Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2010, 13:07:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doar o rugaciune!

Iata ca am ajuns clipa in care sa va cer ajutorul si pentru cineva drag din familie, este vorba de sora mea CORNELIA, 54 ani, care saptamana trecuta a depistat existenta unui ganglion la san. Dupa analizele de rutina, ieri seara am primit diagnosticul de tumora maligna. Luni , 23 aug.2010 va intra in operatie. Va rog din tot sufletul pomeniti-o in rugaciunile voastre!
Prietena mea din copilarie face azi a doua sedinta de citostatice, e operata tot la san,se simte rau, va rog pomeniti-o si pe ea : STELUTA.
Le admir pe amandoua ca sunt puternice, cu mari sperante ca se vor face bine, nu-si pierd nadejdea ca bunul Dumnezeu le va ajuta, doar ca eu sunt tare, tare deprimata, trista, fara vlaga. Simt ca nu mai rezist sa aud in fiecare clipa ca cineva este bolnav . Iertati-ma!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2010, 14:10:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Doamne ajuta!

Draga Icamilin, vezi ca avem multe de invatat de la cei aflati in suferinta?

Sa nu deznadajduim!

Dumnezeu, Maica Domnului , Ingerii si Toti Sintii sa le ocroteasca si sa le mantuiasca! Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2010, 15:45:42
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Domnul Iisus Hristos sa le miluiasca pe surorile Cornelia si Steluta aflate in grea suferinta!
Maicuta Domnului cu ale ei sfinte rugaciuni sa le ajute!
Sanatate, credinta si nadejde in Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2010, 17:11:16
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Draga mea mama Ica

Te rog ridica fruntea sus,stiu ca durerea e imensa,la tine mama si la fiecare din noi cand stim ca cineva este bolnav,fie din familia noastra,fie un frate sau sora de aici de pe forum sau cineva din viata lor sau din juru nostru al tuturor,dar te rog sa nu uiti ca NU ESTI SINGURA,noi toti ne vom ruga pentru sora ta Cornelia si pentru Steluta ,de asta sant sigura,asa cum si tu maicuta draga te-ai rugat si te rogi pentru fiecare din noi.
Tu sti foarte bine ca rugaciunea tuturor uniti are mare putere si ajuta enorm.
Esti tare,esti puternica ,dar acum o clipa tie sufletul inourat,sant insa sigura ca va iesi iar soarele pe fata ta si in sufletul tau.
Doamne ajuta ,maicuta draga!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2010, 18:56:03
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Pentru Cornelia si Steluta,

Doamne Iisuse Hristoase, Cela ce odinioara la scaldatoarea Videzda ai vindecat cu puterea Ta pe slabanogul care zacea de treizeci si opt de ani, in boala fiind si intalnindu-l apoi in biserica , i-ai zis :"Iata te-ai facut sanatos, de acum sa nu mai gresesti, ca sa nu-ti fie tie si mai rau".Cel ce pe sluga sutasului si pe fiica Cananeencei, numai cu cuvantul, pentru credinta lor, i-ai vindecat, Insusi intru tot milostivule Stapane, insufla si roabelor Tale, Cornelia si Steluta, aceeasi putere de credinta, ca sa preamareasca puterea si dumnezeirea Ta !Iarta-le, Bunule Doamne, pacatele lor stiute si nestiute , ridica-le din patul durerii , vointa lor o intareste, ca sa umble numai intru poruncile Tale si de greseli sa se fereasca.Ca Tu esti doctorul sufletelor si al trupurilor noastre ale tuturor, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam, impreuna si celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau duh, acum si pururea si in vecii vecilor .Amin.
Ica draga, cu tot sufletul sunt alaturi de tine in incercarile prin care treci pentru, sora Cornelia si prietena ta, Steluta.
Maica Sfanta, cu rugaciunile catre Fiul lui Dumnezeu, Hristos Domnul, sa va ocroteasca!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2010, 19:00:10
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Dumnezeu sa o ajute. sa nu-ti pierzi nadejdea orice s-ar intampla. Dumnezeu stie ce face. voia lui nu o poate schimba nimeni.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2010, 20:04:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea prietenă Viorica
Ridică fruntea sus căci sus este Domnul care ascultă rugăciunile noastre și care ne iubește.Toate acestea sunt încercări trimise pentru a ne întări.Sigur că e greu atunci când cineva foarte apropiat este în suferință.Am avut și eu o situație de felul acesta în familie acum doi ani.M-am rugat fără încetare așa cum pentru mine nu m-am rugat nicodată și Dumnezeu mi-a auzit rugăciunile.
Să se spovedească și să se împărtășească și cum o fi voia lui Dumnezeu.

Ajută Doamne roabelor tale care sunt în suferință trupescă și sufletească să capete vindecare și iertare de păcate iar suferința pe care le-ai dat-o să fie spre câștigarea vieții veșnice acum și pururea și-n vecii vecilor AMIN
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2010, 21:11:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doamna Ica, dragă soră !

Știu foarte bine pe propia-mi piele ce-i suferința, boala, durerea și mai mult decât atât ! Te rog mult să nu disperi și mai ales să nu deznădăjduiești în nici un fel. Ți-o spun deschis , direct : există pentru toți o clipă a sfârșitului din astă lume, o clipă a despărțirii , indiferent care este voia noastră și indiferent de dorința de a prelungi clipa despărțirii . Totul în astă lume are un început și un sfârșit ! Partea cea mai bună și cea mai frumoasă, de pot spune astfel, este că acest sfârșit reprezintă adevăratul început , întâlnirea noastră cu Hristos , credința noastră pusă în fața Adevărului . Înseamnă risipirea durerii , a lipsurilor de orice fel, a vrăjmășiei , a minciunii , a urii , înseamnă un nou început făr de sfârșit ! Dragă Ica , fruntea sus, căci El nu-și trădează adevărații prieteni ! El ne veghează , ne iubește și toate le face spre binele nostru după pronia sa Dumnezeiască . Multă nădejde , suflet bun !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2010, 21:46:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Preaputernice și slăvite Doamne Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit în lume să tămăduiești neputințele oamenilor, Care nu ai venit să chemi la pocăință pe cei drepți, ci pe cei păcătoși, și ai primit moarte pe cruce pentru mântuirea noastră! Din adâncul inimii Te rog să primești smerita mea nevoință și această mică rugăciune a mea pentru cel încercat de boală!
Mântuiește-l, Doamne, precum știi, ca un bun și iubitor de oameni, și rânduiește Tu toate spre folosul său. Că noi neputincioși suntem și nu îl putem ajuta dacă nu ne vei lumina cu harul Tău.
De e voia Ta, îl poți pedepsi precum se cade pentru păcatele sale, tămăduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar căzând înaintea Ta Te rog, îndură-te de robul Tău, potolește-i fierbințeala, alină-i suferința, ridică-l din patul durerii.
Să îi fie această încercare prin care trece spre îndreptarea vieții, spre început bun mântuirii și spre iertarea păcatelor.
Și dacă îi e de folos să ducă mai departe crucea bolii, fie, Doamne, după voia Ta, nu după voia noastră. Dăruiește-i lui răbdare și liniște, alungând de la el toată frica și toată deznădejdea, ca să nu fie îngenuncheat de durere și să cârtească sau să cadă în patima mâniei.
Ajută-l, Iubitorule de oameni, ca văzând el mila Ta să cadă la picioarele Tale cu lacrimi de pocăință și de mulțumire, ca să se învrednicească să audă glasul Tău cel sfânt: „Iertate îți sunt păcatele!” Amin.

Cu tot sufletul, rostesc aceasta rugaciune pentru toti cei ce au nevoie de insanatosire grabnica.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2010, 22:27:42
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Doamne ajuta !

Draga Ica ,

aceasta boala poate fi invinsa , greu , cu multa suferinta dar se poate.
eu sunt exemplul ca se poate.
Te rog , incearca sa nu fi trista ..sora ta va simti si nu-i foloseste deloc sa vada deznadejde. E tanara si organimul ei va lupta cu boala .
Puneti-va toata nadejdea in Domnul si totul va fi bine.

Doamne , vindeca prin mila si iubirea Ta .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
Doar o intrebare, va rog! Maximovici Generalitati 0 05.06.2008 11:21:08
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00
Doar curioasa Glamorous_witch Generalitati 9 04.12.2007 20:43:01
doar cununie? Z.Lidia Nunta 11 12.10.2007 17:37:34