Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.03.2007, 22:19:19
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.569
Implicit

Pentru Andrei .Ierom.

Urmatoarele citate sunt ca raspuns la dilema dumitale in privinta autenticitatii lor:
(scuze, nu am mai gasit topicul unde ai ridicat aceasta probleme, oricum prin universalitatea lor, prin Duhul, se potrivesc si in cazul topicului de fata:

Sfintii Parinti chiar nu numai sa nu acceptam gindurile, dar chiar daca vedem cu ochii nostrii sau azim cu urechile noastre ceva sa nu credem acest fapt:

"chiar daca vedeti cu ochii ceva sau auziti, sa nu consimtiti" (Ava Ilie)( foarte actuala si deschizatoare de ochi in zilele noastre tulburi)

mai mult,

Ava Pimen recomanda: "si daca pipaiti cu miinile voastre sa nu depuneti marturie"

...deoarece exista eventualitatea ca si prin senzatii sa ne incerce diavolul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.03.2007, 22:37:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cozia:Este cutremurator ce spui despre "vindecarea memoriei" Daca poti poate-mi trimiti si mie sursa de unde ai aflat.

Intr-adevar cutremurator. Pasajul este din cartea postata de Antiecumenism la "Biserica Ortodoxa in general" topicul "Ecumenismul incotro?" si se numeste
"Ecumenismul incotro? de Ieromonah Agapid Popovici.
Daca la "vindecarea memoriei" adaugam cultul lui Lucifer, avem ingredientele pentru o bomba mai puternica decatcea atomica, caci ucide suflete nu trupuri.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.03.2007, 22:59:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum? Prin credinta.
Ca stapanitorul acestei lumi e satana nu e nici surpriza nici noutate. Dar noi putem sa ne sustragem lui, din clipa in care credem in Hristos si incepem sa ne invingem partile noastre slabe. Asta nu ii place satanei. Ca sa evita aceasta posibilitate, lucreaza pe subconstientul oamneilor, ca molia care intra in haine, incat omul dintr-o data nu mai stie cat fac 1+1; dintr-o data i se pare la fel de corect sa faca 3 sau 5 sau 2. Cu alte cuvinte sa nu mai discernem intere valoare si nonvaloare.
Un singur lucru e cert: ne putem apara prin rugaciunea neintrerupta, aceasta creindu-ne o pavaza prin care nu trece nimeni si nimic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.04.2007, 01:34:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dannsann: dar cred ca lumea e mai mare!

Lumea este mare, dar oricat de mare este, ea este si ramane a lui Dumnezeu, oricat s-ar stradui satana sa se substituie in mintea noastra lui Dumezeu, facandu-ne sa credem ca el este cel care ne este stapan. Acum mai mult ca oricand incearca sa-l convinga pe om sa i se inchine. Si daca nu reuseste prin ispitele obisnuite, se furiseaza in insusi subconstientul persoanei, amestecandu-i gandurile si schimband sensurile, numind acest lucru "vindecarea memoriei".
Dumnezeu a ingaduit acest lucru pentru cei care nu cred; este o inselare a celor care se cred atat de destepti, incat nici Cuvantul lui Dumnezeu nu-i mai convinge.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Anticrist anonim97 Din Vechiul Testament 12 29.08.2011 11:37:03
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23