Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2022, 00:33:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.871
Implicit Info despre Post

Clip Trinitas tv, despre:
Ce produse alimentare să evităm în post

https://www.youtube.com/watch?v=Izwdqs2UIPs

Se pare că revine ideea cu margarina și pateul vegetal ca alimente cu e-uri, atunci de ce se zice de margarina Becel că ar avea Omega 3 și 6 conform etichetei lor și așa e vreo 12 lei, nu mi se pare că e o margarină ordinară.

Nu zice nimic despre gemuri, compot, zacuscă preparată acasă, sos de tomate făcut acasă la partea de recomandate, în reportaj.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2022, 02:04:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.973
Implicit

Ceea ce postezi este despre mancare sanatoasa, nu despre mancare de post, dar pentru ca suntem in post se creeaza impresia ca subiectul ar fi despre post.
Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2022, 08:31:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.871
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ceea ce postezi este despre mancare sanatoasa, nu despre mancare de post, dar pentru ca suntem in post se creeaza impresia ca subiectul ar fi despre post.
Doamne ajuta!
Doamne ajută, de pe Trinitas am luat acel reportaj Trinitas tv: Ce produse alimentare să evităm în Post, chiar aș vrea să văd ce se mănâncă la mai multe mănăstiri și care e bugetul, am o carte de bucate cu rețete mănăstirești dar sunt prea multe ingrediente, eu nu cred că ei folosesc atâtea.

Mă interesează partea practică a postului sunt 40 de zile de Post înainte de Nașterea Domnului și 49 înainte de Paști, știu treaba cu rugăciunea, că postul e de vorbă, gânduri, ok practic mă interesează.

Până acum am reținut așa nuci, alune , arahide, dar și acestea două din urmă pot avea urme de ulei când nu e dezlegare la ulei, nici alune n-ar trebui dacă sunt ambalate sau prăjite în ulei, nici măcar semințele decojite.

Pop-corn/floricele unele au deja ulei în ele, cele mai scumpe produse au ulei care se topește, nu mai trebuie să pui nimic, deci și acesta fără ulei ar fi adecvat.

Apoi legume, fructe, vreau să văd pe cineva ambițios care să pună un meniu pe 40 de zile fără să se repete prea des.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.11.2022 at 08:50:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.11.2022, 21:08:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută, de pe Trinitas am luat acel reportaj Trinitas tv: Ce produse alimentare să evităm în Post, ....

Mă interesează partea practică a postului sunt 40 de zile de Post înainte de Nașterea Domnului și 49 înainte de Paști, știu treaba cu rugăciunea, că postul e de vorbă, gânduri, ok practic mă interesează.

Până acum am reținut așa nuci, alune , arahide, dar și acestea două din urmă pot avea urme de ulei când nu e dezlegare la ulei, nici alune n-ar trebui dacă sunt ambalate sau prăjite în ulei, nici măcar semințele decojite.

Pop-corn/floricele unele au deja ulei în ele, cele mai scumpe produse au ulei care se topește, nu mai trebuie să pui nimic, deci și acesta fără ulei ar fi adecvat.

Apoi legume, fructe, vreau să văd pe cineva ambițios care să pună un meniu pe 40 de zile fără să se repete prea des.
In post, practic, va sfatuiesc prieteneste, frateste, crestineste doar din cum postesc io atunci cand reusesc sa postesc acolo unde-mi desfasor activitatea si asa va sfatuiesc pe canal de la servici dar mai buna e ascultarea si practica ei de Credinta in popor dupa cum ne cere/porunceste Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.11.2022 at 21:38:20.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2022, 21:42:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.871
Implicit

Am văzut acel vlog cu alimentația, nu m-aș fi gândit la mixul pastă de ardei iute ungurească Piros Arany (de la univer) peste pop-corn, asta e ceva inedit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2022, 23:01:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
In post, practic, va sfatuiesc prieteneste, frateste, crestineste doar din cum postesc io atunci cand reusesc sa postesc acolo unde-mi desfasor activitatea si asa va sfatuiesc pe canal de la servici dar mai buna e ascultarea si practica ei de Credinta in popor dupa cum ne cere/porunceste Dumnezeu.
Am văzut acel vlog cu alimentația, nu m-aș fi gândit la mixul pastă de ardei iute ungurească Piros Arany (de la univer) peste pop-corn, asta e ceva inedit.
Nu pui peste ci sugi din tub... este pasta iute si pasta dulce. Noadion-finom.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.11.2022 at 23:04:24.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2022, 00:20:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.871
Implicit

Piroș Aranyi, „aurul roșu” (există și aurul unguresc :) pe lângă cel ialomițean-vrâncean) merge cu paste, oricum eu nu am încredere în sosuri din tuburi, cine știe câte e-uri au, nici supa la plic, vegeta sau altele, am sos de tomate fiert acasă, sau din acela italian cu busuioc musai în sticlă nu în metal, numai dacă n-ai timp în grabă merge.

Parcă sunt amare sosurile de roșii la borcan, din comerț, nu știu de ce.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2022, 07:56:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.871
Implicit

https://www.noutati-ortodoxe.ro/cale...rtodox/#luna12

23.12 V Sf. 10 Mc. din Creta; Sf. Ier. Pavel, arhiep. Neocezareei (Zi aliturgică) (Numai seara, grâu fiert îndulcit cu miere, poame, covrigi sau turte de făină. Nu se fac nunți)


Conform unui calendar de pe net scrie că vinerea se ajunează, nu am găsit în alte calendare postate pe situl Patriarhei, nici în cel tipărit, dar e important pt cine poate și vrea să țină.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.12.2022, 07:43:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.973
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
... Noadion-finom.
Nagyon finom (foarte gustos).



P.S. Tradus din limba maghiara.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2023, 20:07:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
... Noadion-finom.
Nagyon finom (foarte gustos).



P.S. Tradus din limba maghiara.
Buna traducerea. Pe sfert is ungur dar stiu abea cateva cuvinte si pronuntia lor. Chereak sepean chici vizet poharlny

Revenind la subiect.
Astazi iar la telejurnal astazi iar la telejurnal am papat... cascaval.”

Hai norock si ....

[2023. La multi ani!
Peste 10 zile trecem in 2023 e.n. dupa Hristos, in anul vechi 7531 de la Adam si Eva si in anul 100 al Celor 7 Trambite Apocaliptice si in anul 68 al Cuvantului lui Dumnezeu, creator al noii ere, era dreapta si ecterna. Va doresc an nou fericit tuturor crestinilor buni! (ascultatori, iubitori, milostivi, harnici, credinciosi, nepacatosi, cinstiti si curati, blanzi si smeriti)]
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.02.2023 at 12:47:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare