Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 00:22:29
madalina88 madalina88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 1
Question semnificatii vise

buna ziua. Ce se intampla daca tatal unui amic de al meu e mort de 10 zile, si el l-a visat? Tatal sau era paralizat, in scaun cu rotile, si in vis i a aparut stand in picioare????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2010, 04:09:35
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu este de rau in orice caz, poate insemna dupa opnia mea ca este bine acolo unde este si nu mai sufera, ...visele au si ele semnificatiile lor si vin ca niste mesaje ptr cine stie sa le descifreze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2010, 07:15:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalina88 Vezi mesajul
buna ziua. Ce se intampla daca tatal unui amic de al meu e mort de 10 zile, si el l-a visat? Tatal sau era paralizat, in scaun cu rotile, si in vis i a aparut stand in picioare????
Pai trupul sau era invalid,nu si spiritul.Se spune ca sufletul celui mort nu pleaca imediat acolo unde ii este harazit de Cel de Sus,ci mai ramane o perioada de 40 de zile.
In acest rastimp sunt cunoscute destule cazuri de aparitii si vise prin care,cei care au plecat dintre noi probabil isi doresc sa isi ia ramas bun si sa stim ca sunt bine,ca nu totul se incheie cu moartea fizica,ci,dimpotriva,dincolo incepe o noua viata.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 07:28:49
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Ar fi mai bine daca am observa aceste vise fara sa ne preocupam de ele atat de mult. Tineti minte totusi ca foarte putine vise sunt de la Dumnezeu. Cele mai mult sunt de la vrajmas si ne poate ispiti daca persistam prea mult in practica asta a interpretarii viselor.

In plus, Biserica Ortodoxa are ca regula de aur: "Sa nu crezi in vise si vedenii".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2010, 16:38:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalina88 Vezi mesajul
buna ziua. Ce se intampla daca tatal unui amic de al meu e mort de 10 zile, si el l-a visat? Tatal sau era paralizat, in scaun cu rotile, si in vis i a aparut stand in picioare????
Pai in viata viitoare toate infirmitatile oamenilor nu mai exista... asa ca nu este un lucru extraordinar acest vis. "Semnificatie?!" Da, ar fi : amicul tau sa nu-si uite tatal si sa faca milostenie, rugaciuni si sa plateasca Sfinte Liturghii pentru iertarea pacatelor , si asezarea sufletului cu dreptii!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2011, 12:16:55
ioana.deea ioana.deea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2011
Mesaje: 5
Lightbulb visul meu

buna.cine mi-ar putea si mie explica oare ce inseamna un vis...?mereu ma visez cu tatal meu care din pacate nu mai este printre noi de 4 ani.ma visez cu el ca se intoarce mereu si ca de fapt nici nu era mort.dar niciodata nu vorbeste cu mine,aseara de exemplu tot asa m-am visat dar aseara m-a imbratisat.i-am zis ca ma mut cu el.nu mi-a zis nimic dar mi-a dat de inteles ca nu se poate......oare ce inseamna visul meu???(aa si inca ceva, aseara cand m-am pus in pat am stins veioza din dormitor, si azi dimineata am gasit-o aprinsa...oare au vreo legatura???)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2011, 12:18:22
ioana.deea ioana.deea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2011
Mesaje: 5
Lightbulb raspuns

va rog sa imi raspunda cineva....e de bne sau e de rau?sau poate nu ar trebui sa ma ocup cu asa ceva....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2011, 12:34:14
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.deea Vezi mesajul
buna.cine mi-ar putea si mie explica oare ce inseamna un vis...?mereu ma visez cu tatal meu care din pacate nu mai este printre noi de 4 ani.ma visez cu el ca se intoarce mereu si ca de fapt nici nu era mort.dar niciodata nu vorbeste cu mine,aseara de exemplu tot asa m-am visat dar aseara m-a imbratisat.i-am zis ca ma mut cu el.nu mi-a zis nimic dar mi-a dat de inteles ca nu se poate......oare ce inseamna visul meu???(aa si inca ceva, aseara cand m-am pus in pat am stins veioza din dormitor, si azi dimineata am gasit-o aprinsa...oare au vreo legatura???)
cne stie, poate prin somn ai aprins-o si nu iti aduci aminte.... mortii nu aprind veioze iti zic sigur.... cat despre vis, absolut de fiecare data cand iti visezi tatal sa dai ceva de pomana, de asemenea poti sa ii mai faci cate o slujba la biserica, sa te duci la el la mormant, mai ii aprinzi o lumanare, ii mai pui un pomelnic .... altceva nu prea ai ce face ...

eu asa fac ... si eu patesc exact la fel, o visez pe mama care a murit anu trecut si ba vorbesc cu ea, ba imi zice ca de fapt ea nu a murit, de fapt ea s-a ascuns ... poate e si subconstientul nostru , sau poate ne este greu sa acceptam ca a murit, sau ne este dor de persoanele care nu mai sunt printre noi ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2011, 12:37:54
ioana.deea ioana.deea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2011
Mesaje: 5
Lightbulb mulumesc

iti multumesc pentru sfat:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2011, 23:04:33
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Eu visez periodic ca totul este negru in jurul meu,vreau sa strig dupa ajutor dar sunt muta!Si mereu vreau sa o strig pe mama mea.Din moment ce se repeta nu cred ca este un simplu vis nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatii icoanele Maicii Domnului mela me Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 22.07.2013 15:41:00
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37