile personale continua] scrie-mi un PM.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #26  
Vechi 21.01.2011, 13:13:18
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De ce nu Il vezi pe Dumnezeu? Eu cred ca Il vezi, altfel nu L-ai mai urma. Ai vazut ca e bun , frumos si sfant si vrei sa mergi dupa El. Numai ca nu constientizezi ca e zilnic langa tine si iti vorbeste si confunzi vocea Lui cu gandurile tale. Si de aceea nici nu ai curajul sa-L intrebi ceva.
Il urmez nu pentru ca-L vad, ci pentru ca-L simt, pentru ca vad indiciile ce mi le-a lasat sa-L gasesc. Iar aceste indicii le interpretez asa cum ma invata cei ce care au reusit. Si unul din ei spunea:

"pacatul meu inaintea Ta este pururea" iar altul "tine mintea in iad si nu deznadajdui".
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #27  
Vechi 21.01.2011, 13:32:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Fiecare sa faca asemenea faptelor Tatalui Sau sau taticului sau.
Daca Tatal Sau este desavarsit sa faca tot asa, daca taticul sau
este fochist, la fel. De la a arde Biblii pana la a frige oameni...
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #28  
Vechi 21.01.2011, 13:35:53
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Acum fac si eu ca Dumitru, daca primesc o statuie, ca nu e icoana, care o infatiseaza pe Fecioara Maria (sunt din alea cu fosfor), ce sa fac cu ea?
Dacă e cadou de la un eretic nu ai voie să primești. Dacă totuși dai de una sau primești cadou de la un ortodox... ce să faci, o lași în pace, nu-i nici sfântă, nici blestemată, doar o statuetă simplă, nu-i motiv de sminteală. Lumea dacă se uită la ea nu o ia pe căi greșite, nu influențează cu nimic așa cum ar putea să influențeze o biblie sectantă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #29  
Vechi 21.01.2011, 13:46:08
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Doamna eviti intrebarile si nu am chef sa imi pierd timpul. daca dai acel pasaj din Efeseni sa inteleg ca acei locuitori nu mai pot pacatui? Voi(nu tu ca iei foc daca vorbesc espre tine) nu mai aveti pacate si deja sunteti mantuiti?
P.S am incercat sa imi explic mereu dogma protestanta. Pustan zicea ca s-a lasat de fumat (?) rugandu-l pe Dumnezeu sa lucreze in el. Dar vrea Dumnezeu sa ne posedeze? Si apoi de ce au ei idei diferite si mai si pacatuiesc ?

Last edited by bairstow; 21.01.2011 at 13:49:09.
  #30  
Vechi 21.01.2011, 13:46:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Il urmez nu pentru ca-L vad, ci pentru ca-L simt, pentru ca vad indiciile ce mi le-a lasat sa-L gasesc. Iar aceste indicii le interpretez asa cum ma invata cei ce care au reusit. Si unul din ei spunea:

"pacatul meu inaintea Ta este pururea" iar altul "tine mintea in iad si nu deznadajdui".
Foarte frumos. Si nici eu nu ma refeream la a-L vedea pe Dumnezeu cu ochii fizici, ci cu cei duhovnicesti; un simt care se dezvolta numai pentru cei ce se obisnuiesc sa comunice cu Dumnezeu in rugaciune. Deci, e ok si exprimarea "Il simt".

Insa, atunci cand te hotarasti sa te feresti de pacat, nu faci decat sa asculti vocea Duhului Sfant pe care L-a pus in tine si care te indeamna sa nu mai pacatuiesti. Atunci cand, de exemplu, vrei sa treci pe un pod de care nu stii ca e rupt, si te razgandesti in ultima clipa, fara sa stii de ce, e pentru ca ai ascultata indemnul Tatalui tau, care ti-a spus sa o iei prin alta parte. Si sunt sigura ca, privind inapoi in viata ta, vei gasi multe situatii de acest gen.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35