Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 03.11.2020, 23:22:44
sergiu8 sergiu8 is offline
Member

Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Implicit De ce nu ne putem bucura de botez la maturitate?

Nu stiu daca s-a mai discutat...

Am fost botezat când eram bebeluș.
Doresc să mă bucur de botez.Am văzut cazuri de oameni botezați la 40 de ani.
Câtă bucurie aveau!

Eu nu îmi amintesc absolut nimic. E ca si când nu s-ar fi făcut.
Am înțeles rațiunile pentru care Biserica botează când ești bebeluș, dar nu s-ar mai putea relua la maturitate? Ca o reactualizare. Ca să simtă și credinciosul bucuria botezului.Sau măcar o parte din ritualuri?

Va spun sincer că de multe ori mă gândesc să mă botez la unul din cultele neo-protestante,doar pentru a mă împărtăși de bucuria de a fi conștient la botez.Dar nu vreau să părăsesc sub nici un chip credința ortodoxă.

Știu că botezul se reactualizează prin spovedanie, dar nu e același lucru...

În plus, cultele neo-protestante promit mântuirea în urma botezului.Mai exact siguranța mântuirii. Prin credinta.În ortodoxie mântuirea este incertă până la moarte și e mult mai mult condiționată de fapte decât de credință. Desi credința fără fapte e moartă. Cine are cu adevărat credință va avea si faptele credinței.În ortodoxie trăiești toată viața cu frica că poți rata mântuirea,ce poate duce la o depresie care pe timp lung numai benefică nu este.

Deci, de ce nu ne putem bucura de ritualul botezului?
Îmi cer iertare dacă s-a mai discutat!
Reply With Quote
Vechi 04.11.2020, 06:02:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai discutat...

Am fost botezat când eram bebeluș.
Câtă bucurie aveau!

Eu nu îmi amintesc absolut nimic. E ca si când nu s-ar fi făcut.
Am înțeles rațiunile pentru care Biserica botează când ești bebeluș, dar nu s-ar mai putea relua la maturitate? Ca o reactualizare. Ca să simtă și credinciosul bucuria botezului.Sau măcar o parte din ritualuri?

Va spun sincer că de multe ori mă gândesc să mă botez la unul din cultele neo-protestante,doar pentru a mă împărtăși de bucuria de a fi conștient la botez.Dar nu vreau să părăsesc sub nici un chip credința ortodoxă.

Știu că botezul se reactualizează prin spovedanie, dar nu e același lucru...

În plus, cultele neo-protestante promit mântuirea în urma botezului.Mai exact siguranța mântuirii. Prin credinta.În ortodoxie mântuirea este incertă până la moarte și e mult mai mult condiționată de fapte decât de credință. Desi credința fără fapte e moartă. Cine are cu adevărat credință va avea si faptele credinței.În ortodoxie trăiești toată viața cu frica că poți rata mântuirea,ce poate duce la o depresie care pe timp lung numai benefică nu este.

Nu stiu sa se fi discutat.
Eu cred ca ai toate posibilitatile sa te bucuri de orice, inclusiv de botez.

Mie mi se pare ca ridici o problema falsa. E ca si cum ai spune ca vrei sa te nasti din nou,dar la maturitate, ca sa te bucuri constient, de parca nu faci aniversare in fiecare an. Tu te vei bucura de botezul copiilor tai, asa cum s-au bucurat si parintii tai de botezul tau ca de-al lor s-au bucurat parintii lor (bunicii tai); e un fel de "bucurie cu stafeta".
Pe cine ai vazut botezat la 40 de ani? Cine nu a fost botezat "la termen", la 40 de zile de la nastere? Aici ma astept sa ne pomenesti de vreo culpa, sau de botez fara cruce.

Nu vrei sub niciun chip sa parasesti credinta ortodoxa, dar numai cand spui ca vrei sa te botezi la protestanti produci un pacat grav, un motiv serios pentru spovada. Sunt surprins de punctul tau de vedere.

Daca vrei sa acorzi o atentie speciala botezului tau, innobileaza-l dedicandu-te sfinteniei tale si prin asta se vor bucura toti.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Vechi 04.11.2020, 15:16:49
Member

Implicit

Un protestant s-a convertit la ortodoxie la 40 de ani.
A fost botezat. Și a fost o mare bucurie.

Ai dreptate în tot ce ai spus.
Dar eu așa simt.

Este foarte pertinentă observația ta: și de naștere nu te poți bucura, ca nu ești conștient.
La asta chiar nu m-am gândit!
Reply With Quote
Vechi 04.11.2020, 17:28:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
Câtă bucurie aveau!
Am văzut oameni care pluteau de bucurie după o spovedanie completă, sunt bucurii și bucurii, cât ține bucuria botezatului, câtva timp cât ridică Dumnezeu ispita după care începe o perioadă de uscăciune.

Citat:
În cazuri excepționale se face botez prin întreită cufundare pentru cei care au fost botezați prin stropire, dar e foarte riscant că poți să dai de vreun preot de prin diferite formațiuni rupte de comuniune cu orice Biserică Ortodoxă locală și să te boteze cine știe ce om.

Citat:
În ortodoxie mântuirea este incertă până la moarte și e mult mai mult condiționată de fapte decât de credință. Desi credința fără fapte e moartă. Cine are cu adevărat credință va avea si faptele credinței.În ortodoxie trăiești toată viața cu frica că poți rata mântuirea,ce poate duce la o depresie care pe timp lung numai benefică nu este.
Mântuirea este incertă până nu ai răspunsul final de la Dumnezeu...
Cine face depresie pe baza credinței înseamnă că a trăit credința doar la nivel logic, filosofic și psihologic, la nivelul gândului nu al inimii, nu a coborât din minte (care e mereu dubitativă) în inimă.

Creștinul simte și înțelege purtarea de grijă a lui Dumnezeu în timpul vieții lui, dacă Dumnezeu te ocrotește poate ai șanse de mântuire.

Citat:
Să vrei o taină doar pt o bucurie e puțin egoist, poți să botezi pe altul în stare de necesitate ca simplu mirean, sau dacă ești preot ai să tot botezi, sau dacă ești naș.

Last edited by Iorest; 28.11.2020 at 11:26:37.
Reply With Quote
Vechi 04.11.2020, 20:21:44
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Implicit

Citat:
Un protestant s-a convertit la ortodoxie la 40 de ani.
A fost botezat. Și a fost o mare bucurie.

Ai dreptate în tot ce ai spus.
Dar eu așa simt.

Este foarte pertinentă observația ta: și de naștere nu te poți bucura, ca nu ești conștient.
La asta chiar nu m-am gândit!
”Un singur Dumnezeu, o singură dreaptă Credință (ortodoxă), un singur Botez.”

Deoarece te-au botezat părinții când erai mic și nu erai conștient ai acum parte de o mai mare bucurie față de toți cei ce se botează la maturitate, pentru toți anii când ai făcut parte din Biserică.

Dai exemplul unui eretic care s-a întors la Dumnezeu pentru credința și bucuria sa manifestată la botezul său și ai vrea să te bucuri și tu la 40 de ani așa ca el însă ție nu-ți pasă de credința pe care o vei mărturisi la botezul tău sau la ”rebotezul” tău din moment ce ai putea la fel de ”bine” pentru bucuria botezului să o faci fie la protestanți fie la ortodocși.

Unii cercetând în ce biserică se află, profuzimea credinței lor precum și calea unică a dreptei credințe ajung la concluzia că părinții lor au ales bine pentru ei încât nu trebuie să-și mai facă griji pe subiectul ăsta în privința vieții veșnice a fericirii sufletului după marea trecere.

În fiecare zi te poți scălda până la afundare în lacrimile pocăinței și umilinței strigând după Hristos și vei avea parte de marea bucurie a sufletului curățit care prin lucrarea asta se face simțitor și smerit (cu inima).

Inima mândră și împietrită în răzbunări, mintea semeață fără stăpân ceresc care iscodește, trupul pătimaș plin de pofta iubirii de sine care-L neagă și-L contrazice pe Dumnezeu precum și sufletul trufaș dornic de aprindere furioasă și plăceri necuvincioase are mare nevoie de baie, de lumină, de îndreptare, de schimbare în bine, de revenire în firea omenească și de întoarcere acasă exact așa ca fiul risipitor.

Dacă păcatele și lumea ți-au ”șters” botezul și comuniunea cu Dumnezeu și nu mai simți nimic pentru Ortodoxie fiind gata să te lepezi de ea atunci ai mare nevoie de lacrimi fierbinți ca să te spele în adânc. Fiecare lacrimă a ta va boteza sufletele greșite și rele din firea sufletului tău care necrezând au trădat iubirea, dreptatea, adevărul și au căzut astfel din cer luând obiceiurile lor rele în tine locul Domnului, în casa de rugăciuni, în templul trupului tău.

Multe lacrimi sincere spre bucuria îndreptării vieții pot face să ai parte de comuniune cu sfinții.

Last edited by Petru7; 04.11.2020 at 20:55:54.
Reply With Quote
Vechi 05.11.2020, 06:23:03
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...
În fiecare zi te poți scălda până la afundare în lacrimile pocăinței și umilinței strigând după Hristos și vei avea parte de marea bucurie a sufletului curățit care prin lucrarea asta se face simțitor și smerit (cu inima)...
Ce frumos ai spus: "In fiecare zi te poți scălda până la afundare în lacrimile pocăinței și umilinței strigând după Hristos..."!
Reply With Quote
Vechi 23.11.2020, 23:02:04
Member

Implicit

Regret din suflet că am deschis acest topic de discuție.
Nu mă mai reprezintă.De fapt nu m-au reprezentat niciodată.Cu adevărat.
Mă căiesc.

A fost un moment de rătăcire și orbire.
Sunt singurul vinovat.

Am vrut să șterg,închid sau ascund acest topic dar pe acest forum nu există asemenea funcție,ca să nu fie afectați negativ și alții.

Vă rog să mă iertați și să nu luați în considerare ce am scris!
Reply With Quote
Vechi 24.11.2020, 03:49:47
Senior Member

Implicit

Este bine-primita cainta ta si ma bucura ca tocmai faptul ca ai rezonat cu dialogurile postate te-au facut constient de botezul pe care l-ai primit. Asta este o bucurie mare (eu m-as bucura) ca si altii pot citi aceasta tema si folosul ei.
Nu te necaji , cum spune Iisus: ”nu va temeti”.

P.S. Daca te indispune in continuare, inseamna ca orgoliul tau este lezat, nu tu; tu ar trebui sa fii bucuros si demn de botezul tau.
Reply With Quote
Vechi 24.11.2020, 15:11:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Cluj-N
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este bine-primita cainta ta si ma bucura ca tocmai faptul ca ai rezonat cu dialogurile postate te-au facut constient de botezul pe care l-ai primit. Asta este o bucurie mare (eu m-as bucura) ca si altii pot citi aceasta tema si folosul ei.
Nu te necaji , cum spune Iisus: ”nu va temeti”.

P.S. Daca te indispune in continuare, inseamna ca orgoliul tau este lezat, nu tu; tu ar trebui sa fii bucuros si demn de botezul tau.
Nu vă temeți să ce?
Păi nu vă temeți să credeți în Dumnezeu și să nu credeți în idolii făcuți din cele ale lui Dumnezeu cu care desfrânează oamenii ca lumea.

Nu prea pricepem ce sunt idolii și plăcerea desfrânării minciunii amăgitoare, sufletul amăgitor ca un idol al lumii. E lucrarea ”înțelepciunii” minții umane, drăcești, în om, în comunitate prin care i se pare lui că lucrând la facerea de idoli și crezând în idoli va scăpa de ghinion și va avea noroc, spor și belșug.
Din toate își face omul idoli și repede și ușor se leapădă de Dumnezeu și crede omul ca prostul naiv că va fi bine și că e păzit de răul care vine asupra lui din pricna idolilor așa cum le spunea sf. Ioan Botezătorul puilor de vipere care sunt ucigașii iubirii și credinței divine a sfinților, că ei vin la botez ca să scape și nu ca să se pocăiască, nu ca să se îndrepte, nu ca să se covertească ci ca să aibă idol cât mai ”puternic” care să le permită lor să păcătuiască cât vor fără opreșiști fiind convinși că nu o să suporte consecințe. Chiar păcatul și păcătuirea e făcută de ei în ideea asta de idol, adică îți permiți să faci și să repeți păcatul ca un idol care îți aduce noroc, putere, călire, sănătate și prosperitate, ca și cum ai avea un șarpe ”sfânt” în sân și la temelia casei.
”Fiii” lui Avraam veneau și la botez ca să creadă în botez ca întrun idol care îi va scăpa de ghinionul chinurilor ce vor veni așa cum erau ele mărturisite în scripturi ca pedeapsa pentru fiii mâniei și ai neascultării.

Lucrarea pocăinței, iertării și îndreptării, apoi a botezului și a rămânerii în Credința Ortodoxă nu e o lucrare idolească prin care te amăgești că făcând-o gresit așa ca păgânii care aduc jertfe înaintea idolilor o să ai mai mult noroc și mai multe privilegii la părinți așa cum au unii nepoți amăgiți la bunicii lor încât orice păcate fac se cred iertați sau nepăcătoși sau chiar desăvârșiți și sfinți, înțelepți, deștepți, descurcăreți. Se cred chiar o binecuvântare mamoniacala care le vine lor si familiei si nemaurilor lor prin păcătuirea lor tare la cerbice și se cred iertați și infailibili și cu un viitor asigurat foarte bun fără ca să ceara de la Dumnezeu și se mângâie și se alintă ca norocoși pentru că păcătuiesc fără rușine, pentru că înșeală credința și iubirea cu egoismul și cu cât fac ei mai multe păcate cred (își închipuie) că o să aibă mai mult noroc și mai multe privilegii inclusiv milă și iubire din partea părinților, a sfinților, a Lui Dumnezeu. Se insala, se amagesc, se pierd in risipierea adevarului daca cred si in minciuna, si in lume, si idoli.

Toate relele ajung să și le permită chiar fără să le mai pese și permițându-și orice blestemăție așa ca între prieteni, o încredere absurdă, idolească, închipuindu-se în iubirea lor de sine însuși o mare valoare, un deștept, un înțelept.

Nebunia asta idolească ca lucrare a omenirii, lumea, râvnirea ca în pilda celui căruia i-a rodit țarina de și-a idolizat sufletul zicându-i că are multe pentru multă vreme așa că poate să profite și să se desfete în lux și beție a pierzării te face un idol pentru tine și pentru alții, te face un suflet cerut în noaptea asta, râvnit, un suflet ”bun” care nu mai trebuie să se schimbe căci e deja un dumnezeu și e păzit nu de Dumnezeu ci de el însuși ca un idol sau de tot felul de idoli și arme și războaie și ”mântuiri”, ”dăinuind” așa ca lumea ”bună”, și având mereu norocul să fie păzit de tot răul care va veni, adică va fi păzit de ispită și de chinuri dar nu de Dumnezeu ci de idolul pe care omul și-l face din cele ale lui Dumnezeu, fugind omul amăgit ca de un rău tocmai de binecuvântarea lucrării crucii și răbdării.

A avea ghinion e defapt cea mai mare binecuvântare căci răul care vine asupra omului credincios vine fie din pricina binecuvântării divine căci pe Dumnezeu il urăște lumea și oamenii pentru idolii lor sau din pricina repetării propriilor păcate ale lumii și atunci ”ghinionul” aduce cu sine plata aici a despăgubirilor, a daunelor și astfel scapi mai ușor în viața veșnică dacă nu fugi ci rabzi aici prigoană pentru propriile păcate. În ambele cazuri ”ghinionul” e binevenit și e cea mai mare binecuvântare pentru sufletul unui credincios smerit cu condiția ca din frustarea asta repetitivă, pe care o preia omul de la pierzarea greșitorului și făcătorului de rele asupra sa să nu ceară și să nu-și facă un idol al răzvrătirii, al răzbunării, al norocului, al muncii și odihnei fără Dumnezeu, al protestului amenințător și silnicios câutând să aibă ”norocul” să scape mai ușor nu în urma pocăinței și îndreptării vieții sale ci în urma credinței lui nu în Dumnezeu ci în idoli, în superstiții, în vrăjeala vorbelor deocheate sau ipocrite ale lui sau ale lumii.

Da, să nu ne fie frică să lepădăm idolii ”ghinion-noroc-scăpare-baalamuc” ca să ne putem ruga cuvios înaintea icoanelor pentru ca să ne ierte Dumnezeu, singurul care ne poate scăpa de orice rău cu condiția să vrem și să o cerem de la sfinți și nu de la idoli.
Morocoșul e școlarul vsovi ce învață ascultând de Dumnezeu lepădarea de istoriam-lume-lumeu-sine-tueutu-e-și-u și pieirea mai ”marelui” U-meu praf-cenushe-gazfumtoxic. Pentru asta cred că ar fi bine să citim cu credință din Cuvânt. (Fac ''reclamă'' (ne-mascată) credinței. Constituția dă voie. Sper că nu se supără nimeni pe Dumnæzeu.)

Last edited by Moroco; 24.11.2020 at 15:20:20.
Reply With Quote
Vechi 24.11.2020, 16:38:29
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Implicit

Impietrirea inimii și sufletul crud ce se crede mai bun ca alții având în ochiul cel drept bârna idolului iubirii de sine și în gură vorbele ipocrite ale întunericului sunt consecințele neascultării și desfrânării râvnei după idolii lumii, după satanismul-idol-babilon care o stăpânește târând șarpele prin desfrânata asta omidă ce șade pe 7 (munți, limbi, neamuri, împărați, cai frumoși etc) oamenii la pierzare.

Citat:
În prealabil postat de Moroco
Toate relele ajung să și le permită chiar fără să le mai pese și permițându-și orice blestemăție așa ca între prieteni, o încredere absurdă, idolească, închipuindu-se în iubirea lor de sine însuși o mare valoare, un deștept, un înțelept.

Da, să nu ne fie frică să lepădăm idolii ”ghinion-noroc-scăpare-baalamuc” ca să ne putem ruga cuvios înaintea icoanelor pentru ca să ne ierte Dumnezeu, singurul care ne poate scăpa de orice rău cu condiția să vrem și să o cerem de la sfinți și nu de la idoli.
Poate că ai dreptate deși nu e bine să te autoîndreptățești. Dracul și omul rău, omul naiv, omul prost idolizându-se aruncă toată vina pe femeie, pe desfrânată nepricepând că bărbatul cerb-er-hipopotan-vulpe e o mai mare desfrânată ca femeia cu cât se închipuie pe sine un mai mare credincios pe baza faptului că e în stare ca din orice să-și facă un idol care să-l ajute pe el și pe alții să scape de ”umilința” ascultării de poruncile Domnului.

”De-i goni fie norocul, fie idealurile, te pândește în tot locul vânturile, valurile”

Practic tu spui că am noroc în ortodoxie când n-am noroc ci ghinion de la binecuvântare și de la plata păcatelor mele nemărturisite aici în viața asta vremelnică.

Așa o fi dacă zici tu. Eu nu știu, eu aș vrea doar să iubesc, să iert și să cred cu cât mai mult dor, sfială și cuviință.
(Nu numai de de 3 ori Doamne ci de 70 de ori câte 7, zilnic )

Last edited by Petru7; 24.11.2020 at 17:02:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare