Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.03.2007, 19:22:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Nasterii...:thumbsup:
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.03.2007, 19:34:32
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Nu sint avocatul lui Mel Gibson (din pacate:D ) dar mi se pare rautacioasa remarca. Am vazut filme care se termina cu Nasterea. De ce nu ar exista unele care pleaca de acolo?
Eu zic ca a avut mare curaj sa faca un astfel de film. Si mai zic ca n-ar fi fost facut cu siguranta de mai marii de la Hollywood daca depindea de ei. Iar pentru mine ramine un film pe care o sa-l pastrez in colectie pentru ca-i de ajutor ( mie si nu doar)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.03.2007, 10:09:00
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Sigur publicul larg nu doreste asa ceva. Doreste doar romante cu IIsus facind minuni, bun, iertataor....
Cind este vorba ca s-ar putea ca Dumnezeu sa nu fie doar bun ci si drept, cind este vorba de judecata, cind este vorba ca si noi IL biciuim zilnic...atunci ne facem ca ploua!
Eu nu am auzit doar de Nürnberg ci am si vizitat Dachau-ul de exemplu. Am vazut chiar un film din arhiva. Si de acolo am plecat tot cu ochii in lacrimi ca si dupa filmul cu Patimile. Si zic ca-i de mare folos sa se vada si acest film ca si cele de la Dachau sau Auschwiz pentru ca altfel se uita. Astazi se vorbeste tot mai des ca lagarele de concentrare sint doar propaganda , ca nu ar fi existat niciodata asa cum de fapt nici pe Iisus nu l-au torturat in adevaratul sens al cuvintului ....poate i-au dat o palma doua??? Nu-i usor de vazut un astfel de film/filme...foarte bine poate asa oamenii vor constientiza faptul ca-s cruzi si ca decid mult prea repede si mult prea usor viata altuia.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.03.2007, 13:38:22
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DACA am putea privi inlauntrul inimii noastre daca am putea sa ne vedem cu ochi duhovnicesti..am vedea ca prin fiecare patima a noastra suntem asemeni celor care l-au INSANGERAT PE IISUS nu avem taria sa Il privim in film? ar fi bine sa ne amintim asta si cand facem anumite pacate..(iertare nu sunt cu nimic mai buna decat voi eu sunt prima care greseste) jenica
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.03.2007, 14:43:05
andreea_teo andreea_teo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2007
Mesaje: 28
Implicit

Ortodocsii n-au regizat niciodata un film despre viata Mantuitorului, tocmai pentru ca ar fi trebuit sa dea dovada de multa indrazneala, indrazneala ca ei, fiinte limitate, sa incerce sa infatiseze lumii, o taina mai presus de lume. Si bine au procedat, caci noi avem Sf. Evanghelii, ca fiind mai graitoare decat cele mai bine regizate filme.

Totusi... as minti daca as nega ca nu mi-a placut filmul lui Gibson, ba mi-a placut, si inca foarte mult. In ce sens? m-am gandit ca poate Mantuitorul Iisus Hristos a avut parte, intr-adevar, de acele suferinte cumplite. si daca asa a fost(si sa fim convinsi de asta, caci citeam la un Sf Parinte, ca El a suferit mai mult decat oricine pe lumea asta)cum pot sa stau nepasatoare vazand suferinta Sa.

Asadar, "Patimile lui Hristos" sunt pentru mine o continua constientizare a iubirii Sale fata de noi(in comparatie cu infima dragoste ce I-o purtam)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.04.2007, 16:17:10
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
M
Consider ca filmul facut de Mel Gibson reflecta in mare masura chinurile prin care a trecut Mantuitorul. Noi nici nu ne imaginam ce durere a suportat , in general si cand ne inteapa o albina spunem vai ce mi s-a intamplat , de aceea multi dintre noi suntem sclifositi si comentam.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2007, 04:16:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Danut, daca citesti istorie si te uiti in jur, umanitatea este mai mult decit obisnuita cu durerea. Martirii au suferit poate chinuri mai cumplite daca ne gindim la metodele de tortura lenta pe care nici nu imi vine sa le reproduc. Nu de asta avem nevoie, suferinta o cunoastem cu toti, desi unii nu o recunosc. Ce nu cunoastem este iesirea din suferinta. Eu nu cred ca Iisus a vrut ca asta sa fie principalul eveniment asa cum a vazut-o Gibson ci invataturile Lui, iesirea din Iadul de zi cu zi de pe acest pamint, iesirea din suferinta prin mintuirea sufletului, eu unul asta am invatat din Evanghelii, de la Apostoli si de la Sfintii Parinti. Occidentalii in schimb sunt dusi rau cu pluta si altceva nu mai inghit in domeniul filmelor decit singe, bale, muci si asa zisul sex care numai dragoste nu este. Nici nu are rost sa mai vorbim, pune mina si analizeaza Ostrovul facut de rusi in 2006 si ai sa intelegi adevaratul spirit ORTODOX, care este viu si sanatos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filmul Ostrov danut Generalitati 89 14.03.2012 13:28:06
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
despre filmul zeitgest alinu Generalitati 6 19.01.2009 21:10:13
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 13:13:18
Filmul MOST TeoH Generalitati 6 25.09.2008 01:38:14