Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 16.02.2012, 14:58:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

stiti ce ar fi interesant? sa facem o paralela intre doua situatii: una in care ortodoxul se afla intr-o majoritate ortodoxa (in Romania), cum este el privit, si alta situatie in care ortodoxul se afla intr-o minoritate ortodoxa (de exemplu, SUA), cum este el privit? ce ziceti?
Reply With Quote
  #572  
Vechi 16.02.2012, 14:59:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si-a ales o poza a unui prieten cica...si auzi acum "a unui prieten", dar cu care nu-si impartaseste credinta si afacerile dansului...cine poate crede asemenea minciuni?

Last edited by ovidiu b.; 16.02.2012 at 15:02:35.
Reply With Quote
  #573  
Vechi 16.02.2012, 15:00:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu ma identific cu nimic in ceea ce-l priveste pe acest domn, insa asa cum v-am spus, am copilarit impreuna iar eu sunt o persoana adesea nostalgica...
Domnule Profet...va ca tineti mortis sa fiti necioplit pana la capat...cine va poate crede asemenea minciuni?

Last edited by ovidiu b.; 16.02.2012 at 15:03:00.
Reply With Quote
  #574  
Vechi 16.02.2012, 15:02:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
stiti ce ar fi interesant? sa facem o paralela intre doua situatii: una in care ortodoxul se afla intr-o majoritate ortodoxa (in Romania), cum este el privit, si alta situatie in care ortodoxul se afla intr-o minoritate ortodoxa (de exemplu, SUA), cum este el privit? ce ziceti?
Prietene penticonstal..ascuns sub blana de oaie...nu uita ca esti pe un forum ortodox...

Last edited by ovidiu b.; 16.02.2012 at 15:32:40.
Reply With Quote
  #575  
Vechi 16.02.2012, 15:02:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Si-a ales o poza a unui prieten cica...si auzi acum "a unui prieten", dar cu care nu-si impartaseste credinta su afacerile dansului...cine poate crede asemenea minciuni?
Ovidiu si in definitiv ce mare lucru a facut ? Doar pentru ca ai tu o problema cu omul asta nu inseamna ca e un criminal.A facut acelasi lucru pe care l-ai facut si tu, a imprumutat o poza a altcuiva.Sigur poate ca motivatiile difera dar care este problema ?
Reply With Quote
  #576  
Vechi 16.02.2012, 15:04:07
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Prietene BAPTIST..ascuns sub blana de oaie...nu uita ca esti pe un forum ortodox...
domnule, nu sunt baptist, si nu aveti niciun motiv sa afirmati asta! incepand cu acest post, eu inchid conversatia cu dumneavoastra.
Reply With Quote
  #577  
Vechi 16.02.2012, 15:04:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ovidiu si in definitiv ce mare lucru a facut ? Doar pentru ca ai tu o problema cu omul asta nu inseamna ca e un criminal.A facut acelasi lucru pe care l-ai facut si tu, a imprumutat o poza a altcuiva.Sigur poate ca motivatiile difera dar care este problema ?
Problema este ca el cica nu apartine nici unei confesiuni...intelegi?
Reply With Quote
  #578  
Vechi 16.02.2012, 15:07:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Iar referitor la acest subiect,pentru ca derulam cateva pagini in urma si vedeam cum unele persoane se acuza reciproc de erezii si cate si mai cate sau cum pe alte topicuri se jignesc,se cearta si se amarasc unii pe altii,judecandu-si aproapele de vai de lume...
Din cate cunosc,Iisus nu a pronuntat vreodata cuvantul ortodox,catolic,evanghelic,penticostal,ba chiar a spus ca El nu a venit nici macar sa schimbe legea veche iudaica,ci pentru aceasta: ""Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul" (Ioan 13, 34)

"Caci daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata veti avea? Au nu fac si vamesii acelasi lucru? Si daca imbratisati numai pe fratii vostri, ce faceti mai mult? Au nu fac si neamurile acelasi lucru? Fiti dar voi desavarsiti precum si Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este" (Matei 5, 46-48).
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #579  
Vechi 16.02.2012, 15:09:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu ma identific cu nimic in ceea ce-l priveste pe acest domn, insa asa cum v-am spus, am copilarit impreuna iar eu sunt o persoana adesea nostalgica...
Da,pai probabil identificarea tine de acea perioada din viata dumneavoastra pe care,cred ca v-o amintiti cu drag.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #580  
Vechi 16.02.2012, 15:09:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Problema este ca el cica nu apartine nici unei confesiuni...intelegi?
Si daca e adevarat ? Daca sta omul acasa ca e la pensie si se plictiseste ? A citit un pic are experientele lui si vrea sa discute. Care e problema ? Cata vreme nu a facut ceva grav care sa-l faca pe admin sa-l baneze care este problema ? Da, poate are idei gresite , poate nu-ti convin tie dar cate chestii se scriu aici care nu convin fiecaruia dintre noi ? Macar eu am vazut ca s-a ferit sa critice invatatura ortodoxa.Nu intotdeauna dar e dreptul lui sa creada ceea ce vrea sa creada.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18