Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2151  
Vechi 28.11.2013, 09:10:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Subscriu!

Acuma la nunta probabil oricine isi doreste a aveea cat mai multi prieteni si de a-i veni la nunta mai multi prieteni. Insa acest lucru trebuie colaborat si cu posibilitatile financiare- vorba aia , ne intindem cat ne e plapuma.
Cu toalete: evident ca la o nunta femeile e normal sa se imbrace cu o rochie mai frumoasa, insa una este o tinuta mai frumoasa si cu totul alta sunt acele tinute extravagante, imbracate doar pentru a ïmpresiona"" lumea! Tot ce-i mult strica si mult mai potrivita este o rochie simpla, dar frumoasa, decat una inzorzonata sau cu "cristale"".
Iar cu petrecerea in sine de nunta, aici conteaza- pentru antrenul invitatilor- cat de bine si vesel stie sa cante formatia, ca sa nu stea nuntasul pe scaun. Doar cine vrea numai sa manance o poate face si acasa, si nu cred ca mancarea in sine este ëlementul central"".
Aici pot da exemplul- care dupa parerea mea erau cele mai frumoase nunti- de acele nunti facute inainte de 1989 in mediul rural, la "cort"": era aceea atmosfera calda, de veselie si buna-dispozitie intre oameni, iar muzica era muzica cu adevarat (nu ca acum pe calculator): unu venea cu acordionul, altul cu tambalul, altul cu scripca si juca moldoveanul pana dimineata! Mancarea- desi nu era "cu mofturi"" ca acuma (gen fructe de mare sau icre negre sau sampanie de nu stiu cate mii de euro), era mult mai gustoasa si sanatoasa, fiind naturala: friptura din gaina sau porc crescut la curte, legume din gradina, bors moldovenesc, un pahar de vin de tara. Iar "darul"" nu era extravagant (gen autoturisme, bijuterii, etc), ci era ceva simbolic, dat ca si gest de multumire si de incurajare a mirilor care plecau la drum impreuna.

Iar in legatura cu alegerea nasilor, aici trebuie foarte bine gandita treaba: trebuie alesi nasi cu o reputatie morala in societate si cu o credinta cat mai puternice, si nu in functie de cati bani au. Asa si Gigi Becali aveea destui bani, dar nici un ortodox adevarat nu cred ca si l-ar dori de nas!

Iar slujba religioasa de cununie este intradevar cea mai importanta din tot ceremonialul nuntii. Poate de asta ar fi bine ca doi tineri care se casatoresc sa discute mai intai cun preot duhovnic, pentru ca aspectul ortodox sa nu se rezume- cum din pacate de multe ori se intampla- doar la cateva ore, cat dureaza cununia religioasa.

Si dincolo de bani, toalete sau fala pana la urma cam asta conteaza

http://www.youtube.com/watch?v=yLZL_...yer_detailpage
Reply With Quote
  #2152  
Vechi 28.11.2013, 09:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cred ca pe vremea lui Ceausescu crestinii, care erau, chit ca poate nu recunosteau, erau mai crestini decat in aziua de azi.
Comparatii aiurea, fara nici o baza reala.

Citat:
Alin, ca sa ai relatii intime nu trebuie neaparat sa stai impreuna cu persoana respectiva.
Binenteles ca nu, dar daca stai impreuna, ele sunt 99,9% inevitabile.

Citat:
Da, am facut nunta mare, ca deh... "cum sa nu faci, ca noi am fost la atatea si voi sa nu v-alegeti cu nimic, da' ce-o sa zica x, y si z?" Mentalitate... da' vrei, nu vrei, pana la urma ei sunt parintii care m-au salvat din leaganul de copii, ei sunt cei care m-au crescut, macar atata bucurie sa le fac; in plus, toata orice fata/femeie se viseaza inca de mic copil in rochie de mireasa cu un buchet frumos in mana, si sa aiba invitati si sa sarbatoreasca impreuna cu ei cea mai specala zi din viata ei, momentul in care se casatoresc in fata lumii si in fata lui Dumnezeu cei doi miri.
Din pacate oamenii se rusineaza mai mult de ochii lumii decat de Dumnezeu, dar au totusi pretentia ca Dumnezeu sa-i ajute, sa-i binecuvinteze..

Citat:
Alin, de unde sti tu ca se toaca bani in aia 2-3 ani ca pentru 5 nunti? Ai de unde sa faci tu rost de 20.000 lei, asa, in 3-4 luni de zile, daca ai un loc de munca in care mai mult de 1.200 - 1.300 nu castigi?! Da, poti, daca pentru o nunta iti convine sa iti faci datorii la banca pentru urmatorii 10 - 20 de ani...
Pai doi oameni, 2400ron, nu?
Si la nunta se iese in profit, corect?
Deci e suficient sa faci un imprumut pe 5 ani sa zicem, si ii dai pe toti inapoi in cateva saptamani.
Poftim.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2153  
Vechi 28.11.2013, 10:47:16
Ovidiu2013 Ovidiu2013 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.11.2013
Mesaje: 16
Implicit

Nu trebuie sa existe asa ceva.

Dumnezeu a vazut ca nu este bine sa fie omul singur: "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau... a facut barbat si femeie" (Fac. 1, 27).
"Si a facut Domnul Dumnezeu coasta pe care a luat-o din Adam, femeie, si a adus-o lui Adam. Si a zis Adam: lata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau" (Fac. 2, 22-23). Cea dintai femeie, Eva, a fost facuta pentru continuarea neamului omenesc, asa cum tot cartea Facerii spune: "Si i-a binecuvantat Dumnezeu pe ei zicand: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul..." (Fac. 1, 28). Eva a fost facuta din coasta lui Adam, zice Sf. Efrem, ca sa nu fie banuiala ca altcineva a fost ziditorul femeii decat Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2154  
Vechi 28.11.2013, 11:38:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu2013 Vezi mesajul
Nu trebuie sa existe asa ceva.

Dumnezeu a vazut ca nu este bine sa fie omul singur: "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau... a facut barbat si femeie" (Fac. 1, 27).
"Si a facut Domnul Dumnezeu coasta pe care a luat-o din Adam, femeie, si a adus-o lui Adam. Si a zis Adam: lata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau" (Fac. 2, 22-23). Cea dintai femeie, Eva, a fost facuta pentru continuarea neamului omenesc, asa cum tot cartea Facerii spune: "Si i-a binecuvantat Dumnezeu pe ei zicand: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul..." (Fac. 1, 28). Eva a fost facuta din coasta lui Adam, zice Sf. Efrem, ca sa nu fie banuiala ca altcineva a fost ziditorul femeii decat Dumnezeu.
corect amice!
Reply With Quote
  #2155  
Vechi 28.11.2013, 11:39:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Comparatii aiurea, fara nici o baza reala.

Binenteles ca nu, dar daca stai impreuna, ele sunt 99,9% inevitabile.

Din pacate oamenii se rusineaza mai mult de ochii lumii decat de Dumnezeu, dar au totusi pretentia ca Dumnezeu sa-i ajute, sa-i binecuvinteze..

Pai doi oameni, 2400ron, nu?
Si la nunta se iese in profit, corect?
Deci e suficient sa faci un imprumut pe 5 ani sa zicem, si ii dai pe toti inapoi in cateva saptamani.
Poftim.
E atat de usor de vorbit...
Esti casatorit Alin? Ai trecut prin fazele astea?

Uite noi am asteptat doi ani si ceva pana am facut nunta pentru ca n-aveam nici o sansa sa facem imprumut la banca pentru ca sotul deja avea un credit la banca iar eu lucram de 3 luni de zile, deci nexa imprumut. Si parintii n-aveau de unde sa ne dea atatia bani, pentru ca nici unul din noi nu suntem copii de bogatani; din 3 pensii si un salar amarat cu ce poti sa-ti ajuti copiii (aici ma refer la cei 4 parinti), cand mai ai si tu de platit facturi si mai trebuie sa mai si mananci...

Nu e vorba de rusinare de ochii lumii, e vorba de a face ceva si pentru saracii parinti care au visat clipa asta de cand ne-au adus pe lume. Ca nu mi-e mie rusine de oameni, dar macar atata putem face si noi pentru parinti, nu?

Oricum n-am avut o nunta de fite, n-am avut o rochie cu n-shpe mii de voaluri si cristale si matasuri, n-am avut inchiriat cel mai de fite restaurant din oras... am avut o nunta simpla, cu mancare ca de cat traditionala (fara fructe de mare si minuni pe careoricum omul de rand nu le mananca) si n-am avut formatie, ci DJ, pentru ca preturile l formatii plecau e la 1500 - 2000 euro in sus.
Reply With Quote
  #2156  
Vechi 28.11.2013, 11:49:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cam asa- in linii mari (cu singura exceptie ca as prefera o formatie "Tomis Junior"", ""Nicolae Botgros si lautarii din Chisinau", ""Nostalgy"", ""Acord din "Husi"", etc in loc de un DJ)- ar trebui sa fie facuta o nunta, astazi , in mediul urban.
Reply With Quote
  #2157  
Vechi 28.11.2013, 20:41:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar in legatura cu atitudinea fata de subiectul acestui topic , in situatia de mai sus, ceva logic si normal ar fi: intai ne cunoastem un timp, ne intalnim, discutam (nu din prima seara direct la pat), iar apoi daca ne placem reciproc mergem mai departe si ajungem si la dragoste fizica. Insa in cazul acelor barbati care, dupa aceasta, constata "brusc"" ca nu le mai place de iubita lor, atunci e vorba ori de prostie, ori de iresponsabilitate, ori chiar de rautate din partea acelor barbati!
Repet, "maninci un sac de sare cu cineva si tot nu ajungi sa-l cunosti".
Si tu crezi ca dupa cateva discutii, gata..hai sa simulam o casatorie completa.

Daca esti asa sigur de alegerea facuta, ce te impiedica sa astepti pana la casatorie, ca sa nu ajungi pe urma sa fii clasificat ca "prost", "rautacios", si "iresponsabil"?

In definitiv, fiind sigur de alegerea facuta, nici nu trebuie sa astepti prea mult.

Desi partea cu "iresponsabilitatea" nu o inteleg, din moment ce nu exista o relatie de casatorie, ce ar fi atat de iresponsabil sa te desparti de cineva?

Citat:
Mai sunt si situatii- mai rare ce-i drept- in care femeia isi exprima dorinta ca, desi se afla intr-o relatie de mai mult timp- sa nu aiba relatii trupesti cu respectivul barbat decat dupa casatorie. In acest caz, desi pentru un barbat este mai greu, daca intradevar o iubeste pe aceea femeie, i va respecta alegerea si va astepta.
Deci nu te deranjeaz ca femeia care o iubesti a mai fost probata de vreo 5-10 barbati inainte, si nu s-a suparat deloc, ba chiar dimpotriva..

La fel, daca e sa ai o fiica, nu te-ar deranja asta, nu?

Uite asa din incercare in incercare, gaseste si ea pe cineva, corect?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2158  
Vechi 28.11.2013, 20:47:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Uite noi am asteptat doi ani si ceva pana am facut nunta pentru ca n-aveam nici o sansa sa facem imprumut la banca pentru ca sotul deja avea un credit la banca iar eu lucram de 3 luni de zile, deci nexa imprumut. Si parintii n-aveau de unde sa ne dea atatia bani, pentru ca nici unul din noi nu suntem copii de bogatani; din 3 pensii si un salar amarat cu ce poti sa-ti ajuti copiii (aici ma refer la cei 4 parinti), cand mai ai si tu de platit facturi si mai trebuie sa mai si mananci...
1. 4 parinti pot face un credit de 20000RON, eventual cu garantie si giranti, mai ales ca e vorba de o suma care se achita inapoi, integral, in mai putin de o luna, mai ales ca ei sunt saracii cu fitze de boieri.

2. se mai practica si nunta la un anumit interval DUPA cununie.
Dar binenteles, pentru cine tine neaparat la chestia cu legitimitatea relatiei.

Citat:
Nu e vorba de rusinare de ochii lumii, e vorba de a face ceva si pentru saracii parinti care au visat clipa asta de cand ne-au adus pe lume. Ca nu mi-e mie rusine de oameni, dar macar atata putem face si noi pentru parinti, nu?
Asa e, cand standardele morale nu difera, nici nu poti face alta alegere.

Oricum, discutia e aiurea, in sensul sa dai vina pe parinti pentru lipsa infranarii tale desi intr-un fel sunt vinovati si pentru amanare si pentru relativizarea valoarilor morale.

De fapt, pana la urma despre asta e vorba, tu oricum nu crezi in chestia asta ca si Florin de altfel.

Noua generatie de credinciosi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.11.2013 at 20:51:20.
Reply With Quote
  #2159  
Vechi 28.11.2013, 21:37:01
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon, știi tu la ce "dincolo" m-am referit eu?
"Dincolo" de viața asta pământească. Ce poate fi orice, inclusiv nimic, "dacă e să o iei așa".
in sfarsit ,Dragos!! observi si tu logica....
Reply With Quote
  #2160  
Vechi 29.11.2013, 08:20:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Da, parintii pot face credit. Hai sa lasam totul pe parini, sa stam ca copiii rasfatati in puf si sa ne doara pe noi in dos de tot, ca deh, las ca fac parintii, noi doar stam, asteptam, mergem la proba, si daca totplatesc parintii, aleg ei in locul tau cum le convine lor, nu? Sunt momente in viata in care vrei sa faci lucrurile cum vrei tu, nu cum vor altii (exceptand o maaare parte din lista de invitati), si atunci e logic ca trebuie sa platesti tu pentru ceea ce iti doresti.
In fine, oricum ar fi fost, tot nu ma casatoream virgina, pentru ca pur si simplu mi se pare o aiureala din punctul MEU de vedere.
Valorile morale tot alea le aveam, pentru ca ai mei m-au invatat ca "trebuie sa m casatoresc virgina", chestie care mie personal mi se pare absurda, asa ca pentru asta chiar nu sunt ei e vina. La 18+ ani garantat nu mai fac parintii toate alegerile pentru copil, decat daca iti place sa te complaci intr-o asemenea situatie.
Daca e sa ma iau dupa dogmele Bisericii, n-ar trebui NICIODATA sa imi tai parul, sa ma vopsesc pe par, sa ma imbrac in orice altceva in afara de fusta, sa merg la petreceri, sa vorbesc cu altii de alte religii, sa am incrderere in oameni, sa am incredere in fortele mele etc., chestie care mie, traind in LUME, cu oameni in jusrul meu, nu mi se pare in regula. Ca nu m mantuiesc, asta e alta problema, si asta n-o sti nici tu, nici altii, nici eu. O stie bunul Dumnezeu si atat. Dar imi asum riscul.

Nu dau vina pe parinti, decat ca au vrut sa facem nunta cu o gramada de invitati, din care pe vreo 20 nici nu ii cunosteam. In rest...oricum trebuie investitie, oricum ai da-o. Ca daca faceam nunta mai mica, ajungeam la 10.000 lei sau poate mai mult oricum.
Sa faci o nunta ca la carte deja nu mai e fita de boier, e ceva absolut normal, cel putin in Ardeal. Daca faci ceva, faci calumea, nu asa numai ca zici ca "ai facut-o si pe asta".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02