Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2007, 10:38:54
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Hristos a inviat!
Cum stiti?Se mai ia anafura dimineata dak am mancat noaptea pe la ora 12:30? Si de fapt ma intereseaza mai mult despre pastele de la biserica, care banuiesc ca se ia si in a 3-a zi de pasten, nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2007, 14:03:09
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza
Hristos a inviat!
Cum stiti?Se mai ia anafura dimineata dak am mancat noaptea pe la ora 12:30? Si de fapt ma intereseaza mai mult despre pastele de la biserica, care banuiesc ca se ia si in a 3-a zi de pasten, nu?
Poti sa iei anafura, mai ales daca ai dormit... `Paste` poti sa iei... Oricum, in ultimul timp se accentueaza prea mult pe `paste`... Am observat ca a devenit un scop principal pt. care oamenii vin la biserica de Inviere: sa `ia` lumina si sa ia paste...In unele parti, pastele se imparte chiar in timpul canonului Invierii, pt. ca oamenii sunt nerabdatori sa il ia si sa plece acasa... Mi se pare absurd...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2007, 16:11:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca in noaptea de Inviere ai luat Paste si apoi ai mancat atunci in prima zi de Paste, Duminica, nu trebuie sa iei din nou anafura pentru ca deja ai luat binecuvantarea pentru ziua respectiva; si oricum anafura se ia pe stomacul gol, in ziua respectiva, care incepe la 12 noaptea. Nu cred ca are mare legatura cu dormitul, ci cu orele si starea de "inceput" in care ar trebui sa fim. Pastele dureaza 3 zile, si anafura ar trebui luata in fiecare zi, dupa participarea la slujba, daca se poate.

Este adevarat ca multi oameni vin la Biserica o data pe an, in noaptea de Inviere, de aceea si marea aglomeratie si "condamnarea" lor de catre multi credinciosi "de fiecare zi". Eu zic insa ca e bine ca acesti oameni vin la Biserica, fie si doar de Paste, nu cred ca ar fi mai bine nici pentru unii nici pentru altii daca ei ar sta acasa si ar dormi ca intr-o noapte obisnuita. Micul lor efort, facut poate fara multa tragere de inima si prea multa intelegere a marii sarbatori la care participa, poate fi un nou inceput pentru fiecare, nu se stie niciodata cum ajungi sa te destepti din "somnul cel de moarte"... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2007, 16:28:39
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

intr-adevar, bine ca vin... macar atat... e si asta o manifestare a interesului. Cat despre anafura dupa 12 noaptea, nu e tocmai ok, daca tinem cont ca ziua liturgica incepe de fapt la apusul soarelui... asa ca din pct. de vedere liturgic, fie ca zic 11:30 fie ca zic 12:30, tot aia e...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2007, 13:05:07
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

E adevarat ca multi vin doar pt lumina si pt paste la biserica.Important e ca totusi mai vin, vorba lui mirelat : poate se vor tezi "din somnul cel de moarte" la un moment dat.
Apropo de invierea Domnului...bisericile, in mod normal, incep slujba la ora 12, in timp ce unele manastiri o incepe la ora 1. Care o fi logica? Cei e la manastire se iau dupa ora veche de iarna?
Si...de unde ideea ca ziua incepe de la ora 12:00 sau mai bine zis 0:00?Cumva de la nasterea Domnului?Ca daca ar fi asa ar exista porita conform careia ziua ar incepe dupa ora 0:00 ora veche si deci, 1:00 ora noua(tinand cont ca schimbarea orei_legata de echinoptiul de primavara_a fost introdusa pt a avantaja in agricultura, deci nu a fost de la inceput)
In ceea ce priveste ideea conform careia ziua incepe dupa asfintitul soarelui...de unde vine aceasta idee? Cumva din Intaia Carte a lui Moise: Facerea/Geneza in care, la capitolul I versetele 3-5 scrie:
<<3.Si a zis Dumnezeu :"Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4.Si a vazut Dumnezeu ca e buna lumina, si a despatit Dumnezeu lumina de intuneric.
5.Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit Dumnezeu noapte.SI A FOST SEARA, SI A FOST DIMINEATA: ZIUA INTAIA.>>
Din ce citate, din biblie/ alte scrieri, rezulta ca ziua incepe dupa asfintitul soarelui?
Dumnezeu sa ne dea intelepciune sa intelegem!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2007, 13:35:06
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

In practica majoritatii bisericilor, `slujba de Inviere` incepe inainte de de ora 12 - pe la 11:30, fiindca se citeste Canonul Sambetei celei Mari - inainte de a se adresa indemnul `Veniti de luati lumina`.

Ziua liturgica incepe seara la apusul soarelui. Din cauza asta si ciclul liturgic al unei zile incepe seara - cu Ceasul IX, inainte de Vecernie... O explicatie este aceea data de catre tinutza - `Si a fost seara, si a fost dimineata`... De asemenea, are legatura cu modul in care evreii concepeau zilele in fct. arcul realizat de soare intr-o zi(apus-rasarit). Exista indicatii in VT cu privire la aceasta `abordare`( ele au legatura si cu scrupuliozitatea evreilor, cu npotiunile de curat sau necurat etc): Lev. 11, 24 s.u.,Lev. 17, 15, Lev.23, 32: `Aceasta este pentru voi zi de odihnă; să postiți din seara zilei a noua a lunii; din acea seară până în seara zilei a zecea a lunii să prăznuiți odihna voastră` etc.





Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2007, 18:45:38
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

E interesant ca din versetele Lev. se desprinde ideea: ziua liturgica incepe la apusul soarelui. Partea interesanta e ca se contrazice cu spusele mai multor preoti, care sustin ca ziua incepe la 12 noaptea. Cred ca o sa port o discutie de genul acesta cu un preot, sa vad cum explica cele din VT.
Mai am o nelamurire si vizavi de ziua a saptea: care e pana la urma aceasta? Si care sunt argumentele?(Pentru ai combate pe adventisti, sau daca nu, pentru pentru cultura generala)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2007, 19:02:28
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza
E interesant ca din versetele Lev. se desprinde ideea: ziua liturgica incepe la apusul soarelui. Partea interesanta e ca se contrazice cu spusele mai multor preoti, care sustin ca ziua incepe la 12 noaptea. Cred ca o sa port o discutie de genul acesta cu un preot, sa vad cum explica cele din VT.
Mai am o nelamurire si vizavi de ziua a saptea: care e pana la urma aceasta? Si care sunt argumentele?(Pentru ai combate pe adventisti, sau daca nu, pentru pentru cultura generala)
Ce preoti sustin ca ziua incepe la 12 noaptea? Ma refer, din pct. de vedere liturgic, binenteles...

Dupa mine, ar trebui sa cauti niste preoti cu o cultura teologica mai solida...

Ziua a 7-a a saptamanii este sambata, cf. Scripturii. Cateva discutii cu privire la cinstirea duminicii le gasesti aici:

http://www.crestinortodox.ro/forumactive/index.php?&act=pl&t=264

Mi-am spus parerea acolo...

Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2007, 20:59:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ce preoti sustin ca ziua incepe la 12 noaptea? Ma refer, din pct. de vedere liturgic, binenteles...
Nu cred ca problema aici se pune dpdv liturgic, ci pur si simplu cand se schimba ziua calendaristic, ca sa spun asa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.04.2007, 21:32:47
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Pai cand vorbim de anafura, de mancat sau nu inainte, cu cat timp etc (nu car fi pana la urma un capat de tara) din ce pct. de vdere vorbim? Problema se pune exclusiv dpdv liturgic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post? camy_d Generalitati 89 11.08.2017 10:56:33
Anafura pacatoasa Generalitati 36 21.01.2013 15:06:31
Mancat inaintea Sfintei Liturghi roman2010 Generalitati 5 30.11.2010 23:03:45
Buna dimineata! viviana Generalitati 1 14.11.2007 08:22:05
O dimineata in Apuseni Ioan_Ciobota Generalitati 1 17.09.2007 20:12:50