Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.06.2011, 08:13:25
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Are avizul Ministerului Sanatatii ca supliment alimentar,deci nu are efecte negative,decat probabil in cantitati care depasesc doza recomandata zilnic.Cel putin asa sper...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.06.2011, 11:41:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Are avizul Ministerului Sanatatii ca supliment alimentar,deci nu are efecte negative,decat probabil in cantitati care depasesc doza recomandata zilnic.Cel putin asa sper...
Cam doua sticle pe luna la un copil de 12kg si inca e ok, fara efecte negative pe termen lung. In principiu. Sau cel putin astea sunt normele oficiale.

Important este sa fie luat in scop strict terapeutic, nu cum il recomanda respectivii ca supliment alimentar pentru N avantaje care exista doar pe hartie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.06.2011, 12:17:34
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Afirmatii ale unui tip,fara a avea certitudinea ca sunt reale

Inaintea folosirii penicilinei si medicamentelor bazate pe sulf in timpul celui de-al 2-lea razboi mondial , ce mai utilizata metoda de combatere a infectiilor era Argintul Coloidal ( o solutie de particule foarteeee mici de argint suspendate in apa). A.C. este un puternic germicidal ce nu este toxic pentru corpul uman , dar foarte letal pentru peste 650de tipuri de bacterii , virusi , fungi si paraziti. Medicamentele antibiotice "conventionale" se pot lupta ( de multe ori cu efecte secundare ) doar cu 6 sau 7 tipuri de bacterii si sunt de-adreptul inutile impotriva virusilor.

Testele de laborator au aratat faptul ca Argintul Coloidal omoara in maximum 2-6 minute de la contact , orice bacterie , virus sau parazit. Multe infectii cronice , de la paradentoza la diferite ciuperci care in mod normal nu sunt vindecate de catre terapia cu medicamente , dar care in contact cu A.C. se vindeca imediat.

A fost un mare mister in timpul Evu Mediului faptul ca in timp ce mii de tarani mureau de epidemia bubonica , majoritatea aristocratiei ramanea neafectata. De ce? Aristocratia ramanea neinfectata deoarece apa si vinul lor erau tinute in vase de argint ce permiteau ca particule mici de argint sa se desprinda ,sa pluteasca in lichide si astfel sa creze cel mai puternic gemicidal. Mai mult , ei mancau din farfurii de argint , foloseau furculite/linguri/cutite de argint , si beau din cupe de argint.

In timpul ultimului secol , imigrantii americani cunosteau secretul de a pune o moneda de argint in galeata de lapte proaspat pentru ai impiedica inacrirea.

De mii de ani , Argintul a fost ingredientul secret utilizat de vindecatorii eruditi precum Pliny Batranul si Paracelsus in tratarea infectiilor. Argintul a fost folosit , dupa datele "obligatorie". Civilizatiile antice , Babiloniana si Greaca , erau foarte constiente de proprietatea argintului de a dezinfecta. Si in Egiptul Antic , argintul reprezenta un remediu miraculos.

Dupa cum am spus mai sus , Argintul Coloidal este capabil de a distruge peste 650 de infectii , virusi si bacterii. Argintul Coloidal a fost introdus si in tratarea cu succes a infectiilor de tipul SIDA. Este un remediu foarte eficient pentru alergii , furunci , ulcer , leziuni , conditii ale tiroidei , boli infantile , paraziti , rani ale corneei , prostata , inflamatii ale vezicii , si chiar anorexia nervosa.

Urmatoarea lista este doar o parte din infectiile pe care Argintul Coloidal le poate trata cu usurinta.

ACNEE
BACILII DE ANTRAX
ARTRITA
OTRIVIREA SANGELUI
INFECTIA BUBONICA
CANCER
HOLERA
OBOSEALA CRONICA
COLITA
CONJUNCTIVITA
CISTITA
DIABET
DIZENTERIE
ECZEME
EXCEME
GASTRITA
GONOREEA
HEPATITA
VIRUSUL HERPES
IMPETIGO
INFLUENTA
LEPRA
LEUCEMIE
LUPUS
BOLILE LIMFATICE
MALARIE
MENINGITA
NEURASTENIE
OLFTALMIA
PARVOVIRUS
PNEUMONIE
PSORIASIZ
REUMATISM
FEBRA SCARLETA
SEPTICEMIE
VIERMI INTESINALI
CANCERUL DE PIELE
GRIPA STOMACULUI
SIFILIS
TONSILITIS
TOXEMIA
TUBERCULOZA
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.02.2012, 21:54:32
vali41 vali41 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.02.2012
Mesaje: 1
Implicit EU

Citat:
În prealabil postat de kronos Vezi mesajul
dacă căutați pe internet veți afla că e "util" împotriva a peste 650 tipuri de bacterii. Deci cam pentru toate infecțiile. Problema e că lumea nu-și pune și întrebarea "de ce, dacă e un leac miraculos și atât de eficient, nu e comercializat și folosit din plin de oamenii de știință?". A fost, a eșuat, a fost retras. Concluzia: Per ansamblu, nu e bun.
buna seara,folosesc si eu argint,dar in cantitati foarte mici,pe care il prepar eu,si sunt foarte multumit de el,am consultat si un doctor cre intrdevar dc se consuma in cantitati mari cauzeaza,se face tratament o luna si pe urma se ia o pauza de o luna
,dupa care se consuma o data pe luna
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.01.2013, 20:26:51
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit Adevarul e la mijloc, asa cum se petrece de foarte multe ori

Cititi tot. O sa va placa. Unora, cel putin. Nu pot pune o caruta de referinte in textul de mai jos, dar ele sunt disponibile. Sa incepem.

Da, majoritatea informatiilor de acolo nu au suport stiintific. In studiul original este vorba despre 650 de tulpini bacteriene, ale catorva specii mama, si nu 650 de boli, dar totusi este vorba despre tulpini ale unor specii de bacterii, deci argintul are efect antibacterian.

De fapt, intentia mea fusese de a-i raspunde lui Kronos. Culmea e ca ma uimeste acest tip de abordare, limitata, practicata de oameni pe care, in principiu, IQ-ul ar trebui sa i claseze semnificativ peste medie.

Ceea ce vreau sa spun este ca studiile serioase, stiintifice, despre argint (ca si despre multe alte lucruri), nu sunt accesibile unei persoane care pur si simplu da o cautare pe internet dupa argint coloidal, iar daca le va gasi totusi, ele vor fi greu de citit. Ele exista insa.

Link-urile cu referintele le voi da la sfarsit, pentru cei care chiar au bunul simt pentru o lectura suplimentara.

Si acum hai sa incepem, pentru ca m-ati intarantat. Pentru inceput, dedicatie lui KRONOS:

1. Kronos draga, nu am facut farmacia, sunt doar inginer, asa ca nu va stiu cursurile, insa daca eu m-am putut uita pe Farmacopeea Romana, ed.X, armonizata cu cea europeana, atunci ar trebui sa stii ca exista 3 (TREI) preparate pe baza de argint chiar in Farmacopee, dintre care unul este chiar argint coloidal, o varianta extrem de concentrata (cateva mii de mg/litru). Este prost descrisa, dar este in Farmacopee, deci are traditie in utilizare.

Totodata, ar trebui sa te uiti prin istoria medicala (daca tot iti zici KRONOS), si sa vezi ca suspensiile de argint coloidal (gen Collosol, etc), stabilizate cu albumine, la concentratii de cateva sute (400-500) mg/l (ppm), erau folosite pentru inclusiv pentru tratarea (cu succes) a cazurilor de septicemie totala in cazul nasterilor cu probleme (50ml intravenos la 48 de ore, 2-3 doze uzual). Asta inainte de 1940.

2. KRONOS, si toti din trupa contra: nanoparticulele de argint au inclusiv efect antiviral. Sunt necesare intre 15 si 100mg argint pur pentru tratarea IN VIVO A aproape oricarei probleme virale acute, inclusiv gripa (nu am idee la cea spaniola totusi). In functie de concentratia suspensiei de nanoparticule (caci asta e argintul coloidal, pentru cei care nu stiu), se calculeaza si cantitatea de produs.
Ca si voi, si eu credeam ca este o mizerie de pacalit lumea, dar s-a nimerit ca am racit la 3 zile dupa ce curiozitatea de inginer m-a facut sa fac niste argint coloidal. Cu care nu stiam ce sa fac, asa ca l-am baut. 2 litri, cred ca nu avea mai mult de 10mg/l. De la 4 saptamani cat dura o raceala uzuala (viroza respiratorie mai precis, a trecut in patru zile, zile in care am fost cu steagu' sus, ca sa zic asa, si nu la pat).

3. Efectele de imunostimulare exista, insa este mai delicat. Cercetari serioase nu exista, dar cine se oboseste sa studieze preparatele Ayurvedice traditionale, si sa inteleaga sistemul medical Ayurveda, va gasi acolo o serie de pulberi de nanoparticule, dintre care cea de argint se numeste Rajata Bhasma. De sute de ani, pentru anumite structuri corporale, era recomandata pe cate imi amintesc si pentru cresterea imunitatii.
Acuma, nu pot sa ii cer unui student la o farmacie in vremurile moderne sa studieze asa ceva, prostii din astea primitive, dar sa mentionam totusi ca respectivele persoane fabricau nanoparticule (inclusiv de aur - Swarna Bhasma - apropo, ai auzit Kronos draga de metodele moderne de tratament ale artritei cu compusi de aur?) cu care tratau artrita. Crisoterapia mai are de invatat de la ei, deoarece toate metodele moderne folosesc compusi destul de complecsi de aur, care au multe efecte secundare - disfunctii renale, etc, pe cand nanoparticulele de aur ale lui Indianu Peste, NU!
De notat ca EFECTELE DE IMUNOSTIMULARE apar atunci cand aceste pulberi erau tinute mult in gura (referitor la argint), aceasta fiind o mentiune expresa a medicilor care practica Ayurveda (hehe, in India, desi sunt si pe aici). Aceasta specificatie este similara cu cea din homeopatie, si farmacistii si medicii contemporani isi dau cu parerea ce-or fi vrut sa spuna acesti "sarlatani", care faceau nanoparticule pe vremea cand pe la noi se luptau Dacii cu Romanii.

4. Ca la orice medicament, exista un asa numit timp de injumatatire, care da curba in care un medicament se elimina din corp, fie pe care fecala, fie renala, astea fiind principalele doua modalitati.
Din pacate nu exista studii serioase despre asta, nu facute publice. Exista doar un caz particular, publicat, care precizeaza ca timpul de injumatatire este de circa 20-50 de zile (nu mai stiu exact numarul, dar era pe acolo). De aici se poate deduce curba de variatie a nivelului de argint in corp, in functie de timp si de cantitatea ingerata. Se deduce ca circa 2mg/zi (si tot cam asa au aratat masuratorile) este cantitatea zilnica eliminata.
Toata povestea cu cantitatea maxima la care apare argyria, sau cu dozele letale, sunt corecte, cu conditia ca acest timp de injumatatire sa fie MULT DEPASIT. Cum adica? Pai adica daca tu bagi in cineva 20 de grame (sau 10) de argint dintr-o data, va muri. Daca bagi aceeasi cantitate intr-un an de zile, nu va muri, dar se va face INDISCUTABIL gri.
De ce? Pai socotiti in cat timp se va elimina argintul asta conform datelor pe care vi le-am prezentat.
Hai sa facem o analogie: am un vas cu o gaurica. Torn un paharel pe zi, se scurge. Torn o galeata, ce se intampla. Hai ca e simplu, nu tre sa fii nici inginer nici farmacist!
TOATE STUDIILE LEGATE DE ARGIRYA au uitat sa considere acest aspect! TOATE! Ele au fost facute fie pe comanda, fie pentru a studia cat de sigure sunt antibioticele pe baza de argint. De ce? Pentru ca in anumite cazuri, pentru unele probleme, se foloseau cantitati mari, sa zicem chiar de cateva grame (compusi de argint, in general arsfenamina de argint si sulfadiazina de argint, uneori - din pacate - azotat de argint), pe termen scurt, 1-3 ani. Organismul nu poate elimina atat de repede o cantitate atat de mare!

Sa luam cazul celebru al tipei Jacobs Rosemary, sau ceva de genul, pomenit de KRONOS, anterior.

Ce nu s-a pomenit (si parerea mea e ca nu stie si ca el repeta ca un papagal - scuze amice daca sunt dur, dar e o realitate, si intre noi fie vorba si eu am facut la fel de multe ori, asta e, noi oamenii suntem adeseori cam ...) este cantitatea, durata si tipul produsului pe care l-a folosit fata respectiva (caci era o fetita la varsta aceea).

IN ACEA PERIOADA, erau foarte comune doua produse pe baza de argint, in general ambele pe baza de azotat sau alti compusi de argint: asa numitele remedii antifumat, is picaturile de pus in nas sau in ochi. Ambele contineau azotat argint (citez din memorie) cu o concentratie de circa 1% sau mai mult. Asta ar veni cam 10000ppm. Este o cantitate uluitoare de argint si am vazut personal cum persoanele ipohondre (desi nu numai) au tendinta/obiceiul sa exagereze cu orice. Ca sa se faca bine cat mai repede.

Partea proasta este ca, in plus, azotatul de argint este extrem de reactiv. Partea si mai proasta este ca, inclusiv din aceasta cauza, el nu are un efect antibacterian (de exemplu) extraordinar, si inca mai putin antiviral.

In privinta remediilor antifumat, ele actionau cam asa: din cauza cantitatilor mari luate oral, se depuneau pe limba, si in momentul inspirarii fumului de tigara produceau un gust neplacut in gura, care chipurile trebuie sa te faca sa te lasi de fumat.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.01.2013, 20:28:41
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit continuare

Haideti sa va dau si citatele (din EPA, atentie, nu de la un vanzator de argint coloidal) pe care KRONOS le va intelege daca v-a ajunge intr-un an mai mare si chiar va dori sa le inteleaga. Aviz si altora.

Este in engleza, dar aveti translator pe Google:

"Gaul and Staud (1935) reported 70 cases of generalized argyria following organic and colloidal silver medication, including 13 cases of generalized argyria following intravenous silver arsphenamine injection therapy and a biospectrometric analysis of 10 cases of generalized argyria classified according to the quantity of silver present. In the i.v. study, data were presented for 10 males (23-64 years old) and for two females (23 and 49 years old) who were administered 31-100 i.v. injections of silver arsphenamine (total dose was 4-20 g) over a 2- to 9.75-year period. Argyria developed after a total dose of 4, 7 or 8 g in some patients, while in others, argyria did not develop until after a total dose of 10, 15 or 20 g. In the biospectrometric analysis of skin biopsies from 10 cases of generalized argyria, the authors confirmed that the degree of the discoloration is directly dependent on the amount of silver present. The authors concluded that argyria may become clinically apparent after a total accumulated i.v. dose of approximately 8 g of silver arsphenamine. The book entitled "Argyria. The Pharmacology of Silver" reached the same conclusion, that a total accumulative i.v. dose of 8 gm silver arsphenamine is the limit beyond which argyria may develop (Hill and Pillsbury, 1939). However, since body accumulates silver throughout life, it is theoretically possible for amounts less than this (for example, 4 g silver arsphenamine) to result in argyria. Therefore, based on cases presented in this study, the lowest i.v. dose resulting in argyria in one patient, 1 g metallic silver (4 g silver arsphenamine x 0.23, the fraction of silver in silver arsphenamine) is considered to be a minimal effect level for this study.

Blumberg and Carey (1934) reported argyria in an emaciated chronically ill (more than 15 years) 33-year-old female (32.7 kg) who had ingested capsules containing silver nitrate over a period of 1 year. The patient reported ingesting 16 mg silver nitrate three times a day (about 30 mg silver/day) for alternate periods of 2 weeks. Spectrographic analysis of blood samples revealed a blood silver level of 0.5 mg/L 1 week after ingestion of silver nitrate capsules ceased, and there was only a small decrease in this level after 3 months. The authors noted that this marked argyremia was striking because even in cases of documented argyria, blood silver levels are not generally elevated to this extent. Normal levels for argyremic patients were reported to range from not detected to 0.005 mg Ag/l blood. Heavy traces of silver in the skin, moderate amounts in the urine and feces, and trace amounts in the saliva were reported in samples tested 3 months after ingestion of the capsules stopped; however, despite the marked argyremia and detection of silver in the skin, the argyria at 3 months was quite mild. No obvious dark pigmentation was seen other than gingival lines which are considered to be characteristic of the first signs of argyria. The authors suggested that this may have been because the woman was not exposed to strong light during the period of silver treatment. This study is not suitable to serve as the basis for a quantitative risk assessment for silver because it is a clinical report on only one patient of compromised health. Furthermore, the actual amount of silver ingested is based on the patient's recollection and cannot be accurately determined.

In a case reported by East et al. (1980), argyria was diagnosed in a 47-year- old woman (58.6 kg) who had taken excessively large oral doses of anti-smoking lozenges containing silver acetate over a period of 2.5 years. No information was provided as to the actual amount of silver ingested. Symptoms of argyria appeared after the first 6 months of exposure. Based on whole body neutron activation analysis, the total body burden of silver in this female was estimated to be 6.4 (plus or minus 2) g. Both the total body burden and concentration of silver in the skin were estimated to be 8000 times higher than normal. In a separate 30-week experiment, the same subject retained 18% of a single dose of orally-administered silver, a retention level much higher than that reported by other investigators. East et al. (1980) cited other studies on this particular anti-smoking formulation (on the market since 1973) which demonstrated that "within the limits of experimental error, no silver is retained after oral administration." However, this may not hold true for excessive intakes like that ingested by this individual. As with the study by Blumberg and Carey (1934), this study is not suitable to serve as the basis for a quantitative risk assessment. It is a clinical report on only one patient and the actual amount of silver ingested can only be estimated."

Puteti observa despre ce cantitati este vorba, si nu este nici macar o fractie din studiile facute (si relativ inaccesibile). In plus, veti observa ca se refera la compusi de argint, care (in general) se elimina doar pe cale fecala, fiind procesati de catre ficat, CU CONDITIA SA NU FIE INGERATI IN CANTITATI RIDICATE.

5. Sau pe acolo. Sa trecem la chestii mai serioase. Iata niste link-uri pentru cei care repeta ca papagalii. Sunt curios cati dintre papagai sunt interesati sa devina, stiu eu, pasari Phoenix, sau ceva de genul. La unele studii veti avea disponibile doar headerele.

a. http://www.jnanobiotechnology.com/content/8/1/19

Interaction of silver nanoparticles with Tacaribe virus
Janice L Speshock, Richard C Murdock, Laura K Braydich-Stolle, Amanda M Schrand and Saber M Hussain*
* Corresponding author: Saber M Hussain saber.hussain@wpafb.af.mil
Author Affiliations
Applied Biotechnology Branch, Human Effectiveness Directorate, 711th Human Performance Wing, U.S. Air Force Research Laboratory, 2729 R Street, Wright-Patterson Air Force Base, OH, 45433-5707, USA

b. http://www.jnanobiotechnology.com/content/3/1/6

Interaction of silver nanoparticles with HIV-1
Jose L Elechiguerra1, Justin L Burt1, Jose R Morones1, Alejandra Camacho-Bragado2, Xiaoxia Gao2, Humberto H Lara3 and Miguel J Yacaman1,2*
* Corresponding author: Miguel J Yacaman yacaman@che.utexas.edu
Author Affiliations
1 Department of Chemical Engineering, The University of Texas at Austin, Austin, Texas 78712, USA
2 Texas Materials Institute, The University of Texas at Austin, Austin, Texas 78712, USA
3 Facultad de Ciencias Biológicas, Universidad Autónoma de Nuevo León, San Nicolás de los Garza, Nuevo León, Mexico

c. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18505176

Silver nanoparticles inhibit hepatitis B virus replication.
Lu L, Sun RW, Chen R, Hui CK, Ho CM, Luk JM, Lau GK, Che CM.
Source
Department of Medicine, The University of Hong Kong, Pokfulam Road, Hong Kong, China.

d. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21141805
Inhibition of herpes simplex virus type 1 infection by silver nanoparticles capped with mercaptoethane sulfonate.
Baram-Pinto D, Shukla S, Perkas N, Gedanken A, Sarid R.
Source
Department of Chemistry, Bar-Ilan University, Ramat-Gan, Israel.

Asta numai in ceea ce priveste efectul antiviral. Hai sa o dam putin pe cancer.

e.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19698986
Antiangiogenic properties of silver nanoparticles.
Gurunathan S, Lee KJ, Kalishwaralal K, Sheikpranbabu S, Vaidyanathan R, Eom SH.
Source
Department of Biotechnology, Division of Molecular and Cellular Biology, Kalasalingam University, Anand Nagar, Krishnankoil 626190, Tamil Nadu, India. lvsangs@yahoo.com

f. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19836347

Biochem Biophys Res Commun. 2009 Dec 18;390(3):733-7. doi: 10.1016/j.bbrc.2009.10.039. Epub 2009 Oct 21.
Cytotoxic effect and apoptosis induction by silver nanoparticles in HeLa cells.
Miura N, Shinohara Y.
Source
Division of Health Effects Research, National Institute of Occupational Safety and Health (JNIOSH), Kawasaki 214-8585, Japan. miuran@h.jniosh.go.jp

Si as mai putea sa o tin tot asa, pentru toti atotstiutorii, medici, farmacisti, jurnalisti, etc. A se nota ca toate astea au fost traduse si in limba romana, si daca cineva ar fi dorit sa le gaseasca le-ar fi gasit. ATI DORIT DOMNILOR?

O sa continui insa cu altceva.

6. Sunt binecunoscute numeroasele probleme produse de catre excesul de antibiotice (eu insumi utilizez uneori, dar am un "sistem" inca bine functional, si nu exagerez). Cu toate acestea, imi fac cruce cand aud de "TRATAMENTE" de luni de zile cu antibiotice, in cazuri care uneori par de doi lei. Nu ma refer la Lyme, ci la cazuri de doi lei.

SI VIN CU INTREBAREA: cum pot oare niste fiinte care au depus un juramant la inceperea meseriei (nu stiu farmacistii, dar in cazul medicilor stiu ca asa este), sa recomanda la o viroza respiratorie (AM SPUS VIROZA), sa recomande tratamente cu antibiotice, uneori prelungite, cand SE STIE (sau asa ar trebui, daca nu si-au luat examenele cu spagi), ca antibioticele nu au efect asupra vreunui virus. In fapt, nu se cunoaste un tratament modern pentru cele circa 200 (DOUA SUTE) de tulpini virale care dau virozele respiratorii, ca sa nu mai vorbim de gripe.
Cu exceptia Tamiflu, care este o tampenie cu multe efecte secundare ( a se vedea legaturile cu cazurile de suicid din Japonia), nu exista. E clar ca numeroasele persoane care trateaza virozele respiratorii cu argint coloidal se autoiluzioneaza ca le trece, caci asa cum suntem invatati de mici "raceala trece in 7 zile, tratata sau nu".
Eu personal sunt deja convins ca ma autoiluzionez, cand vad pe mine si pe altii ca argintul coloidal functioneaza. Nu la orice, asa cum spune alta categorie de... profitori, dar in anumite cazuri, in special de natura infectioasa sau virala.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.01.2013, 20:29:22
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit continuare1

7. Si aici o sa scot ceva important in fata. Am vazut foarte multe reclame, emisiuni "medicale", pe diverse posturi de televiziune, care stipuleaza nici mai mult nici mai putin ca argintul coloidal este un panaceu.
Aviz mai ales mamicilor si pensionarilor, dar nu numai: NU ESTE.

A, pentru cei care nu s-au prins inca, reprezint un astfel de producator, de argint coloidal.
Si ne suna cate un batranel si ne spune: "mama, am luat argint de la plafar, cum se foloseste?", "Pai pentru ce l-ati cumparat, ce problema aveti?", intrebam noi, "Pai am vazut pe postul de televiziune XXX ca e bun si la oase, si la cap, si la inima".

Sunt oameni care dupa ce si-ar vinde mama, s-ar vinde si pe ei (de fapt am putea spune ca asta fac mai intai) pentru bani. Astfel de "emisiuni medicale", referitoare la orice produs, fac totdeauna mai mult rau. De cele mai multe ori, nu se petrece nimic neplacut. Uneori produsul are efect, alte ori nu. Argintul nu este bun la artrita, precum este aurul, sau la oase, precum cuprul, sau la ... altceva, precum viagra (daca imi permiteti o gluma). Dar daca omul te crede, de ce sa nu i-l vinzi, nu-i asa?

Nu, nu-i asa. Ce am vrut sa spun cu acest ... capitol, este: atentie, argintul nu e bun la de toate. In cantitati mici fiind. Nu va face in general rau. Cel mai adesea la cantitati mari sunt expusi doar cei care isi confectioneaza singuri "aparate de produs argint coloidal". Din cauza ca nu trebuie sa sustina foarte multe cheltuieli colaterale (caci argintul coloidal in sine este ieftin la productie, cam 1-2 lei suta de mililitri, insa cea mai mare parte din cheltuieli se duc la stat, cam 30%, cu toate impozitele, la comercianti, cam 30% si, desigur, in sustinerea producatorului, restul de vreo 30%. Daca il faci acasa, poti sa bei cu nemiluita.

REZULTATUL? Iti faci ca esti istet o solutie de clorura de argint, ca Paul Karrason, de concentratie - Dumnezeu stie cat - si bei 15 ani zilnic. SI TE MIRI CA FACI ARGYRIA?

Culmea e ca acea persoana, Karrason, a mentionat ferm ca ar face la fel a doua oara (poate nu chiar la fel de tot, as spune eu).

8. Alta poveste care am vrut sa o subliniez cu paragraful trecut a fost urmatoarea:

Folositi argintul coloidal in cantitati reduse, CU EXCEPTIA CAZULUI CA AVETI BOLI CARE JUSTIFICA SA ACETI ALTFEL. HIV de exemplu. Lyme, si mai sunt. Aici aveti de ales intre nuantele gri/mort si gri/viu. Culmea, am auzit persoane care au preferat-o pe prima. Poate pentru ca pe primii nu ii arata nimeni cu degetul.

9. Mamici: atentie la argintul coloidal. Dozele se calculeaza proportional cu greutatea. Pe termen scurt, copii dumneavoastra nu vor pati nimic daca le tratati o raceala. DAR DACA O SA LE DATI ZILNIC CANTITATI MARI CA SA SCAPATI CHIPURILE DE GRIJI, as spune sa va faceti o serioasa introspectie mai intai. Desigur, intre un copil mort si unul viu e o alegere simpla, dar cu discernamant.

10. Personal am baut echivalentul a 300-400mg de argint pur, in lungul a 4-5 ani. L-am folosit DOAR cand am racit sau am luat o viroza. Nu sunt gri. NU am socotit cantitatea, dar e cam pe aici. Asta inseamna o cantitate mare de argint, si nu sunt gri. Ar fi echivalentul a circa 0,3mg/zi, insa nu am fost interesat niciodata de asa zisele "tratamente de intretinere", astfel incat a fost luat in cantitati mari de fiecare data. Cantitatea prezentata ar fi echivalentul a circa 10 -20 litri de argint coloidal, in total. 65kg. Virozele au trecut in 24-48 ore.
Exista si produse concentrate, cum e ArgiMax, la care se iau cantitati mici, tipic vreo 25-100mg argint/viroza (cam 1000ppm argint in produs). Trece in 12-72 ore. Ramane tusea in general. Eu o tratez cu ceai de Ganoderma, caci reface energetic zona pieptului. Ceai mult si cald. Asta e. In rest nu folosesc argintul. Doar aurul coloidal, si uneori cuprul. Fiecare e cu treaba lui.


Atat. Cei interesati o sa stie cum sa caute mai multe informatii din ce am scris mai sus, nu voi da detalii publicitare (mai multe). Cei buni doar de gura si pe care ii intereseaza doar adevarul personal (c e fel de adevar o fi asta...), sa fie sanatosi. Numai bine.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.01.2013, 21:40:01
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Multumim mult pt informatii PAUL N...explicatii clare.

Sa inteleg ca preferi culorile gri-viu si auriu la ten? (e o gluma ...sa nu te superi...de fapt nu stiu daca din aur coloidal se schimba tenul...de sunat suna frumos..de trait e altceva).
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.01.2013, 11:39:51
PAUL N PAUL N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2013
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Multumim mult pt informatii PAUL N...explicatii clare.

Sa inteleg ca preferi culorile gri-viu si auriu la ten? (e o gluma ...sa nu te superi...de fapt nu stiu daca din aur coloidal se schimba tenul...de sunat suna frumos..de trait e altceva).
Mai in gluma mai in serios, posibilitatea de schimbare a tenului exista. In anumite cazuri, in care s-au folosit la o serie de tratamente cu aur (in concentratii foarte mari), au aparut astfel de efecte. E vorba de o colorare locala a pielii intr-un fel de bronz, intalnita in tratamente de acupunctura cu ace de aur, in anumite conditii, dar si cu saruri de aur.

In plus, am sustinut-o si o sustin in continuare: excesul dauneaza. In cazul meu, am noroc ca nu sunt ipohondru. In cazul altora, nu garantez.

Ca sa clarific insa, asa cum e prezentat mai sus, sunt necesare cateva grame de argint pur acumulat in corp pentru Argyria. Daca 1 litru de argint are, sa zicem, 20mg de argint, inseamna ca, pana si in cazul in care nu s-ar elimina deloc, ca sa se ajunga la doza de 5 grame (de exemplu), cineva ar trebui sa bea 250 de litri de argint coloidal. Desigur, daca are 1000ppm, ajung 5 litri, insa nu foloseste nimieni asa ceva decat daca este extrem de grav bolnav. Cam tot care se gaseste pe piata (cu o singura exceptie) are concentratia intre 5 si 30mg/l (ppm).

O chestiune importanta este si aceea ca argintul poate genera si reactii adverse. Cand exista, ele sunt foarte rapide. Personal cunosc trei asemenea cazuri (din cateva mii). Reactiile pot fi datorate unor alergii, dar in cazurile respective era vorba despre un efect numit Herxheimer, care apare la orice antibiotic. Una dintre persoane de exemplu, avea o forma de candida generalizata, dupa un tratament cu antibiotice de circa jumatate de an, si habar nu avea. Cand a inceput sa il foloseasca, asa cum mi-a spus, o manca pielea atat de tare incat s-a scarpinat cu disperare. Asemenea cazuri sunt rare, dar exista. Trebuie tinut cont de asta. Problema este ca este greu, in lipsa unui personal specializat, sa realizezi un protocol corect de tratament in asemenea cazuri, dificile. In plus, iata unde a dus excesul de antibiotice care, nu-i asa, sunt "sigure". Nimic nu-i sigur in afara de Dumnezeu pana la urma. Riscurile vietii in lumea asta, de...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.01.2013, 11:45:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foarte faina prezentare, multumim.

Citat:
În prealabil postat de PAUL N Vezi mesajul
SI VIN CU INTREBAREA: cum pot oare niste fiinte care au depus un juramant la inceperea meseriei (nu stiu farmacistii, dar in cazul medicilor stiu ca asa este), sa recomanda la o viroza respiratorie (AM SPUS VIROZA), sa recomande tratamente cu antibiotice, uneori prelungite, cand SE STIE (sau asa ar trebui, daca nu si-au luat examenele cu spagi), ca antibioticele nu au efect asupra vreunui virus. In fapt, nu se cunoaste un tratament modern pentru cele circa 200 (DOUA SUTE) de tulpini virale care dau virozele respiratorii, ca sa nu mai vorbim de gripe.
Cu exceptia Tamiflu, care este o tampenie cu multe efecte secundare ( a se vedea legaturile cu cazurile de suicid din Japonia), nu exista. E clar ca numeroasele persoane care trateaza virozele respiratorii cu argint coloidal se autoiluzioneaza ca le trece, caci asa cum suntem invatati de mici "raceala trece in 7 zile, tratata sau nu".
Pai pot, pentru ca e vorba de vanzari si profit inainte de orice altceva.
De asta din pacate vor apare si la noi legi care vor face ca antibioticele sa fie restrictionate la reteta.

Citat:
Eu personal sunt deja convins ca ma autoiluzionez, cand vad pe mine si pe altii ca argintul coloidal functioneaza. Nu la orice, asa cum spune alta categorie de... profitori, dar in anumite cazuri, in special de natura infectioasa sau virala.
Pana la urma la ce anume functioneaza si la ce nu?
Are efect asupra virusilor?

Poti sa ne spui si cum se prepara acele solutii coloidale? (arginti, aur, cupru) si la ce sunt indicate mai exact?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 18:03:34
Despre argintul viu!!! ionut_teologie Vrajitoria 38 16.06.2011 17:29:24
Stiti cumva...? Elena-Maria123 Muzica Bisericeasca 3 24.05.2008 21:33:56
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 14:01:36