Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 20.02.2012, 17:22:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Fie ca, mergind fiecare pe drumul sau, sa ne intalnim impreuna acolo unde tintim cu totii: in Imparatia lui Dumnezeu.
Eu am auzit de o singura Cale, nu mai multe drumuri.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 20.02.2012, 17:33:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
eu nu pot stii ce aveti in minte exact cand va referiti acolo. eu doar zic ce inteleg eu ca s-ar deduce din postarea dumneavoastra. si, da teoza este mantuirea in aceptiunea ortodoxa.

deci, cumva este asta: http://ro.orthodoxwiki.org/%C3%8Endumnezeire ?
Da, cred ca la asta ma refeream. Sper ca au citi si colegii ortodocsi linkul dvs. Vor sti cu ce scop se numesc ortodocsi si ce ar trebui sa faca.

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
nu ati raspuns, cum ne dam seama de un om ca este mantuit? daca unui om ii merge foarte rau, se imbolnaveste, isi pierde casa, etc etc, ii merge foarte rau, iar altuia ii merge bine si are tot ce-si doreste, dvs care dintre cei 2 credeti ca se poate mantui? ca am inteles ca se vede omul mantuit.
Mantuirea nu are legatura cu arsul casei, ci cu lipsa pacatului. A fi mantuit este opusul starii de a trai in pacat. Si mantuirea nu este un moment static in timp, ci dureaza toata viata. Am explicat cum arata omul care a cunoscut mantuirea (observati ca evit sa spun mantuit).

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din moment ce mantuirea are de-a face cu eliberarea de pacat si despatimirea prin puterea lui Hristos, ei bine, un om care a gasit mantuirea este un om care se indeparteaza de pacat si se apropie de Hristos. Duce o viata de rugaciune, lasa pacatele, apoi urmareste desavarsirea cautand zi de zi sa alunge din inima lui orice patima rea. Acest om se va cunoaste si dupa ceea ce vorbeste, caci din prisosul inimii vorbeste gura. Si se cunoaste chiar din ce scrie, pana la un punct.

Desigur ca numai la sfarsitul vietii se va vedea daca acel om a ramas in Hristos, primind viata vesnica. Pana atunci insa, Hristos il elibereaza continuu din pacat prin puterea mantuirii sale.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #693  
Vechi 20.02.2012, 17:47:26
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hmmmmmmmmmmmmmmmm........... Este foarte complicat.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 20.02.2012 at 19:31:03.
Reply With Quote
  #694  
Vechi 20.02.2012, 18:23:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ma scuzati, dar o mostra mai stranie de subiectivism folclorico-babesc cu pretentii de apologetica si ecleziologie nu mi-a fost dat sa contemplu... Limbajul este enervant de arhaic, tipic pentru un preot grec sau slavon probabil, care se adresa/predica unor multimi de tarani analfabeti. Marefer la delirul in care cica se relateaza ce se intampla la asa-zisele "vami" (o invatatura pagana, care provine evident din cultul orfic si povestile cu Minos, Radamante si Hades, si deci NU este in invatatura oficiala nici in BC, BO sau la ortodocsii orientali/miafiziti, sau la asirieni, sau la (neo)protestanti. Cata vreme Biserica nu a adoptat oficial "vamile" ca dogma, ca invatatura soteriologica, ramane doar un folclor, si inca unul de prost-gust, chiar malefic, si anume prin aceea ca indeamna indirect si subtil la neincredere in mila lui Dumnezeu, medierea Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si Sfintele Taine ale Bisericii, indeosebi Sf. Spovada si Sf. Comuniune, prin care se iarta pacatele).
ahmm....
http://orthodoxwiki.org/Aerial_Toll-Houses
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 20.02.2012, 18:35:10
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Bun, si? E clar ca aceasta invatatura are un scop moral, chiar daca nu putem sti, inainte de iesirea din trup, daca e adevarata sau nu. De aceea este prezenta atat de des in omilii. E normal. Ca metafora, care sa ii indemne pe oameni sa fie mai morali, merge, si eu sunt de acord cu aceste figuri de stil, dupa principiul "frica pazeste bostanaria", omul fiind, ca specie cazuta, o fiinta slaba. Si stii de ce? Pentru ca intrebarea ester aceasta: de ce, dupa iNTRUPARE, INVIERE si mai ales dupa PENTECOST/INTEMEIEREA ECCLESIEI, blestemati aia de cornuti ar mai avea dreptul sa se interpuna intre Cer si omul iesit din trup?! Adica ei sunt mai rai, si totusi au drepturi asupra noastra, chiar dupa Jertfa de pe Golgota?! In fine, asta e prea off-topic, asa ca propun sa ne oprim aici cu controversa si sa deschidem, daca vrei, alt topic pentru aceasta tema.
Reply With Quote
  #696  
Vechi 25.02.2012, 13:21:05
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit Dismas - primul sfant

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
diferente de dogma ... dar uitam ca dogma nu mantuie pe nimeni.
Cand era pe cruce, Isus nu l-a intrebat pe talhar: ce dogmă ai? I-a spus direct: astăzi vei fi cu mine în ceruri. Pe ce criteriu l-a mântuit pe tâlhar?
Reply With Quote
  #697  
Vechi 25.02.2012, 15:48:04
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

-pai legat de tilharul pocait am putea presupune ca deja Iisus stia ca el oricum va deveni crestin si asa ca l-a rascumparat cu de la Sine putere.

omenii confunda probabil credinta care te mintuie-increderea cu credinta ca religie-dogma.

omul daca crede ca altul nu este mintuit are impersia ca el ar fi asa cumva din oficiu -ii da o oarecare credinta
desigur exista unele versete care se aduc insa pina la urma mai orice verset este interpretabil dar interpretarea ar trebui sa se faca luind si alte lucruri biblice in calcul nu doar prin simpla interpretare pe text.

daca doar uni sint mantuiti atunci ce rost ar mai avea judecata tuturor popoarelor fara partinite?

acum depinde cum consideram dogma si traditia - ca fiind cunoasterea in tot adevarul promis sau unul doar pe masura unei anume majoritati.

pina la urma omul nu poate detine mai mult decit deplinatatea adevarului pe care il poate purta in acel moment.
Reply With Quote
  #698  
Vechi 25.02.2012, 15:53:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Cand era pe cruce, Isus nu l-a intrebat pe talhar: ce dogmă ai? I-a spus direct: astăzi vei fi cu mine în ceruri. Pe ce criteriu l-a mântuit pe tâlhar?
pentru credinta.
dar eu cred ca a fost mai mult de atat.
a fost si compasiunea fata de Iisus, cand l-a certat pe celalalt talhar.
Reply With Quote
  #699  
Vechi 26.02.2012, 01:18:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca l-a mantuit pentru pocainta.
Inima fostului talhar era acum plina de cainta, de regret adinc pentru o viata pe care intelegea deplin ca a trait-o gresit, ani de-a randul. Si cred ca Domnul a vazut in acel om o persoana care nazuia cu tot sufletul la o viata sfanta, in acele clipe hotaratoare. Inima lui renascuse. Iar Domnul, in Marea lui Bunatate, cum oare ar fi refuzat sa ii ofere ce isi dorea, ca un prunc, acel om, de acum curat?
Dovada a roadelor pocaintei este insasi vederea clara a lui Dumnezeu. Asa Il numeste pe Hristos: "Doamne!..."
Spre luare aminte, cum ne spun neincetat Parintii: cine il cunoaste aici pe Dumnezeu, Il va cunoaste vesnic in Imparatia Lui.
Dumnezeu sa ne miluiasca! AMIN+
Reply With Quote
  #700  
Vechi 26.02.2012, 02:11:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa nu uitam ca talharul marturiseste ce nu au fost in stare nici macar Petru si ceilalti apostoli, care aveau si ei credinta. Mi se pare ca in marturisirea talharului sta si credinta si fapta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18