Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.09.2010, 21:52:15
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Din cate stiu eu anumite lucruri nu sunt nici pacat dar nici virtute, probabil ca asa stau lucrurile si cu a te da cu parfum in limita bunului simt.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.09.2010, 17:06:26
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Dacă tu, ca fată sau femeie/ băiat sau bărbat nu tragi după tine o turmă de priviri ale băieților sau bărbaților/ fetelor sau femeilor, pentru că te-ai dat acum câteva ore cu o tonă de parfumuri și deodorante și mai știu eu ce - e OK.
Până la urmă niciunde nu scrie că trebuie să miroși urât pentru a arăta că dacă ai un miros neplăcut puternic și credința e mare. dar scrie în Sfânta Scriptură și la Sfinții Părinți despre ispitirea prin simțuri (deci și prin miros).
Mai ales că se spune că în preajma celor înduhovniciți nu te simți stânjenit de mirosuri neplăcute din cauza nespălării sau a spălatului mai rar (Păr. Cleopa, Păr. Iustin Pârvu, Păr. Sofian Boghiu, Păr. Arsenie Papacioc, Păr. Proclu etc.). Dincontră, te simți mult mai confortabil, plăcut, liniștit decât în preajma unei femei incisiv parfumate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 21:40:32
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 20:11:49
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07