Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.03.2007, 22:11:48
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Dansane, aduci niste argumente ce tin de simtul estetic personal,ca atare sunt cel putin subiectiv.. Istoric vorbind, ai ceva de comentat? Adica de unde stii ca nu a fost asa? De la Zefirelli?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.03.2007, 23:28:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

O fi fost asa sau nu, nu asta este important pentru un Ortodox. Nu ca as avea ceva cu ei, e treaba lor, dar in general catolicii sunt cei care au o mica obsesie cu crucificarea si singele zic eu, in detrimentul altor taine ale crstinismului. Noi nu avem aceasta obsesie, Doamne Fereste, nu asta a fost mesajul Mintuitorului, sa stam si sa ne hlizim cu orele la atrocitati care omoara sufletul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2007, 08:41:52
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Asa-i omul. I place sa-si aminteasca doar lucrurile placute si sa uite f. repede pe cel care nu-l avantajaza. Daca nu ar fi asa pacatul in lume ar fi mult mai putin raspindit. Filmul lui Zeffireli este o romanta a lui Gibson o drama. Personajul este acelasi...tema principala o alta. Intre ele sint citiva ani buni. Oamenii s-au "pregatit" sau au fost pregatiti sa vada duritati.Nu deranjaza pe nimeni filme in care se rostogolesc capete se zmulg picioare sau miini.Asa-i in razboi, asa-i la samurai, asa-i in horror , asa-i in Sf. Deranjaza insa cind este vorba de Iisus. Si cred eu ca deranjaza pentru ca ne simtim de partea celor care loveau. Nu dorim sa fim acolo, ne dam mari crestini, iubitori de Dumnezeu si de aproapele...dar de fapt constinta ne spune din interior : "Tu dai cu ciocanul! Tu strigi : RASTIGNITI_L" Asta nu ne place. Si stim ca constinta nu minte.
Faceti un exercitiu si inchipuiti-va scena rastignirii. Intre cine va aflati? Linga Iisus aparindu-l cu trupul vostru sau intre privitori, executori? Raspunsul ingrozeste!
Si sint convins ca am dreptate pentru ca lumea nu ar fi altfel cum este.
Nu poti spune ca l-ai fi aparat pe Iisus cu pretul vietii pina te culci satul si altul nu!
(ca sa dau un exemplu doar , dar sint mii de exemple....)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.03.2007, 08:58:02
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

In perioada in care a fost lansat filmul eram in State... am vazut la vreo 2 luni dupa premiera oameni purtand tricouri cu poza de generic a filmului si cu textul `Patimile Lui nu vor fi niciodata uitate...` Nu imi pare rau sa te contrazic, Dansane, dar impactul social a fost mult mai mare in cazul lui Mel Gibson... citeste presa din perioada respectiva... uita ce visezi noaptea, pt. ca eu ti-am cerut argumente... orice altceva, tine, repet, de gustul personal (`De gustimus non discutabant`)...
Cat despre catolici, intr-adevar, ei pun accentul pe Patimi, pe satisfacerea onoarei jignite a lui Dumnezeu prin actul jertfei (au cultul inimii lui Iisus ..`sacre coeur` etc).. Dar asta nu schimba cu nimic fondul problemei... cu un pic de buna vionta, ne putem documenta... rastignirea se practica nu? Bun, biciuirea se practica nu?
http://en.wikipedia.org/wiki/Flogging
Uite dansane... `Whips with small pieces of metal or bone at the tips were commonly used. Such a device could easily cause disfigurement and serious trauma, such as ripping pieces of flesh from the body or loss of an eye...`
VREAU ARGUMENTE OBIECTIVE, nu povesti....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.03.2007, 23:15:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

:thumbsup:ARGUMENT OBIETIV:GIULGIUL DIN TORINO. vezi si citeste cartea ca e extrem de interesanta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2007, 02:04:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
...dar de fapt constinta ne spune din interior : "Tu dai cu ciocanul! Tu strigi : RASTIGNITI_L" Asta nu ne place. Si stim ca constinta nu minte.
Faceti un exercitiu si inchipuiti-va scena rastignirii. Intre cine va aflati? Linga Iisus aparindu-l cu trupul vostru sau intre privitori, executori? Raspunsul ingrozeste!
Si sint convins ca am dreptate
Frate DMB, am inteles punctul tau de vedere de prima data, dar ce nu inteleg eu este de ce tot spui ca partea care ne supara este ca ne vedem pe noi in pozitie de executanti ai sentintei? si cred ca este o continuare buna a discutiei...

1. Nici atunci nu erau toti de acord cu ce se intimpla pe Golgota. Poate ca erau unii care erau manipulati de mediatizare ca si in zilele noastre.

2. La ora actuala exista milioane de oameni care gindesc cu trezvie in privinta pedepsei capitale printre care cred ca si cei de aici.

De ex: Eu nu am fost si nu o sa fiu de acord cu executia publica a nimanui,vezi Sadam, Ceausescu, sau nu mai stiu ce "profet" care vorbeste "hulitor" la adresa religiei mele numai pentru ca nu stiu ce tribunal militar sau religios mediatizat la singe de CNN a hotarit acest lucru. Stiu ca nici daca ma arunc cu pieptul in fata tancurilor nu rezolv nimic,ca sa-l salvez, deoarece, respect autoritatea, si ma rog pentru ea, sunt un simplu om, cu o putere neinsemnata, care nu poate rezolva problemele de ura din lume, dar ce stiu sigur este ca oricit ar incerca cineva sa-mi spele creierii(sa zicem chiar religia noastra) nu o sa reuseasca sa ma faca uritor de oameni sau alte religii ca sa ma simtin locul calailor(care executa pe un musulman, sau pe alt conducator religios, numai ca nu este de acord cu noi)Doamne Fereste!...asa ca pardon nu te grabi sa ne bagi pe toti in aceeasi oala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2007, 07:57:56
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

A nu fi de acord si a face ceva impotriva sint doua lucruri diferite. Pina nu faci ceva esti co-calau, co-dictator, co-biciuitot.Tacerea, statul in banca ta indiferent pe ce pozitie e acceptare.
Iarta-ma ca te-am bagat in oala mea a celor nevrednici, incepatori, fara virtuti!
:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2007, 08:54:44
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
:thumbsup:ARGUMENT OBIETIV:GIULGIUL DIN TORINO. vezi si citeste cartea ca e extrem de interesanta.
Imi pare rau ca trebuie sa fiu eu cel care iti da vestile proaste: Giulgiul din Torino nu este autentic...dateaza de prin sec. III-IV d. Hr. - datare carbon. Ca tot vorbeam de obiectivitate...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.03.2007, 09:04:21
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Cel putin asa spun scepticii...:) ideea este ca nu a fost confirmata cu exactitate autenticitatea lui... Eu sincer ma indoiesc...dar cine stie...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.03.2007, 09:33:14
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

"ARGUMENT OBIETIV:GIULGIUL DIN TORINO. vezi si citeste cartea ca e extrem de interesanta."Te rog sa-mi dai deatlii exacte espre carte ca sa o cut si eu.Spune-mi titlul exact, autorul si editura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filmul Ostrov danut Generalitati 89 14.03.2012 13:28:06
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
despre filmul zeitgest alinu Generalitati 6 19.01.2009 21:10:13
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 13:13:18
Filmul MOST TeoH Generalitati 6 25.09.2008 01:38:14